COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 5 MAART. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN4 Maart. Voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraadzijn van de 1447 kiesgeregligden bij het hoofd- en bij het onderbureau te zamen inge komen 6S9 stembriefjes. Hebber, wij in ons vorig nommer aan de liefhebbers der toonkunst be- rigt gegeven van het voornemen van den lieer A. J. Wetrens, tot het geven eener soire'e musicale, thans kunnen wij melden dat hun nog een genotvollen avond is bereid. Mevr. de la Marradie in de voornaamste plaatsen van ons vaderland bnitengewonen roem heeft verworven, zal ook in onze stad een concert geven. Wij vermeenen ons te kunnen onthouden iets tot aanbeveling te zeggen, daar aan het talent van die kunstenaresse, door binnen- en buitenlandsche bladenreeds sedert lang welverdienden lof is toegebragt. Wij vernemen dat de zuivere opbrengst van het Vrijdag II. ten voor- deele der armen alhier gehouden Carrousel 482.70 bedraagt. In de maand Februnrij zijn binnen deze stad overleden 73 personen, als: 14 mannen, 10 vrouwen, 24 zoons en 25 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 9. Geboren 114 kinderen, als: 57 zoons en 57 doch ters, waaronder geene tweelingen. Voltrokken 7 huwelijken. Be Amst. Cour. berigt dat er binnen weinige dagen te Amsterdam ten gevolge eener onvoorziene ramp, een concert zal gegeven wordenwaarop zich zal doen hooren Mw. de la Marra en de zangvereeniging der maat schappij Tol bevordering der Toonkunst., als blijk van achting en medege voel voor een harer leden, Mej. C. J. Froisehart. Het Zondagsblad deelt mede, dat het voor onze geschiedenis zoo be langrijk werk Archives de la maison A Orange Nassau, door den Heer Groen van Prinsterer zal worden voortgezet. Eenige in Buitschland gevestigde Nederlanders, vernomen hebbende, dat zoogenaamde bankiers ook in Nederland cerlifikaten zoeken te verkno pen der verloting van Ba (tense he ƒ35 loten, waarschuwen hunne landge- liooten dat het niet alleen bij deze cerlifikatente doen is om geld te ma ken, maar dat deze zoogenaamde cerlifikaten, waarmede men wille keurig handel drijft, ook hoegenaamd geen waarde hebben. De Kon.-Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, zal hare veertiende tentoonstelling te Rotterdam houden, in het gebouw der sociëteit Harmonie, van 4 lot en met 7 April aanst. Door de Synode der Nederl. Herv. Kerk is in 1855 aan onderscheidene gemeenten in ons Vaderlandtot herstel van kerken en pastorijentoege staan de som van 22,899; o. a. aan de gemeente te Noordwijkerhout ƒ450. De Voorjaars-vergadering van de Prov. Commissie van Onderwijs in Zuid-Holland is bepaald op 31 Maart. Aan boord van de stoomboot Dianavan Rotterdam naar Londen stoomende, had Zaturdag 11. op de hoogte van Vlaardingen een droevig on geluk plaats. De machinist kwam door een ongelukkig toeval met de regter- liand tussclien de machinewelke daardoor van den arm werd afgescheurd. De ongelukkige is te Brielle aan wal gebragt en verkeert in bedenkelijke omstandigheden. In de Markervaart (Noord Holland), is een schipper door het overgaan der giek van zijn vaartuig in het water geworpen en verdronken. De man laat eene vrouw en 7 kinderen na. Als eene bijzonderheid meldt men uit de gemeente Ysselstcin, dat aan den landbouwerden Heer A. Bosvoor eene koe de aanzienlijke som van 575 is aangeboden, en deze haar niet heeft afgestaan. Een bewijs, hoe zeer de veestapel aldaar in eenen bloeijenden staat verkeert. Door Kerkvoogden en Notabelen van de Herv. gemeente te Oosterbeek is besloten het kerkgebouw te vergrooten, ten einde in de behoefte aan plaatsen te voorzien. De noodige ruimte is daartoe beschikbaar, door dat er eene nieuwe begraafplaats is aangelegd, en het oude kerkhof als zooda nig niet meer wordt gebruikt. De koninklijke goedkeuring op het ontwerp is reeds aangevraagd, zoodal men hoopt dat nog in den loop van dit jaar de werkzaamheden zullen afloopen. De wet, waarbij aan Mgr. Laurent, ex-bisschop van Luxemburg, een levenslang pensioen van 5290 fr. wordt toegekend, is officieel in de dag bladen des Grootherlogdoms openbaar gemaakt. 'sGRAVENHAGE, 4 Maart. Door Z. M. zijn bij het corps mariniers bevorderd: tot Kapitein der l5le kL, de Kapitein der 2dc ld. Jhr. A. A. van Neukirchen, genaamd Ny- venheim; tot Kapitein der 2dc kl., de lste Luitenant J. A. Stengel, en tot Isten Luitenant, de Luitenant S. A. Roos. De Heer J. Evers Tijs, vroeger Commandant van het huis van correctie te Hoornis voorloopig benoemd tot specialen Commissaris van Policie te Lobith. Het heeft Z. M. behaagd, bij een besluit op zijn verjaardag genomen, aan de Onder-Officieren van het leger eene tegemoetkoming van ƒ15 op hun kleedirtgs- en reparatiefonds toe te staan. In de Grieksche kapel is eene dienst gevierd tér eere van de nage dachtenis van Z. M. Nicolaas, Keizer van Rusland. De Russische Legatie was daarbij tegenwoordig. Het voorstel van den lieer van Lennepbetrekkelijk de loterij, loopt over de volgende punten: 1». In hoe verre zijn de bezwaren, herhaaldelijk ingebragt tegen de bestaande staats-loterijals gegrond aan te merken? 2°. In hoe verre zouden het stelsel, bij de adressen betreffende dat onder werp aangebodenen het daarop gevestigde plan van loterij aanbevelings waardig kunnen worden geacht? 3". In hoe verre bestaan er termen, om aan Z. M. den Koning aangaande dit onderwerp eene voordragl le doen, volgens art. 113 der Grondwet? -Onlangs was een arbeider in de Leeduinen naar het land gegaan om te spitten, maar kwam niet terug, en gedane nasporingen braglen niets omtrent zijn verblijf aan het licht. Thans echter is hij behouden te huis gekomen. De man had een konijn uit zijn hol willen krijgen en had zich tol: dal einde in het gat van den berg gevtaagd. Toen hij daarin een eind wegs gevorderd was, slortte de berg in en lag de man onder het zand be dolven. Het konijn, dat hij nazat, groef door en maakte een nieuw gat, waardoor de man lucht kreeg. Intussclien heeft hij 24 Uren iffl dezen ge- vaarvollen toestand doorgebragt, tot dat een landbouwer na lang zoeken hem vond en redde. TïCeede Kamer der Stat en* Generaal. Zitting van Maandag 3 Maart. In deze zitting zijn ingekomen: 1". een wels-ontwerp lot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1856, ter zake van den Haarlemmer meer-polder en de stichting van een stoomgemaal op den Holl. IJssel en 2". de rekening van ontvangsten en uitgaven wegens het fonds voortsprui tende uit koopprijzen van domeinen over 1854. Aan de Vergadering is medegedeeld dat door de afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs: voor het wels-ontwerp betrekkelijk de zamenslelling der Regterlijke Magt en het beleid der Justitie, de lleerenMeeussen, Godefroi, de Kempenaer, Sander en Sloet tot Oldhuisvoor het wets ontwerp tot vereenvoudiging in het beleid der Justitie en in het Wetboek van Burger lijke Regtsvorderingde HeerenMeeussen, Godefroi, de Kempenaer, San- der en Dullert. Be Commissie voor de Verzoekschriften heeft aan het einde der zitting omtrent een aantal in hare handen gestelde adressen verslagen uitgebragt. HAARLEM, 3 Maart. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Gemeenteraad, waarin ook Jhr. Salvador tegenwoordig was, is door het lid Delcourt aangemerkt, dat, naardien het beroep in cassatie van het arrest, waarbij gene vervallen is verklaard van zijne burgerlijke en burgerschaps-regtenis afgewezenhet hem twijfelachtig is voorgekomen, of deze Heer wel bevoegd kan worden geachtom in deze vergadering zitting te nemendat de Heer Salvador wel niet zal ontkennendat hem de loop der zaak bekend isdat het hem spreker wel is, dat de Heer Salvador in de vergadering blijve, maar dat, indien eens werd uitgemaakt, dat hij daarop geen regt meer had, men gevaar liep, dat de met hem genomene besluiten onwettig werden ver klaard. De Heer Salvador heeft doen opmerkendat hij 8 dagen voor zich heeft, binnen welke bet arrest kan worden geschorst, en dat, indien Z. M. hem gratie verleent, er geene interruptie in de uitoefening zijner regten plaats heeft. Na eene woordenwisseling heeft de 4roorziiler herinnerd aan art. 25 der Gemeente-wet, waarbij is bepaald, dat een persoon, de vereischten in art. 19 genoemd, verliezende, ophoudt lid van den Raad te zijn, eindelijk is op voorstel des Voorzitters, de vergadering verdaagd. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELClt;. In de steenkolenmijn van Marihaye, te Flemalle, nabij Luik, heeft eene ontploffing van hydrogeen-gas plaats gehad. Moedige pogingen zijn aangewend om de zich in de mijn bevindende personen te redden, maar toch heeft men den dood van ruim 25 hunner te betreuren. Men geeft als oorzaak op, dat een der werklieden, die zelf het slagtoffer zijner onvoó'r- zigtigheid is geworden, een stuk rots door buskruid had doen springen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1