COURANT. LEYDSCHE fe C n m. WOENSDAG 30 APRIL. n N De Prijs der Courant is f\1 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. Uit lioofde van den HEM ïil.VAA KTHO IG zal de Vi-ij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BI N.\ K LANDS C11E BKÏÜGTE^ LEYDEN29 April. Het Ned. Zendeling-Genootschap heeft in Maart aan legaten en giften ƒ11,563 ontvangen. Uit Delft wordt aan de Amsf. Cour. van gisteren, omtrent het vroe ger berigt, omtrent eene op te rigtcn kweekschool voor onderwijzers nader gemeld, dal eene voorloopige commissie reeds daartoe werkzaam is en zij die ƒ100 of meer bijdragen als medestichters zullen worden aangemerkt en later tot medewerking aan de verordening geroepen. In die kweekschoolwordt Nerder gezegdzal de opleiding vooral gods dienstig en nationaal zijn en het onderrigt zóó ruim worden gegeven, dat de kweekeüngen later in slaat* zullen wezenniet alleen de gewone school vakken maar ook andere kundigheden te onderwijzen, wier algemeene ver spreiding en toepassing zoo noodig is voor onze nationale welvaart, terwijl daarin levens onderwijzers worden gevormd voor Indië, die op de beste wijze aldaar het Nederlandsche gezag schragen en langs den weg. van be schaving en verlichting de inlandsche bevolking voor het Evangelie winnen kunnen. Zoo ergens, kan door de vestiging te Delft en het onderrigt aan hare akademie de verwezenlijking van dit doel het gemakkelijkst bereikt worden. De belangstellende goedkeuring van velen doet aanvankelijk de beste verwachtingen koesteren voor het welslagen eener onderneming, die voor het geheele vaderland belangrijk is en onze stad tot eer en voordeel verstrekken zal. Door een aantal ingezetenen te Rotterdamis den 24sten dezer aan den Gemeenteraad aangeboden een marmeren borstbeeld van den Hoóglcèraar Ahr. des Amorie van der Hoeven Vervaardigd door den Heer Slrackee, ter plaatsing in het museum Boy-mans.^ Dezen dagen zijn van Ilouvecn een paar bijenhouders naar de Haar lemmermeer vertrokkenmet bet doel, die streken vooraf ter bezigligen om te weten of zij voor dit jaar weder geschikt zijn, om hunne bijenstal len tijdelijk aldaar te plaatsen. De Amsterd. Courant deelde gisteren een berigt van zijnen Corres pondent uit Leeuwarden mede, dat de Heeren v. Heemstra c. s. voldaan hadden aan de voorloopige vergunning tot aanleg van den Noordelijken spoorweg. In strijd hiermede berigt de Gron. Cour. zooals de Amst. Cour. heden ook vermeldt, dat het bewuste waarborgkapitaal van een millioen gulden door genoemde Heeren den 20s,e" dezer niet was gestort en daardoor, vol gens vroeger besluit van den Minister van Binnenlaudsche Zakende voor loopige vergunning was vervallen. Verder voegt de Gron. Cour. er nog bij »wij vernemen van eene wel bnderrigte zijde, dat bij de Ilooge Regering het voornemen bestaat om of voor rekening van het Gouvernementof in allen gevalle onder krachtige medewerking en ondersteuning van het Rijk, in de Noordelijke Provinciën spoorwegen aan te leggen, en te zorgen voor eene spoedige verwezentlijking van dien algemeenen wensch. Zijn wij wel onderrigt en wij houden ons overtuigd dit te zijn dan zou de eerste gedachle van zoodanig plan zijn uitgegaan van Z. M. den Koning, die, zoo dra de vrede te Parijs was geslotenaan een der eerste Slaals-ambtenaren bepaaldelijk het verlangen te kennen gaf om het Nederlandsche volk ook door deze weldaad de gezegende gevolgen van den vrede te doen ondervin den. De inwoners van alle gewesten hebben bij de uilvoering van dat werk groot belang, en wij zijn zeker de tolk van liet geheele vaderland, wan neer wij het geëerbiedigd Hoofd van den Staat voor deze welmeeneude be doelingen de opregtste hulde met den warmsten dank toebrengen." Naar men verneemt is er vergunning gevraagd door den HeerG. Moxel, wonende te Parijs, aan de Nederlandsche Regering voor het aanleggen van een' spoorweg van het Nieuwe Diep naar Amsterdam. -s liet kofschip de Stad Goor, behoorende aan de reederij te Zwolle, is op de hoogte van Marken denkelijk door eene windhoos omgeslagen. De stoomboot Kinsbergen is langs het schip gevarenten einde zoo mo gelijk hulp aan te bieden, doch de equipage was reeds behouden in de boot. -r- Uit het Overijsselsche dorp Staphorst zijn weder 70 personen naar Naprd-Amerika vertrokken, en maken er anderen reisvaardig. Ook uit Didam in Gelderland togen LO personen derwaarts. óiltr- Naar wij vernemen wordt het linieschip Kortenaar lot wachtschip en tot logemcut voor de adelborsten ingerigt, Het is, alzoo gelukkig te ach ten, dal de onlangs gehouden aanbesteding, waarbij dit kostbare schip zou worden gesloopt, de raming heeft overtroffen. In de afgeloopen week is te Oosterhont (N.-brabant) een oud Heer overledendie sedert vele jaren in de grootste afzondering leefde. Het was bekend, dat hij er goed in zat en des niettegenstaande kon men hem niet bewegen zijne woning te doen zuiveren, zoodat hij ook zijne oppasster stip- telijk had verboden daaraan het minste te doen. llet is denkbaar hoe ver ward en vervuild zijne woning er uitzag, doch hetgeen de meeste bevreem ding verwekt, is de zonderlinge wijze waarop hij te werk is gegaan met de door hem bewaarde gelden en kostbaarheden. Uit de verborgenste hoe ken, kastjes als anderzins, werden zakken, doosjes of buideltjes met geld, goud- en zilverwerk door stof en spinnetten schier onzigtbaar te voorschijn gehaald, waardoor men op het denkbeeld kwam den vloer te ligten en ook daaronder te zoeken. Werkelijk vond men daaronder eene aanzienlijke waarde in 10- en 5-guldenstukkenlouis d'ors, 20- en 40-francsslukken gouden rijders en meer andere gouden munten. Deze belangrijke vond onder den grond zal dan ook aanleiding geven, dat de woning naauw- keurig zal worden onderzocht. Behalve een belangrijk legaat aan het 11. K. armbestuur aldaar, heeft deze zonderlinge man zijn gansche vermogen aan zijne naaste bloedverwanten vermaakt, welke niet bekend, doch in België moeten woonachtig zijn. Ilbl 'sGRAVENIIAGE, 29 April. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-Moeder den 2dcn of 3den Mei uit Petersburg vertrekkenen zich van daar naar Weimar begeven. I1D. wordt tegen het laatst der volgende maand in Nederland terug verwacht. Zaturdag II., zijnde het Russisch Paaschfeest, is er in de kapel van II. M. de Koningin-Moeder eene plegtige dienst gehouden, die door de leden van het Russische Gezantschap en de zich in de residentie bevindende Rus sische onderdanen werd bijgewoond. l'Echo meldt, dat II. K. II. Prinses Frederik der Nederlanden, zich omstreeks het midden der maand Mei naar Berlijn zal begevenom daar hare zuster, 11. M. de Keizerin-Weduwe van Rusland te ontmoeten. 11. K. II. zal er echter slechts kort verblijven, en spoedig naar deze residentie terugkeereti, waar weldra verwacht wordt II. K. II. de Kroonprinses van Zweden (Prinses Louisa der Nederlanden) die haar intrek zal nemen in een der buitenverblijven van Z. K. H. Prins Frederik, haren vader. De Eerste Kamer heeft heden middag ten 2 ure hare werkzaamhe den hervat. Gisteren zijn de voorjaars-vergaderingen van de Algemeene Synodale Commissie in het locaal van het depart, voor de zaken van de Herv. en andere Eerediensten aangevangenonder het Voorzitterschap van den Wel- Eerw. Heer D». II. G. I. van Doesburgh, Predikant te Rotterdam. Gedep. Staten van Zuidhollandhebbeningevolge het besluit der Prov. Staten, waarbij zij zijn gemagtigdom de belanghebbenden te hoo- ren op het gewijzigd onlwerp-reglement voor de polders in Zuidholland, een genoegzaam aantal exemplaren van dat gewijzigd onlwerp-reglement doen toekomen aan Burgemeester en Wethouders der Gemeenlen, met uit- noodiging, om een exemplaar daarvan ter Secretarie hunner Gemeente ter inzage neder te leggen en daarvan kennisgeving te doen en aan ieder der besturen van de in hunne Gemeente gelegene polders een exemplaar te doen gewordenten einde daarvan kennis te geven en hel gedurende eene maand ter inzage te leggen van de ingelanden, met kennisgeving, dat het aan de polderbesturen en aan de ingelanden vrij staat, hunne aanmerkingen daarop, binnen dien tijd, schriftelijk aan Gedep. Stalen in te zenden. Ook hebben Gedep. Staten exemplaren van het onlwerp-reglement doen toekomen aan elk der Hoogheemraadschappen en andere Uooge Dijkscollegien in deze pro vincie, ten einde ook hun gelegenheid te geven, om, binnen gelijken ter mijn van e'e'ne maand, hun gevoelen daaromtrent aan hen mede te deelen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 28 April. In deze zitting heeft de commissie tot onderzoek der stukken betrekke lijk de aftapping van het water op de Zuid-Willemsvaart en de Maas, ver slag uitgebragt; over de daarbij voorgestelde conclusie zal nader beslist worden. De Kamer heeft in behandeling genomen het voorstel van den Heer Groen van Prinslererbetrekkelijk het uitbrengen van een algemeen verslag over de reeds ingekomen en nog in te zenden adressen, omtrent het wels-ontwerp betrekkelijk het lager onderwijs, door eene daarvoor te benoemen bijzondere commissie. Aan de beraadslaging daarover namen deel de HeerenGroen van Prinsterer, Bosscha, Elout van Soelerwoude, van Lynden en deBrauw, waarna het voorstel met 47 tegen 9 stemmen werd verworpen. Vóór het voorstel hebben zich verklaard de UIL: van Lynden, van Heiden ReinesteinGroen van Prinsterer, Mackay, Hoffmann, Kien, Elout van Soelerwoude, van Reede van Oudtshoorn en van Foreest. Het wets ontwerp tot onteigening van percelen voor de uitvoering van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1