het lager onderwijs, en dit uit Ie brengen hetzij voor de beraadslaging over liet wets-ontwerphetzij vóór het einde van het zittingjaar, zoo de regeringsvoordragt niet in behandeling mogt komen. Zitting van Donderdag 17 April. In deze zitting is de behandeling der wet op de banken van leening verder vervolgd tot art. 7. Voortzetting op morgen. AMSTERDAM, 16 April. De alhier gevestigde Crediet-Vereeniging heeft gisteren hare jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden. De Voorzitter, Mr. J. Heemskerk Az. heeft daarin den toestand der Vereeniging blootgelegd. De Commissie, met de verificatie der balans belast, heeft bij monde van Mr. J. W. Tijdeman, mede verslag uilgebragt. Volgens deze balans, die met algemeene stemmen is goedgekeurdzal na aftrek van geledene verliezenadministratiekosten en reserve, aan de deelhebbers 6pCt. over de door hen gestorte gelden worden uitgekeerd. Heden is er brand ontstaan aan de Oude Jagthaven aan het IJ, welke zoo spoedig toenam, dat, in weerwil der zeer spoedig aangebragle hulp, vijf havenhuisjes een prooi der vlammen zijn geworden. Een kunstliefhebber alhier heeft ceiie premie van ƒ500 uitgeloofd, voor de meest waardig gekeurde schilderij in olieverf, voorstellende: eene gebeurtenis uit de Nedcrlandsche geschiedenis der 16de of 17Je eeuw, groot nagenoeg 120 bij 90 Wed. duimen. De stukken moetenvóór 31 Maart 1057, vrachtvrij, gezonden worden aan den Heer N. Pieneman alhier. EXCiELAMD. LONDEN, 15 April. De jaarlijksehe motie van den Heer Spooner, strekkende dat het Lager huis in comité' vergaderetot het onderzoeken der staatsstukkenbij welke de toelage aan het R. K. Collegie te Maynooth was gewaarborgd, is aan genomen met eene meerderheid van 26 stemmen. Sir Peel heeft in het Lagerhuis de verklaring afgelegd dat de vreemde troepen zoodra mogelijk zullen worden ontslagendat zij geenerlei regt op pensioen hebbenmaar alleen op zekere schadeloosstelling. De Fransche medaille zal onder de troepen verdeeld worden op den voet van 10 aan elke 1000 man. Naar Southampton is bevel gezonden tot het in gereedheidheid brengen van 4 sloombooten voor de leden van de beide Parlemcntshuizen en van de ambtenaren der departementen van openbare dienst, waarmede die Heeren de groote wapenschouwing te Spilhead zullen bijwonen. Van de troepen uil de Krim zullen 10,000 man naar Canada worden gezonden. Voor twee jaren heeft het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap naar de Fidji-eilanden 5'JOO exemplaren van het nieuwe Testament in de landtaal gezonden; er zal zeer spoedig een herdruk noodig zijn. De in boorlingen leggen uren afstands af, alleen om het boek te verkrijgen. De Tunes laat zich over de ltaliaansche zaken o. a. volgenderwijze uit: De grootste grief van Italic, die het dringendst herstelling eischt, is de gesteldheid van den Kerkdijken Staaleen tooneel van regeringloosheid en slruikrooverij overal waar geen Fransche of Oostenrijksche troepen zijn om de overheid en de orde in stand te houden. Dat is niet bevorderlijk voor de waardigheid van den Paus noch voor de bestendigheid van het Pausdom. Is het verblijf der huitenlandschc bezettinglegers tijdelijk dan hebben de Staten, welke dien bijstand behoeven, geen de minste zekerheid voor hun lot; is hel duurzaam, dan zou het eene zoo zware inbreuk op de door het Weener Congres vastgestelde orde van zaken zijn, dat eene her ziening der Weener Congres-acte vereischt zou worden. Aangaande het Fransche gouvernement kan men gerustclijk aannemen dat het niet van zins is het verblijf zijner troepen te Rome duurzaam te maken. Er dient alzoo iets gedaan te worden om aan den Kerkelijken Staat we der eene wel gevestigde regering te geven. Indien de administrative, ge-' regtelijke, militaire en financiële aangelegenheden van dal land onder een wereldlijken bestuurder geplaatst wierden, zou het grootste bezwaar weg geruimd zijn. De Paus zou in het bezit blijven van zijn geestelijk gezag en van zijne souvereiniteit, en de diplomatieke betrekking met de overige regeringen van Europa aanhouden. Ook zou aan Italië een wetboek moe ten gegeven worden, bij voorbeeld het wetboek van Napoleon, waaronder de Italianen eens geleefd hebben en hetwelk zij nog steeds terugwenschen. Een leek, met het gezag eens Onderkonings in den Kerkelijken Staat be kleed, zou de mannen van invloed en al de elementen voor een nationaal bestuur rondom zich kunnen scharen. Maar dit plan is niet anders uit voerbaar dan met bijstand van de Westersche Mogendheden. Die onder steuning zou de regeringen van Napels en van de Hertogdommen nopen om zich weder de toegenegenheid hunner onderdanen te verwerven en daarin niet in de hulp van builenlandsehe troepensteun te zoeken. Berigten uit Britsch-Indië van 19 Maart melden dat de woelige volks stam der Santals (in het noordoosten van Indiö) thans rustig was, en dat 14,000 man van hen op hun eigen verlangen door de Overheden te werk gesteld waren bij den spoorweg, welke in dat deel van Indië aange legd wordt. De nieuwe Gouverneur-Generaal had den eed afgelegd. Lord Dalhousie was vertrokken. FICANKRIJK. PARIJS, 15 April. Het nieuwe lid van de Academie, de Hertog de Broglie, is naar ge woonte aan den Keizer voorgesteld. De Keizer heeft bij die gelegenheid o. a. tot hem gezegd: »Ik heb met belangstelling uwe redevoering gelezen, en dank u zeer voor het goeds door u van Keizer Napoleon I gezegd; ik hoop dat uw kleinzoon zal weten te schatten mijn achttiende Brumaire [9 Nov. 1799, uileenjaging van het Directoire door Generaal Buonaparte], zoo als gij dien hebt geschat, die het werk mijns ooms was." De Hertog moet geantwoord hebbenDe geschiedenis zal daarover beslissen." De Keizerin kan als hersteld worden beschouwd. Eerstdaags zal zij haren eersten kerkgang doenwaarvan het programma is vastgesteld. Bij den doop van den Prins in Junij zullen al de plegtigheden worden gevolgd 9 die hij den doop van den Koning van Rome hebben plaats gehad. Aan de armen van Sk Lett (dep. Seine et Oise) heeft de Keizer, bij de geboorte van zijn zoon, 3000 fr. geschonken. In de hoofdkerk dier ge meente liggen zijn vader en twee zijner broeders begraven. Behalve den diplomatieken maaltijd, is er eenige dagen bevorens een vertrouwelijke geweest. Er waren slechts vier personen bij den Keizer. Lord Clarendondie zulk een verzoenenden geest heeft getoond de Heer Walewski, Minister van Buitenl. Zaken, Graaf Orlofif, en de Baron von Seebach, misschien de ware stichter van den vrede, die in zijne zending te Petersburg zoo volkomen tot voldoening van Keizer Napoleon en zijne re gering geslaagd is. Zijne zending was moeijelijk, zoo zelfs dat hij zich in de hoogere kringen van Petersburg niet had durven verlootten, zoo groot waren de vooroordeelen tegen zijne vredelievende zending. Deze uitnoodi- ging is voor den Heer von Seebach een zoete belooning geweest voor zijne moeite, en de Keizer heeft meermalen de gelegenheid aangegrepen om hem te betuigenhoe hoog hij zijne uitstekende diensten schatte, 't Is dus niet vreemd dat deze maaltijd in de diplomatieke kringen, vrij wat stof lot pralen heeft opgeleverd. Graaf Orlofif heeft plan om na de uitwisseling der ratificatiën een kleinen uitstap naar Napels te doen om er zijnen zoon te gaan zien, die in de Krim gevaarlijk was gewond, en wiens herstelling een vrij langdurig verblijf onder den Italiaanschen hemel vordert. De aanstaande sluiting van het vredes congres kan als stellig worden aangenomen, daar de Constitutionnelwelke als half-ofïïcieel kan worden aangemerkt, die tegen Woensdag heeft aangekondigd. Volgens dat blad heeft de Regering door den telegraaf van de bekrachtiging van het verdrag reeds berigt ontvangen. De uilwisseling zal door de gewone gezanten ge schieden. Omtrent de ltaliaansche zakenhoewel het voorwerp van onder linge zamenspreking geweest zijnde, schijnt dus geene beslissing te zijn genomen, hetgeen ook in de tegenwoordige omstandigheden moeijelijk was, daar er slechts een vonk noodig is om hel smeulende vuur in dat land te doen uitbarsten. Op het diner door den Prefect der Seine aan de leden van het vredes congres aangeboden, zou ieder couvert 500 fr. hebben gekost, zoo dat er vermoedelijk zelden een zoo kostbaar gastmaal is gegeven. De bevolking dezer stad wordt op dit oogenblik door de daling dei- graanprijzen nog weinig gebaat, omdat de stad, alvorens den prijs van het brood te verminderenverpligt is zich de voorschotten te laten terugbeta len welke zij sedert 3 jaren aan de bakkers verstrekt heeft. Deze voor schotten bedragen niet minder dan 60 millioen fr. Dezer dagen zijn 9 gebouwen op het plein du Louvre alhier onteigend, met oogmerk dat plein te vergroolen; voor deze 9 gebouwen is de som van 1,680,500 fr. betaald. Te Metz zijn dezer dagen 3 batterijen artillerie uil de Krim terugge keerd. Van de oorspronkelijke 600 manschappen die vroeger daarmede waren vertrokken, zijn slechts 80 overgebleven. In onderscheidene streken van Frankrijk en in Algerië wordt thans met zeer goed gevolg de Sorgho llolcus Saccharatus) aangekweekteene nieuwe suikerplant, door den gewezen Franschen Consul te Shanghai, den Heer de Montigny, uit China ingevoerd. Het schip Catharina Allegondavan Amsterdam naar Nanles bestemd, en gevoerd door Kapitein Thodcnis den 30ste" Maart jl. op de rillen van Port-au-Ras bij Croisic verongelukt. De strandbewoners hebben zich op een ongehoorde wijze meester gemaakt van al de voorwerpen, die nog van den bodem hebben kunnen gered worden. Die handeling heeft algemeen veront waardiging verwekt. Een grondeigenaar op het eiland Bourbon had onlangs eene groote hoeveelheid glazuurerts herwaarts gezondenhetwelk zeer rijk aan goud was. De Heeren Thiers en Mignet hebben hem aangespoord vergunning tot de verdere ontginning van gronden te verzoekenhetwelk hem van rege ringswege is toegestaan. De Heer E. Pereire zou reeds 3j millioen fr. voor deze vergunning hebben geboden. SPANJE. Men verzekert dat de Keizer van Rusland, nog voor zijne krooning, onze Koningin zal erkennen. In dit geval zou Spanje ter bijwoning van Dezer dagen had alhier het volgende voorval plaats: Een bediende bij de Nederl. bank, die een zak met ƒ3500 bij zich had, verzocht een koop man, bij wien hij dat wel meer deed, het geld even bij hem te mogen de poneren daar hij nog even een boodschap in de nabijheid moest doen en het dan zou komen afhalenten einde het noodelooze meêvoeren van zwaarte bij het ontvangen van andere gelden te vermijden. De koopman stemde toe en de bediende verwijderde zich. Toen de laatste echter eeni- gen tijd later terugkwamom den zak met de daarin bevatte geldsom te rug te halen, waren beiden verdwenen, terwijl de koopman, die zich met de bewaring had belast, zich eenige oogenblikken had verwijderd en het geld onbewaakt in eene kamer had laten liggenverklaarde niet te welen waar het gebleven was. Men stelle zich den schrik van den bediende voor. Nadat echter eenige woordenwisseling tusschen hen beiden over dit voorval was gerezen, beloofde de koopman binnen zekeren tijd de som te zullen vergoeden. De bediende verwijderde zich en gaf aan de directie der bank kennis van het gebeurde, die den koopman voor het vermiste geld gereg- telijk lieten insinueren. De justitie trok zich de zaak mede aan, en na eenige verhooren te hebben ondergaanheeft de regtbank regtsingang met bevel van aanhouding tegen hem verleend. Men is zeer nieuwsgierig naai den afloop van deze zonderlinge zaak. NR. C.). BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2