LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 14 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt mi.t Zat ar dag Avond. De Prijs tier Courant is j 12 in liet jaar tie afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSGHF! BERTGTEN. LEYDEN, 13 Maart. Ten gerieve der ingezetenen laten wij hier volgen een uittreksel uit de verordening voor de vrijheidveiligheid en reinheid van stratenvan de voor overtreding meest vathare artikelen: Volgens art. 3 mogen geen woonhuizen tot andere beslemming worden ingerigt zonder vergunning van Burg. en Weth. Art. 5 verbiedt het zand bij herstelling der straten daarop gestrooidin de eerste 4 weken daar af te vegen. Art. 6 verbiedt kleeden of tapijten uit te kloppen op andere dan op de aangewezen plaatsen. Op de straat mogen alleen des morgens voor 10 ure matten en kleine kleeden worden uitgeslagen. Art. 7 verbiedt hel bezetten van openbaren grond of behangen van brug leuningen met eenigerlei voorwerpenten zij bij vergunning aan een bepaald persoon tegen tarief. Art. 8 waarschuwt, dal wanneer het opbreken der straal noodig is voor liet maken van een rioolhiertoe verlof noodig is van den stads Architect. Art. 9 waarschuwt tegen het steken van pennen in den grond o( slaan van louwen om hoornen of brugleuningen ter vastlegging van schuilenop plaatsen waar walpalen in de nabijheid zijn. Art. 10 verbiedt het werpen van eenigerlei vuil of puin of afval op de stralen. Verder worden 30 plaatsen aangewezen waar men vuil enz. mag nederleggendie we genoeg bekend mogen onderstellendit mag echter niet meer geschieden des ZaUirdags middags na 4 ure. Art. 1114 handelt over het leggen van puin of aarde van particulieren op de wallen en de verpligling tot dadelijke opruiming, of bij onmogelijk heid daarvan tot het vragen van uitstel. Art. 15 luidt als volgt: leder, die eenige bepaling dezer verordening heeft overtreden, wordt voor zoo ver niet daartegen is voorzien bij art. 471 Code Pe'nal, gestraft met eene geldboete van 1 tot 25 gulden en met gevangenis van 1 tot 3 dagen te zamen of afzonderlijk, terwijl het van Gemeentewege volgens bovenstaande bepalingen weggevoerde wordt verbeurd verklaard. De arit. die met het winterweder in verband staanzullen we nu voor eerst laten rusten. liet Munt- en Penningkabinet der Hoogeschool is dezer dagen door belangrijke geschenken vermeerderd geworden, als: 1" op verzoek van den Directeur, met de gouden portret-medaille van Z. IC. II. Prins Frederik der Nederlanden, (vergezeld van een eigenhandig schrijven van Z. K. II.); 2° met de medaille der voormalige Amslerdamsche Kotlervereeniging; 3° met een volledig, chronologisch stel der Nedei'laudsch Indische koperen munten, van 1727 tot in den laalsten tijd geslagen; een geschenk uit Batavia, van een welwillend O. I. Ambtenaar, die te regl meende dat bij de aanstaande versmelting dezer muntsoorten, zulk eene gifL voor de Leidsche verzame ling zeer welkom zoude zijn; 4° met een bronzen exemplaar van de op kosten der Amslerdamsche balie, op den 88slcn verjaardag van den Nestor onzer reglsgelcerdenMr. M. C. van Hall, vervaardigde en aan dezen aangebo dene portret-medaille, een geschenk van dcnachtingswaardigcn grijsaard zclven. De Vereeniglng Nut en Vermaak, afdeeling Leyden, gaf Maandag 11. eene Soiree De'clamaloire te Sassenheimten voordeele der algemcene armen aldaar, die de som van C5.50 heeft opgebragt. De St. Cour. bevat een slaat van nalatenschappen van personen die tot de landmagt in Oost Indie hebben behoort, waarvan de saldo's bij het Dep. van Koloniën kunnen worden ingevorderd. Betreffende onze stad ko men daarop voor: J. L. de Jong, voor 3.02J; J. Lavas, voor ƒ3.58; P. H. D. de Planque, voor 2.76; J. F. Tielbach, voor 4.64 en N. Wer- naar, voor 3 58. De bepaalde sluiting van 't tooncel alhier op 11. Maandag avondlokte eene talrijke menigte binnen de wanden van het Schouwburggebouw. Niet weinig bragt tot die talrijke opkomst bijde medewerking van Holland's eersten tooneelist, den Heer Peters, die ook op dien avond in die rol loonde dat de vlugheid van uitvoering en ware opvatting eener droog-komieke partij gcene moeijclijkheden opleverde voor den kunstenaar, die voor weinige da gen in de residentie het verhevene van 'I treurspel tot die hoogte opvoerde, dat het mcdegesleepl publick, hem in zijne daverende toejuichingen den regtmatigen cijns van een getroffen gevoel bragt voor 't waar kunstgenot, op dien avond door den geliefden en gelauwerden kunstenaar verschaft. Ook 'tLeydsch publiek wist zijne verdiensten te schatten door hem, bij 'toptreden, met toejuiching liet welkom toe te roepen, en bij 't aftreden, daverend handgeklap en luidkeels het vaarwel (voor niet lang hopen wij) na te galmen. Lof ook aan de overige leden van 't personeeldie hem verdienstelijk terzijde stonden en in de eer der terugroeping deelden. Ingez Het Prov.-blad ran Zuidholl.N°. 25, bevat een besluit van Gedep. Stalen der prov. Zuidholland, houdende aanbeveling aan de gemeentebestu ren om te zorgen dat de besturen van gesubsidieerde instellingen van wel dadigheid zich sliplelijk honden aan de goedgekeurde begrootingen. Dit besluit is gegrond op de overwegingdat uil de door de gemeentebesturen ingezonden begrootingen en rekeningen van gesubsidieerde instellingen van weldadigheid is geblekendat door de besturen dier instellingen meermalen het cijfer der verschillende uilgaven, zoo als het op de door den Gemeente raad goedgekeurde begrooting is uilgetrokken en vastgesteld, wordt over schreden, en daardoor kwade sloten van rekeningen ontstaan, lot welker dekking in een volgend jaar hoogcrc subsidien uit de gemeentekassen wor den gevraagd. Door de Ncd. Handelmaatschappij zijn bevracht 28 schepen, als: voor Amsterdam 14, voor Botterdam 11, voor Dordrecht 1 en voor Schiedam 2. Dezer dagen is te Gouda een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden ter plaatsing van het stoomgemaal op den IJsselzoo als het opslaan van loodsen, hel uitroeijen van een gedeelte van hel stads plantsoen enz. llit hoofde van de gunstige berigten van familiebetrekkingen en vrien den, zal een honderdtal personen uit het Overmaassche zich te Botter dam naar New-Orleans inschepen, om van daar zich naar Bella, waar zich velen hunner dorpsgenoolen bevinden, te begeven. Uit Harderwijk wordt het volgende droevige voorval gemeld: Een 18-jarig oppassend jongeling, aldaar woonachtig, had het ongeluk in de haven van Medemblik te verdrinken. Juist op het oogenblik dat de moeder de blijde boodschap van den Burgemeester ontving, dat haar zoon een hoog nommer voor de nationale militie getrokken had, kwam ook de schipper haar het treurige berigl brengendat hij het lijk van dienzelfden zoon aan boord had. De toestand van die moeder is allertreurigst. Volgens berigt uit Goes heeft op Zondag 11. een aanzienlijke dijkval aan den Wilhelmiua-polder plaats gehad. De lengte van den dijk, die in de diepte verdween, bedroeg]), m. 250 el. terwijl de weggevallen dijkwer ken te zanten ruim 7000 ellen bedragen. Men had verwacht, dat de dijk oostwaarts zou bezwijken, doch aan de andere zijde had men dit niet vermoed. Te 's Hertogenbosch is op de markt een varken aangevoerd dat 596 woog. Volgens eene door de Staats-Anwaltschaft van het Kon. Obergericht te Osnabriick gedane mededeeling, is in den nacht van 23 op 24 Febr. jl. brand ontstaan in een door zekere weduwe Bremerkamp alléén bewoond huisje te Ilahlen, Amblgericht Qaukenbruch. Na het blusschen des vuurs vond men hel lijk dier weduwe in het woonvertrek op den grond liggen, met bloedige wonden aan het hoofd en een strop om den hals. Een genees kundig onderzoek heeft doen zien, dat men der verslagene eerst onderschei dene wonden heeft loegebragt en haar vervolgens met den strop geworgd. Tevens waren uit eene niet verbrande kist eenige ldeedingstukken vermist. Van deze misdrijven van diefstal, brandstichting en moord wordt verdacht gehouden zekere Beate Christiane Niklaassen de Groot, kort te voren uit de strafgevangenis te Lingen ontvlugt, en wier gevangenkleedinggemerkt n". 166, half verbrand, doch ten deele nog voorzien van dat nummer, in de woning der weduwe Bremerkamp is gevonden. Vermoedelijk heeft zij na het volbrengen van den moord een deel der gestolene goederen aange trokken en daarop, ten einde de sporen barer wandaden uit te wisschen, hel huis in brand gestoken. Te dezer zake is door het Obergericht te Osnabriick een hevel van gevan genneming tegen genoemde Niclaassen de Groot uitgevaardigd, en dewijl uien vermoedt, dal zij naar Nederland de wijk heeft genomen, verzoekt de ge melde Staals-Anwalschaft hare opsporing en aanhouding. Het signalement is als volgt: Geboren te Theringsfehmambt Timmei, onder Aurieh, oud 24 jaren, postuur rijzig, lang 5 voet 4j duim, haar blond, oogen blaauvv, wenkbraauwen blond, neus stomp, mond gewoon, landen gezond, kin rond, kleur gezond. Merkbare teekenen: lidleeken op I de linkerhand en den regtcr-voorarm. [Pol. bl.) RIJNSBUHG, 11 Maart. In de op heden gehouden openbare Raadsvergadering werd, tengevolge van door hem daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend aan den lleer II R. de Meêr uit zijne betrekking van Secretaris dezer gemeente, thans benoemd Burgemeester der gemeente Schagen. Bij deze gelegenheid werd genoemde Heer door den oudsten Wethouder J. Hogewoning, namens de vergadering en als tolk van alle voorname inge zetenen, op eene regt heusche en hartelijke wijze dank gezegd, voor alle zijne diensten gedurende een tijdvak van circa 4 jaren aan de gemeente in die betrekking bewezenen hem tevens van harte geluk gewenscht met de onderscheiding hem van wege Z. M. den Koning ten deel gevallen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1