Gisteren heeft de Hoogleeraar J. Tideman zijne intrede hij de Re- monstrantsche gemeente alhier gedaan, sprekende over Rom. I: IR. In den nacht van Woensdag op Donderdag is op het IJ, door het aanzeilen van een vaartuig, gezonken het beurtschip van hier op Meppel, toebehoorende aan de Wed. ter Wal. De bemanning en een 50-tal passa giers zijn gelukkig gered. UTRECHT, 7 April. Vrijdag 11. heeft de Rector der Hoogesehoolde Hoogl. van Hall, zijne waardigheid overgedragen aan den Hoogleeraar Visscher, met het houden cener redevoering over den pligt, welke het bezit van wetboeken den regts- leeraar en den wetgever in Nederland oplegt. Door den spreker werden vervolgens namens den Koning gouden eere-penningen uitgereikt aan de HH. D. van Hogendorp en G. U. Lamers, en getuigschriften aan de 1IH. J. J. Schncither en R. Dorhout Mees, wegens bekroonde of loffelijk vermelde verhandelingen. Des avonds bragten de leden van de Studenten-Vereeniging Mutua Fides serenades bij den afgetreden en aangekomen Rector, alsmede bij onderschei dene Hoogleeraren, die hunne 25-jarige ambtsbediening herdachten. Laatst genoemden hebben ook van hunne vroegere en tegenwoordige leerlingen fraaije geschenken tot aandenken ontvangen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. EVGELAA». LONDEN, 6 April. Nadat de Koningin de voormalige Oostzee-vloot in oogcnschouw zal heb ben genomen, zullen 10,000 zeelieden worden ontslagen. Sir Dundas heeft reeds het opperbevel nedergelegd. De meeste scbepcn zullen worden opge legd, en alleen een oefenings-eskader van 12 schepen in dienst worden ge houden. Engelands rol in de Oostzee is dus afgeloopen, zonder een ecnig roemrijk feit te hebben opgeleverd. De Luitenant-Generaal G. Brown is tot Generaal verheven, wegens zijn gehouden gedrag in de Krim. Volgens een gerucht zullen de Gevolmagtigden op de Parijsche confe rentie herwaarts komenom de wapenschouwing bij te wonenwelke op 16 dezer gehouden zal worden over de te Portsmouth liggende vloot. Volgens de Morning Post zal Lord Clarendon niet naar Londen te- rugkeeren, alvorens de beraadslagingen van het Congres over de onderge schikte punten geheel ten einde gebragt zijn. De Times berigt, dat de door den Ministerraad uitgevaardigde verorde ningen tegen het verkeer met Ruslandop Dingsdag aanst. zullen worden ingetrokken, en dat reeds bevel is gegeven aan het vreemden-legioen en aan de Sardinische troepen om het Turkschc grondgebied te ontruimen. Reeds hebben eenige schepen te Liverpool bevel ontvangen naar de Zwarte zee te vertrekkenom troepen terug te brengen. Ten gevolge van mislukte speculatiën, is het Huis Syers, Walker en C°. gefailleerd. Het passief beloopt 60,000 Te Manchester heeft de vredes-partij op eene scherpe wijze het publiek uitgenoodigd tot vreugde-betoon over den vrede. Daartoe zijn groote billet- ten aangeplaktwaarop voorkomt dat den oorlog het verlies van 600,000 man en 250 millioen heeft veroorzaakt. «Niet e'e'n groot belang," zegt dit stuk, «werd door den oorlog begunstigd; Turkye's onafhankelijkheid is niet gewaarborgd geworden, en het is de pligt der natie, te beletten dat de Regering zich in het vervolg in een dergelijken oorlog wage." In September 11. heeft een schip met 14 mannelijke en 12 vrouwelijke negerslaven en 22 kinderen, uit Cuba te Plymouth aangekomen, de reis naar hun vaderland, Africa's wesikust, aanvaard. Het schenen over 'talge meen knappe ambachtslieden te zijn. De meesten konden vrij vlug Spaansch lezen en namen gretig eenige N. Testamenten in 't Spaansch aan. De wijze waarop zij hunne vrijheid hebben verkregen, bewijst wat een ernstige wil vermagdoor een vurig verlangen bezield. Zij hadden er hard voor gewerkt, en zich vele ontberingen getroost. Eerst had de man zich vrijgekocht, dan gewerkt om zijne vrouw te lossen en vervolgens te zamen voor liet rantsoen hunner kinderen. Daartoe hadden ze te zamen ruim ƒ30,000 Ned. bijeengegaard, en daarenboven den Engelschen Consul te Ha vana een aanzienlijke som voor hunne overvaart naar Engeland ter hand gesteld. Nog waren er, zoo verhaalden zij, 2000 negers op Cuba die voor hunne vrijkooping bijeen gaarden. De negers zijn dan toch niet zoo ten ecuen male zonder geestkracht als men zoo vaak beweerd heeft, en zoo gelukkig en te vrede in hunne slavernij. Een zendeling die hen aan boord bezocht, had bemerkt dal zij tot de Yoruhas stam behoorde, en nu liet men den Eerw. Heer Townsend van de zending van Abbekuta komen, die juist in Engeland was. Onuitsprekelijk en zielroerend was de blijdschap dier negers toen ze hunne taal hoorden. Zij hoorden met gretigheid naar het lezen van den Bijbel. Zij zouden nu met brieven van aanbeveling naar Lagos, op de kust van Guinea, worden gezonden, om van daar naar hun land te trekken. De Amerikaansche bladen deden mede, dat dezer dagen een zekere P. T. Barnum voor de Reglbank te New-York verscheen, ten verzoeke van eenige zijner schuldeischersten einde onder cede den staat van zijn ver mogen op te geven. Uit de medegedeelde bijzonderheden blijkt, dat hij in de maand Junij 11. 500,000 doll, bezat, vrij van alle schuld. Thans is'dit vermogen met een bedrag van 441,500 doll, belast, llij verklaarde verder slechts twee rokken en maar 25 doll, te bezitten. FKANKRMH. PARIJS6 April. Bij Keizerlijk besluit is de Minister van Finanlien gemagtigd om het to taal der voor het dienstjaar 1850 uit te geven schatkistbons tot 350 mil lioen fr. te verhoogen. Eene niepwe geldlecning schijnt niet noodzakelijk te zullen zijn. In den Senaat heeft dezer dagen eene levendige beraadslaging plaats gehad, over een ingekomen verzoekschrift van een hooggeplaatst persoon, de uitlevering zijner dochter eischende, die zich tegen zijnen wil in een klooster had begeven, ten einde eene haar opgedrongen eebtverbindtenis 1e ontgaan. De Senaat moet met 45 legen 41 stemmen besloten hebben, bij de Regering op handhaving der ouderlijke magt in zulke gevallen aan te dringen. De zittingen van het vredes-congres hebben voortdurend plaats en zul len, naar men zegt, nog een paar weken aanhouden. De regeling van de Vorstendommen moet altijd nog zwarigheid opleverendaar Oostenrijk die op de lange baan schuift en de verschillende wenschen moeijelijk zijn te bevredigen. Ook is de reeds dikwijls besprokene schadeloosstelling, die Tur- kye van Rusland eischt, tot hiertoe onbeslist gebleven. Maar dit alles boe zemt thans minder belang in, verzekerd zijnde dat de oorlog geëindigd is. De Aartsbisschop van Parijs heeft bij de sluiting van den vrede een herderlijke brief uitgevaardigd die in de kerken van zijn gebied moet gele zen worden; hierin komt omtrent de Mahomedanen het volgende voor: Dit volk is hetzelfde niet meer en zal onze hoop van verbroedering niet verijdelen. Het is een van onze getrouwste bondgenootcn. liet heeft zijnen boezem geopend voor den invloed der Christelijke beschaving, en begint ook de oogen te openen voor het ware licht. Het zal zijnen vader en zijne moeder erkennen. In den grond, wal is het Islamismus anders dan eene secte van het Christendom." L'l'nivers beweert dal de aangelegenheid der gewijde oorden in Pa lestina niet in het vredes-congres zal ter sprake komenmaar tusschen Turkye en Frankrijk onderling zal geregeld worden. Het Joum. d. Déb. bestrijdt deze meening, daar de vrede van Parijs de Oostersche Christenen plaatst onder de gezamentlijke bescherming der Mogendheden. De Moniteur deelt het volgende medeIn afwachting van de ratificatie van het vredestraktaat, is tusschen de Mogendheden en Rusland een wapen stilstand ter zee gesloten. Men is overeengekomen, dat de schepen, die na de ondertcekening van het traclaat mogten genomen worden, zouden wor den teruggegevenen de verbodsmaalregelen tegen den uitvoer van Russische voortbrengselenmet name granenonverwijld zouden worden ingetrokken. Men wil weten, dat Frankrijk bij de krooning van Keizer Alexander te Moskoudoor Prins Napoleon zal worden vertegenwoordigd. Men zegt dat Graaf Orloff uit Petersburg berigt heeft ontvangen, dat de Keizer hem in het laatst dezer maand terug verwachtter bijwoning van groote staatkundige vergaderingen. Indien zulks noodzakelijk was, zou hij door den Heer v. Titoff worden vervangen. Bij de algemeene verlichting op 1 April 11. heeft vooral het huis Da- ziaro op de Boulevard des Italiens uitgeblonken. Men zag aldaar midden in de verlichting het welgelijkend afbeeldsel van Keizer Alexander IIwaar boven de Keizerlijke arend, en omgeven met de woorden: «God beware Keizer Alexander II." Gedurende den geheelen avond was de menigte voor dit huis zoo opeengepakt, dat de politie somtijds met geweld een doorlogt moest banen. Er is thans weder sprake om het leger met 200,000 man te verminderen. De Heer Dupin heeft aan de boekerij van de orde der Advocaten van het Keizerlijk Hof, de kostbare verzameling arresten geschonkendie door dit Hof tusschen de jaren 1254 en 1790 zijn uitgebragt. Deze verzameling, geheel in HS.bestaat uit 238 deelen in folio. Voor aan het eerste deel leest men: «Deze kostbare verzameling is mij geschonken door den Hertog van Orleans, zoon van wijlen Koning Lodewijk Philips, en ik dacht die niet beter voor Frankrijk te kunnen bewaren, dan ze als een geschenk aan mijne geachte medebroeders van de orde der Advocaten te Parijs aan te bieden. Dupin." De Mon. de la Flotte brengt de voorgenomene expeditie naar Mada gascar ter sprake. Dit bladdat men als het orgaan van het Ministerie van Marine kan beschouwen, noemt het daarover door buitenlandsche dagbladen medegedeeldeonjuiste onderstellingenmaar erkent dat er op de wesikust van dat eiland mishandelingen aan Europeanen gepleegd zijn, en geeft te kennen dat de Regering geheim moet houden wat het met Madagascar voorheeft, daar het meermalen gebleken is dat de inlandsehe Regering van dat eiland kennis bekomt van hetgeen in Europa door de dagbladen ge zegd wordt. Dat de ontruiming van het Turksche grondgebied nog al tijd zal vor derenkan men beseffen, als men in 'toog houdt dat er 122,000 man van de onzen in de Krim en 20,000 te Konstanliuopel zijn. Graaf Orloff moet zich over die ontruiming niet onaardig hebben uitgelaten. Hij zeide: De Mogendheden zijn er in geslaagd al hun materieel zoo gemakkelijk en zoo spoedig er heen te brengendat er alle reden bestaat om te geloovendat zij dezelfde middelen zullen vinden om het even gemakkelijk en even spoedig terug te voeren. De sluiting van den vrede heeft reeds gunstig op de markt van Lyon gewerkt. Reeds zijn aanzienlijke bestellingen uil Rusland ontvangen. Te Marseille zijn tegen den 12d™ dezer 16,000 mud tarwe en legen den 23st™ 60,000 mudd. en 40,000 vaten meel in publieke veiling aangeslagen. Te La Maison Neuve Montournais heeft men een groot gedeelte der handschriften en correspondentien van Duplessis Mornay gevonden. Deze stukken zijn naar de prefectuur der Yende'e gezonden, waar zij worden gerangschikt. [Duplessis, geb. 1549, ging na zijns vaders dood, 1560, tot de Hervormde leer over. llij was het Hoofd der Protestanten in Frankrijk, een Staatsman van groote bekwaamheid en tevens zeer ervaren in de God geleerdheid. Hij overleed in 1623. Zijne werken bevatten 12 deelen in 8°. In eene der kelders van het Engelsche koffijhuis op de Boulevard des Italiens heeft eene gas-ontplolïing plaats gehad, die het geheele gebouw deed schudden. De keldermeester werd daarbij gekneusd en al de flesschen champagne, aldaar opgeslagen, zijn gesprongen. Het getal geestelijken hier te lande bedraagt 41,273, die van staats-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2