LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 19 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke ISommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÏIE BEBIGTEN. LEYDEN, 18 Maart. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Januarij 1855 en 1856. 1855. 1856. Geslagt (bij opcenten en invoer1677.881 1605.24 llinnenl. Gedistilleerd {idem) - 3500.185- - 5276.69 Builenl. Gedistilleerd [idem) - 3G6.38J- 259.285 Likeuren {idem) - - 336.84 Gemaal eigene middelen- 7875.15 - 5717.355 Wijn, Fruit- en Kunstwijn {idem) - 1302.95 - 996.45 14722 55J ƒ14191.86 Minder in 1856 530.695 Gedurende de maanden Februarij 1855 en 1856. 1855. 1856. Geslagt {bij opcenten en immer) 1512.12 1688 52 Binnenl. Gedistilleerd {idem) - 2847.36 - 5083,63 Buitenl. Gedistilleerd {idem) - 205.97 - 324.915 Likeuren {idem) - - 147.34 Gentaal eigene middelen)- 6840.705 - 4395.56 Wijn, Fruit- en Kunstwijn {idem). - 635.25 - 894.75 12041.405 12534.71-J Meerder in 1856 493,31. De teruggegeven belasting bij uitvoer der ver schillende voorwerpen van verbruik is van de opbrengst niet afgetrokken. Zij bedroeg over de maanden Januarij en Februarij 1855 1178.625, en over hetzelfde tijdvak van 1856 6966.59. Wanneer men evenwel hierbij in aanmerking neemt: 1°. dat de uitvoer van al hel gedistilleerd thans zon der onderscheid plaats heeft met teruggave der plaatsel. belasting, en dit vroeger voor het grootste gedeelte geschiedde met afschrijving op de reke ningen van doorloopend eredieten 2°. dal men de ten vorige jare uitge voerde hoeveelheden tot den tegenwoordigen verhoogden maatstaf, tot geld herleid, moet berekenen, dan is het verschil slechts 2-12.355hetgeen in 1856 meerder dan in 1855 voor uilgevoerde voorwerpen in deze 2 maanden is teruggegeven. De Staats-C. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delenover de twee eersle maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ8,705,770.58, zijnde 1,193,815.81 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Telegraaf- Maatschappijte Amsterdam gehouden, is, wegens het toenemend verkeer, besloten een dividend van 4 pCt. aan de aandeelhouders uit te betalen. Wij kunnen met zekerheid mededeelendat de lloofd-Ingenieur van den waterstaat, F. W. Conrad, President der commissie voor de kanalisatie der landengte van Suez, door den Onder-Koning Saïd-Pacha benoemd is lot zijn speciaal gevolmagtigdeom in de volgende zittingen dier commissie te Parijs de belangen van Egypte te behartigen. Wij verheugen ons voor onzen kundigen landgenoot en voor de eer van Nederland, over dit blijk van vertrouwen des Onder-Konings, hetwelk een bewijs oplevert van de uitstekende wijze, waarop de Heer Conrad zijne taak als Voorzitter der commissie tot nu toe vervuld heeft. [rdlg. K. en L. 11.) De nieuw benoemde llooglceraar aan het Seminarium der Rcmon- strantsche Broederschap te Amsterdam Dr. J. Tideman, zal zijne inwij dingsrede houden op Maandag den 31stc" dezer, in de gehoorzaal van het Athenaeum Illuslre aldaar. Van het Nieuwe Diep is Vrijdag 11. uitgezeid liet schip Niemc-Holland Kapt. Tuknaar Bataviaaan boord hebbende eene afdecling troepensterk 150 Onder-Officieren en manschappen, onder bevel van den lslen .Luitenant der ruiterij, Baron Bentinck, die van verlof terugkeert. Vrijdag 11., des morgens tusschen 10 en 11 ure, ontstond er brand in eene boerenwoning onder de gemeente Boekei nabij Alkmaar, toebehoo- rende en bewoond wordende door C. Kossen, die door den hevigen wind zoozeer toenam, dat in weinige oogenblikken alles was vernield. De man, die bij het uitbarsten van den brand builen de woning was, heeft zich nog ter redding zijner vrouw daarin gewaagd, maar is met haar, door het instorten van het dak, omgekomen. Van een 20-tal koeijen die op de stal stonden is slechts e'éne gered. De oorzaak van den brand is nog onzeker. Nabij Coevorden (Drenthe) heeft Vrijdag II. mede een hevige brand gewoed, waardoor in 2 uren tijds 30 gebouwen vernield en o. a. 150 schapen en 4 koeijen zijn omgekomen. Ook uit de provincie Groningen worden twee branden gemeld; een te Oude Pekel-Awaarbij 8 huizen met de inboedels een prooi der vlammen zijn gewordenen een te Zuidbroekwaardoor twee woningen zijn vernield. De Arr.-Regtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever der Asser-Cour. en den Heer Zylker. De Reglbank heeft de uitspraak, gedaan bij het vonnis waartegen verzet heeft plaats gehad, ge handhaafd en mitsdien voornoemden uitgever ook thans veroordeeld lot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf, 100 boete en in de kosten. Men ver neemt dat de veroordeelde legen deze uitspraak in appel zal komen. Als eene bijzonderheid wordt uit INoordvvolde (prov. Groningen) ge meld, dat nabij die gemeente een landbouwer woont die zijn 13dc kind heeft ten doop gehouden, zijnde 12 kinderen nog in leven. De moeder van deze kinderen is nog slechts 36 jaren oud en reeds grootmoeder. -Het water van de Zuiderzee is ten gevolge van den oostenwind zoo laag, dat de scheepvaart daardoor eene hoogst nadceligc stremming onder vindt. Van Blokzijl kan men thans over liet drooge gemakkelijk Vollenho ven bereiken. Uit Middelburg en Vlissingen wordt gemeld, dat de visscherspinken van de llollandsche zeedorpendoor den oosten wind en de hevige koude op zee genoodzaakt, in die plaatsen zijn binnen gevallen. De aanvoer van visch was dientengevolge zoo buitengemeen groot, dat zelfs de oudste lieden verklaarden zulks nooit gezien te hebben. Te Middelburg bragt de visch redelijk goede prijzen opte Vlissingen echter minder. 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Tot Burgemeester van de gemeente Heerlen is benoemd de neer J. P. de Hesselle. Door Z. M. zijn benoemd tot Directeuren der postkantoren: te Arn hem, de Heer J. C. VVilbrcnninek, thans te Delft; te Delft, de Heer G. H. L. P. Stern, thans te Maastricht, en te Maastricht, de Heer J. L. Heymeriks, thans Commies van de ls,e kl. Voorts tot Ontvangers: te Maashees c. a. de Heer C. J. F. A. van Gestelthans als zoodanig aan de Wezelsche barrière te Waubach c. a.de Heer R. II. L. Vryens, thans te Berg aan de Maas; te Berg aan de Maas, de Heer L. P. W. J. de Roy van Zuidewijn, vroeger reeds Ontvanger, wonende te Oldcnzaal; te Bussen, de Heer J. A. van Haaft, thans te Erp en Boekei, en te Erp c. a.de Heer W. E. N. Muskeyn thans te Oploo. Bij Kon. besluit is tot mede-Directeur van de Nederl. Bank aangesteld de Heer Jan van Heukelom. Bij onderscheidene Kon. besluiten zijn benoemdtot l5le Luitenants de 2de Luit8. C. L. Bouwman en J. C. Groenewoud Sweys, Plaatselijke Adju danten der 2de kl.te Vlissingen en te Arnhem; tot ls,c Luitenants de 2de Luit8. C. F. Pabsten J. Brakel, van het wapen der infanterie, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië; bij het ls,c rcg., tot Kapitein van de 3de kl., den lste0 Luit.-Adjudant A. Ophorst van Duynvan hel alg. depót van discipline; bij het 4dc reg.tot Majoor, den Kapitein der lste kl. F. W.Del Campo genaamd Campvan het lslc reg.bij het 5de reg.tot Kapitein van de 3de kl. den lsten Luit. J. Andréc Willens, van het 6de rcg; bij het. 6de reg., tol lsl™ Luit. W. T. Baron van Ilemert tot Dingshof, van het corps, en bij het inslructie-bataillontot ls,en Luit., den 2dcn Luit. N. Epkema, van het bataillon. Aan den Kapitein J. Bronner, van het bataillon jagers n°. 27, dienst doende in West-Indie, is eervol ontslag verleend, en voorts benoemd bij het gemelde bataillon tot Kapitein, de lsle Luit. II. van Rhyn, en tot lslen Luit. de 2de Luit. J. J. Scheelt, beiden van het bataillon. Bij Kon. besluit is aan den lleer C. Steendijk, Directeur der registra tie en domeinen in Noordholland en Utrecht, eervol ontslag verleend, en in zijne plaats benoemd, de Heer Ph. J. Bachiene, thans Inspecteur dei- registratie en domeinen van de lstc kl. De Graaf van Zuylcn van Nyevclt, Ned. Gezant te Konstantinopel, is alhier aangekomen. Zondag avond heeft er, bij gelegenheid der gelukkige bevalling van H. M. de Keizerin der Franschen, van eenen zoon, voor het hotel van den Franschen Gezantden Baron d'Andre'eene prachtige gaz-illuminalie plaats gehad. Op aanst. Zondag zal in de kerk aan den Boschkant de lofzang Te Deum laudamus, volgens de compositie van Romberg worden gezongen, tot dankzegging voor de bevalling van de Keizerin der Franschen. Het corps diplomatique zal aldaar en grand gala tegenwoordig zijn. Heden morgen zijn er hier ter stede geruchten in omloop, dat het vredes-tractaat door de vertegenwoordigers der Mogendheden te Parijs, zou geteekend zijnen dat er slechts nog eene enkele handeling zou moeten plaats hebbenvoor dat deze gewigtige gebeurtenis zou worden openbaar gemaakt. Officieel weet men er hier echter nog niets van.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1