wege gezamentlijk 36,485.000 fr. ontvangen; dooreen per hoofd dus 884 fr. hierbij gevoegd 48,636,000 fr.welke de geestelijkheid ontvangt voor doopen, trouwen, enz., ontvangen zij gemiddeld 2060fr. per hoofd. Het volgende voorbeeld van verdraagzaamheid wordt medegedeeldBe Pastoor van de gemeente Neuwillesbij Straatsburg, overleden zijnde, heeft de Protestantsehe leeraar de klokken der kerk doen luiden en het lijk naar het graf gebragt. Brie weken later is genoemde leeraar mede gestorvenen de Katholieke Vicaris heeft hem op zijnen beurt de laatste eer bewezen, door vergezeld van de Katholieke schooljeugd de lijkbaar te volgen. Brieven uit Sebaslopol vermelden een brand in de hutten van de En- gelsche arbeiders, waarbij 16 personen door den rook zijn gestikt. Voorts dat er meer en meer verbroedering ontstond tusschen de tegenover elkander staande legers. Be Russen waren uilgenoodigd tot bijwoning van de wedrennen in het Tseheruaïa-dalook zouden er door de Franschen een monsterbal worden gegeven. ITALIË. Op 25 Maart heeft te Rome de gebruikelijke plegtigheid van het uit huwelijken van omstreeks 400 arme, maar onberispelijke meisjes, met een bruidsciiat van de rijke broederschap del la santissima annunziataten bedrage van 15,000 scudi, plaats gehad. Beze plegtigheid werd in de kerk Santa Maria sopra Minerva, in het bijzijn van den Paus door den Kardi naal Spinola volbragt. Be Kroonprins van Sardinië zalmet eene zending belastzich naar Parijs begeven. In Calabrie heeft men verscheidene schokken van aardbeving gevoeld. De Vesuvius heeft ook reeds sedert 19 Becember 11. driemalen lava uit geworpen. pRnssEi. BERLIJN, 6 April. Be Regering heeft nieuwe en strenge maatregelen genomen omtrent deu verkoop van effecten en aandeelen in maatschappijen ter beurze alhier. Het stadje Gunlhersberge, in het Hertogdom Anhalt-Bernburg, is door brand vernield. Be weersgesteldheid is in Zwitserland buitengewoon zacht. Be bergen zijn bijna geheel van sneeuw bevrijd en de Alpen zijn reeds begaanbaar, iets dat in Julij van het vorig jaar nog met moeite geschiedde. Be ellende in de bergachtige streken van Silezie is hartverscheurend en overtreft die van het jaar 1847. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 April. Volgens beschikking van het Ministerie van Financiënworden tot 31 Aug. de sedert 1848 uitgegeven soorten van papierengeld door alle pu blieke kassen afgelost. Be veranderingen in het Oostenrijksche tarief zullen voornamelijk loopen over koffij en cacao, specerijen, wijn, suiker, olie, fijne eetwaren, lood, ijzer en garens. Be verminderingen beloopcn 20 tot 50 pCt. van de tot nu toe beslaande regten, en sommige zjjn nog lager dan die van het tolverbondstarief. Be bibliotheek van den onlangs overleden Prof. Hermann, is voor de Hoogeschool te Praag aangekocht, voor 4000 th. Bie verzameling bestaat uit 11,000 boeken. Mevr. Ida Pfeiffer zal alvorens naar Madagascar te gaan, in Mei zich nog eenmaal naar Berlijn begeven, ten einde aldaar de noodige toebereidse len te maken. Zij begeeft zich vervolgens naar Lissabonalwaar een harer zoons gevestigd is, en zal van daar hare groote reis ondernemen. Be Koning van Beijeren heeft eene medaille ingesteld voor uitstekende verdiensten op het gebied van wetenschap cn letterkunde. Voorloopig zul len de medailles (in goud), benevens eene geldelijke belooning van 200 lot 400 ducaten in de eerstkomende 5 jaren, en wel in elk jaar 4, worden uit gereikt te beginnen met 28 November (de geboortedag des Konings). Bui tendien heeft de Koning eencn prijs van 600 ducatenbenevens de medaille, uitgeloofd aan den schrijver van een wetenschappelijk werk over de geschie denis van het vorstelijk stamhuis Witlelsbach, bestaande sedert hei jaar 1100, voorts een prijs van 200 ducaten voor een treurspel en een van 100 ducaten voor een blijspel. RUSLAND. Te Kronstadt is bevel ontvangen om een eskader van vijf stoomoorlogs- schepen uit te rustenhetwelk legen het midden der aanstaande maand Mei gereed moet zijn om in zee te gaan. Het zou uit een sehroef- stoomfregat, twee schroefstoomkorvelten en twee stoomjaglen bestaan. Be Admiraal Lutke zou zelf het bevel voeren over dat eskader, hetwelk, zoo de daar te lande algemeen geloof vindende geruchten waar zijn, dienen moet voor eene reis, die Keizer Alexander en zijn broeder in de tweede helft van Mei, in Europa zouden willen doen. Het fregat waarop de Admi raal zijn vlag zal hijschenis geheel nieuwhet heeft de proeflogten zeer goed doorgestaanen zal zeer prachtig worden ingerigt voor het doel waar toe het gezegd wordt bestemd te zijn. Be Regering heeft het verbod van den uitvoer van granen opgeheven. Prins Bolgorucki, Voorzitter van de Commissie, belast met het ver- leenen van hulp aan de gekwetsten en de betrekkingen der gesneuvelden bij het leger in de Krim, is aan de typhus bezweken. Beze ziekte woedt zoowel onder de Rnssen als onder de Franschen en Engelsehen. Men is in Polen algemeen te vrede met het bestuur van Vorst Gorlschakoff, door wien vele diep ingewortelde misbruiken worden weg genomen. Be ligting in Polen, die op grond van een berigt uil Krakau, als volbragt was voorgesteldheeft echter geen voortgang gehaden is thans uitgesteld, hetgeen men aan het ontvangen der vredestijding toeschrijft. Bit besluit is door de bevolking met groote vreugde ontvangen. Volgens een Poolsch blad ligt de hoofdgrond der vredelievendheid en onvoorziene toege felijkheid van het Petersburger Kabinet in het alle denkbeeld te boven gaande verlies van mcnschen gedurende den laatslen oorlog, en zulks min der door de wapenen des vijandsdan door het ongeloofelijk gemis aan voorzorg voor de manschappen gedurende den marsch. Zoo zouden van het grenadierkorps, hetwelk 40,000 man slerk was toen het naar de Krim op marsch ging, slechts 15,000 dat schiereiland bereikt hebben. Hieruit laat zich dan ook de gestrengheid verklaren, welke Keizer Alexander gewild heeft, dat bij het onderzoek naar de handelingen van hooggeplaatste mili taire en andere ambtenaren in acht zal genomen worden. TURKTE. In Egypte is het besluit van den Sultan omtrent de gelijkstelling der Christenen nog niet afgekondigd. Trouwens de Christenen hebben aldaar over hun toestand niet te klagen. Zjj zijn er niet aan strenger wetten onderworpen dan de Mohammedanen, en zijn ook in niet geringen getale in Egyptische krijgsdienst getreden. Het bezit van grondeigendom door Europeanen is er niet bemoeijelijkt, alhoewel zij tot hiertoe cenige onge rustheid omtrent de geldigheid hunner eigendomsbewijzen hadden. Overal in Egypte, waar de Christenen het wenschlen, hebben zij ongehinderd kerkgebouwen gestichten Mehemed-Ali plagt den daarvoor noodigen grond te schenken. Te Alcxandrie hebben de Engelscbcn eene Protestantsehe kerk vooraan op het groote plein; de Roomschen hebben er twee; de Grieken hebben thans juist een zeer schoon en groot kerkgebouw voltooid; en zij allen luiden hunne eigen kerkklokken. Be nieuwe Turksche Gouverneur van de provincie Jerusalem, wordt geroemd als een man van vrijgevige gevoelens omtrent alle godsdienstsecten en ijverig voor het welzijn der bevolking. Hij had onlangs de godsdienst oefening in de Engclsche kerk te Jeruzalem bijgewoond, de daaraan ver bonden ziekenzaal en school bezigtigd, en bij zijn vertrek eene milde gift achtergelaten. In verscheidene steden van Aziatiseh-Turkyc hebben woelingen plaats gehad, ter oorzake van de aangekondigde hervormingen. Be Christenen hebben daardoor in sommige plaatsen veel te lijden gehad. Te Isnid heeft de Engelsche ruiterij eene oproerige beweging met geweld bedwongen. Het eiland Mitylene is door eene aardbeving zwaar geteisterd. STADS BERIGTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Gedep. Stalen van Zuidholland, in dato den 8 Januarij jl., Prov.-Blad N°. 6) betreffende den Herijk der Malen en Gewigten in Zuidholland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 22 dezer maand, geven mits deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligling te ken nen, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren beboorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 (Staatshl. N°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk Iop den 8 en 9 April. II, v 10 en 11 April. III, 14, 15, 16 en 17 April. IV, 18, 21, 22, 23 en 24 April. V, 25, 28, 29, 30 April en 2 Mei. VI, 5, 6. 7, 8 en 9 Mei. Vil, 13, 14, 15, 16, 19 en 20 Mei. VIII, 21, 22, 23, 26 en 27 Mei. het Buitenwijk op den 28 Mei. met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-benevens de Apothekers-, of Medicinale-gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden te welen Voor de Goud- en Zilversmids-gewigten, voor Wijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VII, VIII en het Buitenwijk op den 2 April. Voor de Medicinale-gewigten, voor Wijk I, II. Ill en IV, op den 3 April. V en VIop den 4 April, VII, VIII en het Buitenwijk op den 7 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zr. Ms. Besluit, in dato 30 Maart 1827 StaatshlN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis- sements Ijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 18 Januarij 1822, tot het verriglen van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan het verlangen der verzuimdhebhenden te voldoen, zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stipte]ijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel en neringdoende lieden, Fabriekeurs cn Ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Z. M. Besluit dato 21 October 1819 Staatshln°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninkl. Besluit van den 5 Fe- broarij 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde greingewigten, zonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1856 voor den Ijk der Maten en Gewigten bepaald is de letter Jl®. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wet houders voornoemd Leïden. 27 Maart 1856. van LIMBURG STIRUM. Dc Secretaris v. PUT'i'KAMMER.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3