LEYDSGHE COURANT. MAANDAG 3 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. Jh: Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonimers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 1 Maart. Gisteren avond liad alhier de voorstelling plaats, die van wege het corps Officieren der rijdende artillerie in de rijschool in den Doelen, ten voordeele der algemeene armenzou worden gegeven. Het ruime locaal was daartoe smaakvol met vlaggedoek versierd en met gas verlicht. Aan beide einden waren een groot aantal zitplaatsen ingerigt, die digt bezet waren met een aanzienlijk publiek. Zoowel het carrousel rijden als het voltigeren en de gymnastische oefenin gen behaalden welverdiende toejuiching. De bedrevenheid der ruiters en de afgcrigtlieid der paarden, beide zoo onmisbaar tot eene goede uitvoering, zag men hier op 't gunstigst vereenigd. Het voltigeren en de gymnastiek ging den ruiters met zulk eene vlugheid en kracht af, als of het hun dagc- lijkseh bedrijf ware geweest. liet geheel gaf alle reden lot tevredenheid en genoegen aan de aanscliou- wers, en voldoening aan de ontwerpers en uitvoerders, die zich voor het ntenschlievend doel al die inspanning wilden laten welgevallen. De zuivere opbrengst zullen wij in ons volgend nommer mededeelen. 'foor hen die eenigen tijd geleden met zooveel voldoening de soire'e nmsieale van de Heeren A. J. Wctrens, Bremer nit Rotterdam en Giezen uit 'sHage, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen al hier liebhen bijgewoond of willen bijwonen, zal het zeker een aangenaam lierigt zijn, dat de lieer Wetrens, onder medewerking van diezelfde kunst broeders, zich voorgesteld heeft, op Dingsdag den lldcn Maart in hetzelfde locaaleene tweede soire'e mttsicale te gevenwaarop onder andere het trio van Mendelssohn-Barlholdy in C-mol en eene Nocturne van Schubert, ten gehoore zttUen gebragt worden. Men zal levens in de gelegenheid zijn om ook het talent van den Heer Giezen meer naar waarde le leeren ken nen daar hij onlangs met veel opoffering in het bezit geraakt van een kostbaar instrument (een Stradivarius uit de nalatenschap van en vroeger bespeeld door den beroemden violoncellist Schubert) en zich sedert eeni gen tijd verheugende in liet terugverkregenonbelemmerde gebruik zijner linkerhandook niet meer le worstelen heeft met belemmeringen en om standigheden die hij slechts door de uiterste volharding en inspanning, en dan nog maar gedeeltelijk, beheersclien en te boven komen kon. Wij dur ven ieder, die echt gevoel van kunst bezit, aanraden, het voornemen van den Heer Wetrens door zijne deelneming te ondersteunen, en door zijne tegenwoordigheid op de soiree, hem en zijnen twee kunstvrienden de wel verdiende aanmoediging te schenken. De keuze der uit te voeren stukken zal zich tot eenen meer bekenden stijl van compositie bepalenen van de aandacht der toehoorders daarbij even min als door te langen duur der uit voering te veel gevergd worden. O Eergisteren hebben bier alsmede te 's Gravenhage, gewigtige in hechtenis nemingen plaats gehad, betrekking hebbende tot de vervalsching van coupons Ned. Werk. Schuld, welker bestaan van onderscheidene kanten bij herha ling was vermeld. Deze ontdekking is liet gevolg van ijverige en wel over legde nasporingen. De instructie in deze belangrijke zaak is reeds bij de Regtbank alhier aangevangen. - Het getal opgenomenenin bet werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 24 Februarij 326 volwassenen 25 26 27 28 29 1 Maart 316 327 325 306 302 284 141 kinderen 147 ii 158 ii 157 ii 147 ii 145 ii 142 ii te zamen 467. ii 463. ii 485. ii 482. ii 453. ii 447. ii 426. den 13dcD Febr., vol- De Burgemeester van Warmond berigt, dat op gens gedane aangifte van Josephina van Biet, dienstbode te Warmond, van harentwege in de brievenbus aan het hulpkantoor aldaar is gesloken een briefaan Christina van Rietten huize van den Heer van Sehendel R. K. Pastoor te Tilburg, inhoudende 2 coupons Nat. Schuld, groot 2.97 en een 1.98, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Volgens in de Staats-Cour. gedane oproepingis er weder gelegenheid om jongelingen tussclien de 16 en 20 jaren oud, onder de daarin gestelde voorwaardente plaatsen als kweekelingen aan 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, ter opleiding als Officieren van Gezond heid voor de landmagt hier te lande, zoo mede voor de Oost- en West-Indië. Van de kweekelingen voor eerstgenoemde dienst kunnen er eenige, naar gelang van gemaakte vorderingen en bestaande vacaturen, lot kweekelingen der 2de en lste klasse worden bevorderd en bezoldigdrespectivelijk op ƒ200 en 300 'sjaars; terwijl aan die beslemd voor de Oost 400 en voor de West-Indië 500 als jaarlijksche toelage wordt verleend, gedurende den 4-jarigen leercursus. De lloofdvereeniging van het Nedcrlandsch Onderwijzersgenootschap, heeft dezer dagen hare opmerkingen aangaande het nu gewijzigd ontwerp op het onderwijs op nieuw bij adres aan de Tweede Kamer medegedeeld. Zij verklaart met den geest en de strekking zeer te zijn ingenomendeelt hare bedenkingen omtrent eenige punten mede, verklaart zich tegen het beginsel van gezindten-scholenop grond van opvoed- en staatkundige en geldelijke bezwaren. Het bouwen van eene Protestantsehe kerk en eene kapel voor de R. K. eeredienst, bij het krankzinnigen-gesticht Meerenberg nabij Haarlem, is aan genomen door den Heer van Berkum, te Utrecht, voor 23,700. 's GRAVENHAGE, 1 Maart. Z. M. heeft den Heer F. W. J. van Aylva Baron van Pallandt benoemd lot Kamerheer-Ceremoniemeester. Door Z. M. zijn tot Burgemeester benoemd: te Dinxperlo, D. P. Bus man; te Heerewaarden, J. P. A. Uitenhage de Mist, te ScheemdaK. W. Sypkens en le Zuidbroek Mr. R. A. Cleveringa. Tot Kapitein 3dc kl. bij bet 3de regement vesting-artillerie, is benoemd de lste Luitenant O. J. Fredzess van het 2de reg. van dat wapen. Door Z. M. den Koning van Pruissen is aan den Kolonel E. van Lö- ben Seis de Orde van den Rooden Adelaar 2dc kl. geschonken. Ook is de Luit. ter zee lste kl. W. de Fremery door Z. M. den Koning der Belgen tot Officier der Leopoldsorde benoemd. De Minister van Koloniën brengt ter algemeene kennisdat de aan munting van ƒ5,025,000 zilveren pasmunt voor Nederl.-Indië, tot welke magtiging is verleend bij Kon. besluit van 3 Junij 1854, N°. 57, gedurende het jaar 1855 is volbragt en aan goedgekeurde stukken heeft opgeleverd: 16,000,608 stuks 1/4 gulden, dat isƒ4,000,152. 10,002,005 1/10 1,000,250.—. 491,900 1/20 - 24,598.—. Te zamen als boven ƒ5,025,000. en dat bij Kon. besluit van 6 Sept. 1855, N°. 53, magliging is verleend om, behalve die som, nog te doen aanmunten zilveren pasmunt voorNederl. Indië lot een bedrag van ƒ250,000 aan stukken van 1/10 golden, welker vervaardiging bij het einde van het jaar echter nog niet had plaats gehad. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in twee der aanhangige vicary-zaken en wel 1°. in de zaak van den Vrijheer van ïïerlefeldt, en 2°. in die van de llceren Bouwens van Horssen. De Raad beeft de arresten van liet Ilof in Gelderlandwaarbij bet Domeinbestuur was in bet gelijk gesteld, vernietigd, en de ingestelde vordering ontzegd; zoodat is uitge maakt dat de goederen noch door of ten gevolge der reformatie, noch later, de eigendom van den Staat zijn geworden. Naar men verneemt is de uitspraak in de andere zaken voorloopig uit gesteld. ROTTERDAM, 29 Februarij. Dingsdag 11. werden alhier uit Havre aaugehragt een 1000-tal versche hloeinkoolendie door grootteschoonheid en frischheid aller aandacht trokken en ook al spoedig lot goede prijzen verkocht zijn. Het grootste deel is naar Duitschland gezonden en een 100-tal naar Amsterdam en de residentie. AMSTERDAM, 29 Februarij. Eergisteren bevond zich alhier ter beurze stuurman W. van Essendie op de reis van Batavia naar Amsterdam van het schip Staatsraad Baud, Kapt. de Jong, was overgegaan op het Fransche schip Harmonie. Behalve dat hij van Keizer Napoleon de bekende eervolle onderscheiding mogt ver wervenzijn hem bovendien door eenige Fransche assurantie-maatsehappijen en particuliere assuradeurs medaljes, ter gedachtenis aan zijn manmoedig gedrag en betoond beleid, vereerd geworden benevens nog 5 goudstukken, ieder ter waarde van ƒ50, terwijl, naar wij vernemen, hem door de as suradeurs bovendien een prachtige chronometer met toepasselijke inscriptie zal geschonken worden, waarvan de uitreiking eerlang alhier zal plaats hebben. AmstC In den nacht van Dingsdag op Woensdag is er brand ontstaan in een huis op den hoek van de Elrechtsche Dwarsstraat en Utrechtsche straat. l)e Heer FroschartFluitist, die op het bovenhuis woonde en met twee zijner kinderen uit de stad was, heeft daardoor alles verloren, terwijl zijne vrouw met de overige zeven kinderen bijna naakt gered is. Het ware te wenschen dat zijne kunstbroeders zich vereenigden om dien kunstenaar in zijn geleden ongeluk te gemoet te komen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1