II. G. Mulder, die beschuldigd was in drie nommers van dat blaadje, den Minister van Koloniën te hebben belasterd, verwezen in drie boeten elk van ƒ100, en wel op grond van boon, maar niet van laster, den Heer Mp. P. Myer als bijzonder persoon, maar niet in zijne betrekking als Minister, aangedaan. zijne terugkomst uit Parijs, optrad, verklaard dat de Italiaansche zaken bij het congres te Parijs zijn behandeld, en dat het gerucht van het bezetten van Parma door de Oostenrijkers zeer overdreven werd. Volgens de Times beeft de Engelschc Regering te Kopenhagen een tegenvoorstel betrekkelijk den Sondtol gedaanvolgens hetwelk die tol in stand gehoudenmaar voortaan in de Oostzeehavens en niet langer te Else- ncur geind zou wordenwaardoor een van de grootste bezwarenaan die heffing verbonden, zou uit den weg zijn geruimd, want dan zouden de schepen in de naauwe vaarwaters niet opgehouden wordenen dikwijls zich een oponthoud van verscheidene dagen kunnen besparen. Dit voorstel zou echter op de conferentie te Kopenhagen weinig of geen bijval vinden. Op de markt te Glasgow zijn in den tijd van twee maanden niet minder dan 2000 ton cijeren, ieder van 22,400 stuks, dus in 't geheel 44,800,000 eijeren verkocht. De lieer Oliphant, vroeger Secretaris van Lord Elgin in Kanada, en bekend door zijne reisbeschrijvingen, is tot Gouverneur van de kolonie Victoria (Australië) benoemd. Een groot aantal gevallen van watervrees doet zich voor onder de dassen in het park van Stainbrough; nabij Barnslcy. Reeds zijn meer dan 100 dezer dieren daaraan bezweken. Een dolle hond heeft hel eerst deze plaag in het park aangebragt. De inwoners in den omtrek zijn zeer ont steld en niet zonder redendaar reeds een kind is gebeten. Onder de kolenwerkers te Glasgow blijft voortdurend gisting heerschen, daar hunne meesters de vroeger verhoogde daggelden weder lot den vorigen stand willen terug brengen. Te Liverpool wordt een stoomschip, the Great Eastrengebouwd, bestemd voor de vaart van Liverpool naar Port-Philip in N. Hollandlang 080 Eng. voelen, (iels kleiner dan de oude Rijnl. voet) breed 83 en van de kiel tot het dekdiep 60 voet. Het is een vierdekkeren heeft eene laadbare ruimte van 18,000. Het is voorzien van twee machines, eene schroefmachine van 1000 en eene rader-machine van 1000 paardenkracht. Het gaat geladen 28 voet diep. Zijne kajuiten zijn voor 600 passagiers eerste en 1800 tweede klasse ingerigt, en men kan met dit vaartujg een leger van 10,000 man met hun veld-equipemcnt vervoeren. Er is een gewigt van 10,000 ton ijzer aan ge bruikt. Men heeft in Mei 1855 de kiel gelegd. Sedert zijn 500 werklieden er onophoudelijk aan bezig, weldra zal het te water kunnen worden gelaten. De vorm is sierlijk, de spiegel langwerpig rond. Het dek is geheel vrij, met uitzondering van de toegangen tot de kajuiten, zoodat de passagiers er eene onbelemmerde wandeling op kunnen doen. Het schip heeft, behalve zijne 10 stoomketels en 5 schoorsteenen5 mas ten, waaronder 3 groote, ieder met 3 zeilen. Iedere ketel kan afzonder lijk gebruikt worden. De cilinder van de raderen is 60 voet in doorsnede; de schroef heeft een middellijn van 23 voet. Voorts heeft het schip een dubbelen romp. Tusschen deze twee rompen, die door tallooze ijzeren knieën aan elkander gehecht zijn, is eene ledige ruimte van ongeveer 3 voet, welke men met 3000 ton water, tot ballast kan vullen. FRANKRIJK. PARIJS 24 April. De Keizer heeft den Koning van Denemarken een prachtig porseleinen servies uit de fabriek te Sèvres gezonden, en van dien Vorst daarvoor eene dankbetuiging ontvangen. Ten opzigte van de geschenken die de leden van het vredes-congres van den Keizer hebben ontvangenwordt nog medegedeelddat zij behalve het Grootkruis of de Ster als Groot-Officieren van het Legioen van Eer en een exemplaar der Iconographie Grecque et llomaine (ter waarde van 5- a 6000 fr.) nog hebben ontvangen, hetzij gouden snuifdoozen met het portret van Napoleon in brillanten (ter waarde van ongeveer 10,000 fr.) of een tafelservies uit de porcelein fabriek van Sèvres, welk servies gewoonlijk 15- a 20,000 fr. kost. Bij de Wetgevende Vergadering is thans de lang verwachte wet inge diend op het zegel en postregt. Het stelt omtrent de dagbladen, tijdschriften, boekwerkenplaatwerken enz. eene vermindering voor op de tegenwoor dig betaalde kosten, van 50 a 75 pCl. Het zegelregt zal voortaan naar het gewigt betaald moeten worden b. v. een dagblad van 40 greinenbe taalt 4 centimes, enz. Dientengevolge zal men nu op het dunste en minst zware papier gaan drukken, waardoor de vervaardiging van slecht papier zal worden aangemoedigd. Vroeger was het gerucht verspreid dat Prins Napoleon eene buiten- landsche reis zou ondernemen. Dit gerucht bevestigt zich. De Prins zal Engeland, Schotland, Ierland, Noorwegen en misschien nog meer landen bezoeken. De bekrachtiging van het vredes-verdrag door Rusland is mede ont vangen. Men verwacht de uitwisseling tegen Zalurdag en waarschijnlijk zal de Moniteur Zondag aanst. mededeeling van den tekst doen, zoo men het echter niet dienstig acht dit te vervroegenom alle onjuiste mededee- lingen te voorkomen. De dagbladen hebben onverwachts bevel ontvangen niets meer van het vredes-tractaat te openbaren. De afschriften der proto collen van de 23 zittingen van de conferentie zullen niet minder dan 1000 bladzijden in 4° beslaan. Voor het gebouw der tentoonstelling in de Champs Elysées is een standbeeld in brons geplaatst van den Cardinaal Feschi. Men zegt dat een groot handelshuis alhier 10 millioen fr. in granen heeft verloren. Volgens bcrigten uit de Krim was Eupatoria reeds gedeeltelijk en Kinboern geheel ontruimd. De Engelsehe troepen maakten ook aanstalten om spoedig te vertrekkende gezondheidstoestand van de laatsten was be ter dan die van de Franschen, ook in het Russische legerkamp waren nog veel zieken. Voor de uit de Krim terugkeerende troepen, wordt te Hyères een afzonderlijk kamp opgerigten de noodige maatregelen genomen tegen mogelijke besmetting. Bijzondere beriglen hangen een treurig tafereel op van de dronkenschap die thans in de legers heerscht. Door de Russen zijn de lijken van drie Fransche soldaten die zich dood hadden gedronken, uitgeleverd. De Fran schen hadden in hun kamp mede cenige Russen, aan dezelfde ziekte over leden. Franschen en Russen gaan zeer vriendschappelijk met elkander om. Met de Engelschen is dit minder het geval; als die aan de Russen eenige voorwerpen in ruiling vragenbieden zij hen kardoezen aan. IfALIE. Het officiële dagblad van Milaan wil, dat de Paus zich waarschijnlijk, in de maand Junij aanstaande, naar Parijs zal begeven. Het bevestigt zich dat de Fransche troepen te Rome met 5000 man zullen vermeerderd worden. In Parma blijft het treurig gesteld. De inwoners verkeeren onophou delijk in angst, daar de gevangennemingen niet worden geslaakt. Ieder een vraagt zich wie of thans de Regering in handen heeft, of de Hertogin- Regentes of de Oostenrijksche bevelhebber, Graaf Crcnneville. PRUIS S EN. BERLIJN, 24 April. Baron van Manteuffel is alhier van de bijwoning van het vredes-congres teruggekeerd en heeft terstond de zitting in hel Huis der Afgevaardigden bijgewoond. Dezer dagen is voor de eerste maal een Israëliet tot lid der Regtbank alhier benoemd en als zoodanig geïnstalleerd. Den Heer Kayser, een uit stekend Regtsgelcerdeviel deze onderscheiding te beurt. Twee voorvallen maken hier het onderwerp der gesprekken uit; na melijk het gerucht van het ontdekken van eene zamenzwering tot bevrij- HU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 25 April. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft met algemeene stemmen aan genomen hel wetsontwerp, waarbij een buitengewoon crediet van 300,000 fr. voor het Depart, van Binnenlandsche Zaken wordt geopend, ten behoeve der feestelijkheden, ter gelegenheid van den 25stc" verjaardag der troonsbe stijging van Koning Leopold. In de nabijheid van Yperen had een landbouwer de ondervinding opge daan dat er iederen nacht aardappelen van zijne hoeve werden gestolenhij had daarom zijn knecht, met een geladen geweer in een hinderlaag, op de wacht gesteld. Tegen 11 ure des avonds kwam een onbekende als naar gewoonte zijne vracht halende knecht loste zijn geweer en de ongeluk kige stortte dood neder. ESCEIAKB. LONDEN24 April. De groote wapenschouwing ter zee heeft gisteren in eene goede orde jdaats gehad. Treffend en grootsch was het gezigt op de vereenigde vloot. De schepen waren te Spithead in twee rijenop een afstand van drie kabels, geankerd; de linieschepen afzonderlijk op anderhalve kabel, de kleinere schepen op een kabel. Oostwaarts af gerekend zag men eerst de linieschependan de schroeffregatten en korvettendan de raderstoomboo- ten geankerd. Westwaarts aanschouwde men de divisien kanonneerboolen twee divisien op iedere linie, terwijl de vlottende batterijen, oefeningsbrik ken en mortierschepen eene linie van Sjiitbury af lol het westelijk uiteinde van Stokesbay besloegen. De Koningin die op het jagt Victoria and Al- hert op den middag aankwamwerd door salvo's van de gansche vloot verwelkomd. De wajienschouwing had geheel volgens het programma plaats en duurde geruimen tijd. Ook de spiegelgevechten en de voorgewende aan val op eenige der forten beantwoordden volkomen aan het doel. Dank zij de genomene maatregelenwaardoor men geene ongelukken heeft te betreuren gehad. Alleen is het te bejammeren dat ten gevolge van een misverstand, de leden van de Parlemenlshuizen en andere hooge ambte naren het gezigt van het voornaamste hebben moeten missen, zoodat hun genoegen alleen in liet doen van een watertogtje heeft bestaan. Het prachtigste schouwspel heeft zich echter des avonds vertoondwanneer de geheele vloot met blaauw electrick vuur werd verlicht, hetgeen van den oever gezien eene heerlijke uitwerking deed. Vele jiersonen hebben echter dit genoegen niet gesmaakt, daar het op het programma niet was aange kondigd en de meesten de terugreis reeds hadden aangenomen. Te Portsmouth en in andere plaatsen aan de kust was de toevloed van vreemdelingen, ter bijwoning van het zeefeest te Spithead bijzonder groot. Niet dan met de grootste moeite hebben velen hunner, zelfs zij die tot den hoogsten adel en de vermogendste burgerklasse behooren, zich, tot onge- loofelijk hooge prijzen, van hel allernoodwendigste kunnen voorzien. In de logementen der tweede en derde klasse liet men tot 3 guineas (ƒ48) toe, alleen voor het gebruik van een bed betalen. De Regering heeft aangekondigddat terstond na de ontvangst van de ratificatie van het vredes-verdrag een algemeene dankdag zal worden gehouden. Lord Clarendon heeft in het Hoogerhuisalwaar hij voor het eerst na

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2