LEYDSCHE COURANT. V 18t>6. MAANDAG- 24 MAART. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Bie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. S'driDM N mW «)0. r Be Prijs der Courant is ƒ12 Oi het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE SERIGTEN. LEYDEN22 Maart. Wij vernemen dat H. M. de Koningin aan het Bestuur der Inrigting van Liefdadigheid voor de Katholieken alhier, heeft doen geworden eene zeer smaakvol bewerkterijk met bloemen geincrusteerde zwarl-ebbenhouten canapétafei, om te strekken tot prijs in de loterij, welke eerstdaags ten be hoeve dezer inrigting zal gehouden worden. Het door de werkende leden der Rederijkerskamer Vondel alhier Maandag 11. gegeven Declamatoriumten voordeele der Bewaarscholen voor liavelooze kinderen, heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, opge- bragl de som van ƒ322.40. De persoon van A. Blom, die op 4 April voor het Hof van Zuidhol land zal teregt staan, is in den loop dezer week van hier naar 'sGraven- liage overgebragt. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 16 Maart 243 volwassenen110 kinderen, te zamen 353. 17 253 114 367. 18 259 117 376. 19 258 117 375. 20 260 n 116 376. 21 255 118 373. 22 236 113 349. Wij vernemen dat Ds. J. J. van den Broek, Pred. te Oegstgeest, voor het beroep van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam heeft bedankt. Men verneemt dat het verzoek van Jhr. M. Salvador aan den Koning, om gratie van de tegen hem nitgesprokene veroordeeling, is gewezen van de hand. Ter gelegenheid van zijnen 88s,m geboorte-verjaardag (4 Febr. 1856) heeft de Heer M. C. van Hall een Dichtstuk vervaardigd, waarin de eer biedwaardige grijsaard met echt jongelingsvuur, krachtig zijnen dank uit drukt aan de Leden van den Raad van Toezigt en Discipline der Orde van Advokalen, te Amsterdam, die hem op dat heugelijk en zeker zéér zeldzaam feest eene prachtige gouden medaille kwamen aanbieden, met 's mans borst beeld en eene toepasselijke inscriptie versierd. Inderdaadzulke poezy getuigt nog van eene geestveerkracht, die Vondels hoogen ouderdom, niet minder dan zijn dichtgenie belooft te zullen overtreffen. Nederland wenseht niet vuriger dan dit! ütr. C.) De vergrooting van de Josephskcrk te Haarlem is aangenomen door den Heer II. J. Sebil, voor de som van ƒ30,000. Dezer dagen hadden er bij de werkzaamheden aan het stadhuis te Amsterdam ongeregeldheden plaats, veroorzaakt door een aantal werklieden die hooger loon vorderden. Door de tusschenkomst der policie is de orde spoedig hersteldterwijl de onvergenoegde werklieden afgedankt en terstond door anderen zijn vervangen. Gisteren hebben te Amsterdam twee branden plaats gehad, die, hoe wel niet hevig, echter twee menschenlcvens hebben gekost. De eerste ont stond in een achterkelder op de Prinsengracht, waar men na de blussching het verkoolde lijk eener bejaarde vrouw vond. De tweede, mede in een kelder, op de Leidsche gracht, werd veroorzaakt door een meisje, die met licht iets onder de bedstede zoekendeeen vonk in hel stroo liet vallen. De mandie ziek te bed lagis door den rook gestikt. Tit Steenwijk wordt gemelddat er brand is ontstaan in de bos- schen, bekend onder den naam van de Wildernissen, welke zoo spoedig toenam, dat 7 bunders bosch geheel verbrand zijn; men vermoedt dat door het aansteken van eene pijp aan eene lonteldoos die brand is ontstaan ter wijl de felle Oostenwind en gebrek aan water de blussching onmogelijk maakten. Te Aurich in Ooslfriesland zijn door brand 22 huizen vernieldwaar door 38 gezinnen alles hebben verloren. Te Arnhem woont een man, Thomas Peters genaamd, die den 6'1™ April 1745 te Leeuwarden geboren, eerstdaags zijn 112de jaar zal intreden. De volgei.de bijzonderheden worden omtrent zijne lotgevallen medegedeeld: Na op zeer jeugdigen leeftijd zijne ouders te hebben verloren, is hij als regements-kind bij het leger opgenomenen reeds vroeg naar Zwitserland gegaan, alwaar hij in de hoofdplaatsen van bijna alle kantons als soldaat heeft gediend; vervolgens is hij bijna twee jaren te Rome in bezetting ge weest en heeft daarna in 1798 onder Napoleon den veldtogt naar Egypte mede gemaakt, welk een en ander hij nog met levendige kleuren weet te verhalen. Hij is thans nog in het bezit van bijna al zijne zintuigen en, behalve dat een plaatselijk ongemak hem reeds twee jaren in zjjne woon stede heeft teruggehoudengeniet hij nog eene volmaakte gezondheid en heeft een frisch voorkomen. Op dit oogenblik verkeert hij echter in behoef tige omstandigheden. Hij ontvangt wekelijks 1 van den Koning en is door het R. K. armbestuur bij arme lieden besteed, die weinig voor hem doen kunnen. Uit Bommel was onlangs de verkoop van een os gemeld, onder voor waarde dat voor elk pond dat het beest meer dan 1400 ffi schoon zou we gen, ƒ10 zou betaald worden. Thans is gebleken dat het beest aan den haak 1320 ffiwoog. Het beeft de aandacht getrokken, dat de voorvoet 400 en de achtervoet slechts 260 woog, terwijl het los vet 160 ffi bedroeg. De kooper kan het dus als een geschenk beschouwen. In de Willemstad is een valsch stuk van ƒ2.50 ontdekt. Het is vrij naauwkeurig nagemaakt, doch het randschrift ontbreekt gebecl, de kleur is loodachtig en op het gevoel heeft hel iets zachts of vetachtigs. Het draagt het jaartal 1852. liet gewigt is ook veel minder dan dat van een echt stuk. De Zin. Cour. deelt het volgende mede: Uit een dezer dagen ontvan gen brief uit de Krim blijkt, dat zekere C. van Leiden, opgevoed in het burger weeshuis te Zwolle, een der eersten is geweest, welke de jongste bestorming en inneming van den Malakoff-toren mede beeft ondernomen. Hij was alsioen Sergeant bij de Zouavenen werd bij de inneming der- male door een kogel in het been getroffendat bij gedurende zestig dagen in het hospitaal te Konsiantinopel ter zijner genezing heeft moeten door brengen waar hem door den Sultan van Turkije eigenhandig het kruis van eer, moed, beleid en dapperheid werd uitgereikt. Hij is thans geheel hersteld en tot den rang van Officier in Fransche dienst bevorderd. De uilgever der Amerf. Cour. is wegens de plaatsing van het bekende artikel over den Heer Luybendoor de Arr. Regtbank te Amersfoort ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 25 boete. De vrouw van een boeren-arbeider onder Vrouwepolder (Zeeland) is Woensdag 11. bevallen van 4 welgeschapene dochters, waarvan 2 spoedig zijn overleden. Te Tilburg hebben de werkbazen in eene bijeenkomst onderling beslo ten hel daggeld hunner werklieden, te beginnen met 1 April e. k., met 10 cents per dag te verhoogen. Door de buitengewone drukte die thans zoowel in het fabriekwezen als in bijna alle vakken heerscht, bestaat er aldaar gebrek aan geschikte werklieden. De beruchte Beate Christine Niclaassen de Groot, beschuldigd van moord en brandstichting, te nahlen in Hanover, (zie ons nomrner van 14 Maart) is dezer dagen in het Ilanoverschc ambt Strickhausen ontdekt en gevangen genomen. 'sGRAVENHAGE, 22 Maart. Z. M. beeft benoemd lot Ridder Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw Z. II. Mohamet Saïd-PachaOnder-Koning van Egypte. Door Z. M. zijn benoemd tot Burgemeesters: te Aarle-RixtelP. J. Donkers; te Huybergen, J. B. van Agtmaal; en te Beers, P. H. Thijssen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tol Gezanlschaps-Secretarissente Pe tersburg, Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middclburgh, thans Attaché bij de Legatie te Parijs, en te Berlijn, Mr. W. F. Rochussen, thans Attaché bij de Legatie aldaar. Gisteren heeft de Baron d'André, Gezant van Frankrijk bij hel Ned. Hof, in een bijzonder gehoor, aan den Koning een schrijven overhandigd van den Keizer der Franschenhoudende kennisgeving van de bevalling der Keizerin van een Prins. Naar men verneemt, is reeds voor ruim ƒ13.000 ingeschreven tot de stichting voor idioten alhier; grootendeels door het Vorstelijk Huis en de vermogenden. Die school telt reeds 26 leerlingen, waaronder 4 vreem den. Binnenkort verwacht men er nog meer van eldersen voor onder scheidene onnoozele of krankzinnige kinderen is nog aanvraag tot plaatsing gedaan, die alleen door de bekrompenheid der localen wordt uitgesteld. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is nog ten behoeve van de noodlij denden door den jongslen watersnood, ontvangen 1,945.06j, zijnde het bedrag van gedane afstand der soldij door de bemanning van 's lands schepen Gedeh, Boreas, Aruba en de Haaiin de Oosl-lndiën. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN20 Maart. De Koning van Belgie zal tot den 24sl™ alhier verblijven. Ten gevolge van de bevalling van de Keizerin van Frankrijk, zijn in onderscheidene steden de klokken geluid en hebben openbare vreugdeblijken plaats gehad. De Globe doet daaromtrent het verschil uitkomen met het-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1