Het Huis der Gemeenten heeft liet voorstel van den Heer Walmsley, om het Britsch Museum en de nationale galerij op Zondag open te stellen verworpen. Be Heer Sadleir, lid van het Parlement, die zich eenige dagen gele den door het gebruik van extract van amandelolie heeft vergiftigdhad zich aan verregaande vervalsching van geschriften schuldig gemaakto. a. had hij 50,000 Zweedsche spoorweg-aandeelen van 5 nagemaakt. Het gelieele be drag beloopt 12 millioen gulden. Beze zaak heeft zoowel hier als in den omtrek groote ontsteltenis te weeg gebragt. Bij den door den Kanselier der schatkist overgelegden staat der finan ciën is geblekendat de oorlogskosten in de laatste twee jaren 74 j mill. hebben bedragendus 43,564,000 meer dan in vredes-tijd. Be Mom. Adv. beweert dat de nieuwe Amerikaansche Gezant Ballas zeer strenge eischen zijner Regering omtrent het Engelsch-Amerikaansclie geschil overbrengt. Echter gelooft in Amerika niemand aan den oorlog. Lord Bundas heeft reeds zijn vlag als Opperbevelhebber aan boord van het schip Duke of Wellington geheschen. Be voorhoede van de Oostzee- vloot heeft reeds bevel ontvangen te vertrekken, en zal te Kiel nadere bevelen afwachten. Be zoölogische tuin alhier, die in 1840 aanmerkelijk vergroot is, kostte in het vorige jaar alleen voor de uitgaven aan ossen-, schapen- en paarden- vleesch 1367 Be geheele inrigting bezit thans 1300 bewoners. Het on derhoud der dieren aan vleesch, brood, hooi, eijeren, visch, enz., kostte in 1855 in het geheel 3942 In 1854 werd de tuin bezocht door 407,676 personen. Te Glasgow hebben in den laatsten tijd vele faillissementen plaats ge had, hoofdzakelijk in den graanhandel. Men berekent de gezamentlijke tekorten daarvan op 400,000 Te Ragoen, hoofdplaats van het op de Birmannen veroverd grondge bied, heeft een zware brand de handelswijk vernield en daardoor cene schade van 4 millioen veroorzaakt. Te Bristol is een zak witte steenkool uit Australië ontvangen. Op de kust van Zuid-Wallis, nabij Milford Haven, is het fraai Ame- rikaansch vaartuig Great Duke van 2000 tonen met 4500 b. katoen naar cene onzer havens bestemdvergaanvan de 32 schepeliugen konden slechts 3 worden gered. Be Heer Rawlinson heeft bij zijne nasporingen in Assyrië de mummie van Nebuchodonosar gevonden; zij viel echter tot stof zoodra zij aan de lucht werd blootgesteld; gelukkig lag er een der gouden dooden-maskers opwelke men in verscheidene andere graven heeft gevondenhet vertoont een edel gelaat, een hoog breed voorhoofd en een Grieksch profiel; het wordt thans bewaard in het museum der Oost-Indische Compagnie alhier. FRANKRIJK. PARIJS24 Februarij. Be Turksche Gezant Ali Pacha heeft 8 zeer schoone paarden medege- bragt, door den Sultan ten geschenke aan den Keizer en andere liooge personen bestemd. Ook moet hij in naam des Sultans den Keizer een eere- sabcl aanbiedenen aan de Keizerin en aan Koningin Victoria ieder een diadeem met brillanten omzet. In tegenwoordigheid des Keizers zijn proeven genomen met een hem aangeboden uit metaal vervaardigd rijtuig, dal niet alleen te land, maar ook als eene boot te water kan worden gebruikt. Bie proeven zijn wel geslaagd, en de Keizer heeft aan den Ariierikaanschen uitvinder, de Heer Francis, zijne tevredenheid betuigd. Graaf Orloff en Ali-Pacha zijn bij den Keizer ten gehoore toegelaten. Bij de vredes-onderhandelingen zal het vijfde punt het eerst in behan deling komen. Be gevolmagtigdeii zullen zich onderling verbinden om de handelingen van het congres vooreerst geheim te houden, zoodat men niet spoedig zekere beriglen daaromtrent heeft te verwachten. Ook zijn maat regelen genomenom de bediendendie de leden van het congres ten dienste staanbuiten aanraking mei het overige personeel van het Bep. van Buitenl. Zaken te houden. Be wapenstilstand zal alleen te land geldig zijn, maar de blokkade ter zee voortduren. Be Prefect van het departement der Seine zal aan al de leden van de conferentie, uit naam der stad Parijseen banket aanbieden. In den loop van dit jaar zal er in dit rijk eene algemeene volkstel ling plaats hebben. Be Heer de Lamarline legt de laatste hand aan cene verzameling ge dichten, die onder den titel van Désillusiön het licht zal zien. Er wordt alhier eene maatschappij gevormd onder de benaming van Société de Decentralisation littérairescientifique et artistique. Het doel is, het geven van eene groote openbaarheid aan alle werken, van wel ken aard ook, waarvan de manuscripten haar door de schrijvers te Parijs en vooral uit de provinciën worden toevertrouwd. Zijn deze manuscripten door eene Commissie van onderzoek der maatschappij aangenomendan neemt deze laatste al de kosten van uitgave en verspreiding van het werk op zich. Be berigten uit Konstanlinopel ha'ngebragt vermelden, dat de Maar schalk Pe'lissier naar Frankrijk zou terugkéeren.Van de noordelijke forten van Sebaslopol bleef men voortgaan met vuren. Be kanonneerbooten zijn van Kinburn naar Kamieseh teruggekeerd, ten einde aldaar hersteld te worden. Be geest onder het Engelsehe leger in de Krim is zeer oorlogzuchtig. Be Generaal Codringlon had aan de Officieren doen wetendat zij zich moes ten voorzien van hunne uitrustingen voor cenen veldtogt. Op dit oogenblik moet de sterfte bij ons leger in de Krim onrustba rend zijn toegenomen. Be beroemde porceleinfabriek van Sèvres zal in cene kaserné worden herschapen. Eene nieuwe fabriek zal in het park van S'. Cloud opgerigt wordenwaartoe men reeds de noodigc ruimte gereed maakt. SPANJE. MABRIB, 19 Februarij. In de zitting van de Cortes van den 17J™, heeft de Heer Jacn zich be klaagd, dat een Protestantsch Geestelijke zich te Barcelona is komen ves tigen. Be Regering heeft daarop te kennen gegeven, dat zij van het feit niets wistdoch hoe het zijzij zou de godsdienstige eenheid van het land, die bij de Constitutie erkend is, doen eerbiedigen. Be staatsschuld bedraagt thans ongeveer 2000 millioen gulden Ned. Be misdaden nemen alhier hand over hand toe. Eenige dagen geleden vermoordde een soldaat de moeder van zijn Overste, bij vvien hij als op passer in dienst was. Eergisteren werd eene jonge dochter van eene ge achte familie iu eene der drukst bezochte straten omgebragt. Heden zijn wederom verscheidene misdaden gepleegd, en men moet erkennen dat de misdadigers meestal aan het zwaard der geregtigheid ontsnappen. Men brengt met dit alles in verband de waarschijnlijke aftreding van den Burr gerlijken Gouverneur, de Heer Carvero, die vervangen zal worden door den Heer Iglesias, die thans te Valladolid dezelfde betrekking bekleed. Be verkoop van de nationale goederen gaat voort met voldoende uit komsten; te bejammeren is het dat het geld dat in de schatkist vloeit, uithoofde van het slechte beheer, door de oogenblikkelijke behoeften ver zwolgen wordt. Be burgerwacht van Saragossa is ontwapendomdat zij bij de laatste volksbeweging zich aan de zijde der opstandelingen had gevoegd. PRFISSEN. BERLIJN, 24 Februarij. In de zaak der ontvreemde brieven van den Generaal v. Gerlach en den Heer Niebuhr hebben belangrijke ontdekkingen plaats gehad, waarop eenige gevangennemingen zijn gevolgd. Te Stettin hebben de scheepstimmerlieden, op aanzoek der policie, het werk hervat. Nabij Boppard is een stuk van de steile rots, de Sieglai genaamd, los geraakt en, naar beneden stortende, over den rijweg in den Rijn gevallen. Be langs den oever geplaatste palen zijn daardoor verbrijzeld. OOSTENRIJK. WEENEN23 Februarij. Men verneemt dat de Keizer en de Keizerin binnen kort eene reis naar de Italiaansche provinciën zullen ondernemen. Men verwacht gewigtige veranderingen in het personeel onzer Gezant schappen buiten 's lands. Be Bonds-vcrgadering heeft hare goedkeuring gehecht aan de vier eer ste door onze Regering voorgestelde punten van onderhandeling tusschen de oorlogvoerende Mogendheden. Het vijfde punt acht zij van te grooten omvang en mogelijk van te gewigtige gevolgen om daarin te treden. Be vergadering heeft de hoop uitgedruktdat Oostenrijk en Pruissen zullen voort gaan de belangen van den Bond te behartigen. Bit besluit komt overeen met de inzigten van de Pruissische Regering. Be Wien. Z. verklaart zich gemagligdhet berigt tegen te spreken dat de Aartsbisschop van Weenen het verzoek tot oprigling van een gedenk- leckcn voor Mozartin eene der kerken van Weenen, geweigerd zou hebben, daar een zoodanig verzoek aan den gezegden Aartsbisschop niet gedaan is. Be staat van zaken in Lombardye, ten opzigte van het concordaat, blijft dezelfde. Het baat het geestelijk gezag niet of het al orders geeft, niemand stoort er zich aan. Ben eersten Zondag van den vasten was er voorstelling in den schouw burg Careano te Milaan. Men voerde er kerkelijke muziek uit. Het pu bliek zag daarin een bewijs ter gunste van het concordaat, en nu ont stond er zulk eene opschudding en zulke vijandige kreten tegen het concordaat cn den Aartsbisschop Romelli, dat de uitvoering der muziek ondoenlijk werd. Be policie en de gewapende magt liet de zaak betijen. Er werden wel enkele personen gevat, maar niet om eenige staatkundige redenmaar alleen voor opschudding op eene openbare plaats. Bat is het gevolg der rondgaande brieven der Lombardysche Bisschoppen; (zegt de berigtgever in de Indép. Beige) zij hebben met reden de bevol king verontrust, zij hebben inzonderheid mishaagd aan de overgroole meer derheid der lagere geestelijkheiden geenszins bijval gevonden bij het Oos- tenrijksch gezag. Men verzekert dat de Aartsbisschop nu reeds zijn on- gepasten brief betreurt, maar is een verlichte voorzigtigheid niet beter dan onvruchtbaar naberouw. ZWEDEN. Be sarkophaag, die Koning Oscar voor 12 jaren in de mijnwerken van Elfdahe heeft besteld voor het stoffelijk overschot zijns doorluchtigen vaders Karei Jan XIV (Bernadotle) is thans gereed en zal eerstdaags naar Stock holm worden gezonden. Beze prachtige doodkist, niet minder merkwaardig door de schoonheid van het porfier, dan door de bewonderenswaardige uit voering der bas-reliefs die haar versieren, weegt 16,000 Ned. 16. Be kos ten van vervoer naar Stockholm bedragen ƒ15,000. Be Zweedsche schrijfster Frederika Bremer heeft openllijk dank be tuigd voor een geschenk van 12,000 thai.welke zij bestemt tot oprigten van een Asyl voor oude verdienstelijke onderwijzeressen. Het geschenk ontving zij van eene dame, die onbekend wil blijven. RügLANR. Be reis des Keizers naar Warschau begint meer en meer waarschijnlijker te worden. Het tijdstip daartoe wordt op 3 Maart gesteldindien de om standigheden daarin geene verandering brengen. Bij Keizerlijk besluit is tot 1° Jan. 1858, toegestaan de invoer van zout, tot een regt van 19 kopeken per pud, (nagenoeg 10 cent op 16 Ned.) langs de grenzen van OostenrijkMoldaviëOdessa cn de havens van den Bonatt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3