LEYDSCHE v 1856. MAANDAG 28 APRIL. cy De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ar dag Avond. ititfi. De Prijs der Courant is 12 ttt het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Aan het Bureau der Courant is te bekomen de Verordeningregelende de invordering eener plaatselijke directe belasting binnen de gemeente Leyden, ei 5 Centen. Uit hoofde van den SIËMELVAABTSBAGzal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BINNICNLANRSCHH BK1UGTEN. LEYDEN, 26 April. Men verneemtdat ten einde liet verkeer tusschen de Nederlanden en Duitschland gemakkelijker te makenjuen slechts van een binnenlandsche paspoort zal behoeven voorzien te zijn. liet getal opgenomenenin het werkkuis gedurende de afgeloopcn week is geweest als volgt 20 21 22 22 24 April 164 volwassenen 148 158 152 151 147 139 83 kinderente zamen 247. 78 81 81 78 69 66 226. 239. 233. 239. 216. 205. 26 139 De gemeenteraad te Delft heeft besloten lot. het aangaan eener geld- leeniug, groot ƒ50,000, van welke gelden ƒ40,000 móeten strekken lot herstelling van de kaaimuren der grachten en 10,000 die nog voor de gasfabriek zijn benoodigd. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Znidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, hebben besloten te doen uitreikeuaan F. Fokkens, Gezagvoerder, en C. H. van der Veen, Ópper-Stuurman, hei den van het Nederl. barkschip Generaal de Stuersde groote zilveren medaille; aan J. Schoumann, zeilmaker, en Carl Hamlin, matroos, op den zelfden bodem, de zilveren medaille, benevens ieder ƒ10, voor hunne op 5 Jan. jl. stoutmoedige redding met gevaar van eigen leven der bemanning van hel F.ngelsehe barkschip Orynthia; aan Pieto Witrok, Stuurman op do Belgische visscherssloep n°. 122le Oslendede groote zilveren medaille en 30 om onder de bemanning te verdeelen, voor zijne op 8 Febr. jl. gedane redding van de bemanning der Nederigvischschuit van Arnemtiiden, gevoerd door schipper Jacobus Meerman, welke, door hel verlies van zijn roer, gedurende 48 uren bij onstuimig weder in de Noordzee in hoogen nood ver keerde en, zwaar lek geworden zijnde, kort na de redding is gezonken aan de volgenden 100, om onder hen verdeeld te worden, ais: A. Schaap, P. den Harden, II. Witte, A. van der Reyden, G. Uarlog, L. Zingen, J. Borstlap, A. Borstlap Lz.D. Kruine, J. van Gijn, A. Erkelens, M. van Roon, P. Hordijk en J. Brandt, naar male zij deel genomen hebben aan de redding der bemanning van de tegen de Westplaat bij de tweede ton van de Maas gestrande Engelsche stoomboot Glen AlbynKapt. J. Fort. Aan onderscheiden weduwen van in zee omgekomen zeelieden is levens onder steuning verleend uit het fonds van wijlen Mcjufvrouw de Raath. Dezer dagen is te Rotterdam een aanzienlijk getal Duitsche landver huizers naar Amerika scheep gegaan. Ook verscheidene welgestelde Neder landers zijn mede vertrokken. Van Harderwijk zal op 2 Mei aanst. een detachement troepen naar liet Nieuwe Diep vertrekken, bestaande uit 1 Onder-Ofïicier, 1 Korporaal en 38 manschappen, om met schip Eliza, Kapt. Visser, naar Suriname te worden overgevoerd. Van 1218 April zijn in Friesland 116 runderen aan de longziekte gestorven of afgemaakt. SederL 1 Januarij bedraagt dit getal 2282. Bij de in deze week le Leeuwarden plaats gehad hebbende herstem ming voor een lid van den Gemeenteraad aldaar, zijn van de 1053 uitgege ven billeltenslechts 271 ingekomen. Te llarlingen zijn uitgevoerd: per stoomboot Harlingen, 16 April, 2287/4 vaten boter, 107 last haver, 2 last tarwe, 630 hammen, 60 balen vlas786 kanter kazen 75 Goudascbe kazen243 balen cliicorei32 zakken alikruiken, 18 halen klaverzaad, 4 kistjes eijeren en 3 kocijen; per stoom boot Magnet, 19 April, 2254/4 vaten boter, 430 balen ehicorei, 590 kanter kazen, 25 hammen, 17 zakken alikruiken, 46 halen vlas, 139 last haver, 4 last tarwe, 14 kistjes eijeren, 1 mand wild, 6 paarden, 130 runderen en 14 kalveren. Op den Hollandsch-Belgischen spoorweg is nabij Etten de persoon van n. Petersveehandelaar van Amsterdamdoor een aankomenden trein ver- morseld. De oorzaak van dit geval is nog duister. 'sGRAVENHAGE, 26 April. Aan den Magazijnmeester G. de Kup, van 'sRijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft, is eervol ontslag verleenden in zijne plaats benoemd den gepensioneerden Kapitein-Kwartiermeester 0. C. Prager. Tevens is eervol ontslag verleend aan den Kapt. der infanterie van het leger in Oost-Indie A. J. Gelderman. De Officieren van Gezondheid der S"1'ld. hij de zcemagt, M. J. Cyf- veer en J. G. Arend zijn bevorderd tot Officieren van Gezondheid der2dckl. De Keizer van Rusland heeft den Luitenant de La Force alhierlot Ridder der Sl. Stanislas-Orde 3ÜC klasse benoemd. De Hooge Raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaak der 1111. Pierstraten en van Moorsel, R. K. Pastoors in Noord-Brabant, betreffende de overtreding der wet op de kerkgenootschappen. De ingestelde voorziening in cassatie in zake den Heer Bierstralen is verworpen; mitsdien heeft de Hpoge Raad verklaarddat deze geestelijke niet heeft gehandeld in strijd met de wet. Ten aanzien van den lieer van Moorsel heeft de Hooge Raad beslist, dat deze zoo veel betreft de processie van Gestel naar Mecrveldhovenheeft gehandeld in strijd met de wet. Heden wordt alhier, van wege de Hol!.-Maatschappij van Landbouw, de aangekondigde tentoonstelling van bloemruikers gehouden. Tweede JKoxtei' der Statcn-Gencraal. Zitting van Vrijdag 25 April. In deze zitting zijn ingekomeneen wets ontwerp tol regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1854; en een wcls-onlwerp tot afwijking van de bij de wet gestelde regelen van plaatselijke belastingen voor de gemeenten Iloorn, Alkmaar, Ptirmerend en Kampen. Het voorstel van den Heer van der Veen, over het Zwolsche Diep, is na beraadslaging met 28 tegen 19 stemmen aangenomen. Morgen behandeling van liet wels-ontwerp tot wijziging der wet van 1852, op de voormalige weeskamers. Maandag behandeling van het voo,rslel van den Heer Groen van Prinsterer, tot benoeming eener bijzondere commissieom over de verzoekschriften om trent het lager onderwijs een algemeen verslag in te leverenhetzij vóór de beraadslaging, helzyindien het ontwerp niet ter tafel komt, vóór het einde der zitting. Zitting van Z.aturdag 20 April. De Voorzitter stelt voor Dingsdag aanst. de maatregelen le bepalendie voorlvloeyon uil hel aangenomen voorstel des Ileeren v. d. Veen. Dien overeenkomstig wordt beslfllen. Vervolgens is het ontwerp tot wijziging der wet van 1852 op de voor malige weeskamers, aangenomen ipet algemcene (49) stemmen. Na liet uitbrengen van eenige rapporten, wordt de zitting opgeheven lot aanst. Maandag. AMSTERDAM, 25. April. De vergadering van de Natuurkundige afdeeling der Academie van We tenschappen op heden werd bijgewoond door de Ileeren van Geuns, VV. Vro- lik, van der Kun, Mulder, Harting, MiguelErmerins, van Breda, Buys Ballot, Halbertsma, Dozy, Lobatlo, Cl. Mulder, Donders, Sehroeder van der Kolk, Matlhes, van der Hoeven, de Vriese, Sebastian, Simons, Storm Bitysing en G. Vrolik; van de letterkundige afdeeling de lieer de Greuve. Van den Heer Oudemans is ontvangen eene bijdrage: over de ontdek king eener nieuwe veranderlijke ster, en van de Ileeren van der Ster en van Maurik labellen nopens de waterhoogten. He Heer Dozy bragt, ook namens den lieer Miquel, rapport uit over de verhandeling van den Heer van der Sande la Coste, behelzende eene synoptische beschrijving der op Java gevonden hypathicae. De Commissie geeft een zeer gunstig getuigenis omtrent deze verhandeling, die zich naar haar inzien onderscheidt door eene juiste beschrijving en zorgvuldige afbeel ding van genoemde planten en volkomen beantwoordt aan den staat der wetenschap; zij adviseert tot opneming der verhandeling in de werken. Overeenkomstig is besloten. De Heer Miquel verzocht, namens de Commissie, belast met het uitbren gen van rapport over de door den Heer G. Vrolik medegedeelde bedenkin gen over het verwaarloozen der houtcultuur in sommige streken van ons vaderland, diligent te worden verklaard, omdat de Heer v. d. BoonMesch, die door sterfgeval verhinderd is de vergadering bij te wonenin bezit is van dal rapport. De lieer Sebastian hield ter vervulling zijner spreekbeurt eene rede over het gevoel voor het natuurschoonvooral in de planten- en dierenwe reld, bij de oude Grieken. De Heer Matlhes las de verhandeling door den Heer Badon Ghyben in gezonden, over de stabiliteit van het evenwigt bij drijvende balkenproef ondervindelijk toegelicht. De verhandeling zal in de verslagen en mede- deejingen opgenomen worden. De Jleer van der Hoeven deelde eenige bijzonderheden mede over dc op de luist van Zuidholland gestrande dolfijnen (ten onregte bestempeld met den naam traanvisschen). Laarna is de vergadering gescheiden. De Arrond.-Regtbank heeft den uitgever van hel weekblad Asmodée

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1