voor het venster geplaatste vrouw waardoor men hem moeijeljjk kou treffen, zonder dat zij gevaar liep. De toedragt dezer belegering is nog niet geheel met juistheid bekend; sommigen willen zelfs, dat ook de Bur gemeester gewond is. Met gezegden P. Huige zijn nog twee anderen, ver dacht als medepligtigenovergebragt. Uit Noordbrabant verneemt men dat eenige Kamers van Koophandel en andere belanghebbenden het plan hebben ontworpen tot den aanleg van eenen spoorweg tusschen Breda en Utrecht, langs Ooslerhout, Geertruiden- berg en Gorinchem, met eene vaste brug over de Merwede, bij laatstge noemde stad. De Java-Bode deelt nog het volgende mede omtrent den uitslag van de zending der Ned. Regering naar Japan: Die zending is zeer gunstig uit gevallen. Het drijven van handel op de stad Nagasaki is uitsluitend aan Nederland veroorloofd, zullende die plaats aandoende schepen eene beman ning moeten hebben, uitsluitend uit Nederlanders bestaande. De stoomboot Soembing is als een welkom geschenk door de Japansche Regering aange nomen, en de bemanning van dat schip in dienst van het Japansch bestuur overgegaan. De Bevelhebber van dat vaartuig zal, boven zijn tractement als Zee-Ofïicier in Nederlandsche dienst, ƒ550 'smaands van de Japansche Regering genieten. Alle vernederende etiquelten zijn afgeschaften de Japansche Regering is met de beste gevoelens van vriendschap jegens Ne derland gezind. De beroemde pianist Böhlcr, ook in ons land met lof bekend, is den 20slcn Febr. jl. te Florence aan de tering overleden. Hij was gehuwd met eene Russische Dame uit een der voornaamste adellijke geslachten, en onder vond van haar gedurende zijn lang lijden de meest zorgvuldige verpleging. 'sGRAVENHAGE, 6 Maart. Door Z. M. is aan den Heer C. F. Pahud, benoemd Gouverneur-Generaal van Ned. Indie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van de Orde van S'. Anna lste kl.hem door den Keizer van Rusland geschonken. Tot Burgemeester van de gem. Schagen is benoemd de Heer II. R. de Meer. Door C. van Dongen, Bouwman te Delft, is op den lsten dezer, de eerste grasboter aan Z. M. den Koning aangeboden. Bij het Ministerie van Koloniën zijn nog onderscheidene giften inge komen ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternatezoodat het geheele bedrag daarvan thans is ƒ6432,24. Het vertrek van den Heer Pahud, nieuw benoemd Gouverneur-Generaal van Neèrl.-Indiëis tot aanst. Zaturdag uitgesteld. De Prov. Staten van Zuidholland hebben Dingsdag eene buitengewone vergadering gehoudenwaarin de Heer Dr. C. W. II. van Kaatliovennieuw benoemd lid voor het hoofdkiesdistrict Leydenzitting heeft genomen. Het onderwerp was het voorstel van Gedep. Statentot toevoeging van een nieuw artikel in de overgangsbepalingen van het reglement voor het Hoog heemraadschap van den Alblasserwaard met Arkel, onder art. 208, welk artikel gewijzigd is goedgekeurden daarop het geheele reglement op nieuw aangenomen. Waarna de vergadering is gesloten. DEVENTER, 4 Maart. Gisteren avond werd alhier, aan den bekenden wakkeren zeeman Willem van Essen, die voor eenige dagen bij zijne ouders teruggekeerd is, eene serenade bij fakkellicht gebragt, door het corps muziekanten der stedelijke schutterijvan wege onderscheidene voorname ingezetenen. Hij werd daarbij treffend toegesproken door den Heer Burgemeester G. Dumbar, aan wie daarna door dezelfde muziekanten mede eene serenade werd gebragt. Na afloop hiervan was hij in den schouwburg verzochtalwaar een der acteurs hem in een toepasselijk vers hulde bragt. In een woord men kan zeggen dat de 21-jarige jongeling, de held van den dag is, in de stad waarin hij het eerste levenslicht mogt aanschouwen. Gelukkig schijnt hij lof en eer met kalmte te ontvangen; immers men verhaalt, dat hij de aanbieding van uit Frankrijk, om als Kapitein van een koopvaardij-fregat te worden geplaatst, even nederig heeft van de hand gewezen, als eene plaats als eerste Stuur man, hem door een onzer reederijën aangeboden; hij moet te kennen heb ben gegevendat hij weder eene reis als tweede Stuurman zal aanvaarden. ÜIIITËNI.ANDSUIIK HERUITEN. ENGELAAES. LONDEN4 Maart. De Heer Disraëli heeft in het Lagerhuis de Regering geïnterpelleerd omtrent het vredes-congres. Lord Palmerston heeft daarop geantwoord dat in de eerste conferentie besloten isdat het Weener protocoldoor Rusland aangenomen, kracht zou hebben als vredes-lraclaat; de gevolmag- tigden te Parijs zetten het onderzoek der overige vraagstukken voort. De Morning-Post meldt, dat de vraagstukken betreffende Nikolajeff, de Alands-eilanden en de Grieksche kerk nog niet zijn geregeld. Dat omtrent Nikolajeff zal bij de behandeling van het derde punt eerst geregeld worden. Volgens de New-York Herald zou de Regering van de Yereenigde Staten verklaard hebbengeene vrienden onder de Europesche Mogendheden te hebben, en daarom het denkbeeld van bemiddeling der bestaande ge schillen verwerpen. (5 Maart). Heden morgen teil 5 ure barstte alhier een hevige brand uit in den schouwburg Covent-Gardenterwijl Anderson's bal masqué nog werd voortgezet. De vlammen hebben het geheele gebouw met al de daartoe behoorer.de woningen vernield. Men hoopt dat er niemand bij zal zijn omgekomen. In China schijnen de oproerlingen, ofschoon door de besmettelijke ziekten gedund, weder het hoofd te willen opsteken. Zij hadden het ge zag der Mandarins in drie departementen van Kiangsi omvergeworpen, waardoor de uitvoer van die, in zijde en thee, rijke streek, werd bedreigd. Te Canton heerschte rust, maar was men daar steeds zeer bezorgd. Er liep een gerucht dat in Chin-Kiang-Foo eene ziekte heerschte, die men zwarte-tong-pest noemde, en die reeds 100,000 personen had weggerukt. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Maart. De Keizer heeft gisteren de zitting van het Wetgevend Ligehaam met de volgende rede geopend: «Mijne Heeren de Senaatsleden, Mijne Heeren de Afgevaardigden «Toen ik u de laatstvorige maal bijeen riep, stonden wij onder den in vloed van zware beslommeringen. «De verbonden legers pulleden hare kracht uit in eene belegering, wier goede uitslag wegens de hardnekkigheid der verdediging in twijfel getrok ken werd. Europa scheen te weifelen en op den afloop der worsteling te wachten alvorens zich te verklaren. Om den oorlog te kunnen voorzetten vroeg ik van u magtiging lot eene geldleening, die door u eenstemmig be willigd werd, alhoewel haar bedrag onmatig groot kon schijnen. De rij zing van den prijs der levensmiddelen bedreigde de arbeidende klasse met algemeenen kommer; en eene storing in het muntstelsel deed verflaauwing van het handelsverkeer en van de volksbedrijvigheid vrcezen. «Welnu, dank zij aan uwe medewerking, gelijk aan de in Frankrijk en Engeland ontwikkelde geestkracht, dank vooral aan den bijstand van de Voorzienigheid, thans zijn die gevaren, zoo al niet geheel verdwenen, althans meerendeels afgewend. Door een groot wapenfeit is eene worsteling vol verbittering en zonder weerga in de geschiedenis, ten voordeele der verbonden legers beslist. Van dat oogenblik af heeft Europa zijn oordeel meer openlijk doen kennen. Alom hebben onze bondgenootschappen zich uitgebreid en bevestigd. «De derde leening is zonder moeite vol gekomen. Het land heeft mij op nieuw een blijk van vertrouwen gegeven, door in te schrijven voor 5 ma len zooveel geld als ik vroeg. «Het heeft met bewonderenswaardige gelatenheid den onvermijdelijken druk van de duurte der levensmiddelen doorgestaan, welke druk evenwel door de liefdadigheid van particulierendoor den ijver der plaatselijke be sturen en door de verdeeling van 10 millioen uit de schatkist onder de de partementen verligt is. Thans bewerkt de aanvoer van builenlandsch graan eene aanmerkelijke prijsverlaging. De door het verdwijnen van het goud opgewekte vrees is verminderd; en nooit zijn de volksbedrijvigheid levendiger, de openbare in komsten ruimer geweest. De kansen van den oorlog hebben den krijgs mansgeest weder bij de natie opgewekt. Nooit vroeger zag men zoo veel vrijwilligers dienst nemennoch zoo veel vuur onder de lotclingen die ecu dienslpligtig nommer getrokken hebben. Aan deze beknopte schets van de gesteldheid onzes lands voegen zich feiten van groole beteekenis voor de staatkunde. De Koningin van Groot-Britannië is in Frankrijk gekomen om een blijk van vertrouwen en van achting voor ons land te geven en onze betrekking inniger te maken. Aan de geestdrift waarmede zij er ontvangen is, heeft zij voorzeker gezien hoe innig het door hare tegenwoordigheid opgewekte gevoel wasen hoe zeer het de strekking had om het verbond tusschen de beide volken te versterken. «De Koning van Piemont, die zonder aarzelen onze zaak met dien ver heven moed omhelsd had, waarvan hij reeds op het slagveld bewijzen had gegeven, is mede naar Frankrijk gekomen, om een door de dapperheid zijner soldalen bevestigd verbond nog naauwer toe te halen. Deze Souvereinen hebben kunnen zien hoe een landdat kort geleden nog zoo onrustig en in Europa's raadsvergaderingen van zijnen rang verval len was, thans voorspoed, rust en achting geniet, en den oorlog voert, niet met de oogenblikkelijke opgewondenheid van den harlstogt, maar met de kalmte der reglvaardigheid en den nadruk van het pligtbesef. Zij hebben gezien hoe Frankrijk, terwijl het 200,000 man naar de overzijde der zeeën afzond, te gelijker tijd al de kunsten des vredes naar Parijs riep, als had hel aan Europa willen zeggenDe tegenwoordige oorlog is voor mij nog slechts een tusschenbedrijf; mijne denkbeelden en mijne krachten zijn voort durend ten deele aan de kunsten des vredes gewijd. Laat ons niet verzuimen om ons met elkaar te verstaan, en dwingt mij niet om al mijne hulpmid delen en al de krachten eener groote natie in het oorlogsveld te ontwikkelen." Aan die roepstem schijnt gehoor te zijn gegevenen de winter die de vijandelijkheden deed staken, heeft de tnsschenkomst der diplomatie be gunstigd. Oostenrijk besloot tot een beslissenden stap, die al het gewigt van den invloed eens uitgebreiden rijks in de schaal der beraadslagingen wierp. Zweden verbond zich door een tractaat, hetwelk de onschendbaar heid van zijn gebied waarborgde, naauwer aan Engeland en Frankrijk. Ten laatste werden door alle Kabinetten raadgevingen of beden naar St. Pe tersburg afgezonden. De Keizer van Rusland, als erfgenaam zijns vaders in eenen toestand geplaatst, die buiten zijn toedoen was ontstaan, scheen door den opregtcn wensch bezield om een einde te maken aan de oorza ken, die tot deze bloedige botsing geleid hadden. Hij nam de door Oosten rijk overgebragte voorstellen zonder aarzelen aan. Aan de eer der wa penen was voldaan; er was eene nieuwe eer te behalen door te zwichten voor den duidelijk uitgesproken wensch van Europa. «Thans zijn de gevolmagligden der oorlogvoerende en verbonden Mogend heden te Parijs vereenigd om over de voorwaarden des vredes te beslissen. De geest van gematigdheid en billijkheid die hen allen bezielt, moet ons hoop geven op eene gewcnschte uitkomst; Iaat ons intusschen met waar digheid het einde der conferentien afwachten, en ons gelijkelijk bereid hou den, hetzij om, zoo noodig, op nieuw het zwaard te onlbloolcn, hetzij om de hand te reiken aan hen die wij ridderlijk bestreden hebben. «Laat ons, wat er ook gebeuren moge, zorgen voor de gepaste midde len om de krachten en den rijkdom van Frankrijk te verhoogenlaat ons zoo mogelijk het verbond nog naauwer toehalen, hetwelk door gemeen schap van roem en van opoffering gevormd is, en waarvan de vrede de wederkeerige voordeelen nog beter zal doen uitkomen. Laat ons eindelijk in dezen, voor het lot der volken zoo gewigtigen oogenblik ons vertrou wen op God vestigen, opdat Hij onze pogingen doe strekken ten meesten voordeele voor de belangen der menschelijkheid en der beschaving."

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2