BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. BELCIB. Het gebeurde met bet Belgische stoomschip La Belgique (te Amsterdam gebouwd) is in de Kamer der Volksvertegenwoordigers ter sprake gebragt, en daarbij de vrees te kennen gegeven dat de onderneming, om eene regel matige stoombootdienst lusschen Antwerpen en New-York tot stand te bren gen, daardoor zou mislukken. De Minister van Buitenl. Zaken heeft daar omtrent een verslag ingediend, waaruil blijkt dat er omtrent den goeden bouw en de deugdelijkheid van het schip geen twijfel kan beslaan; dat niet alleen La Belgique maar ook de meeste schepen in die dagen op zee met stormen hebben te worstelen gehadwaardoor velen schade hebben be komen; echter is er alleen in Engeland melding gemaakt van het ongeluk aan La Belgique overkomen, zoodat men hier slechts aan partijdigheid heeft te denken. De groote onderneming zou daardoor niets lijden. ENGEIiAAD. LONDEN, 28 Februari). De Koning van België wordt eerstdaags hier verwacht om eene week te vertoeven. De Lord-Mayor heeft aan den Amerikaanschen Gezant, die op het punt staat van te vertrekkeneen afscheidsmaal gegeven. De Admiraliteit zou, naar men zegt, aan alle oude Zeeofficieren eene circulaire hebben gezonden, waarbij voorgesteld werd hen op half soldij te stellenten einde jonge Officieren te kunnen bevorderen. Binnen 14 dagen zullen 250 nieuwe kanonneer- en mortierbooten ge reed zijndie voorloopig langs de noordkust van het eiland Wight zullen geschaard worden. Te Southampton zijn 260 zware ossen uit Portugal aangebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Februari]. Op het Ministerie van Buitenl. Zaken is eene electrische telegraaf in- gcrigt, waarvan de draad onder den grond doorloopt en in het Kabinet des Keizers in de Tuileriën uitkomt; Graaf Walewski is daardoor in de gelegenheid, om den Keizer van kwartier tot kwartier van den loop der onderhandelingen te verwittigen. De letterkundige werken van Napoleon III zijn thans allen in het licht verschenen. Zij zijn zeer dienstig voor hen die verlangen ingewijd te worden in de geheimen der staatkunde van den Keizer. De bureaux voor de zaken van Algeria zijn in opschudding. Men ver haalt dat zoo de Keizerin van een zoon bevalt, hij den titel van Koning van Algerië zal ontvangen, en dat terstond daarop Algeria tot een Onder- Koningschap onder Prins Napoleon zal verheven worden. Het gehcele be stuur zon dan van hier derwaarts moeten vertrekken. De Regering heeft aan Prins Poniatowsky vergunning verleend tot het aanleggen van een spoorweg tusschen Parijs en Tours. De Marquis de Turgot zal, naar men verneemt, om redenen van ge zondheid, zijn ontslag nemen als Fransch Gezant bij het Spaansche Hof, en in die betrekking vervangen worden door Generaal Canrobert. De Heer van den Broek is erkend als Consul-Generaal der Neder landen alhier. Omtrent de vredes-onderhandelingen kan natuurlijk niets worden mede gedeeld. Het vroegere berigt, dat de zittingen op bepaalde dagen zouden plaats hebben was onjuist. Heden is de tweede zitting gehouden. Er zou dennaar men zegt, eenige moeijelijkheden zijn gerezen over het vervoer van troepen en levensbehoeften gedurende de wapenstilstand en over de juiste bepaling der grenzen in Bessarabië. Men kan er dus op rekenen dat de Keizer op den 3dcn Maart niet aan zijnen wenseh zal kunnen voldoen, om bij de opening van het Wetgevend Ligchaam, den vrede te kunnen aan kondigen. Echter blijft men in alle kringen vol vertrouwen op den goeden uitslag der onderhandelingen. De leden van het vredes-congresvooral de Russische, ontvangen vele uilnoodigingen. Zij zijn reeds voor een maand lang hun woord kwijt. Sommige Engelschen gaan zoo ver, om de op het congres weggeworpen pennen voor eencn hoogen prijs te koopen. Mile Rachel zal op 1 April weder bij het Theatre francais optreden. Uithoofde der ophanden zijnde volkstelling is het niet onbelangrijk de uilkomsten van vroegere lellingen na te gaanzoo als die door een dagblad worden opgegeven: in 1820, 30,451,187 zielen; in 1831, 32,560,934 zielen in 1836, 33,540,910 zielen; in 1841, 34,230,178 zielen; in 184635,410,761 zielen, en in 1851, de laatste telling, 35,783,059 zielen. Men verwacht dat de telling van 1856 minstens een half millioen meer zal aanwijzen. Er is thans alhier een belangrijk reglsgeding aanhangig. Het betreft de erfenis van de bekende broeders Michel, bankiers alhier, die hunne rijk dommen op onbegrijpelijke wijze hebben vermeerderd; na elkaar tot erfge naam te hebben gesteld heeft de laatst overledene in 1852 de millioenen doen overgaan op zekere Mare Lejeune, de zoon van de dienstmeid, waar mede de jongste Michel leefde. De wettelijke erven zijn thans legen die erfstelling opgekomeneen codocil te berde brengendedat door den in 1838 gestorven Michel, den dag voor zijn dood was opgemaakt, en waarin voor 15 millioen aan legaten werden vermaakt aan zijne naaste betrekkingen. Bij gelegenheid van dat proces is vooral de geldgierigheid van de Michels nader uitgekomende ecu had zich eenmaal dood ziek gehoudenom bij den verkoop van een landgoed eene levenslange uitkcering te verkrijgen van 180,000 fr. per jaar. Toen het stuk geteekend waswas hij dadelijk van zijne geveinsde ziekte hersteld. Men beweert zelfs, dat de grondslagen der rijkdommen van de Michels lagen in het geld, dat zij verkregen hadden, door in de revoluliedagen van 1795 een Ontvanger-Generaal met zijne ge- heele familie te hebben vermoord. De voornaamste Advocaten zyn in deze zaak betrokken. Het ultramontaansehe blad l'Univers, deelt als naar gewoonte de mandementen der Bisschoppen bij de vasten mede. In het Joum. des Dé- bats wordt aangemerkt, dat het hoofdbeginsel van al deze mandamenten is het veroordeelen van den tegenwoordigen geest van wijsgeerigen en zedclij- ken vooruitgang. De Schrijver vestigt daarom in 't bijzonder de aandacht op eene zinsnede, voorkomende in het mandement van den Bisschop van Arrasaldus luidendeDe roem dezer eeuwEr zullen personen gevon den worden, die willen volhouden, dat deze roem gelegen is in de invoe ring van de wederzijdsche inschikkelijkheid, welke men met den naam van i)verdraagzaamheid" bestempelt. Helaas, voor ieder, die de karakters in den grond leert kennen, is de verdraagzaamheid veel minder zachtheid des geestes dan wel zwakheidis zij minder liefde tot den naasten dan wel on verschilligheid voor de waarheid. Verdraagzaamheid, zoo als die thans wordt begrepen, is indedaad niets anders dan eene zedelijke ongevoeligheid, als 'tware, eene geestelijke verlamming, in welken toestand men alles zon der tegenzin verdraagt, omdat men niets meer gevoelt. Dat de Hemel ons behoede om ooit datgene als een vooruitgang te beschouwen, 'twelk inde daad niets anders is dan een jammerlijk verval, en als roem te beschou wen, wat in den grond alleen eene schande worden genoemd." De steller van het betoog in de Débats vraagt, hoe deze verklaring van den genoemden Prelaat overeen te brengen is met hetgeen door hem zeiven in het jaar 1847 openlijk is verkondigd in een geschrifthandelende over de vrijheden waarop de Katholieken aanspraak kunnen makenwaarin hij o. a. heeft verkondigd: «Volgens onze overtuiging, mag men volhouden, dat, alles wel overwogenin de gegevene omstandigheden de liberale instellingen de besten zijn voor den Staat en de Kerk, voor de zedelijkheid en het geloof, voor de openbare orde en ieders individuele vrijheid." Volgens geloofwaardige berigten zal het bezettingsleger, dat onze Re gering in Turkye vooreerst zal doen verblijven40 a 50,000 man bedragen. Te Courrières nabij Rijssel is den 24stcn een groot deel van de bran derij van HH. Tilloy-Castelain afgebrand. De schade bedraagt omstreeks 80,000 fr.die door verzekering is gedekt. Een belendend magazijn, dat voor 900,000 fr. waarde bevatte, is door de moedige inspanning van de bevolking gespaard gebleven. De eenige werkmandie de oorzaak van den brand zou kunnen opgeven, heeft door den schrik het spraakvermogen ver loren; meu vreest zelfs voor zijn behoud. SPANJE. MADRID, 23 Februarij. Volgens een Fransch blad heeft Pater Morgaez, voormalig Hoogleeraar in de theologie aan de Hoogeschool van Alcalaeen man van 66 jarenbe- hoorende lot de bestrijders van het leerstelsel der onbevlekte ontvangenis, met hoog verlof een geschrift lot verdediging van zijn gevoelen uitgegeven. Naauwelijks echter was zijn werk verschenen of het werd door den invloed der geestelijkheid in beslag genomenen de Vicaris van Toledo begon gereg- telijke vervolgingen tegen den schrijver. De bejaarde en lijdende Pater werd gevangen gezet en heeft tot dusverre in weerwil van zijne verzoeken, om naar een hospitaal overgebragt te worden, ten einde aldaar de door zijn ziekelijken toestand vereischte verpleging te ontvangen, daarop nog geen gehoor ontvangen. Van eene andere zijde worden echter deze daadzaken tegengesproken en verklaard dat de man zich in een gesticht bevindtals gekrenkt in zijne verstandelijke vermogens. De Protestantsche leeraar, wiens aankomst te Barcelona in de Cortes door den Heer Jaen onlangs is ter sprake gebragt, is op bevel van den bur gerlijken Gouverneur gevangen genomen, als schuldig aan het op de deur zijner woning aankondigendat hij op een bepaald uur de personen bij zich ontving die onderrigt wenschten te ontvangen. De Kapitein-Generaal is ech ter tusschen beide gekomen en heeft hem in vrijheid doen stellen. De Bisschop van Osma, die ten gevolge van zijn verzet tegen de wet op den verkoop der kerkelijke goederenongeveer tien maanden geleden naar de Kanarische eilanden werd verbannen, is thans teruggeroepen en te Cadix in triomf en onder gesehutgebulder en klokgelui ontvangen. De Marokkanen gaan voort met vijandelijkheden tegen Spanje. Drie onzer schepen door storm op de kust gedreven, zijn ter naauwernood ont snapt aan het levendige geweervuur van eene bende Arabieren. Meu gelooft dat zoo de vrede te Parijs gesloten wordt, de Regering in Mei eene krijgs- magt van 15 a 20,000 manonder de bevelen van Generaal Primnaar die streken zal zenden. ITALIË. Volgens de loopende geruchten te Rome zou de Paus, indien hij zich naar Parijs begeeft, niet alleen den Keizerlijken spruit doopen, maar ook den Keizer wijden. Het Collegic van Kardinalen is echter grootendeels te gen de reis van den Paus gestemd. De Generaal La Marmora is weder naar zijn post in de Krim teruggekeerd. PRUIS ENf. BERLIJN, 28 Februarij. Het huwelijk van den Groothertog van Baden met de dochter van den Prins van Pruissen zal in September plaats hebben. De stad Freiburg laat als huwelijksgeschenk een schilderstuk op glas vervaardigen, waarop in drie medaillons de hoofdkerk van Freiburg, het kasteel van Zaehringen in Baden en het kasteel van llohenzollernzullen afgebeeld worden. Van den zich noemenden Prins van Armenië, is op nieuw een brief in het licht verschenen, waarin hij van onzen Koning eene schadevergoeding voor zijne onwettige gevangenschap eischt van 100,000 th., alsmede 12,450 fr. voor hetgeen hem door de policie is afgenomenbuitendien verlangt hij van den Keizer van Rusland de hem, zoo als hij beweert, in 1846 afgenomene familiediamanten, die hij op 1 millioen fr. schat, terug. Tevens beklaagt hij zich dat de Keizer van Rusland het hem beloofde pensioen van 12,000 fr. nog niet heeft uitbetaald.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2