LËYDSCHE COURANT. 1836. VRIJDAG 25 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ut dag Avond. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 April. Met bijzonder genoegen hebben wij vernomendat de Studcnlen-Vereeni- gingen Exercendo en Declamatorium, het voornemen hebben, om in de aanstaande week eene Declamatorische voorstelling te geven in den Stads schouwburg, die daartoe door de HH. Eigenaars bereidwillig is afgestaan. Wij behoeven niet te zeggen dat velen onzer stadgenootenop grond van vroegere ervaringzich daarvan een groot genot beloven en reeds daarom met dit plan zeer zijn ingenomen. Maar er is iets anders, waarop wij de bijzondere aandacht van het publiek meenen te moeten vestigen. De zuivere opbrengst namelijk van dit Declamatorium is bestemd tot bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart, die onlangs alhier opgerigt, in het belang van knapen en jongelingen uit den behoefligen slandaanvan kelijk door hare resultatenuitnemend aan het doel schijnt te beantwoor den en allezins verdient te worden aangemoedigd en ondersteund. Wordt hiertoe nu eene krachtige en edelmoedige poging door de Academische jon gelingschap aangewend, en zien wij daarin een nieuw bewijs barer belang stelling in al wat op zich zelf echt nationaalen daarenboven nog betrek king heeft op Leydens welvaartdan durven wij ons gerust van eene ruime inteekening op de rondgaande lijsten verzekerd houden. Leydens ingezete nen zullen, wij vertrouwen het, ook nu loonen dat zij, behalve de regl- matige hulde aan de beoefening der dramatische kunst ook gaarne een offer willen brengen voor een mensehlievend doel; al ware hel ook niet, gelijk nu het geval is, dal men zich daardoor tevens een nuttigen en genoegelijken avond bereid zag. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Maart 1855 en 1850, alsmede van die opbrengst over de 3 eerste maanden dier heide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Maart. Zuivere opbrengst over de 3 eerste maanden. 1855 1856 1855 1856 Geslagt. {hij opcenten en invoer Biunenl. Gedistilleerd (idem) ltuitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigene middelen WijnFruit- en Kunstwijn (idem) 1956.96 3004.58 142 49' 8084.96 1094.70 1785.09 3139.20 15 22 1.57 4356.355 778.05 ƒ5146.965 8308.45' 645.50 I 22763-31' 3004.80 4969.00" 7577.67 320 405 17-471 14189.935 2516.40 ƒ14283.69' ƒ10075.485 ƒ39869.035 ƒ29590.89 De afdeeling van Wis- en Natuurkundige Wetenschappen der Kon. Academie van Wetenschappen zal op morgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De spreekbeurten zullen worden vervuld door de Hee- ren A. A. Sebastian, J. Badon Ghyben J. van der Hoeven en J. P. Delprat. Iloewel er nog geene officiële openbaarheid aan het vredes-verdrag van Parijs is gegeven, deelt echter de Indép. Beige den tekst daarvan mede; met uitzondering van 5 artikelen die nog ontbreken. Hel geheel beslaat uit 34 artikelen. De officiële afkondiging zal eebter afgewacht moeten wordenom daaraan een volledig vertrouwen te kunnen schenken. Het ontwerp op de 5-jarige verjaring van de coupons der certificaten van nat. schuld, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend, komt nage noeg overeen met dat, 't welk in eene vroegere zitting is voorgesteld, maar onafgedaan gebleven. Volgens hel ontwerp zou, te beginnen met 18G2 jaarlijks het bedrag der ontvangen renten, waarvan de coupons alsdan ver jaard zijnworden verantwoorddoor overlegging der betaalde coupons of rentebewijzen worden opgeleverd, in geld worden betaald, na aftrek der be- dongene korting. Te Ilanlumin Friesland, ontstond dezer dagen brand in een zooge naamd blok tarwegreot p. m. 0000 scharren. Het mogt de brandweer gelukken den brand, die zich alleen tot de tarwe bepaalde, in den tijd van 7 uren meester te worden. Te 's Hertogenbosch is door de Vincenlius-vereeniging besloten lot het oprigtcn eener algemeene spijskokerijmet het doel om den werkman in staat te stellen voor een matigen prijs een goed middagmaal te erlangen. Deze inrigling zal dienen voor iederzonder onderscheid van gezindte. Voor hoogstens 10 cent zal eene voldoende portie gekookte spijs, uil vleesch aardappelen en groenten bestaande, worden verstrekt, die aan de kokerij kan afgehaald of aldaar in daartoe ingerigte zalen genuttigd worden. Om het denkbeeld van bedeeling te voorkomenzal geene enkele portie gratis worden afgegeven. De inrigling van het gebouw zal, naar men berekent 8 a 10,000 kosten, hetwelk men door rentelooze voorschotten zal trach ten te verkrijgen. Hel 5dc Nederl. Taal- en Letterkundig Congres zal dit jaar te Antwer pen gehouden worden op den 15, 16 en 17llcn Augustus. De Commissie voor dit, congres verzoekt voor 1°. Junij kennis te mogen dragen van de onder werpen, die men ter Behandeling mogt willen voordragen. Men vervoegc zich ten dien einde bij de 1111. F. II. Mcrtens en J. v. Rijswijkte Antwerpen. In Junij zal te Utrecht van Maandag 10 Junij tot en met Zaturdag 28 Junij, dagelijks feest worden gehouden. De Utr. Cour. van 11. Dings- dag, bevat de uitvoerige opgave daarvan, die wij met geringe verkorting hier laten volgen. Op Maandag feestelijke ontvangst der reünisten en plcglige opening der feestendes avonds concert. Dingsdags Maskeradevoorstellendede grondleggers van Neèrlands vrij heid (tijd van Willem I.) Woensdag, matinee musicale. Des middags diners der re'unies. 's Avonds vauxhall in de societeils localen. Donderdag matinee musicale. 's Avonds vauxhall met vuurwerk. Voor deze feesten van het Studentencorps is het beroemde muziekcorps van het 17dc Koninklijke Pruissische infanterie-regementgeëngageerd. Vrijdag sluit zich aan deze feesten dadelijk het 2ie Ned. zangersfeest aan, in het concertgebouw in het park Tivoli, dat 3000 toehoorders zal kunnen bevatten met een orkest voor 700 uilvoerders. Er hebben zich aangegeven 27 Nederl. liedertafels, muziek van onze grenadiers, door een aantal eerste muziekanten versterktonder leiding van den talentvollen Dunkier. Het aantal zangers is nagenoeg 700. Het programma voor 'l zangersfeest is als volgt bepaald Nadat de zangers zijn ontvangen in de zaal nevens den schouwburg, zullen zij 's avonds ten 6j- ure zich in oplogt naar het feestgebouw begeven tot bet houden der eerste repetitie. Zaturdag andermaal repetitie ten 9 ure in het feestgebouwdaarna ma tinee musicale door het muziekcorps der grenadiers, in het park Tivoli. 's avonds te 5£ uur, optogt der zangers uit de zaal nevens den schouw burg naar het feestgebouw. Ten 7 ure, uilvoering der zangstukken en daarna vauxhall. Zondag 22 Junij, vergadering vau feeslafgevaardigden ten 10 ure in de zaal; ten 1 ure matinee musicale; 's avonds ten 5J ure andermaal optogt der zangers uit de zaal naar het feestgebouwten 7 ure voordragt der af zonderlijke liederlafelsen daarna weder vauxhal en bal in het feestgebouw. Maandag, concert door bet muziekcorps der grenadiers en aanvang der Studentenfeesten van Mulua Fides. Te 1} ure ontvangst der reünisten. Des avonds vereeniging in bet concertgebouw. Dingsdag, reünie-diners. Woensdag van 12—3 ure, malinee musicale van de grenadiers in het park Tivoli. Des avonds groole maskerade der vereeniging. De optogt zal be staan uit 4 groepenwaarvan elke groep zijne onderdeden zal hebben. I. Eigenaardigheden van ons volksleven. Burgers in eene koels. Burgers te voet. Een Amsterdamsch sleedje. Eene groep personen, uit den minderen stand. Een llollandsch huisgezin in eene woonkamer uit dien lijd, vooraan een hooge gevel, enz. II. De Overheid. Schullerskapiteins en Officieren, met vaandeldrager en trompetter. Eene Luitenant-Geweldiger te paard, met Baljuw en onder- hoorigen. Burgemecslcrs met de Vroedschappen. Ilellebardicrs te paard. Een Gouverneur-Generaal van Neèrl.-Indië met gevolg te paardwaaron der Javanen en Afgezanten uit andere Indische streken. Radja's uit Java en andere Indische landen te voet of in palanquinbegeleid door inlandsche muziek. III. De natuurlijke rijkdom. Stel 1. Voorstelling van het kaas- en bo- termaken en het boerenbedrijf; daarnevens het linnen- en lakenweven. Twee groepen boeren en boerinnen. Stel 2. Voorstelling van het visschers-bedrijf en al wal daartoe betrek king heeft; ook een lijnbaan, eene scheepstimmerwerf en houtzaagmolen. IV. De vermaken. 1. Eene boeren-kermismet alles wat daartoe be hoort. 2. Eene aanzienlijke jagtpartijvan de jagt terug komende. Donderdag van 14 ure matine'e musicale. 's Avonds ten 7 ure Studen ten concert met illuminatie. Vrijdag matine'e musicale. 's Avonds feest op de sociëteit der vereeniging. Zaturdag avond lot sluitingvauxhall in het park. 's GRAVENI1AGE24 April. II. M. de Koningin is gisteren avond ten 11 ure van IID. builcnland- sche reis, in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt zal H. M. den 5del1 Mei intrek nemen op het Huis ten Bosch. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1