LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 23 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ur dag Avond. De Prijs tier Courant is f\2 in het jaar; tie afzonderlijke JYommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCUE BERIGTEN. LEIDEN, 22 April. Heden morgen is Pieler Vermey, uit de fabriek van wijlen den Heer 0. 0. van den Berg alhier, terwijl hij zich ter verrigling van eeuige werkzaam heden naar huiten begaf, plotseling op de straat doodgebleven. Hij was 39 jaren oud en laat eene vrouw met drie kinderen na, waarvan het oudste {1 jaar en het jongste <3 weken is. Wij zijn verzocht het bedroefde gezin dat nu den broodwinner en verzorger mist, aan het Christelijk mededoogen van meerverraogenden aan te bevelen. Volgens art. 24 der provinciale wet, treedt met, den eersten Dingsdag der maand Jnlij e. k. de helft der leden van de Prov. Staten af. Op Dings dag 13 Mei zal, krachlens art. 5 dier wet, tol de verkiezing van leden wor den overgegaan, ter aanvulling van die door de verpligte aftreding opengevallen plaatsen. Voor zooveel de provincie Zuidholland betreft, laten wij hier de namen der aftredende leden volgen, met aanwijzing der hoofdkiesdistriclen I Leyderdorp: de 1114. Jhr. A. L. van Heteren Gevers en A. E. Hoest van Limburg; 11 Leyden de 11II. Mrs. 11. Cock en 11. C. Hiiyser; lil Soeter- meer: de lilt. 11. van Zegwaard en I. Molenaar; IV 's Gravenhage: de IIII Jhr. J. Mock, E. II. Baron Rengers van WarmenhnyzenA. Elink Sterk Jr., Mr. F. de Greve en F. W. Conrad; V Vlaardingende 1111. Mp. It. J. C. 1 Metelerkamp en A. Iloogendijk Jz.VI Delft: de IIII. D. van Koetsveld en I C. Maas Gèesteranus; VII Schiedam: de Heer L. Knappert Sz.VIII Rot- I terdam: de HII. J. van Vollenhoven, Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, F. W. 8 C. Blom, C. J. Thooft, Mr. J. van Stolk Cz.A. T. Löhnis en Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot; IX Alphen: de MI. E. H. Gcraerds Thesing en Mr. A. Jongkindt Coninek; X Gouda: de MI. J. Drooglever Forlnyn, T. W. van Oudheusden en Mr. L. SlingelandXI Gorincbem de Ml. H. Willemstyn en W. C. M. Begram; XII Sliedrecht: de H1I. F. II. von Lindern en A. A. Visser Jz.XIII Dordrecht de HIE J. B. 't Hooft en Mp. C. W. 0. van Dorsser; XIV Oud-Beijerlandde Heer L. Kluit; XV Ridderkerk: de UIT. M. Speelman en A. van Driel; XVI Brielle: de Heer Mr. A. M. de RouviHe; en XVII Middelharnisde MI. P. N. J. Lette Anemael en J. A. van der Broek. Uit 's Ilertogenbosch wordt gemeld, dat de Heer L. Veneman, beeld houwer aldaar, een kunststuk heeft afgewerkt, namelijk een prachtig Hoog altaar, in Gothischen stijl, bestemd voorde kerk van hel Seminarium te 1 Warmond. Door het Gemeentebestuur van Alkemade zal op Woensdag 30 April e. k. op het raadhuis te Oude-Wetering aanbesteed worden het bonwen van een nieuw schoollokaal en de verbetering van de onderwijzerswoning aldaar. - De onthulling van het standbeeld van Lourens Jansz. Coster te Haar lem zal op 15 en 16 Julij e. k. plaats hebben. Te Rotterdam heeft gisteren op het raadhuis de inschrijving plaats ge had voor den verkoop van een nominaal kapitaal van ƒ50,000 inschrijving 2j pCt. Werk. Schuld; de hoogste inschrijvers waren de Ileeren II. C. Voorhoeve en C°. ad ƒ63.38 per ƒ100 nominaal. Te Utrecht worden reeds toebereidselen gemaakt voor de viering van het tweede nationale muziekfeest. Het gebouw daartoe zal in het park Tivoli geplaatst worden en 3000 personen kunnen bevatten. 's Lands fregat de Ruiter vertrekt eerstdaags van Toulon naar Genua; de Kapt. ter zee de Brauw is in het hospitaal te Toulon opgenomen waar zijne gade bij hem is. De Kapt. ter zee van Maldcghem heeft het bevel over de de Ruiter op zich genomen; de eerste Officier, de Kapt.-Luit. ter zee van Esis wegens ziekte naar Nederland teruggekeerd. Door de verschillende faculteiten van de Groningschc Hoogeschool zijn de prijsvragen uitgeschreven voor het volgende jaar, waaronder er een is in het vak de Nederl. letterkunde, namelijk over de dichterlijke waarde van den blijspeldichter Bredero. In Belgisch Luxemburg is bij Arlonhij het ontwortelen van boomen een grijze pot gevonden met 10 a 12000 stuks kleine bronzen penningen. Zij behooren tot de derde eeuw, hebben verschillende stempelsen dragen de opschriften van Galienus et Salonina (zijne vrouw), Claudius Golnicus, Tclricus Senior, Tetricus Junior. Ruim een derde is vrij gaaf, de rest is uitgesleten. 's GRAVENHAGE, 22 April. Door Z. M. zijn benoemd lot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw: Mr. G. T. .1. Wicherlink, Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Overijssel, en M'. J. A. Engelhard, Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Groningen. Bij Kon. besl. zijn benoemd lot Ontvangers: te Sommelsdijk, de lieer P. Bouwens, thans Ontvanger te Heesch c. a.welk kantoor wordt ver- eenigd met dat te Oss, en tc Beuningen c. a.de Heer J. W. Holtius thans Ontvanger te Zuid-Beijerland c. a. II. M. de Koningin bevindt zich thans te Slullgardt en wordt Woens dag of Donderdag alhier terug verwacht. De Koning van Hannover heeft den Graaf van RandwyckGrootmeester van het huis van II. M. de Koningin, lot Grootkruis, en den lieer von Wekherlin, Staatsraad in Wurtembergsche dienst en Secretaris van II. M. lot Kommandcur der Guelphen-Orde benoemd. Bij het Ministerie van Finantien is ontvangen 131.23)onder het postmerk Amsterdam, ten behoeve van de schatkist, van wege een R. K. Priester, zich leekenende P. S. P. De Eerste Kamer is tegen Dingsdag 29 April bijeengeroepen. De Midd. Cour. vermeldt hel gerucht, dal de Commissaris desKonings in Zuidhqlland de Heer van der lieim voornemens zou zijn af te treden. Vrijdag avond 11. werd in den Kon. lloll. schouwburg alhier het 50- jarig jubile' ter eere van Mevr. Sloopendaal gevierd. De voorstelling werd vereerd met de tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen. De zaal was buitengewoon verlicht en met guirlandes versierd waarin het getal 50 prijkte. De voorstelling ving aan met hel tooneclspel eene Familie, waarin Mevr. Sloopendaal, Mevr. Valois-Sablairolles en de lieer 1). van Ollefen de hoofdrollen vervulden. Daarna ving de feestviering van de 50-jarige verbindlenis aan met eene jubelouverture van von Weber, en werd gevolgd door een koor van het geheele personeel. De Heer Breede' EIVCJEI^ AIV EB. LONDEN20 April. Sir Edmund Lyons is door de Koningin uitgenoodigdom gedurende de groole wapenschouw over de vloot te Spitheadhaar gast op het ko ninklijk jagt te zijn. Volgens een hij de Daily IVews ontvangen brief uit Scutariheeft het Fransehe leger in het Oosten in de maand Februarij jl. 37,500 man door ziekte huilen dienst gehad; de Fransehe hospitalen te Konstantinopel alleen rigtte daarop het woord lot Mevr. Stoopendaal. Dit werd gevolgd door eenige couplettendoor Mevr. Korlaar-Sablairolles gezongen. Toen sprak Mevr. Valois-Sablairolles in hartroerende taal hare andere kunslgcnooten toe. Mevr. Stoopendaal zelve dankte het publiek en het tooneelgezelschapvoor zoo vele blijken van groote belangstelling. De feestviering werd met een slotkoor besloten. Te midden van de feestviering werd aan de beneficiante eene luisterrijke hulde gebragt. Gisteren nacht heeft er in den tuin, achter hel Paleis van II. BI. de Koningin-Moeder, op den Schcveniugschcn weg, het volgende voorval plaats gehad. Er was aldaar een schildwacht geplaatst van het regement dragon ders, die twee personen zag aankomen, aan wie hij vroeg, wat zij daar kwamen vcrriglen Zij zeidenbij den tuinman te moeten zijnterwijl hij hen derwaarts geleidde, werd hij onverhoeds legen den grond geworpen, terwijl een der aanvallers hem op de keel trapte, om hem het schreeuwen te beletten, en de andere een mes trok en hem daarmede eene wond over den wanghals en drie sneden over de beenen toebragt. Zij lieten hem toen liggen en verwijderden zich. Na eenigzins bekomen te zijn, begaf hij zich naar den schildwacht voor aan den tuin en wekte toen den concierge. Het ingesteld onderzoek naar de daders bleef vruchteloos. De verwonde is naar de garnizoens-ziekenzaal overgebragt. Ttvecila Tfamer der SI at en-Generaal. Zitting van Maandag 21 April. In deze zitting zijn ingekomen een wets ontwerp tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen door het Dep. van Marine voor 1856, en vijl' wets ontwerpen tot naturalisatie van onderscheidene personen. Daarna zijn de beraadslagingen over het voorstel van den Heer Wintgens tol instelling van plaatselijke raden van gezondheid voortgezet. Over het voorstel in het algemeen voerden het woord de Heeren Godefroi Iloynek van Papendrecht. Wintgens, Groen van Prinsterer en van Gollslein. Art. 1 werd zonder beraadslaging aan de stemming onderworpen, en met 29 tegen 22 stemmen afgestemd, waarna de voorsteller, de Heer Wint gens, verklaard zijne voordragt in te trekken. Daarna heeft de interpellatie plaats gehad van den Heer van Bosse om trent de instelling der Luxemburgsche bank, die hare operatien Inerte lande schijnt te willen uitoefenen. Nadat de gevraagde inlichtingen door den Mi nister van Justitie gegeven waren, is de behandeling van dit onderwerp gesloten. Zitting van Dingsdag 22 April. In deze zitting is aan de orde de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot goedkeuring van artikelen van het met Oostenrijk gesloten liandels- en scheepvaart-verdrag. Telegrafisch Berigt5 uur 20 minuten. Na langdurige beraadslagingen heeft de Kamer met 50 tegen 4 stemmen het handels- en scheepvaart-verdrag met Oostenrijk aangenomen. Tegen de Heeren van der Linden, van Hogvell, Storm en Thorbecke. BUITENLANDSCMS BEU IGTKN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1