LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 7 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een Bijvoegselbevattende Raadsbesluiten en Verordening omtrent de invordering eener plaatselijke directe belasting binnen Lcyden. BINNBNLANDSGHI? BKKftrTKN. LEYDEN, 5 April. Bij Kon. besluit is tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd, Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, lid van bet collegie van Gedep. Stalen van Zuidbolland. Naar men verneemt heeft de beroemde pianist A. Dupont, welke reeds als zoodanig genoegzaam bekend is om er meer van te gewagenhet voor nemen om ook te dezer stede een concert te geven, hetwelk vermoedelijk zal plaats hebben op Maandag eerstkomende den 14Jfn dezer. In dc maand Maart zijn binnen deze Gemeente overleden 90 personen, als: 16 mannen, 17 vrouwen, 24 zoons en 33 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 10. Geboren 141 kinderen, als: 67 zoons en 74 doch ters, waaronder geene tweelingen. Voltrokken 12 huwelijken. Het getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 30 Maart 212 volwassenen, 93 kinderen, te zamen 305. 31 199 85 284. 1 April 209 94 303. 2 207 90 297. 3 205 88 293. 4 204 84 288. 5 i) 190 85 275. Voor het Prov. Gereglshof werd gisteren de zaak behandeld van Adria- nus Blom, oud 31 jaren, van Hazerswoude, beschuldigd van moedvvilligen doodslag opgevolgd door diefstal, gepleegd in eene bewoonde huizing, door middel van inwendige braak. De ongelukkige bijzonderheden dezer zaak zijn vroeger medegedeeld. Er zijn 22 getuigen en deskundigen gehoord. De beschuldigde is door den Voorzitter den Heer Philipse bij herhaling onder vraagd en heeft de vroeger afgelegde bekentenissen bevestigd. Daarop heeft de Adv.-Generaalde Heer la Grappe Dominions het woord gevoerd, en het niet ontveinsddat hij met een diep geschokt gemoed tot toelichting van zijn requisitoir overging. Hoe treurig de zaak ook aan de eene zijde was, leverde zij aan den anderen kant een bemoedigend gezigtspunt opomdat zij aantoont de werking van den vinger Gods, die niet toeliet, dat de mis daad verholen bleef, maar waardoor de waarheid in het helderste daglicht werd geplaatst. Hij noemde de zaak hoogst belangrijk met het oog op het gezin, dal eene beminde dochter en zuster achterliet, om, na twee uren tijds, haar ontzielde ligchaam terug te vinden, daar zij op eene gruwzame wijze van het leven was beroofd. Ui'erst gewiglig was deze zaak voor den beschuldigde, want zoo de daadzaken bewezen zijn, dan is het Hof ver- pligt het treurig vonnis des doods over een diep gevallen natuurgenoot uit te spreken. Hij uitte den wenschdat de beschuldigde tot inkeer kome en met een berouwvol hart voor den Troon des Oppersten Beglers zou ver schijnen. Adv.-Generaal splitste zijne rede in drie deelen: 1°. toonde aan, dat de daadzaken als bewezen waren aan te merken2°. dat dc schuldplig- tigheid van den besch. overtuigend was gebleken, en 3°. ging hij na welke straf hier moest worden opgelegd. Reeds in den loop van het getuigenverhoor had Adv.-Gen. den besch. op merkzaam gemaakt dat hij ook art. 13 der wet van 29 Junij 1854n°. 3laatsle gedeelte, legen hem zou inroepen, daar het, naar zijne meening gebleken was, dat de manslag gestrekt heeft, om het plegen van den diefstal voor te bereidengemakkelijk te maken of de ontdekking daarvan voor te komen. Ten slotte van zijne rede drong Adv.-Gen. aan, dat met afwijking van den gewonen regel, de doodstraf niet te 'sGravenhagemaar te Alphen, dc hoofdplaats van het kanton waaronder Hazerswoude gelegen is, zal worden voltrokken. Naar aanleiding van een en ander requireerde Adv.-Gen.dat Adrianus Blom zal worden schuldig verklaard aan moedvvilligen doodslag, opgevolgd door diefstal, gepleegd in eene bewoonde huizing, door middel van inwendige braak, welke doodslag gestrekt heeft om den diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan voor te ko men; en dat de besch. te dier zake zal worden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Alphen. In de avondzitling is de zaak voortgezet. De Advocaat van Bell ont veinsde de moeijelijkheden niet, welke verbonden waren aan de verdediging die hem van ambtswege was opgedragen. Hij deed uitkomendal er tus- schen de afgelegde bekentenissen en de omstandigheden van elders gebleken cenige afwijkingen bestondendie op de beoordecling en toepasselijkheid der daden van den besch. van invloed konden zijn. Hij liet ook aan de appreciatie van het Hof over dc vraagof er een mededader kon geweest zijn, hetgeen gunstig voor den besch. zou kunnen werken. In het breede trachtte hij te betoogen, dat de verstandelijke vermogens van den besch. zoo bekrompen en slomp waren, dat hij geacht kan worden de daad in eene vlaag van waanzinnigheid te hebben gepleegd. Ook weidde hij uit over de qualiflcalie der daden en de op te leggen straf. Hij hooptedat hij door zijne rede den oagnnstigen indruk van het publiek eenigermate zou hebben gewijzigd en dat men in den besch. een ongelukkige zien zon, be krompen van geestvermogensdiep beklagenswaardig en die medelijden verdient. De Adv.-Generaalheeft hulde gebragt aan de loyale wijze van verdedi ging, maar betreurde het, dat zij voor geene betere zaak diende. Hij be streed de verdedigingsmiddelen en bleef bij zijn requisitoir volharden, en zeide dat er aan geen mededader kon worden gedacht. De Heer van Beli heeft gedupliceerd en zijne gronden van verdediging volgehouden. Hij liet de beoordecling en beslissing over aan hel llof. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrijdag. Door de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels is een adres aan den Minister van Bnitenl. Zaken ingediend, met verzoek om maatregelen te nemen tol wering van nadruk in België van hier te lande uitgegeven werken. Uit Delft wordt aan het Dagbl. v. s Grav. gemelddat Donderdag avond een 4-tal studenten van de Academie aldaar, in een bootje op de Schie varende, zijn overzeild, met hel ongelukkig gevolg, dat 2 der jonge lieden zijn verdronken. Aan de gewezen rijks marine werf te Rotterdam is thans gereed een door Iwee bekwame modelmakers vervaardigd scheepje op 1/40 der grootte van de bij den Heer Fop Smit aan den Kinderdijk in aanbouw zijnde oor logsstoomboot Balie. Dit stuk, waaraan lj jaar is gearbeid, zal binnen weinige dagen naar de residentie worden opgezonden, om aldaar in oogen- sehouw genomen en vervolgeus aan den Keizer van Japan als geschenk te worden aangeboden. Men verneemt dat thans reeds voor meer dan 200 aandeelen, zijnde de helft van het vereischle aantal, is ingeschreven in de op te rigien ven nootschap lol den aanleg van de Noord-Willemsvaart. Z. IC. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft ook van zijne belangstelling in deze gewig- tige onderneming doen blijkenen voor 8 aandeelen ingeschreven. Door de Ileeren Jhr. Mr. C. L. van Beyma thoe Kingma c. s. is lot 15 Mei eerstk. opengesteld de inschrijving voor aandeelen in eene naamloozc vennootschap tot droogmaking van het Tjieuwke Meer, het grootste meer in de provincie Friesland, eene inhoudsgrootte hebbende van ruim 2116 bun ders. Het kapitaal der vennootschap zal zijn 600,000verdeeld in 600 aandeelen, ieder van 1000. Door de ondernemers wordt ten minste voor ƒ30,000 deel genomen. De bijdragen lot de huishouding van slaat van G. K. Graaf van Ho- gendorp, verzameld ten dienste der Slalen-Generaal door Mr. J. R. Thorbecke en van een uitvoerig register voorzienis thans volledig in het licht ver schenen. Naar wij vernemenbestaat bij den Heer Thorbecke het voorne men om dit werk voort te zetten lot op onzen tijd. (Arnh. C Bij de herbesteding van den aanbouw van localen tot uitbreiding van het gesticht Meer-cn-Bergis dit werk nu aangenomen door den Heer W. Stapelkamp, te Haarlem, voor ƒ22,968. De uitgever van de Arnersf. Cour. heeft legen het vonnis van de Arr.-Regtbank te Amersfoort, in de bekende zaak van den Heer Luyben hooger beroep aangeteekend. Onder de gemeente Steenwijkerwold is op het erf, toebehoorendc aan den landbouwer L. D.bij het graven van een put achter zijn huis een ge heel vreemdsoortige grond gevonden ter dikte van ongeveer een elhetgeen doet vermoeden dat die gronddeelen met gouddeelen bezwangerd zijn. Men heeft daarvan in blikken bussen eene genoegzame hoeveelheid naar Amster dam gezonden, om die scheikundig te laten onderzoeken. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat dezer dagen op het strand van Flakkee zijn aangespoeld ongeveer 60 traanvisschenlang 5 a 6 en breed 15 2 Ned. ellen. Zoodanige bijzonderheid is in de laatst 2 eeuwen niet waargenomen. Eenige dagen geleden begaven zich zes meisjes uit den omtrek van Hontcnisse (Zeeland) naar het Hellegat om kleine schelpvisch te zoeken. Twee dezer, 12 en 13 jaren oud, zonden echter de vier jongere terug. De twee oudere echter des avonds niet te huis komende, werden de ouders on gerust en gingen hunne kinderen zoeken, zonder ze echter te kunnen vin den zij waren in het opgekomene water verdronken. Volgens officiële opgave in de St. Cour. zijn in 1855 als landverhui zers uit Nederland over zee vertrokken 2077 personen. Daaronder waren 677 hoofden van gezinnen en op zieh zelf slaande personen, 327 vrouwen, 1060 kinderen en 13 dienstboden. Van de 677 hoofden van gezinnen en op

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1