liet plan tot verbetering en ververscliing met Maaswater tier wateren te Rotterdamwerd met algemeene stemmen aangenomen. De commissie voor de rekening van het fonds lot amortisatie van schuld, heeft verslag gedaan. Nadat de commissie voor de verzoekschriften verslagen had uitgebragt, is de zitting opgeheven tot morgen ochtend. Zitting van Dingsdag 29 April. Aan de orde is het houden eener interpellatie door den Heer van Hoëvell aan den Minister van Koloniën, over het Koninklijk besluit van 24 October 1850, N°. 45; in het algemeen en speciaal over de uitvoering die er aan gegeven wordtten opzigte van eene onderneming tot exploitatie van tin mijnen op het eiland Billiton, aan wier hoofd zich bevindt Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. De Heer van Hoëvell houdt eene uitvoerige rede tot inleiding. De zitting duurt voort. AMSTERDAM28 April. "Wij zijn gemagtigd mede te dcelen, dat de inschrijving voor anticipatie- bilietten op heden het cijfer van /l,264,000 heeft bereikt. AmstCour.) Naar men verneemt is door hel Bestuur der Afdeeling Amsterdam van de Hollandsche maatschappij van landbouw eene zilveren medaille toegekend aan den Heer II. de Wijngezagvoerder van het fregatschip Willemina en Clara, wegens de goede zorgen toegewijd aan plantenzendingen naar en van Java; zijnde voor 'slands plantentuin te Buitenzorg op Java met dien bo dem in 1855 aangebragt verscheidenevoor dezengeheel nieuwe soorten van Znid-Amerikaansche orchideën verzonden door den Heer J. A. Willink Wszn, die thans met Kapitein H. de Wijn eene zending levende planten beeft terngbekomen. De heden gehouden veiling in het locaal Frascati van 220 bunders land in de Haarlemmermeer, is als volgt afgeloopenSectie F afd. Vijfhuizen, 80 bund, 34,250, A. M. Braskamp. Sectie L afd. Beinsdorp, 80 bunders 20,000, 20 dito ƒ6000, beide opgehouden, 80 dito 19,660, divers koo- pers. Sectie JJ afd. Burgerveen, 60 bunders 11,150, J. J. Korthals. 1.1. Zaturdag avond ten 11 ure is er brand ontstaan ten huize van den schilder Sassenberg, in de Rozeboomsleeg, waarbij het perceel geheel is uit gebrand. Twee kinderen van bewoners op de kamers, die afwezig waren, zijn door het vuur omgekomen. Sassenberg, zijne vrouw en een kind zijn deerlijk gebrand, terwijl zijne schoonmoeder nog vermist wordt. Door de werking van 16 spuiten was men den brand ten 2 ure meester. Als oor zaak wordt opgegeven, dat in een huisvertrek, waar levens de werkplaats is en brandbare stoffen geborgen warenniet voorzigtig genoeg is omge gaan met vuur, dat ingerekend was. De ongelukkige moeder is bijna krank zinnig over het verlies van hare twee kinderen. Sassenberg is voor brand schade verzekerd. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BRUSSEL, 28 April. Bij de behandeling van de begrooting der openbare schuld heeft de Mi nister van Financien in de Kamer gezegd, dat de geldmiddelen in gunsti- gen toestand verkeerden en geene buitengewone maatregelen noodig zouden maken, maar dat hij echter om in mogelijke gebeurtenissen te voorzien, in de volgende week een wets-ontwerp zou aanbiedenter magtiging tot het aangaan van eene leening, tot conversie der jongste 5 pCts. leening en tot verkoop van de aandeelen van den Rijnspoorweg. ENGEIiASB. LONDEN, 27 April. Zoowel bij 'l Hooger- als 't Lagerhuisis scherp geklaagd over de achteloosheid in het vervoer der leden van het Parlement naar Portsmouth, die zijn teruggekeerd, zonder 't voornaamste te hebben gezien, en in'tholst van den nacht te Londen met den spoortrein aankomendegeen rijtuig vonden om hen en hunne eehtgenooten tehuis te brengen. De directie be weert dat de menigte van 50,000 menschen te Portsmouth en Southampton, niet meer te beheeren was. Zeer velen hebben zelfs den nacht al wachtende onder den blooten hemel moeten doorbrengen. De Admiralen der oorlogsvloot te Spithead, hebben II. Donderdag aan de Fransche en Nederlandsche Officieren, die de groole feestelijke wapen schouw zijn komen zien, een feestmaal gegeven in de school voor de zeevaart. De Directeuren der O.-I. compagnie hebben een pensioen van 5000 (f 60,000) aan Lord Dalhousie, den afgetreden Gouverneur van O.-Indië toege wezen niettemin zal dit besluit op 14 Mei aan de goedkeuring van een Al- gemeenen Raad der Compagnie worden onderworpen. Sedert 1853, in welk jaar in Engeland 164,523 huwelijken werden gesloten, verminderde dit getal tot 149,736 in 1855. Sedert het staken van den oorlog zijn alleen aan het tuighuis van Woolwich 900 arbeiders ontslagen. Er is weder een schip uit Nieuw-IIolland aangekomen met ruim 2\ millioen Ned. aan goud aan boord. Nog twee schepen worden al sedert eenige dagen verwacht, mede een groote som aan goud zullende aanvoeren. Volgens berigt uit New-York bad de Kapitein van hel aldaar aangeko men schip Alliance op den 8stc" dezer onderscheiden voorwerpen op 37 gr. br. en 72 gr. 1. zien drijvenwaaronder stukkendie blijkbaar tot het stoomschip Pacific hebben behoord. FRA1VKRMH. PARIJS, 28 April. Gisteren heeft alhier de uitwisseling der ratificaliën van het vredestractaat en der aanhangsels plaats gehad. Het tractaat en de protocollen zullen Dingsdag openbaar worden gemaakt. Heden zal door de Regering eene mededeeling van den Senaat in de Kamer van Afgevaardigden gedaan worden; naar men denkt over den vrede. Volgens den Moniteur zullen het tractaat en de aanhangsels een deel van ruim 200 pagina's uitmaken. Keizer Alexander heeft aan Graaf Orloff, o. a. geschrevenHet tractaat van 30 Maart zet het zegel op het werk des vredes. Ik bevestig dien vrede welke door mijn vader opregt gewenscht werd. Bezield met dezelfde ge voelens, heb ik de vredesvoorstellen aangenomen, zoodra het doel, dat Keizer Nicolaas voor oogen had, bereikt was, namelijk de handhaving van de regten der Christenen in het Oosten. Gij hebt de groote zendingwelke ik u had toevertrouwdvolbragt zoo als ik dit verwachtte. Als een bewijs van mijne hooge tevredenheid benoem ik u tot de waardigheid van President van den Rijksraad." De Regering laat zich zeer gelegen liggen aan de ongeoorloofde mede deeling van het vredes-tractaat en heeft reeds eenige ambtenaren bij de Nationale drukkerij in hechtenis doen nemen, omdat men onderstelt dat de mededeeling van daar is uitgegaan. De vier artikelen die in het door vreemde bladen medegedeelde vredes tractaat ontbreken, moeten o. a. ook betrekking hebben op de oorlogskosten, die volgens de ontcijfering in een der Fransche dagbladen voor Frankrijk 1500 millioenvoor Engeland 2235 mill.voor Turkye meer of min 125 mill, en voor Sardinië 80 mill. fr. zou bedragen. Vele der alhier gevestigde Poolsche ballingen hebben gebruik gemaakt van de hun door den Czar verleende genade en zijn na inzending eener verklaring dat zij zich aan 's lands Regering en wetten onderwerpennaar Polen teruggekeerd. Blijkens een opgaaf in deu Moniteuris het gcheele land de midden- prijs der tarwe in April lj fr. lager geweest dan in Maart. SPANJE. MADRID, 23 April. De berigten omtrent den toestand van dit onrustig landtot hiertoe zoo rijk in omwentelingen en afwisselingen van bestuurzijn nog steeds onzeker; terwijl de eene beriglgever dien toestand nog even wankelbaar acht als vroegeracht de ander dat de Regering meer en meer in zedelijke kracht wint, welke laatste beschouwing niet onaannemelijk schijnt, als men in aanmerking neemt, dat men eindelijk tot den verkoop der natio nale en kerkelijke goederen in de tot hiertoe nog steeds wederspannige Basi- kische gewesten zou overgaan, waaraan men tot dus verre uit vrees voor opstand geen gevolg had durven geven. 8AR9INIE. De plannen voor een te bouwen Evangelische kerk te Genua zijn door de Regering goedgekeurd en de uitvoering wacht alleen nog op de beslissing van het gemeente bestuur. Ook zal eerlang een gasthuis voor Protestanten worden geopend. ITALIË. ROME, 19 April. De Russische Gezant is hier gekomen met een lijst van candidaten voor de ledigstaande Bisdommen in Polen. Reeds in September was er eene ljjst aangeboden maar door den Paus verworpen. PRUISSEN. BERLIJN, 26 April. Tweehonderd leden der Kamer der Afgevaardigden hebben uit erken telijkheid voor de diensten van den Heer v. Manteuffel tot handhaving van den vrede, dien Staatsman een feestmaal aangeboden. Men begroot de oorlogskostendie Pruissen heeft moeten maken op ruim 3ö millioen thaler. De lloogleeraar Dr. Ernst Curtius is beroepen naar Götlingen voor de vakken der philologie en archeologie. De Hoogleeraar Nesselmann te Koningsbergen heeft een Lillhausch woordenboek uitgegeven en daardoor in eene sints lang gevoelde wetenschap pelijke behoefte voorzien. De Koningin heeft voor de uitgave van dit werk 5000 thalers geschonken. FRANKFORT. 25 April. In de Bondsvergadering van den 17den is tot het vaststellen van een alge meene wetgeving voor al de Bondstaten besloten. Eene commissie zal wor den benoemdbelast met het ontwerpen van een algemeen wetboek van koophandel. De Heer J. H. Dick, die in hoogen ouderdom alhier kinderloos over leed, heeft een som van 200,000 11. (ƒ250,000) vermaakt tot een fonds ter ondersteuning van weduwen en meisjes die van hun handenarbeid moeten leven. De Groot-IIertog van Weimar heeft voor dit jaar wederom eene bij drage van 13,000 thaler (ƒ19,800) gegeven, tot herstel van het oude door het verblijf van Luther zoo vermaarde kasteel de Wartburg. Professor Hegcl, te Rostock in Mecklenburg, heeft een beroep als Hoogleeraar in de geschiedenis te Erlangen in Beijeren ontvangen en aan genomen. Het dagblad van Dresden deelt den volledigen tekst van het vredes verdrag mede. De hoofdinhoud der lot heden toe nog niet bekende artike len 5 tot 8 is de volgende: De gecompromitteerde onderdanen erlangen amnestie; de Hooge Porte wordt in het Europeesch Staten-stelsel toegela ten de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van grondgebied des Otlo- manischen Rijks worden gewaarborgd; bij geschillen tusschen de Porte en eene der contracterende Mogendheden treden de overige bemiddelend tus schen beide. Een additioneel artikel bepaalt, dat de sluiting der zeeëngten niet van toepassing is op schepen welke troepen huiswaarts voeren.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2