In het gehoor dat de leden der bisschoppelijke vergadering bij den Keizer gehad hebbengaven zij in een adres hunnen dank te kennen voor het tot stand gebragte concordaat. Daarna zijn zij aan de Keizerlijke tafel genoodigd. Aan onze hoogeschool zijn thans 137 Hoogleeraren en 2G00 studenten. De landverhuizing in Duitschland sterk toegenomen, heeft de aan dacht van de Regeringen gelrokken. De Duitsche bondsdag heeft zich met dat vraagstuk bezig gehouden en kennis genomen van het rapport cener Commissie, belast met bet onderzoeken van een voorstel, strekkende om de landverhuizing te regelen. Volgens berigt uit Triest heeft de Heer Pahud, benoemd Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie, den 10dci> dezer de reis van daar naar Alexandrië aanvaard. Te Unter Terschau is een Israëliet in den ouderdom van 105 jaren overleden. Hij laat 70 nakomelingen achter. Zijn oudsle zoon is thans 70 jaren oud. RUSIzAlV®. Volgens Keizerlijk besluit zal te Nicolajeff eene Kamer van Koophandel worden opgerigt; ook zal aldaar in de maand Mei van het volgende jaar eene groote tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen betreffende den landbouw en de veeteelt. Het is de eerste maal dat in Rusland eene tentoonstelling voor het veldbedrijf op eene zoo groote schaal zal plaats hebben. De Keizer heeft den 7dcn dezer Petersburg verlaten en is naar Moskou vertrokken, lot bijwoning van een militair feest, dal daar den lldc" dezer zal worden gehouden. De Generaal Kochanowitzvroeger Bevelhebber van Kinboernzal voor een krijgsraad zijn gehouden gedrag moeten regtvaardigen. Men gelooft dat hij zal vrijgesproken worden. Te Odessa zijn op G April de twee eerste vreemde handelsvaartuigen binnengekomen. De bevolking was hierover zeer verheugd. Te Warschau zal ook eene erediet-inrigting worden gevestigd. STADS IKK IS l«TK .V die plegtigheid een buitengewoon Gezant naar Rusland zenden. Men noemt reeds voor dien post een doorluchtig Kapitein-Generaal. Ten gevolge van de vroeger vermelde onlusten te Valencia, zijn 130 personen, met de wapenen in de hand gegrepen, voor den krijgsraad ge- bragt. Een gedeelte daarvan is in de haven van Valencia naar het fort Murvido ingescheept. Ilet lot van de overigen laat zich gemakkelijk begrijpen. De rust is tot hiertoe niet weder gestoord. De Regering heeft een nieuw stedelijk bestuur aangesteld, en krachtige maatregelen lot ver zekering der orde genomen. ITAtlE. De Sardinische troependie de Krim verlatenzullen zich den 17Jcr' en 18dcn April aan boord der voor hun vervoer bestemde schepen begeven en zullen deels te Spezziadeels te Cagliarilandenalwaar alles voor hunne ontvangst gereed is. In het Lazareth te Barignano, bij Spezzia, zijn een aantal bedden voor de troepen gereed, welke aan de quarantaine onder worpen zijn. Door het geheele land worden toebereidselen gemaakt om de troepen luisterrijk te ontvangen. Eenige dagen na hunne ontscheping zal de Koning zelf in hun midden verschijnen. De toestand in Parma is treurig. Er heerscht een waar schrikbewind de Oostenrijkers nemen ieder gevangendie hun maai' eenigzins verdacht voorkomt. Men heeft er twee soorten van gevangenen. Eene vrouw, die den Oostenrijkschen Generaal verlof verzocht, om haren man te mogen zien, kreeg tot antwoord: Een gedeelte van de gevangenen is voor het kerkhof bestemd, het andere gedeelte voor de gevangenis; als uw man tot het laatste bestemd is, hebt gij kans hem weer te zien." De Opinione meldt, dat de gevangenissen in het Hertogdom niet meer voldoende zijn om al de gevangenen te bevatten en dat een groot aantal Parmasche burgers aan hunne familiënhunne haardsteden en hun vader land ontvoerd en in de kasematten van Manlua zijn opgesloten. Het bevestigt zich dat Oostenrijksche troepen de stad Pontremoliaan de grenzen van Sardinië bezet hebben. Het doel van deze bezetting isom eene verdere verspreiding van de volksbeweging door de Piemonteesche troe pen te verhinderenwanneer dezeuit de Krim terugkomendein de golf van Spezzia ontschepen. De Piemonteesche troepen en de Oostenrijksche zullen dus zeer nabij elkander staan, zoodat eene botsing, vroeger of later, niet tot de onmogelijkheden behoort. Te Genua is een persoon gearresteerd, die onder den valschen naam van Hertog de Clermont reist. Bij zijne vrouw, de voorgewende Hertogin, heeft men een aantal juweelen gevonden, die eene waarde hebben van 3 millioen fr. PTCUISSEIV. BERLIJN, 15 April. De Keizerin-weduwe van Rusland wordt tegen half Mei alhier verwacht. Ook verzekert men dat de Keizer zelf later een bezoek bij ons Hof zal afleggen. Er schijnen door de Regering gewigtige zaken op kerkelijk gebied voorbereid te worden; reeds is een Synode van alle Protestantsche gezind heden bijeengeroepen. Men zegt dat de nieuwe President van polieie voornemens is om met veel toegevendheid jegens de drukpers te handelen en gunstiger maatregelen voor haar te nemen. Yoor de nagelaten betrekkingen van den Heer von Hinckeldey, is reeds voor 20,662 th. ingeschreven. Uit Hamburg wordt gemeld dat alle soorten van granen in de noorde lijke havens onverkocht blijven; de handelaren hebben zich van de markt teruggetrokken. Men voorziet, dat die slaat van zaken in eenige havens groote handelsrampen zal veroorzaken. Onderscheidene oude handelshuizen in het bezit van te groote hoeveelheden graan, zijn op het pnnt van hunne betalingen te schorsen. ©OSTENRIJfK. WEENEN, 14 April. Onze Regering is niet zeer ingenomen met de behandeling der Ita- liaansche zaken op het Parijsehe Congres. Zonder dat Oostenrijk bepaal delijk is genoemd, schijnt evenwel die Staat ten duidelijkste aangewezen te zijn als de Mogendheid, welke de Pauselijke Regering ondersteunt en haar aanspoort om niet toe te geven aan het door Frankrijk en Engeland ken baar gemaakte verlangenin verband met wenschelijke staatkundige her vormingen. De dagbladen die met de Regering in betrekking staanhou den voldat het Congres zich met de Italiaansche zaken niet te bemoeijen heeft, en dat Graaf Cavour niet geregtigd is uit naam van Italië te spreken. Men verneemt dat de Aartsbisschop van Weencn aan de bisschoppelijke conferenliën een nieuw wets ontwerp op het burgerlijk huwelijk heeft voor gelegd ook worden er nieuwe maatregelen tegen de drukpers en tegen de als nkettersch" aangeduide boekwerken verwacht. De geschriften, die over het algemeen en zonder dat daartoe eerst nog afzonderlijke verbods bepalingen behoeven gemaakt te.worden, niet gelezen, verspreid of in bescherming genomen mogen worden, zijn: 1°. De geschrif ten der ketters, die slechts ketterij bevatten, en over de godsdienst ex pro- fesso handelen, dus een of ander godsdienstig punt lot onderwerp hebben; 2°. Vertalingen der Heilige Schrift in de landtaal, welke niet het werk zijn van Katholieke schrijvers, en niet door den Heiligen Stoel goedgekeurd en met aanmerkingen uit de kerkvaders en de geschriften van Katholieke ge leerden voorzien zijn; 3". Geschriften welke onzedelijke zaken 'tot onder werp hebben, en die verhalen of leeren; 4°. Geschriften welke handelen over waarzeggerijhekserij tooverij en dergelijke. Op eene andere plaats wordt dit nog verder uitgestrekt, o. a, ook tot die geschriften, wier hoofd onderwerpen »wel goed" maar toch vermengd zijn met ketterachtige, tot goddeloosheid of bijgeloof leidende onderdeelenalsook tot die werken welke voorreden of aanmerkingen van ketters bevattentot zoolang zij daarvan gezuiverd zijn. De BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien Art. 4 van de Verordening van den <-55regelende de invordering eener plaatselijke directe belasting binnen de gemeente Lei/den, (Gem. blad 1856 N°. 4). Doen te weten, dat op den 18dcn en 19de" dezer maand billetten aan de woningen der Ingezetenen zullen worden gezonden, en binnen ncht dagen worden teruggevraagd, waarbij elk Hoofd van een huisgezin of ieder ander die een eigen middel van bestaan van meer dan drie honderd guldens bezit, berekend op de wijze bij art. 2 dier verordening vermeldverpligt is behoor lijk schriftelijk aangifte te doen van zijne schuldpligligheid en van het aan tal zijner kinderen tot het huisgezin behoorende, op de straffe bij de gemeentewet bepaald. Die zoodanig billet niet mogt hebben ontvangen, is verpligt daartoe aan vrage te doen ter Secretarie der gemeente. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Levden 17 April 1856. v. PÜTTKAMMER Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien hel request van Frederik Halderiet, Spekslagerwonende alhier, waarbij deze verzoekt in het huis in de Maarsinansteeg, geteekend Wijk IV. N°. 91, Ka daster Sectie G. N°. 158, een Fournuis Ie rnogen maken. Gelet op Z1'. M». besluit van den 31ste" Jannarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijo-e- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 21slen April aanstaande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden, zich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leyden17 April 185G. A ALÏAIBITRG STIRUM, Burgemeester. v. PÜTTKAMMERSecretaris. ©urtjctrïijfcc &tanb. Van «len Ui tot en met den 1© Agn-il BEVALLEN S. van Kan, geb. Lut, D. S. C. van Zijp, geb.de Wild, Z. M. van der Veer, geb. Klemhans, D. J.B..Roman geb. MeilinksD. JHor- ree geb. Bronklniyse, D. C. Forlunati, geb. Ebberlee, D. M. C. Govers, D. A. W. van Tolgeb. Heygen Z. J. van Dijk1). A. M. Pierlotgeb. Systtweel. en Z. A. G. Duyster, geb. RijkZ. C. J. Sandberggeb. Hemerik, Z. A. M. Kruit, geb. Kwestroo, D. van den Broek. geb. Veenstra, Z. S. E. Hoppenbrouwergeb. Aniba, Z. C. Brugman D. le- venl. A. lelschergeb. BrusseeD. M. E. van der Steen geb. Thyssen D. W. T. Kintsgeb. Gyben D. N. Bakker, geb. Feeswijk, D. A. II. Creygluon geb. Slools D. T. Chandron geb. VóordeiidagD. A. M. A. Sandersgeh. SoetersD. M. Louwkamp, geb. MachielseZ. C. AV. Broek- veldgeb. Broekhuizen D. GEHUWD: P. Stol, Jm. en W. CedronJd. C. llilleuaarJm. en A. n. LangezaalJd. A. M. Gyzen Jm. en M. A. Knaap, Jd. OVERLEDEN: J. Pina, 66 j. C. Oudshoom geb. Twion54 j. -M.: J. van de Kerkhof!', geb. Boon 78j. G. J. M. van Doorn, 52 j. G. van Vliet, 68 j. J. van VeenZ.6 d. Anloinetla Elisabeth Kouwenberg, 66 j. J. J. de GeusD.1 j. II. C. van Buggemen eeb. Winlen 43 j. P. A. Kropfi', Z., Ij. enOm. C. G. Valk, D.13.j. AV. E. Vrybloed. D.4 m. S. J. E. Kuiters, D., Ij. H. Cock26 j. M. J. Ilartevelt. Z.,17d. G. Casteden, 69 j. II. C. HoppenbrouwerZ.4 d. M. J. GuleyD.4 m. KERKNIEU W». ROTTERDAM, 16 April. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is heden, uit het vroeger opgemaakt 6-tal, het volgend 3-tal Predikanten gevormd: DD. Schuuring, te Hoorn; von Baumliauer, Theol. en Lilt. Doet. te Zutphen, en Vinke, te Leeuwarden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3