ding van Polen, waarin cenige jonge heethoofden uit aanzienlijke geslachten in Posen zouden betrokken zijn. Ten anderen verhaalt men, op zekere gronden, dat een student, met name Behnsch, het voornemen had opgevat om den Koning te vermoorden, doch, alvorens zijne misdaad te volvoeren een brief had geschrevenwaarin hij van zijn voornemen kennis gaf en van de redenen, welke hem daartoe aanspoorden. Deze brief kwam toevallig te vroeg in handen van den bevoegden persoonzoodat Behnsch dadelijk werd gevangen genomen. Men heeft twee pistolen bij hem gevonden. Het bankiershuis Oppenheim Jr. en Comp. te Keulen, in betrekking slaande met den Franschen Minister Fould, ontving de tijding van het sluiten van den vrede ée'n dag vroeger dan al de andere huizen. Het ge noemde bankiershuis maakte van dit voordeel gebruik, door aan het huis Weiller en Zn. te Frankfort, te telegraferen Koop 1000 stuks Oostenr. crediet-actienenz. Deze depêche werd door den telegrafist verkeerd over- gebragter stond namelijk: Verkoop, enz. Hierdoor heeft dit huis een verlies geleden van 78000 thl.welke het echter niet wil betalenmaar het telegraaf-bestuur daarvoor verantwoordelijk stelt. 00§TESI11IJ K. WEENEN23 April. Graaf Buol is alhier uit Parijs teruggekeerd en onmiddellijk bij den Keizer toegelaten. Er beginnen zich reeds stemmen te verheffen tegen de in deze dagen in Duitsehland ontstane zucht tot het oprigtcn van banken enz.; als al de gemaakte plannen verwezenlijkt moeten wordenzou daartoe niet minder dan 347 millioen th. benoodigd zijn. De bank te Frankfort laat gouden en zilveren muntstukken slaan, die, ter waarde van 10 en 2 gulden, op de eene zijde het beeld der Franco- furlia, en op de andere zijde den dag en het jaartal van de oprigting der bank vertoonen. RU SIj A1V 55. De Keizer heeft den staat van oorlog in het Koningrijk Polen en in 17 gouvernementen des rijks opgeheven. Naar men verneemt is Prins Gortschakoff thans stellig lot Minister van Buitenl. Zaken benoemd. De Keizer heeft eene som van ƒ800,000 toegestaan als schadeloosstel ling aan de zeesoldaten, matrozen enz., wier woningen te Sebastopol zijn vernield. Bovendien ontvangen deze personen hun aandeel in de opbrengst der inschrijvingtot bedoeld einde in geheel het rijk geopend. Nadere bijzonderheden omtrent het verblijf des Keizers te Moskou ver melden dat Z. M. in Ruslands aloude hoofdstad ditmaal met ongemeene be langstelling en bijzondere hartelijkheid is ontvangen. Dit gevoel is uitgedrukt in de aanspraak waarmede Z. M. in de Domkerk door den Metropolitaan van Moskou begroet is. De aanspraak van dien Praelaat luidde aldus: Zeer godvreezend Vorst, op u zijn thans, gelijk vroeger steeds, onze oogen en harten gerigt, nu gij onder de nieuwe omstandigheden van het tweede jaar uwer regering onder ons verschijnt. «Een hardnekkigen strijd tegen ons en tegen den vrede hebt gij geërfd; en gij hebt ons den vrede gegeven. In uwe regtvaardigheid en uwe dap perheid hebt gij u niet aan den oorlog onttrokken; in uwe menschlievend- lieid hebt gij u niet onttrokken aan den vrede die u aangeboden is gewor den. De vijand heeft Rusland niet overwonnen; gij hebt de vijandschap overwonnen. Uit Christenzin hebt gij den oorlog aangevuurd; uit Christen zin maakt gij vrede. Het vaderland dankt u; ook de buitenlanders laten u regt wedervaren; en wanneer de hartstoglen bedaard zullen zijn, zullen zij u nog meer volledig regt wedervaren laten. nVurig behooren wij te bidden, en bidden wij, dal God u bijsta, opdat gij met zorg en beleid de door den oorlog geslagen wonden kunt heelen, opdat, gelijk de Profeet zegt, het regt en de vrede door uwe magt elkander omhelzen, en onontbeerlijke welvaart de onmiddellijke vrucht zij." Onderscheidene Engelsche handelshuizen die in naauwe betrekking met ons Rijk staan, hebben aan den Keizer een adres doen toekomen, hou dende dankbetuiging voor de bescherming hun ten deel gevallen, waardoor zij zelfs gedurende den oorlog in Rusland dezelfde veiligheid en welvaart genoten als de Russische onderdanen. De Newa zal waarschijnlijk tegen den 27 of 28stcn April van ijs be vrijd zijn. TCBKYE. Te Konstanlinopel is het Sardinisehe hospitaal een prooi der vlammen gewordenalsmede het hotel van den Admiraal Grey. Deze branden wor den aan kwaadwilligheid toegeschreven. KAlVTOAGüHEGT LEÏDE1V. Bij vonnis van den Heer Kanlonregter te Leyden, dd. 21 April 1856, zijn veroordeeld J. Spek, dienstbode, A. Gert, weduwe K. Landegakoffijverkoopster, J. van der Steen, sjouwer, allen te Leyden, ter zake van overtreding der Verordening voor de reinheid van straten enz., dd. 20 December 1855ieder in eene geldboete van ƒ1.en bij niet voldoening daarvan binnen 2 maan den na aanmaning, ieder tot 1 dag gevangenisstraf. J. Bonbaggermante Leydenter zake van overtreding der Keur op het baggeren en diepen in stads grachten en wateren alhierin eene geld boete van 3.of bij onvermogen tot 3 dagen gevangenisstraf. G. de Bruin, broodbakker te Soelervvoudewegens overtreding van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood te Soeterwoude, dd. 1 September 1854, in eene geldboete van ƒ6.en bij niet voldoening binnen 2 maanden na aanmaning, tot 2 dagen gevangenisstraf. W. Mervel, A. de Klerk en P. de Wekker, wegens overtreding der Keur van 6 October 1853de eerste tot 3 dagende tweede tot 2 dagen en de derde tot 1 dag gevangenisstraf. STARS KERIGTJËjV. Ter Secretarie dezer Gemeente, alwaar de Gemeentebladen te bekomen zijn legen 5 Centen per blad, is tegen ƒ2,00 verkrijgbaar gesteld: Het door Burgemeester en Wethouders op den 17Je" dezer maand aan den Gemeenteraad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der Gemeente, ingevolge art. 182 der Gemeentewei. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leyden. Gezien de dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidhollandvan den 22sl™ dezer maand, G. S. N°. 34. Brengt ter kennis van de Kiesgeregtigdendat de verkiezing van een Lid der Provinciale Staten voor het Hoofdkiesdistrict Leyden, ter vervan ging van den Heer Abr. Hartevelt Jz.die in 1859 zou hebben moeten af treden doch door het aannemen der op hem uitgebragle verkiezing tot Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalophoudt Lid te zijn der Provin ciale Staten, zal plaats hebben op Dingsdag den 13dc" Mei aanst. (zijnde dezelfde dag, waarop, krachtens art. 5 der wet van den 6,lcr' Julij 1850 Staatsblad N°. 39) de verkiezing moet geschieden van de Leden die met den volgenden eersten Dingsdag der maand Julij volgens den rooster moeten aftreden) op het Raadhuis alhier, alwaar de stembilletten kunnen worden ingeleverd van des morgens negen tot des namiddags vijf ure. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 26 April 1856. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der Gemeentewet, dat alle Pretensien over hel jaar 1855 ten laste der Gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars zullen moeten worden ingediend, en dat alle vorderingen, welke niet binnen den genoemden termijn zullen zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Leyden, 26 April 1856. v. PUTTKAMMER, Secretaris. EEBRIIE1JWS. Z. M. heeft goedgekeurd de navolgende beroepingen van Predikanten, uitgebragt door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten: te Oud-Alblas, op A. P. A. du ClouxPred. te Oldebroekte Mastenbroekop A. de Pecker Cand.te Poederoijen en Loevcsteinop J. C. S. MentzCand.te Lange- rak bezuiden de Lek, op F. D. W. Moorrees, Cand.; te Boornbergum en Kortehemmen, op C. P. de Groot, Pred. te Surhuistcrveente Twisk, op H. Berghege A. Rz., Pred. te Driehuizen en Zuidschermer; te Warder, op C. P. de Meijer, Cand.; en te Wemeldinge, op C. D. Louis Bahler, Pred. te Op- en Neder-Andel. HOORN, 25 April. Uit het vroeger vermelde 12-tal Pred. is heden het navolgende 6-tal gevormd: DD. Dardenne Ankringa; Ternooy Appèl, Ber- lage, van den Broek, Laurillard en Mijsberg. ROTTERDAM, 25 April. Ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van Dr. J. Tideman, tot Hoogleeraar aan het Seminarium der Remonstrantsche Gereformeerde gemeente te Amsterdamheeft de Kerke- raad der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente alhier heden het volgend 3-tal Predikanten gevormd: DD. Maronicr, te Leyden; Tiele, te Moordrecht, en van Vollenhoven, te Utrecht. ADVERTENTIE5T. Ondertrouwd: M. P. OUDSHOORN, Junior, en Leyden 24 April 1856. J. M. SCHRETLEN. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Getrouwd: O. A. de VAAL, met Leyden, 23 April 1856. J. M. de VAAL, Weduwe S B. Boose. Getrouwd: Jonkheer II. L. P. HÖVY, lstc Luitenant der Grenadiers, en Jonkvrouwe S. Baronnesse van REEDE van OUDTSHOORN. Leyden, 24 April 1856. Getrouwd: CAREL JOZEPflUS HEINTZ, met Deventer, 24 April 1856. CHARLOTTE WILHELM. Eenige Kennisgeving. Heden overleed mijne dierbare tweede Dochter MARIA ADRIANA, in den ouderdom van 12 jaren. Leyden, 22 April 1856. Wed. van DOORN, geb. Dupper. Heden overleed, tot mijne diepe smart, mijne hartelijk geliefde Zuster, ELISABETH JACOBA van der BOON MESCIIin den ouderdom van 59 jaren. Leyden 25 April 1856. A. H. van der BOON MESCH. Voor de zoo algemeene deelneming, ondervonden bij het smartelijk ver lies mijner Echtgenoote, betuig ik bij deze, ook namens mijne verdere Betrekkingen, den hartelijksten dank. Leyden, 26 April 1856. M. P. OUDSHOORN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3