LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 27 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatardag Avond. Be Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNESLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Februarij. Wij vernemen dat onze stadgenoot Prof. J. Hoffmann, lot corresponde rend lid is benoemd van de Socie'té Oriëntale de France. Ook heeft het Historisch Genootschap te Utrecht dezer dagen aan ZHgl. het lidmaatschap opgedragen. Volgens opgave van den Raad van administratie der llollandsche ijzeren spoorweg maatschappij is het telegraafkantoor alhier geopend van 7 ure des morgens tot 9 ure 30 minuten des avonds. Het komt ons niet ondienstig voor, te vermelden dat het Ned. Bijbel genootschap tegenwoordig den geheelcn Bijbel in royaal 8°, in netten linnen hand, vergulden rugtitel, gemarmerd op sncè, voor ƒ1.50, en in pracht band, geheel Iéder, verguld op sneê, voor ƒ4 aflevert. Mindere soorten naar evenredigheid. Aan de ambtenaren van politie en van den burgerlijken stand wordt bekend gemaakt, dat de bloedverwanten van den te Trofarello, in het Ko ningrijk Sardinië, overledene Gravin Baronis, geboren May, aan welken door die overledene bij haar testament legaten zijn vermaakt, bereids zijn ontdektzoodal de aanbevelingdienaangaande vroeger gedaanals verval len zal kunnen worden beschouwd. Politieblad De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan "s ltijks Veeartsenijschool te Utrecht zullen kunnen worden geplaatst twee kweekelingenom voor reke ning van het dep. van Oorlog te worden opgeleid lot Paardenartsen bij het leger hier te lande. Die tot het vergelijkend examen willen toegelaten wor den moeten zich voor 1° Mei aanst. aanmelden. Door den Gemeenteraad van Schiedam is lot de oprigling van cene gas-fabriek besloten. Van het Kralingsche veer wordt gemelddat de zahnzegenvisseherij de Merode, die voor 14 dagen weder een begin met visschen maakte, in dien tijd eene hiel ongunstige vangst heeft gehad, onder anderen zijn in 3 dagen daarvan ruim 50 zalmen, waaronder vele zware, ter markt ge bragt en zijn deze, voor een groot gedeelte ter verzending naar Engeland, tot stijve prijzen bij afslag gekocht. Aan de Heeren van Gend en Loos te Rotterdam is voorloopig vergund eene dilig'encedieust uit te oefenen tnsschcn de Lemmer, Sneek, Leeuwar den en Groningen, in verband met de stoombootdienst der Friesche Stoom- boot-reederij te Harlingenen zulks aanvangende terstond bij de hervatting van deze stoombootdienst. Het grasgewas van dijken en wegen van het dijkbestuur van den Wijden Wormer, dat in 1855 verhuurd is geweest voor 3,455, heeft thans ƒ4,621 opgebragt. Ook van lleusden wordt gemeld dat aldaar 7 percelen bouw- en weiland, te zamen ter groolte van 14 bunders, 39 roeden en 40 ellen, in de binnen- polders van llerpt en Waalwijk in publieke veiling verkocht zijn voor ƒ46,219. Te Blokzijl is 11. Zaturdag in de havenkolk met de netten de aanzien lijke vangst gedaan van p. m. 2000 ponden blei en baars. In eene vergadering van belanghebbenden, dezer dagen te Groningen, onder voorzitting van den Commissaris des Konings gehouden is tot de inpoldering van een gedeelte van den Bollard besloten. Naar men verneemt zal er binnenkort op 's Bijks werf te Vlissingen de kiel worden gelegd van een stoomschroeffregat van 400 paardenkracht, dat den naam van Zeeland zal voeren. Men gelooft dat deze scheepsbouw- plegtigheid op den aanstaanden verjaardag van Z. K. II. Prins Frcderik der Nederlanden zal plaats hebben. Te Vlissingen isvoor het eerst sedert de uitbarsting van den oorlog in het Oosteneen Pruissisch schip regtstreeks uit Riga aangekomen. Men was nog onderscheidene schepen, met granen beladen, van daar wachtende. De Indep. Beige herigl, dat het lijk aan den kanaaldijk tnsschcn Maastricht en Luik gevonden(zie ons vorig nommer) dat is van een werkman van Herstal, die aan zinsverbijstering lijdende, aldaar was verdronken. De stoomboot die van Luik op Maastricht vaart had het lijk dusdanig misvormd. Uit het Verslag nopens den staat der Hoogc-, Middelbare- en Lagere Scholen over 1354 -1855, onlleenen wij omtrent onze Hoogeschool, behalve het in ons vorig nommer medegedeelde, nog de volgende beschouwingen over het onderwijs: Voor zooverre hiertoe, ten gevolge van het overlijden van den Hoogleeraar Niermeyerde mogelijkheid bestaan heeft, zijn de aangekondigde lessen bij de faculteit der godgeleerdheid geregeld gegeven en over het algemeen met getrouwheid bijgewoond. Behalve de door het organiek besluit voorgeschrcvcnezijn lessen gegeven over de Christelijke kunst, over de inleiding in de boeken des O. en N. Testaments en over die plaatsen van het O. Testament, welke in het Nieuwe aangehaald worden. De lessen bij de faculteit der regtsgeleerdheid zijn over het geheel met ijver en belangstelling bijgewoond; er werd blijkens de afgelegde examina goed gestudeerdhetgeen ten deele werd toegeschreven aan spaarzaamheid in het toekennen van lof bij het verleenen der academische graden. Hel eenige buitengewone collegie werd gegeven door den Hoogleeraar van Assen, over eenige plaatsen uit classieke auteurs, op het Ronieinsche regt betrekking hebbende. Onder de leiding van denzeifden Hoogleeraar had ook een openbaar dispnulcollegie plaats. In de faculteit der geneeskunde zijn al de lessen geregeld en onafgebroken voortgegaan. Van de vlijt der studenten in het bijwonen der collegiën is over bet algemeen loffelijke melding gemaakt; vooral werden die lessen, waaraan practische oefeningen verbonden zijn, getrouw gevolgd. Het onderwijs in de anatomie en pbysiologie, benevens de melhodus se- candi, werd dit jaar door 30 studenten bijgewoond. Daarvoor waren 31 lijken beschikbaar. De Prosector Boogaard gaf een cursus tot eigen oefening der leerlingen over pathologische anatomie, weefselleer en microscopie, waarvan ijverig gebruik is gemaakt. Vooral werden zijne lessen over pathologische anatomie, waarvan de studenten het hooge gewigt meer en meer beginnen in te zien, zeer getrouwinzonderheid door de meergevorderdengevolgd. Het aantal van 272 lijkopeningen, leverde tot dit onderwijs voldoende voorwerpen. Aan bet onderwijs in de natuurlijke historie der medicamenten is, behalve eene uitgebreide verzameling van gedroogde medicinale plantenook nog dienstbaar gemaakt eene opzettelijk daartoe ingerigte pharmacologische col lectie, waarin keurige specimina voorkomen. De lessen over de theoretische en practische verloskunde werden met vlijt bijgewoond en de vorderingen bleken uit de regelmatig gehoudene respon- siën. Daarenboven werd een collegie gehouden over de gynaikopathologie. In de faculteit der wis- en natuurkunde bestond over het algemeen tevre denheid over hen, die onderwijs in de wiskunde genoten. De toeleg van de weinigen, die de wiskunde óf meer uitsluitend beoefenden, of ook als onontbeerlijk hulpmiddel tot de studie van eenige andere der wis- en natuur kundige wetenschappen beschouwdenverdiende loffelijke vermelding. Het ouderwijs in de scheikunde werd getrouw bijgewoond, en cenigen verwierven den welverdienden hoogslen graad bij hun examen. Het wordt als een groote vooruitgang beschouwd, dat allen zich niet, zoo als vroeger, gedurende slechts e'én jaar, maar twee achtereenvolgende jaren in de pro- paedeulische studiën oefenenwaardoor zij beter voorbereid lot de genees kundige overgaan, en dat allen zich praclisch in hel scheikundig laborato rium hebben geoefend. Het aantal der studentendie in het afgeloopen academiejaar in het laboratorium hebben gewerkt, bedraagt 26. Ten einde dezen zich nog meer zouden kunnen oefenen, zijn wekelijks, buiten de gewone collegiën, afzon derlijke uren aan het responderen besleedhetgeen uitmuntende vruchten heeft gedragen. De lessen in de scheikunde, toegepast op het fabriekwezen, zijn vooral in het induslrie-collegie geregeld gegeven. Elf jongeliedendie zich op liet fabriekwezen en de pharmacie toeleggenhebben zich voorldurend in het laboratorium praclisch geoefend. Het openbaar landhuishoudkundig onderwijs werd door 292 toehoorders bijgewoond. De lessen over de proefondervindelijke natuurkunde werden door 26die over de mathematische door 2 studenten bijgewoond; op weinige uitzonde ringen nawerd omtrent den ijver en de belangstelling der studenten zeer gunstig getuigd. Het onderwijs in de kruidkunde is geregeld gegeven; onder een aantal van ruim 25 kweekelingen in de pharmacie, waren er velen, die zich door goede studie en grooten ijver hebben onderscheiden. Ofschoon het getal studentendie zich meer bepaald op de sterrekunde toeleggen, uit den aard der zaak gering blijft, werd zij betrekkelijk weder door velen met vrucht beoefend. De Hoogleeraar ging onafgebroken voort, door zijne lessen en uitgegeven geschriften de studie der sterrekunde te be vorderen, en vond in den lust en ijver zijner leerlingen eene niet geringe belooning. De sterrekundige waarnemingen werden weder meerendeels dooi den Observator gedaan. Die waarnemingen en de berekeningen waren in 1854 talrijker nog dan in 1853, en zijn in verslagen en tijdschriften bekend gemaakt; terwijl er vele blijken zijn van den hoogen prijs, waarop zij builen 's lands gesteld worden. De lessen over de natuurlijke geschiedenis van het dierenrijk en die over de vergelijkende anatomie zijn geregeld gegeven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1