COURANT. LEYDSCHE l'-jC ARIJDAG 18 APRIL. N&. .:47. I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Bij «leze Courant beliioovt Bijblad S*. RHSNKNLAMISCIIE BERKITK.M. LEYDEN, 17 April. IJ. Maandag had alhier cene vermeldingwaardige feestelijkheid plaats. Ten 2 ure werd de eerste steen gelegd der op te rigten fabriek van den Heer D. A. Sehrellcn, fabriekant van werktuigen, ijzergieter, enz. en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op de Vest, tusschen de Stedelijke Gasfabriek en die van den lieer Droinet, door zijn zoontje A. D. D. Schreilen, terwijl de eerste steen voor hel ketelhuis der machine gelegd werd door den jongenheer A. Rutgers van der LoelF. Niet alleen was aldaar tegenwoordig ai het werkvolk van den Heer Schretlen, van de II1I. SamwelMol ken hoer, Verhoog, van der Katnp en Marks, die het werk zuilen voltooijen, maar ook vereerden II11. Bestuurders van het werkhuis, van hetwelk ook de lieer S. mede bestuurder is, eenige 1111. leden der Kamer van Koophandel en an dere aanzienlijke ingezetenen dezer stad dit feest met hunne tegenwoordigheid. Na het leggen der steenen werden er door de Heeren Verhoog en IIs. Rut gers van der Loef!', hartelijke toespraken en zegenwensehen gerigt tot den Heer Schretlen, sluitende met de bede, dat hij nog vele jaren voor zijne betrekkingen, stad en land zoo niutig en werkzaam mogt kunnen zijn, waarop de Heer S. op treffende wijze met dankzegging anlwoorde, daarbij den wenseh voegende, dat zijn werkvolk, als met ijzeren hand en ijzeren goeden wil zou blijven volharden op het door hun ingeslagen pad en door vlijt, en ijver tooncn, dat zij, zijne inspanning en streven tot uit breiding zijner zaken, die ook tot vermeerdering hunner welvaart strekte, op prijs zouden stellen, ten slotte hen en al het werkvolk van genoemde werkbazen uitnoodigende zich des avonds om G ure in de nieuwe groole loods te vereenigen en den avond in gepaste vreugde door te brengen en te genieten, wat dat bijeenzijn zou veraangenamen, hetwelk met een herhaald hoezee! Leve de Heer Schreilen, werd aangenomen. De avond was voor al hel werkvolkten getale van ongeveer 170 man regt genoegelijk, zij werden rijkelijk onthaald op bier, brood en kaas en wat verder lot veraangenaming strekken kon. Omstreeks 9 ure kwam de Heer S. met eenige zijner vrienden, de met vlaggen versierde en geïllumi neerde loods binnen en werd andermaal met een daverend hoezee en ge paste liederen begroet, blijkbaar deed hel hem goed dal de aanwezigen zoo broederlijk en genoegelijk zamen waren. Hij sprak andermaal eenige w oorden tol de feestgenoolenwaarna ZEd. onder het o >rverdoovend Lere de Heer S.vertrok. De feestvierenden verlieten om 10 ure het gebouw, zonder dat er eenige ongeregeldheid had plaats gehad, of de goede orde in '1 geringste gestoord was, om in slaat te zijn den volgenden morgen weder met nieuwe lust hun werk te aanvaarden. Wij wenschen den lieer S. van harte geluk met deze nieuwe onderneming, en hopen dat 'smans onvermoeide werkzaamheid en lust tot voorwaarts streven met de beste zegeningen bekroond mogen worden, tot heil van velen. (Ingez.) In het ingezonden stuk omtrent den brand, zie ons vorig nommer, wordt lof toegezwaaid aan de jongens der beide Weeshuizen. De Hervorm den dat ze er 'teerst bij waren; van de II. Katholieken wordt meer in bijzonderheden vermeld dat ze zich uitmuntend kweten. Van wege eerslgenoemden is opgemerkt dal hun die lof, volgens alge meen getuigenis evenzeer toekomt en verzocht dit alsnog te melden. Bij den inzender is 't niet opgekomen de laatstgenoemden te verheffen ten koste der eersten. Hij heeft beiden den lof willen geven die ze altijd en ook nu weder verdiend hebben, dat ze steeds wedijveren in vlugheid, in moed, in verachting van lijfsgevaar, en verklaart dat al wal hij van laatstgenoemden gezegd heeft, evenzeer op beide bedoeld was, gelijk zijne uitdrukking dat de R. K. mede de palm der overwinning behaald hebben, te kennen geeft. Moge ze dat immer als vrienden doen, dan zullen ze steeds 't meeste nut slichten en de beste zelfvoldoening smaken. En moge er na den brand nooit behoeven gezegd te worden, wat is het jammer dat zulke knappe weesjongens na den brand zich niet onberispelijk gedragen. Ook hier ter stede is het noodzakelijk de ingezetenen te waarschuwen voor de kwade praktijken van vreemdelingendie door brievenonder allerlei schoonschijnende redenen, de geadresseerden aansporen lot het deel nemen in buitenlandsehe loterijen. Een ieder wachtte zich voor schade. De StaatsC. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delenover de drie eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ13,334,952.51, zijnde 902,885.641 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Bij een handelaar in effecten te Rotterdam is wederom ecne vervalschte coupon aangeboden, groot 12.37J, die hij naauwkeurig onderzoek bleek waardig te zijn 1.23J-de vervalsching hiervan was overigens zóó netjes volbragt, dat het geen moeite zou gekost hebben, anderen hiermede te bedriegen. De II. K. gemeente te Steenwijk, vroeger behoorende tot de gemeente te Sleenwijkerwoldmag zich thans in een zelfstandig bestaan verheugen. De Ileer B. van den Berg, vroeger Kapelaan te Leeuwarden, trad eenige dagen geleden als haar eerste Pastoor op, en verhoud zich aan de gemeente met de woorden des HeerenVrede zij uliedcn. Het berigt vroeger medegedeeld, als zoude een milicien zich moedwil lig twee vingers der linkerhand afgekapt hebben, is ongegrond. Zulks is, na ingesteld onderzoek, bevonden zeer ongelukkig te zijn geschied; daarbij was het geen milicien, maar een plaatsvervanger. Te Maastricht heeft men eene gewigtige ontdekking van Lniksche munten gedaan, die een nieuw licht over de penningkundige geschiedenis des lands verspreidt. Deze stukken van zilver en ten getale van 300, bie den een 20-tal onuitgegeven afbeeldsels aan van de lld« eeuw. De lieer de Cosier, lid van de Belgische penningkundige maatschappij, zal over dezen vond eene ui hoerige beschrijving geven. 's GRAYENHAGE 17 April. Bij Kon. besluit zijn bevorderd lol Inspecteurs der registratie en do meinen van de l5le klasse, de lieer Mr. C. G. van Sandick, thans Inspecteur van de 2d0 kl. j tot de2,lekl.de Heer E. 11. F. W. Mathonthans Inspecteur van de 3Jc kl.; benoemd: tot Inspecteur van de 3de klasse, de Heer F. II. van de Poll, thans Ontvanger der registratie te Doesburg; lot Ontvanger der registratie aldaar, de Heer P. Carbasius, thans te Groenlo; tot Ontvan ger der registratie aldaar, de Heer R. Formijne, thans te Gennep; tot Ont vanger der registratie aldaar, de Heer C. D. II. de Raadt, thans Surnume rair; lot Ontvanger der registratie te Lochem in plaats van Mr. J. G. Bec king, aan wien eervol ontslag is verleend, de Heer BI. Timmerman, thans te Texel; tot Ontvanger der registratie te Texel, de Heer D. Raven, thans Surnumerair. H. BI. de Koningin is Zaturdag nacht ten 12 ure in goeden welstand te Hanover aangekomen en heeft haar intrek in het Kon. Paleis genomen. De Hooge Raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaak van D. B. Adrian. De Raad heeft, zich vcrcenigende met de conclusie van den Adv.-Gen. Artzenius, aangenomen, dat een Secretaris-Generaal hij een departement van algemeen bestuur is eene openbaar gestelde magt en op dien grond het arrest op dit punt vernietigd, en de zaak naar de Regt- hank te Rotterdam teruggewezen, om dit punt te onderzoeken en daarover regt te doen. TTiveetle Hamer tier Slat'en-Generaal. Zitting van Woensdag 16 April. In deze zitting zijn aangevangen de beraadslagingen over het wets-ont- werp tot regeling der banken van leening. Aan de algemeene beraadsla gingen namen de Heeren Blaupot ten Cale, Meylink, Schimmclpenninck van der Oye en de Minister van Binnenl. Zaken deel. Over de eerste afdeeling en het daartoe behoorende art. 1den aard der banken van leening aangevende, voerden de Heeren van Gollstein, van Deinse, Thorbecke, Storm van 's Gravesandc, Mackay, de Brauw, de Kem- penaer en de Minister van Binnenl. Zaken het woord. Ten gevolge van de aanneming van een amendement van den Ileer van Gollstein met 27 tegen 26 stemmenwerden de in dit artikel voorkomende woorden instellingen tot voorkoming van armoede veranderd in inrigtin- gen van openbaar nut. Van de tweede afdeeling, handelende over de handhaving, oprigting en opheffing van banken van leening, is door de goedkeuring met 37 legen 15 stemmen van een amendement van den Heer Thorbecke art. 2 van den volgenden inhoud geworden: »De reglementen der thans bestaande banken wordenbinnen een door Ons voor te schrijven termijndoor den Ge meenteraad met deze wel in overeenslemming gebragt. De aldus herziene reglementen wórden voorgedragen aan de Gedeputeerde Staten, welke die met het verslag van hun onderzoek aan Onze goedkeuring onderwerpen. De banken, wier reglementen niet binnen het door Ons te bepalen tijdstip met deze wet in overeenstemming gebragt, en voor Onze goedkeuriug vat baar zijnworden opgeheven." De behandeling van art. 3 zal op morgen voortgezet worden. De Kamer heeft bepaald dat nader zal behandeld worden een voorstel heden door den Heer Groen van Prinstcrer gedaanom eene Commissie te doen benoemen door en uit iedere afdeeling e'e'n lid, belast met het opma ken van een algemeen verslag omtrent al de verzoekschriften betreffende

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1