Lessen over iic zoogdieren zijn afzonderlijk en meer uitvoerig twee malen 's weeks gegeven.. Voor een gemengd gehoorwaaronder enkele studentenzijn vier publieke lossen gegeven over de ontwikkelingsgeschiedenis. Het onderwijs in de faculteit van wijsbegeerte en letteren is geregeld ge geven en over het algemeen door de studenten naarstig bijgewoond. De Oostcrsche en inzonderheid de Arabische letterkunde is met ijver beoefend en van de verzameling van Oostersche handschriften is, zoowel door in- als builenlandsche geleerden, tot groot nut der wetenschap, vlijtig gebruik gemaakt. Als adjutor interpretis legati Warneriani werd de Heer Kuenen vervangen door den student in de godgeleerdheid P. de Jong. De verzameling van Oostersche handschriften bewees aan de studie dier letterkunde weder vele en gevviglige diensten. Schier geen Arabisch werk van eenig belang wordt uitgegeven, waarbij niet hare hulp wordt ingeroepen. Van de Studenten is over het algemeen met grooten lof gewaagd. De studiën zijn geregeld, getrouw en ijverig voortgezet, en vele hebben goede vorderingen gemaakt. De medailles voor de ten vorigen jare uilgeschreven prijsvragen zijn alle door studenten dezer Hoogeschool behaald. In de regtsgeleerde faculteit door den candidaal in de reglen B. C. E. Proes, in die der wis- en natuurkunde door E. van der Ven en W. F. R. Suringar, in die der wijsbegeerte en letteren door den candidaal in de letteren 11. A. Kleyn. In de maand Junij 1855 hebben de studenten bet 280-jarig bestaan der Hoogeschool gevierd door eenen gecoslumeerden oplogl en andere feestelijk heden. Bij die gelegenheid is gebleken, dat de academische jongelingschap, ook in hare ongedwongen feestviering, den zin voor orde en voegzaamheid bewaart; de sierlijke optogl leverde het bewijs, hoe gelukkig zij ernstige studie met kiesehen smaak weet te vereenigen. Het herhaaldelijk lerug- kecren van zoodanige feesten is echter van meer dan eene zijde niet wen- schelijk geacht, omdat zij de studerende jeugd te veel aftrekken, en ook nu weder ongunstig gewerkt hebben op het bijwonen der collegiën gedurende den laatsten tijd van den cursus. Het getal disserlatiën bedroeg 37, waarvan een in de faculteit der god geleerdheid, 15 in die der regtsgeleerdheid20 in die der geneeskunde en een in die der wis- en natuurkunde. Bovendien hebben in de facnlteit der regtsgeleerdheid 3 op theses gepromoveerden gelijktijdig een proefschrift in de Nederl. taal uitgegeven. Tot het examen, ingesteld bij hel Koninklijk besluit van4 Augustus 1853, hebben zich 58 jongelieden aangemeld, waarvan drie zijn afgewezen. In het onderhoud der academische gebouwen is behoorlijk voorzienmaar de toestand van enkele is slecbt, en het verspreid zijn der gebouwen en inrigtingen vordert meer kosten, dan bij verecniging noodig zouden zijn. Ten aanzien van zoodanige vcreeniging, althans voor de gebouwen die het meest behoefte aan verbetering haddenwaren bij curatoren plannen aanhangig. Het getal studenten bij de verschillende faculteiten, ingeschreven op den 31st™ December 1854, bedroeg in de godgeleerdheid 182, regtsgeleerdheid 245, geneeskunde 133, wis- en natuurkunde 18, bespiegelende wijsbegeerte en letteren 38, te zanten CIC, waarvan elders studeren 141. Bij het ter perse leggen dezer, ontvangen wij uit 'sGravenhage het volgende berigt: Eene zoo even uit Parijs ontvangen Telegrafische tijding deelt mede, dat er een wapenstilstand tot den 31slc" Maart is geslotende blokkade ter zee was daaronder niet be grepen. 's GRAVENIIAGE2G Februarij. Z. M. heeft benoemd lot Regtcr in de Arrond.-Rcglbank te Winschoten Mr. W. C. I. J. Cremers, thans Regtcr in de Arr.-Rcglbank te Appingedam. Tot Substituut-Officier bij de Arr. Rcglbank te Zutphen is benoemd ffl''. E. G. Colson Aberson. Bij Koninklijk besluit is aan den Heer J. C. van Kessel, eervol ont slag verleend als Notaris te Rumpt, en lot die betrekking benoemd de Heer L. J. B. C. van KesselCandidaat-Notaris aldaar. Z. SI. de Keizer van Rusland heeft benoemd tot Ridder der St. Anna- Orde met diamanten2dc kl.den Luitenant-Kolonel Graaf van der Duyn van Slaasdam, Adjudant van Prins Frederilt, cn lot Ridder der Sl. Anna- Ordc, 2dc kl.den lleer van Otlerloo, Secretaris van denzelfden. Donderdag middag zal er, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. Prins Frederilt, een groot diner en gala ten hove plaats hebben, dat door de leden van de Koninklijke familie zal worden bijgewoond. Z. Exc. de Minister van Staat, de Heer J. C. Baud, heeft aan den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal van Ned. Indie, den Ileere Pahad, een afscheids diner aangeboden. liet vertrek van den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal is bepaald op aanstaanden Slaandag. Z. Exc. zal zich over Weenen naar Triest begeven. Te Freiwaldau, in Silczië, is overleden Baron Tindal, gep. Slajoor, Kamerheer des Konings, Ridder der Nederlandsehe Orden. De Heer Conrad, President van de internationale commissie voor de doorgraving van de landengte van Suëz, is alhier teruggekeerd. De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. SI. Salvador en den lieer S. Fongers, requiranten van cassa tie, legen een arrest van het llof in Noordholland. De Raad heeft al de aangevoerde middelen onaannemelijk cn ongegrond geoordeeld en mitsdien het ingestelde beroep verworpen. Morgen middag ten 3 ure zal er eene zitting van de Tweede Kamer der Stalen Generaal worden gehouden. Slorgen zullen 4 van de Afdeclingen der Tweede Kamer een aanvang maken met hel onderzoeken van de ontwerpen van wet betrekkelijk dc reglcrlijke organisatie. ASISTERDASI, 25 Februarij. De Afdecling Wis- en Natuurkunde van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen hield eergisteren hare gewone vergadering. Tegenwoordig waren de HH. v. Geunsvan Breda, Vrolik, v. d. Boon SlesehSchroeder v. d. Kolk, de Vriese, J. v. d. Hoeven, Oudemans, Dozy, nartingBuys Ballot; v. Kerkwijk, Sliquel, Simons, Lobatto v. Rees, Stamkart, Delprat, Slatthes, Sebastian, Schneevoogt en Donders; van de Letterk. Afdeeling de HIE Koenen en Janssen. In deze zitting heeft o. a. de lieer Vrolik rapport uitgebragt op de ver handeling van den Heer v. d. Hoevenstrekkende om het stuk in de ver slagen te doen opnemen. De Heer Stamkart berigt, dat het rapport op de verhandeling van den Heer Oudemans over de veranderlijke sterren in de volgende vergadering zal worden uitgebragt. De Heer O. wenscht aan die verhandeliug als aan hangsel toe te voegen eene door de Leydsche Akademie bekroonde verhan deling van den Heer v. d. Ven, welk voorstel is aangenomen. De lleer Schroeder van der Kolk spreekt over het ruggemerg en het ver lengde ruggemerg, in verband met het overige gedeelte van het ligehaam. De Heer Delprat leest het verslag op de vraag van den Ministerom voor lichting wegens voortzetting der werkzaamheden van de Hoofd-Commissie voor het geologische onderzoek. De conclusie strektom de Regering aan te raden de zaak voor alsnog niet verder voor te zettendoch de gelden gecne andere bestemming te geventot dat de Academie een nader voorstel zal hebben gedaan. ALKMAAR, 25 Februarij. Door den Raad alhier is aan den Heer II. M. T. van Cleef, te Amster dam, tegen betaling eener som van ƒ250, afgestaan het terrein van het eiland, gelegen aan het Noord-Hollandsche kanaal, ter grootte van 50.40 roeden, tot den aanleg van eene scheepstimmerwerf, en daaromtrent in hoofdzaak bepaald van daarop vóór het einde des jaars 1857 te moeten doen bouwen cn afloopen twee schepenter grootte van minstens tusschcn de 70 en 100 gemeten lastenen onder verbindtenis tevens van dien grond ge durende de eerstkomende 20 jaren niet aan zijne bestemming te mogen onttrekken. ZWOLLE, 24 Februarij. Gedep. Staten bebben het gevoelen van de Gemeenlebesluren gevraagd over het doeltreffende eener wet, waarbij 1" aan elke gemeente in het rijk de vcrpligling wordt opgelegd, om bij plaatselijke belasting in de eerste plaats te heffen 150 opcenten op het gedistilleerd; en 2° geene afschrijving of teruggave dier belasting te doen, dan tegen bewijs, dat het uitgevoerde in gelijke maat en gehalte is aangekomen in de gemeente, naar welke het gedistilleerd moest worden vervoerd en daar de belasting is betaald of verzekerd. De Raad heeft daarop besloten aan bovengenoemd collegic te kennen te gevendat hij de opgegevene bepalingenvooral die omtrent de controle op den uitvoer onder genot van restitutie, doeltreffend en hoogst wenschelijk achten heeft in overweging gegevenof niet alle gemeente-opcenten op het gedistilleerd van wege het rijk, te gelijk met den rijks-accijns konden worden geheven, om die jaarlijks, onder aftrek van 2j pCt. perceptie-kos ten, aan de gemeenten naar de bevolking en het verbruik uit te keeren. Vereenvoudiging van formaliteiten, wering van sluikerij en ontheffing voor de gemeente van belangrijke onkosten zoudennaar 's Raads oordeeldaar uit voortvloeijen. Eindelijk heeft de Raad in overweging gegeven, dat, indien de rijksbe lasting op gedistilleerd en wijn verhoogd werd, en daarentegen op geslagt, brandstoffen enz., tot ongeveer gelijk bedrag werden afgeschaft, alsdan een aantal gemeenten hare kostbare inrigting van perceptie en controle op ac- cijnsen geheel zouden kunnen uitwinnenterwijl het aequivalcnt te vinden ware in verhooging van dc hoofdelijke omslagenwelke verhoogingnn men eenmaal de moeite en last, ook aan dit middel verbonden, heeft aan vaard voor de ingezetenen veel minder drukkend en belemmerend zijn zal dan het behoud der bestaande accijnsenwier afschaffing meer en meer ge- wenscht wordt voor de ontwikkeling van nationale krachten en welvaart. BU1TK1VLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 25 Februarij. Door den Minister van Finantien is ten behoeve van het Dep. van Oor log een crediet aangevraagd van 9,800,000 fr.voor den aanleg van verde digingswerken te Antwerpen. Het bestuur van 1' Indépendance Beige is overgegaan van den Heer Perrot op den Heer Bérardi, die 10 jaren een der hoofd-rcdacteurcn was. Het nieuwe bestuur meldt, dat het onafhankelijk blijft en den liberaal- conslitutionelen geest getrouw zal blijven. De Heer Jules Lecomle is de vertegenwoordiger van het blad te Parijs. De Heer llymans heeft geen deel meer aan de redactie. Volgens een ander blad is de eigendom van Vin dépendance overgegaan in handen van eene vereeniging bestaande uit eenige Keulsche kapitalisten, de eigenaren van de Köllnische Zeitung, de lieer Be'rardi te Brussel, Véron te Parijs enz. Voor den eigendom is 800,000 fr. betaald. In de wapenfabrieken van Luik zijn in het jaar 1855 582,177 stuks wapenen vervaardigd; 3232 minder dan in 1854. Deze vermindering bestond groolendeels in die wapenen die voor weelde vervaardigd worden. ENCiELA»». LONDEN, 24 Februarij. Vrijdag II. is door de Koningin aan onderscheidene pelsonen, met groote plegtigheidde Bath-Orde uitgereikt. De nieuwe lecning is door het Lagerhuis bekrachtigd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2