Het Kon. Zoölogisch genootschap heeft van den Heer G. J. L. van dei- Hucht te Batavia 4 zwarte luipaarden ontvangen. Die dieren zijn door het barkschip Lucipara's, gezagvoerder J. Kloppenburg en door het fregat schip Jacob Roggeveengezagvoerder Vos van Marken aangebragt. De zorg door genoemde Hceren aan de overbrenging besteedwordt grootelijks geroemd. te halen. Zoo heeft, men eene gansche batterij ontdekt, die bij het over haast passeren der brug over de haven door het aftrekkende Russische leger met paarden en bemanning in het water was gestort; eenige der kanonnen waren reeds naar boven gehaald. Zondag II. is de vrouw van een baanwachter der Noordwestelijke spoorwegmaatschappij van drie jongens en twee meisjes bevallen, welke laatste echter dood ter wereld kwamen. Te Spithead is een Nederlandsch oorlogschip aangekomen met verschei den Officieren aan boord, die de groole wapenschouwing op 23 dezer wen- schen bij te wonen. Reeds zijn 120 schepen tot dat einde bijeen. In hel kanaal hebben zware stormen gewoed. Uit het reeds aangespoelde wrakhout kan men opmaken, dat ook vele ongelukken hebben plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS, 17 April. De Moniteur kondigt thans officieel de sluiting der werkzaamheden van het vredes-congres aan. De bekrachtiging zal in het laatst dezer maand worden uitgewisseld en onmiddellijk daarop zal de openbaarmaking der protocollen volgen. Het congres heeft 3 Commissarissen benoemd, belast met het onderzoek der quaesticn van dc Donau-Vorstendommcn, van de Christenen in Turkye en de regeling der grenzen. In de laatste zittingen zijn belangrijke gesprekken gevoerd over de Ita- liaansche zaken, tussclieu de Engelsche, Sardinische en Oostenrijksche Ge zanten. De twee eersten keurden het bezetten van sommige staten door vreemde troepen af; de laatste verdedigde zulks. Lord Clarendon, over de Oostenrijksche staatkunde sprekende, zou zich zelfs het woord helsche staatkunde hebben laten ontvallen. Graaf Buol en Baron von Manteuffel hebben reeds hun afscheidsbezoek bjj den Keizer afgelegd. Lord Clarendon zal mede spoedig vertrekken. Bij de wapenschouwing die de Koningin van Engeland over de zee- magt te Spithead zal houdenzal onze marine door het schip du Chayla onder bevel van den Schout bij-Nacht Jurien de la Gravière, worden ver tegenwoordigd. De Bisschop van Lucon heeft bij zijne aftreding een manifest aan zijne onderhoorigen uitgevaardigd. De openbaarmaking van dit stuk is, wegens de hatelijke uitvallenvan regeringswege verboden. De Russen komen thans gelijk vroeger reeds in menigte te Parijs aan. Zij betrekken bij voorkeur de voorsleden St. Honore', du Roule en Beanjeu. Gisteren heeft de Heer Gtiizot als Voorzitter van het Bijbelgenoot schap, in de jaarlijksche vergadering, hulde toegebragt aan de nagedach tenis van eenige leerarenwier verlies de Proteslantsche kerk te betreuren heeft, zoo als van den Heer Monod, en aan die van eenige Protestantsche aalmoezeniers, die in bet Oosten aan de typhus bezweken zijn. De Maarschalk Pélissier wordt, tegen het einde der maand terug ver wacht. Te Marseille is men voornemens een prachtig feest ter zijner éere te vieren. Men verzekert dat onze troepen slechts langzamerhand Turkije zullen verlatenomdat de onlustendie daar schier dagelijks plaats hebben het noodig maken hen ten minste zoo lang mogelijk daar te laten. De dagbladen uit Toulon spreken van een kamp van 40,000 man, 't welk onder de muren dier stad zal worden aangelegd en zamengesteld zal zijn. uit troepen, van de Klim teruggekeerd. Het bezettings-corps te Rome, dat thans uit eene brigade beslaat, zal tol eene divisie worden vermeerderd. Uit de ingezonden plannen tot den bouw van eene nieuwe kerk te Rijssel, is de eerste prijs, 10,000 fr.toegekend aan een Engelsch plan, welks ontwerper thans met den bouw zal worden belast. Twee andere plannen zijn met prijzen van 4000 en 3000 fr.en nog drie andere met de istc, 2<t= en 3dc gouden medaille bekroond; vier plannen hebben zilveren medailles verworven. Er is sprake van den aanleg eens spoorwegs, die Frankrijk met Italië in verbinding zal brengen. Deze linie zal loopen over de vallei van de Rhone en de Simplon en zal den afstand van de Middellandsche zee met 17 uren verkorten. De moordenaar van de Gravin de Caumont-Laforce is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Men heeft ten zijnen opzigte verzachtende om standigheden aangenomen. ZWITSER LAN Bï. In het kanton Genève is een Katholiek priester, de abt Mermillod, door eenen opgeruiden volkshoop mishandeld, omdat men hem hield voor Mgr. Marilley, wien de toegang tot het kanton is ontzegd. Gekwetst aan het hoofd en de borst en met bloed overdekt had hij alleen zijn behoud te dan ken aan de tusschenkomst der gendarmes, welken het gelukte den woe denden volkshoop te verstrooijen en van zijne vergissing te overtuigen. ITALIË. ROME12 April. In den laatsten tijd hebben er alhier in den Ministerraad drukke be raadslagingen plaats gehad over het verleenen ecner amnestie. Die gunst zoude zich voornamelijk uitstrekken tot hen die in der tijd tegen de Fran- schen en Oostenrijkers opgetrokken zijn. Eenige Bisschoppen hebben, onder voorzitting van den Kardinaal de Angelis, besloten tot de oprigting eener Vereenigingdie der Sacconi ge naamd, die een kap over 't hoofd zullen dragen en daarover een sluijer met twee kijkgaten, en 'tregt zullen hebben om op vastedagen alle keukens te onderzoeken of de vasten ook geschonden wordt, en alle papieren na te zien of er ook sporen van goddeloosheid of oproer in te ontdekken zijn. Zij moeten ook alle godslasteraars aanbrengenwaarvoor ze een gedeelte der boeten zullen ontvangen. Bij den avondklok moeten zij toezien wie er niet knielt, zelfs op straat, en ze aanbrengen. De Verordening, die deze en nog andere bepalingen bevat, is in druk uitgegaan uit de bisschoppelijke drukkerij van het stadje Termo. PRUISSEN. BERLIJN, 17 April. Dc Koning heeft bevolendat alle maatregelen voor het op voet van oorlog houden des legers onverwijld moeten worden gestaakt. De Engelsche Kolonel Smith, die met eenige Ingenieurs en Officieren de werkplaatsen en gieterijen onzer artillerie heeft opgenomen, begeeft zich met hetzelfde doel naar Oostenrijk. De bekende Grieksche letterkundige Simonides, die in Pruissen zoo veel geleerden heeft misleid, is nog altijd hier en niet door de politie het land uitgewezen, gelijk verhaald wordt, integendeel heeft hij hier met vele geleerden omgang. De firma Reinhart en C".te Mannheim, heeft zijne betalingen ge schorst. Het passief moet zeer aanzienlijk wezen. De val van dit huis it veroorzaakt door mislukte speculatie in granen. O T E N R I,ï K. WEENEN, 16 April. Omtrent het gehoor dat de alhier vergaderde Bisschoppen bij den Kei zer hebben gehadreeds vroeger door ons gemeldverneemt men nog dat het adres aan den Keizer in het Latijn was gesteld en dat Z. M. ook in die taal heeft geantwoord. De Keizer heeft aan het slot zijner rede gezegd: «Vertrouwt op mij, gelijk ik op ulicden vertrouw." Voorts had de Keizer zich met de Bisschoppen uit onderscheidene deelen des lands minzaam onder houden en daartoe van de verschillende talen en tongvallen dier streken gebruik gemaakt. Er schijnt eene groote verplaatsing bij het Corps Diplomatiek alhier ophanden. Aan de dagbladen en tijdschriften in deze stad is van hooger hand bevel gezonden zich te onthouden van elke mededeeling en beschouwing, in welken geest ook vervat, betreffende de bisschoppelijke conferentiën. De Koning van Griekenland wordt in Junij alhier verwacht. De nieuwe stoombootdienst van den Oostenrijkschen Lloyd is bekend gemaakt. De snelvaarten naar Konstantinopel komen binnen 6 dagen in werking. De maatschappij heeft een Amerikaansche boot van 1500 ton aan gekocht en twee nieuwe snelboolen in Engeland besteld. Gedurende 20 jaren is het water van den Donau niet zoo laag ge weest als thans; de handel van Opper-Oosteurijk is daardoor geheel gestremd. RIJ ÜLAND. De Keizer heeft in het belang der studiën aan de universiteitende be paling of beperking van het getal studentengelijk zulks tot heden bestond, afgeschaft. Het Keizerlijk manifest betrekkelijk den vrede is te Warschau met genoegen ontvangen en in al de kerken afgelezen. Prins Gortschakoff doet reeds alles om de inzigten des Keizers te vervullen. Hij bezoekt dagelijks al de publieke instituten en inrigtingende gymnasiënde hospitalen en de waterleidingen, welke laatste dienen om de straten schoon en zuiver te houdenen den goeden gezondheidstoestand te bevorderen. Een groot aantal oude Poolsche militairenen hunne weduwen en weezen, hebben, bij een besluit van Prins Gortschakoff, subsidiën en pen sioenen bekomen. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de aanstaande krooning des Keizers. De zachte weêrsgesteldhcid doet binnen drie weken de heropening der scheepvaart verwachten. BIHTENLANDSCHE BERIGTEN. ELLI IC. De Notaris van Hoorebeeke is door het Hof van Assises te Gent, we gens valschheid in geschriften, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, een uur tepronkstelling en 20,000 fr. boete. Zijn neef is als mede-pliglige veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 200 fr. boete. Uit Oslendc wordt gemeld dat de visschersboot Fortuin, door den he- vigen N. O. wind op strand is geworpen. De bemanning is gered. Op den spoorweg van Mons naar Manage is Zondag namiddag een trein uit het spoor geraakt, ten gevolge waarvan een wachter vermorseld isde machinist zijne beenen verloren heeft en de stoker zoo verschrikke lijk is verwond, dat men voor zijn leven vreest. Ook eene dame ontving zeer ernstige kneuzingen in het aangezigt. ENGELAN», LONDEN, 17 April. Men verzekert dat Prins Albert in Junij naar Parijs zal gaan, om de doopplegtigheid van den zoon des Keizers bij te wonen. Ali-Pacha wordt uit Parijs alhier verwacht, om uit naam van den Sultan aan Prins Albert de Orde van Medidjé te overhandigen. Het gerucht dat de Russische Regering pogingen tot het sluiten van eene nieuwe geldleening wil aanwenden, wordt stellig wedersproken. De Admiraliteit heeft ter beurze bekend gemaakt, dat zij schepen noodig heeft tot het vervoer van 458 tonnen kruid en kogels naar Quebec, en van 232 tonnen kruid, kogels, patronen en grenaten naar Montreal. Deze buitengewone zending van krijgsmateriëel naar de Noord-Amerikaansche koloniën is het gevolg van het vroeger afzenden van allen voorraad naar de Krim, hetgeen nu aanvulling vordert. Brieven uit de Krim meldendat men in de haven van Sebaslopol steeds werkzaam is om met de duikerklok vele voorwerpen uit het water

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2