incest doeltreffende Iiier en elders bestaande toestellenvoor en aleer men lot de geheele vaststelling van de ontworpene plannen en voorwaarden zou overgaan. Dit onderzoek was aan het einde des jaars niet voleindigdzoo dat verschillende omstandigheden hebben verhinderd, dat deze uitbreiding van het bestaande ziekenhuis gedurende het afgeloopen jaar eenigen voort gang heeft verkregen. Hoofdstuk VI. Medische Politie. In 1855 zijn in het Caecilia gasthuis verpleegd 485 zieken, waarvan 315 hersteld, 30 niet hersteld ontslagen en 93 overleden zijn, en op 1 Januarij 1856 in behandeling bleven 47 lijders. Ia de eerste maanden van 1855 was de sterfte, even als elders in ons vader land, aanmerkelijk grooler dan anders. In het oogloopeud waren het ge brek en de armoede die de meeste lijders geleden haddenzoodat zij in itilgeputtcn en ondermijnden toestand in het gasthuis werden ingebragt. In 1855 zijn in de stads-apolheek gereed gemaakt 38,081 recepten of 4313 meer dan in 1854. In het Nosocomium Academicura zijn in 1855 opgenomen 356 personen. Van deze 356 in behandeling genomenen zijn 28 overleden, terwijl op 31 December 1855 overbleven 13 personen. Hoofdstuk VII. Nationale Militie en Schutterij. Voor de loling der nationale militie, ligting 1855, zijn ingeschreven 362 personen. Het getal voor het contingent bedroeg 106 man. De sterkte der schutterij was actief 700 en reserve 511 man. Hoofdstuk VIII. Kerkelijke zaken. Het getal beslaande kerkgemeenten is niet veranderd en dat der kerkgebouwen ook hetzelfde gebleven. Als giften en legaten voor godsdienstige doeleinden, vermelden wij die van wijlen J. van Leeuwen te Amsterdam aan hel Nederduilsch Ilerv. kerkge nootschap alhier, van twee stuks certificaten 2j- pCt. van ƒ1000 na afge loopen vruchtgebruik, en die van wijlen Mej.M. F. de Martini te Amsterdam, aan het R. K. weeshuis alhier, waarbij de helft der zuivere renten van li daarbij aangewezen huizen op de Botermarkt wordt bestemd als beursom daaruit een braaf jongeling, die daartoe inclinatie en vocatie heeft, voor den R. K. geestelijken stand te laten studeren. Ter algemeene kennis wordt gebragtdat den 15',cn September eerst komende en volgende dagen te Brussel een internationaal congres zal wor den gehoudenwaarin behandeld zullen worden die onderwerpenwelke strekken ter verbetering van den malerielen of sloffelijken toestand van den arbeidenden stand en der behoeftige volksklasse. Het programma splitst de werkzaamheden in drie afdeelingcn. In de eerste is men voornemens te handelen over de voeding, of de eerste levensbehoeften, haren prijs in ver houding tot het gemiddeld bedrag der dag- en weekloonen en de middelen ter vermeerdering der voortbrenging en vermindering van den prijs der le vensmiddelen. In de tweede afdeeling zullen worden onderzocht de midde len ter verbetering der woningen voor de arbeidende klasseen tevens ter sprake komen het huisraad en de kleeding. De beraadslaging der derde afdeeling zal loopen over verbetering van hand- en andere werktuigen, bij verschillende beroepen of ambachten in gebruik; de gezondheidsmaatregelen in werkplaatsen en bij hel uitoefenen van zekere beroepen toepasselijk, en over de middelen ter voorkoming van zulke ongelukken, als waaraan en kele klassen van werklieden bij de uitoefening van hun beroep zijn blootgesteld. De Staatsraad Gouverneur dezer provincie heeft aan de gemeentebestu ren kennis gegeven, dat de Fransche Gezant verzocht heeft de aandacht der belanghebbenden te vestigen op de algemeene tentoonstelling van vee, werk tuigen en voortbrengselen van landbouw, die den 23stcn Mei tot den 7deD Junij 1356, en den 22s,en Mei tot den 6dc" Jiinij 1857 te Parijs zal worden gehou den. Het programma ligt bij de afdeeling der Maatschappij van Landbouw en ter prov. griffie ter inzage. Al wat lot den landbouw behoort wordt aangenomen, onder de mits, dat van vee b. v. 4 of 5 stuks, voor graansoorten J mud, voor natte wa ren 1 kan, voor wol een gchcele vacht worde gezonden. Dat het raadzaam zijn zal, eene omschrijvende nota bij de verschillende proeven van voortbrengselen te voegenhoudende onder anderenopgave b. v. van de hoeveelheid melk, die tot het bereiden der kazen is gebezigd; dat, afgescheiden van het vee, de werktuigen en de voortbrengselen van landbouwook zullen worden toegelaten de tot bewaring toebereide voedings middelen, als kunstmatig bereide groenten, kool, boonenenz., waarvoor ons Vaderland gunstig bekend staat; dat, onverschillig of de voortbrengselen van melk in dit of wel in het vorige jaar zijn bereid, het Bestuur alle mogelijke gepaste maatregelen zal nemen, om die voor bederf te bewaren; cn eindelijk: dat de Fransche Regering ten haren laste neemt de transportkosten der voor de Tentoonstelling bestemde voorwerpen, te rekenen van de Fransche grenzen af, en dal zij ook in het onderhoud cn voedsel van het te Parijs aangebragle vee zal voorzien. 'sGRAVENIIAGE, 30 April. Bij Z. M. besluit van 26 dezer, is de Kapitein-ter-Zce J. H. Sterk, op zijn verzoek, wegens langdurige dienst en meer dan 50-jarigen ouder dom, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne aan den Lande bewezene langdurige en goede dienstenalsmede de Kapitein-Luit.-ter-Zee J. II. Volmer Knollaert, wegens langdurige dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, en benoemd tot Equipagiemeester der marine bij 'sRijks werf te Amsterdam. Voorts bevorderd: tol Kapt.-ter-Zeede Kapt.-Luit.-ler-Zee van Wachen- dorff van Kijn; tot Kapt.-Luits.-ter Zee, de Luits.-ter-Zee der lste kl. Pels Rijcken en Berghuis; tot Luils-ter-Zce der lslc kl.de Luils-ter-Zee der2dc kl. Baron van Heeckeren, van Erp Taalman Kip, Jhr. Clifford Kocq van Breugel en J. C. Oudraat; en tot Luit.-Kolonel, de Majoor bij het corps mariniers L. Oudraat. Bij besluit van 26 dezer, heeft Z. M. den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat der l5tc kl. E. de Krttyff, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige aan dert Lande bewezen diensten. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Men ver zekert hier algemeen, dat de Minister, ten gevolge van de verwerping door de Tweede Kamer van het wets-ontwerp nopens den aanleg van een nieuw droog dok te Willemsoord, zijn ontslag aan den Koning heeft aangeboden. Bij gunstig weder zullen cr morgen ten 2 ure, door het muziekcorps van het regement grenadiers en jagers, voor de eerstemaal gedurende dit jaargetijde, voor de societeits-tent in het Bosch, muziekstukken worden uitgevoerd. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 30 April. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over de tweede inter pellatie van den Heer van floevell aan den Minister van Koloniën. De Heeren van LyndenMackayde Minister van Koloniën en Groen van Prinsterer voeren daarover het woordhetgeen door den Heer van Hoëvell wordt beantwoorddie een motie van orde voorstelt. De zitting duurt voort. Telegrafisch lSerigt5 uur 20 minuten. Na laugdurige beraadslagingen heeft de interpellatie van den Heer van Hoëvell, over de slavernij in W. I. zich opgelost in de aanneming eener motie van den Heer Groen, uitdrukkende de volharding der Kamer bij haar besluit van 29 November 1855, dat is, herziening der reglementen, met het oog op de emancipatie. MIDDELBURG 27 April. In de voormiddag godsdienst-oefening van heden, heeft Ds. ten Kate, Predikant bij de Nederduilsche Hervormde gemeente alhier, afscheid van zijne gemeente genomen, als zich in den loop dezer week, voor cenen ge- ruimen tijd naar Italië begevende, alwaar Z. W. Eerw.door II. K. H. Prinses Marianne der Nederlandenhet verblijf op hare villa is aangeboden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. 3 li k 1 BRUSSEL, 29 April. LI. Zondag is alhier in 78-jarigen ouderdom overleden Graaf Vilain XIIII, sedert 1800 tot op zijnen dood Burgemeester der gemeente Beersel. In 1815 werd hij tot lid der Slaten-Generaal van de Nederlanden gekozen, welke betrekking hij tot 1830 bekleedde, in welk jaar hij lid van het Bel gisch nationaal congres werd. Later werd hij Afgevaardigde en vervolgens lid van den Senaat in 1831. 17 jaren was hij Vice-President van dit Lig- chaam. Hij was Ridder van den Nederl. Leeuw, het Legioen van Eer en de Lcopolds-Orde. ENGELAND. LONDEN, 29 April. Gisteren avond hebben Lord Clarendon in het Hoogerhuis en Lord Pal- merston in het Lagerhuismededeeling gedaan van het vredes-tractaat. Het tractaat bevat drie overeenkomsten en verklaringen met betrekking tot de scheepvaartwet. De protocollendie bij het tractaat zijn gevoegd, zijn medegedeeld. Nog deze week zal het Parlement het tractaat in overweging nemen. Door Lord Palmerslon is aan den afgevaardigde French de toezeg ging gedaandat hij zal onderzoeken welke eilanden in de Donau-monding ten jare 1829 door Rusland genomen, onder de Turksche heerschappij terugkeeren. Heden middag ten 12 ure wordt de vrede pleglig in deze stad afge kondigd, bij welke gelegenheid een prachtige optogt zal gehouden worden. Het tractaat met de protocollen zijn openbaar gemaakt. Griekenlands toestand en de Italiaansche aangelegenheden waren punten van beraadsla ging in het congres. Aanst. Zondag is een algemeene dank- cn biddag door het geheele rijk. De rede van Graaf Walewski in het Congres, waarbij de Belgische Regering wordt vermaand om de vrijheid der drukpers door een coup d'étal te vernietigenis bij de liberale bladen zeer ongunstig ontvangen. De Daily- Neivs zegt o. a.Zulk eene taal van den kant eens Franschen Ministers is eenvoudiglijk eene proefneming. Wat hij nu van België en de Belgische drukpers zegt, kan hij naderhand van Engeland en de Engelsche drukpers zeggen. De bedreiging tegen de Belgische Regering, en de nitnoodiging om de constitutionnele vrijheden van het Belgische volk aan te randen, is eene even groote schending der regten van een onafhankelijk volk als de voorslagen van Mensikoff icarendie hij aan den Sultan deeden die den jongsten krijg veroorzaakten. De Fransche natie moge, indien zij zulks verkiest, hare pers laten muilbanden, dit is eene zaak tusschen haar en haar bestuur, waarin geene vreemdelingen het regt hebben zich te mengen; doch het Engelsche en Belgische volk hebben bcslolen de vrijheid der pers te handhaven, en dat is eene zaak waarvan de regeling moet overgelaten worden aan hen en de Regering van elk hunner zonder builenland- sche tusschenkomst. Wij stemmen geredelijk toe, dat terwijl eene vrije pers een groot vermogen heeft, zij even als andere maglige en invloedrijke middelen voor groot misbruik vatbaar is; doch de regtvaardigheid en ge pastheid vereischt, dat zulk een misbruik worde tegengegaan door een ge- regelden loop der wetin het openbaar uitgeoefendcn niet bij slinksche cn willekeurige wegen van onverantwoordelijke magt." Hetzelfde blad zegt op Italië nader te zullen terugkomen en dat dienaan gaande bijzonderheden zijn uitgelekt, waaruit blijken zal, «dat het noodig kan worden om de staatkunde, die de Fransche Regering omtrent Italië niet alleen, maar ook met betrekking tot Spanje volgt, strengelijk te bewaken." De bemanning van een schip van Sl. Johns op Newfoundland in Noord- America, heeft in Maart II. de schipbreukelingen van het Engelsch bark schip Blake gered. Ontzettend is het verhaal van hun lijden. Het schip zeilde den 8slcn Feb. 11. met eene lading hout uit Ship-Island naar Cork. Van den 5de™ tot den 12den Maart door hevige storm geteisterd, had de manschap al drie dagen vergeefs gepompt, toen den volgenden dag een felle

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2