LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 9 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nonimers worden tegen 10 Centen afgegeven. Aan het ISiirean der Courant is te heltonnen de Veror dening, regelende de invordering eener plaatselijke di recte belasting binnen de gemeente C.eyden, a 5 Centen. BINN'KNLA.MISCHE BKIUGTEN. LEYDEJY8 April. Heden is alhier op de gebruikelijke wijze de 32sle verjaardag gevierd van 11. K. II. Prinses Sophia. Erf-Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach. Hoor hetFriesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde is o. a. tot lid verkozenL. A. te WinkelLecraar bij het Gymna sium alhier. In Maart zijn op den Iloll. spoorweg vervoerd 78,743 personen en is ontvangen 82.847 71op den Rijnspoorweg vervoerd 59,339 personen en ontvangen ƒ91.39720'. De Amst. Cour. deelt de navolgende beschrijving mede van het ge- denkteeken, dat even buiten Utrecht voor den ontslapen lloogleeraar des Amoric van der Hoeven zal worden opgerigt. Het bestaat uit eene vierkante tombe, waarboven een dergelijk middenstuk geplaatst is; hieruit verheft zich eene naald. Op de vier zijden der tombe vindt men even zoo vele pa- ncclen, met de volgende opschriften: Aan de voorzijde: Aan Abraham dei Amorie van der Hoeren. Aan de reglerzijde: Geboren 22 February 1798 te Rotterdam. Aan de linkerzijde: Overleden 29 Julij 1855 nabij Arnhem. Op de achterzijde zijn twee kruislings geplaatste palmtakken afgebeeld. Op de paneelen van het middenstuk leest men: Aan de voorzijde: Hij was de Chrt/sostomus van zijn tijd. Aan de reglerzijde.- Eenheid in het noodige. vrijheid in het twijfelachtigein alles de liefde. Aan de linkerzijde: Een is uw meester, en gij zijt allen broeders Aan de achterzijde bevindt zich een lauwerkrans, liet monument zal staan op eene hoogte van twee treden en omgeven worden met eene bevloerde ruimte. De bouwtrant waarin het ontworpen is, behoort niet. geheel tot den middeleeuwschen stijl, of schoon een kerkelijke type daarin is op te merken. Eigenlijk kan men daaraan geen anderen naam geven, dan dien van modernen stijl. Het ge heel is een bekroond ontwerp van den lieer II, M. Te'tar van Elven MGz. He N. R. C. deelt het volgende mede: De 1111. Yiruly en v. Itavens- waay hebben een molenwagen vol geladen met wittebrood naar het re.'t- huis te Kralingen gezonden, om onder de armen te worden uitgedeeld. Het brood was gebakken van het eerste graan, dat op hunnen onder die ge meente opgeriglen sloom molen gemalen was. Jhr. Salvador heeft bij deurwaarders-exploit geprotesteerd tegen zijne in hechtenisneming en den Minister van Justitie daarvoor verantwoordelijk gesteld. Uit Wageningen wordt gemeld dat aldaar onlangs twee fragmenten van een aürolylh of meteoorsteen uit de lucht in den tuin van den Heer B. zijn nedergcvallcn. Hij was blijkbaar hol geweest en bestond uit concen trische lagenen had naar het oordeel van deskundigen veel overeenkomst in zijne zamenstelling met ijzer-oxydule; zij vertoonden niet de minste spo ren van magneetkracht; naar zijn oordeel was de verhitting en uitzetting van de lucht, in de holte begrepen, oorzaak geweest van hel van een sprin gen van dien steen. Donderdag 11. is te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van de Evangelische Maatschappij, onder voorzitting van Ds. J. P. de Keyzer. Onderscheidene sprekers voerden daarbij het woord. Bij het eindigen der vergadering droeg de dichter Warnsinck uit Amsterdam een dichtstuk voor, behelzende een tafereel van eene der eerste vergaderingen, door dc Her vormden voor drie eeuwen te Antwerpen gehouden op het oogenblik dat cenige hunner g'eloofsgenooten aldaar openlijk op de markt werden verbrand. Uit onderscheidene oorden des vaderlands ontvangt men gunstige be- riglen omtrent den staat der veldgewassentarwerogge en koolzaad staan uitmuntend. 's GRAVEN1IAGE8 April. Tot Commandant der strafgevangenis te Woerden is benoemd P. H. C. Wilier, thans Directeur over den arbeid der gevangenen in dat gesticht. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan de Kolonels W. P. Kamps, R. A. J. van GrotenhuisW. G. T. van Heemskerk en H. J. de Fatners Testas; aan de Luit.-Kolonels A. Bredie, P. P. Brouerius van Nidek en A. G. Rijers; aan dc Majoors W. G. F. van Vugt, A. van HeldenL. J. LcdelJ. E. P. Roe- lants, C, II. BaUaerd en F. J. Genlis; aan de Kapiteins F. Cielissen, J. F. Smit, F. T. Wenniger, J. Spruyt, H. G Ruempol, C. Wiegmans. A. J. Herbig, F. W. C. Meffertft. F. de Ravallet, J. Piper, A. J. T. BeekmanC. J. Schliiter, A. A. Langguth, A. W. de Meijer, H. Mackay, J. M. Schreurs, J. Delfos en N. A. Gerson; en aan de lstó Lnits. G. Munters, H. H. Scholier en N. W. Fliers. Voorts zijn een aantal benoemingen gedaan: o. a. bij het reg. grena diers en jagers, lot Kapitein van de 3de klasse, den lslcn Luit.-Adjudant E. Nieuwenhuisen, van het corps; tot lstcn Luit. den 2den Luit. Jh'. A. J. B. van Suchtelen lot de Haar, van het corps, en tevens overgeplaatst de Ma joor L. Sweemer van het 0dc reg.; en bij het 5de reg. infanterie, tot Kapi tein van de 3dc kl.de l5te Luitenants Jhr. D. W. van Brienen van Rame- rus en J. W. A. Ort, beiden van het corps, en tot lsten Luitenant: de 2de Luitenants Jhr. P. A. Serraris, W. Goudriaan en It. F. K. van Gorkum, allen van het corps. Prins en Prinses Hendrik hebben Zaturdag de bloemententoonstelling van de Kon. Ned. Maatschappij tot Aanmoediging van den Tuinbouw, te Rotterdambezocht. Naar men verzekert is de lieer van lfall in den Adelstand verheven, als een bewijs van 'sKonings erkentelijkheid voor de wijze, waarop onze Builenlandsche Zaken zijn bestuurd in de gewiglige omstandigheden, waarin Europa eenigen tijd verkeerde. Het verblijf van Graaf van Ztiylcn van Nyevclt in de residentie en 't ge rucht, dal hij niet als Gezant naar Konstantinopel terugkeert, geven aan leiding tot het vermoedendat hem misschien eene portefeuille zou kunnen worden aangeboden. Yolgens sommigen, zal liet wetsontwerp op het onderwijs, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zakenom zeer gewigtige redenenvóór Julij wenschle aangenomen te zienniet zoo spoedig in openbare beraadslaging kunnen komen. In dat geval zullen er echter hij tijds maatregelen be- hooren te worden genomen, om het administratief beheer in deze gewiglige tak van staats zorg in sommige provinciën voorloopig nader te regelen. Het berigt dat een koffer van 11. M. de Koningin-Moeder naar St. Petersburg verzonden, zoek raakte, is waar; doch de waarde van het daarin aanwezige, zeer overdreven. Hij bevatte geene edelgesteenten, alleen cenige, hoewel kostbare kleedingstukken. (f7. C.) De Commissaris des Konings in Zuid-Holland is gemagtigd de Stalen dier provincie legen den 15dcn dezer bijeen te roepenten einde over te gaan tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalin de plaats van Mr. A. Boxman, en levens eene beslissing te nemen omtrent liet voeren van een reglsgeding door den Raad van Schoonhoven tegen de provinciewegens de digting der sluis aldaar. Ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternale, zijn weder eenige giften bij het Dep. van Koloniën ontvangen, zoodat het totaal van die giften thans 18,584.07 bedraagt. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 8 April. In deze zitting zijn ingekomen twee ontwerpen van wet: 1". lot ontei gening voor de waterverversching van Rotterdam, en 2°. tot wijziging der staalsbegrooting voor een entrepot, aldaar. Verder zijn ingekomen eenige missives en verzoekschriften. Daarna wordt overgaan tot het trekken der afdeelingen. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 7 April. De Ileeren Mimaiit, Consul van Frankrijk, en J. de Yos, zijn door Z. M. benoemd tot Ridders van den Ned. Leeuw. Zaturdag heeft de Koning alhier gehoor verleend aan bijzondere per sonen die daarloe jn grooten getale waren opgekomen. De Koningin heeft het Blinden-lnstituut en het Deutzenhofje bezocht. Des namiddags was er diner ten Ilove, waarop genoodigd waren de Staatsraden, leden der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal en vele andere aanzienlijke per sonen. Des avonds hebben HH. MM. den schouwburg met een bezoek ver eerd, alwaar ten tooneele werden gevoerd: Bataille van Vrouwen en liet ballet Lauretta en Ermgilde. Gisteren hebben de Koning en de Koningin met gevolg de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk bijgewoondonder het gehoor van D3. van Yoorst, die lot onderwerp zijner leerrede had gekozen: I Petr. I. vs. 3 en4. Daarna heeft de Koning de bloemen-tentoonstelling in liet Park bezigtigd en zich daarna begeven naar het Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magislra en aldaar dc laatste verbeteringen met genoegen gadegeslagen. Heden heeft de Koning de fabriek van de UH. van Vlissingen en Dudok van Heel bezigtigdalsmede de alhier opgerigte Nederl. plellerijtot ver vaardiging der O.-I. koperen muntplaatjes. De Koningin heeft het schil derijen-kabinet van van der IIoop en 's Rijks-Museum op hel Trippenhuis bezocht, alsook de werkplaats van den beeldhouwer Royer, waarna II. M. ook nog het genootschap Natura Artis Magistra met een bezoek vereerde. Op morgen zullen de school voor havelooze kinderen en de arbeiders-wo ningen door den Koning worden bezocht.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1