Burgerlijke £>lanb. hijmeer dan eenig ander der te Madrid gevestigde diplomalende belangen zijner landgenoolen behartigt. De Baron de Grovestins was dan ook de eenige vreemde Minister, die op het laatste groole Hofbal de eer mogt ge nieten, door de Koningin ten dans te worden geroepen. (A.C.) Te Malaga heeft een Prediker op den kansel allerhevigst tegen de Re gering uitgevaren, zoodat de Overheid hem heeft moeten gevangen zetten. De Regering zendt gedurende de vasten, agenten in alle kerken, daar de Geestelijken zich tot veler ergernis niet ontzien, den kansel in eene politieke tribune en de kerk in eene club te veranderen, met dat verschil, dat zij alleen het woord voeren. Te beginnen met 1 Julij zal de frankering der brieven verpligtend zijn. ITALIË. Op 12 Febr. heeft de Paus op het onverwachts de werkzaamheden aan den spoorweg naar Civita-Vecchia bezocht. Hij toonde zich daarmede zeer ingenomen, daar hij gedurende verscheidene uren alles naauwkeurig heeft bezigtigd. Volgens berigt uit Genua is men met de Oostenrijksche amnestie nog al te vredendoch men houdt het voor beterdat de Italiaansche Mogend heden eerder politieke en administratieve hervormingen daarstellen, willen zij de rust in Italië behouden. Het is waarlijk zonderling, dat men de Porte dwingt tot algemeene verbeteringen in haar rijk, en vooral tot gods dienstige verdraagzaamheidterwijl men in Italiëen vooral in de Ro- meinsche Stalen instellingen behoudt, geheel in strijd met de eischen der beschaving. Te Milaan bevonden zich gedurende de laatste dagen van het, dit maal zeer luisterrijk gevierde, carneval bijna 50,000 vreemdelingen, om aan de feesten deel te nemen. PRUIS SEIS. BERLIJN, 19 Februarij. De Heer Reichcnspcrger heeft met 48 Katholieke leden bij het Huis der Afgevaarden een voorstel ingediend, luidende: het Huis besluite, de Ko ninklijke Staats-Regering uit te noodigen om de noodige maatregelen te nementen einde de Academie te Munster tot eene Katholieke Universiteit in te riglenin alle opziglen dien naam waardig. De Nederlandsche dwerg Jan Hannema is dezer dagen alhier in een 80-tal voorstellingen ten tooneele verschenen en met veel belangstelling toe gejuicht geworden, terwijl de Koninklijke familie zich met hem in hare loge langen tijd minzaam onderhouden heeft. De twee Russische lecningen van 50 millioen zilveren roebels elkvin den op de beurs te Hamburg veel bijval. In de laatste dagen is aldaar voor Russische rekening veel aangekocht, en zijn de fondsen naar Petersburg opgezondenalwaar ze reeds op 102 en 103 genoteerd zijn. De geachte tachtigjarige Bisschop van Skara in Zwedenisop zijn reize naar Stokholm, toen hij aan zijn hötel in de kleine stad Eukoeping in zijn rijtuig wilde stappen, door 3 personen onverhoeds aangevallen, die hem met stokslagen twee wonden toebragten, die zijn leven niet buiten gevaar stellen. De daders zijn onbekend. Te Giessen is een Israëliet, Joseph Gerotwolh genaamd, gevangen genomendie zich aan een reeks van misdaden en bedriegerijen beeft schul dig gemaakt. In 1854 heeft hij zich ook in Nederland opgehouden. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Februarij. De Keizerin is thans ten tweeden male in zeer korten lijd aan een dreigend gevaar ontsnapt, door een gebrek aan het rijtuig, waarin H. M. was gezeten. De Keizer heeft terstond een streng onderzoek naar de oor zaken bevolen, opdat hij aan wiens achteloosheid deze ongelukken zijn te wijlen, worde gestraft. Men verwacht hier tegen hel midden van de vasten een vermaard Pre diker van de Jesuilen-OrdePater Roh. Men heeft opgemerkt dat er in de vasten-predikatiën nog geen melding van het Concordaat is gemaakt. Men verzekert alhier dal de Turksche Gezant die op weg naar Parijs is, het ontwerp overbrengt van een verdrag, ten gevolge waarvan na het sluiten van den vrede, een genoegzaam aantal troepen in Turkye zou blij ven, namelijk 10,000 man Oostenrijksche troepen in de Donau-Vorstendom men en 30,000 man van het Engelsch-Fransch leger in de steden aan de Bosporus. Ook zoude er nog een afzonderlijk verdrag tusschen de Porte en Frankrijk worden geslotenwaarbij de laatstgenoemde Mogendheid zich zou verbinden om de Porte behulpzaam te zijn om het leger op de Fransche wijze in te rigten en daartoe een genoegzaam aantal deskundigen naar Konstantinopel te zenden. RUSLAND. De Keizerin-Weduwe blijft bij voortduring lijdende. Men zegt dat de geneesheeren haar op nieuw de reis naar Berlijn hebben aangeradenin de hoop dat het verblijf in haar geboorteland en in de nabijheid harer broe ders gunstig op haren toestand zal werken. Vorst Gortschakoff heeft bij een te Warschau verleend gehoor te ken nen gegeven, dat hij zeer vereerd was met zijne benoeming en dat hij met genoegen zijne taak aanvaarde. Hij roemde de dapperheid der Polen die in de Krim streden, en wier namen onder die der roemvolste Officieren van het Russische leger belmoren. Hij zou trachten liet verlies van zijnen diep betreurden voorganger zooveel mogelijk te vergoeden en hoopte steeds met gelijken ijver en verknochtheid als deze in de dienst van zijnen meester werkzaam te zijn. TURKYE. Het vertrek van Ali-Pacha naar Parijs zal op 12 Februarij plaats hebben. Vele ambtenaren hadden zich aangeboden om hem te vergezellenmaar dit is slechts aan twee toegestaan. De Generaal Kolconowiteh, krijgsgevangene op zijn woord van eer te Konstantinopel, is dezer dagen aanmerkelijk bestolen. Het Fransche gezag heeft er zich mede gemoeid en den dief ontdekt. 'tWas een Russische knecht van den Generaal, die met zijn buit naar een der talrijke beruchte huizen der voorstad Galate was gegaan, daar de dwaaste verteringen maakte, en ieder op zijne kosten onthaalde. Toen de waard vroeg of hij zoo veel betalen kontoonde de dief zijn schaten vroeg later of de waard dien 'snachts wilde bewaren. Sedert is hij niet meer gezien, en getuigen ver zekeren dat hij het huis niet verlaten heeft. Onderzoekingen hebben een bebloed scheermes en bloedvlekken in een kelder doen ontdekkenalsmede de ridderteekenën des Generaals. Deze en nog gewigliger aanwijzingen hebben naar men verzekert, doen besluiten den waard des huizes gevangen te nemen. Omer-Pacha bevindt zich volgens de laatste tijdingen te Redoet-Kalc'. Zijn leger bestond uit 32,000 man. Men schrijft uit Batoen: De Tunische legerafdeelingna veel ver- moeijing en ziekte doorgestaan te hebben, is tot op een vierde verminderd. Die soldaten zijn eene warme en gezonde luchtstreek gewend; zoo dat zij hier, in weerwil dat zij aan niets gebrek hebben en van vele ldeedingstuk- ken dubbel voorzien zijn, in eenen toestand geraken, waarvan geen her stelling is te hopen. Het ware te wenschen dat er bevel wierd gegeven tot hunnen teruglogt naar Konstantinopel of nog beter, naar hunne haardsteden, daar zij gedurende den winter geheel nutteloos zijnen de Geneesheeren aan den Bevelhebber hebben verklaard dat zoo die soldaten nog langer hier blijven, er spoedig niet ée'n meer de wapenen kan dragen. lederen dag brengen de sloombooten zieken te Konstantinopel aan. Eene Engelsehe maatschappij heeft aangeboden den Spoorweg naar Belgrado aan te leggen. De Nederlandsche overheden te Smyrna hebben aldaar eene handels school gevestigd, waarin verschillende, in het Oosten gebruikelijke, talen worden onderwezen. De Onderkoning van Egypte neemt de doorgraving van de landengte van Suez zeer ter harte. Hij wil op eigen kosten het graven van het voe dingskanaal uit den Nijl naar de zoogenaamde Biltere Meiren aanvangen, en ook, naar men zegt, op den naam van zijnen zoon voor 1,600,000 aandeelen nemen in het kapitaal der op te rigten maatschappij voor het Suez-kanaal. Men meent te kunnen berekenendat de Onderkoning van de openbare inkomsten telken jare ruim 2,000,000 voor zich overhoudt. STARS KERIOTEN. JLoting voor de JTulionulc JtKilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende de alphabetische naamlijst van al de personen, die aan de ligting der Nationale Mi litie, van dezen jare 1856, deel moeten nemen; doen te weten, dat voornoemde naamlijst voor elk der daarbij belanghebbenden ter visie zal liggen, in een der ver trekken van het Raadhuis, van Donderdag den 14'lcn Fehruarij aanstaande, tot Zalnrdag den 23stcn daaraanvolgende, 's morgens van 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den lieer Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Maandag den 25stc™ Fehruarij 1856. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B. C, D, E, F, G, H, I, J en K. En op Dingsdag den 26sten Fehruarij 1856. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint mpf rlp lpltprs L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Ieder opgeschrevene zal bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitge drukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig billet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dog der loling, ter Secretarie kan worden afgehaald; zullende de lotelingen het regt hebben, om bij de oprolling van de loting-nommers op den 25sten Februarij 1856, 's morgens ten 10 ure, zich te koinen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings billet vermelden redenen van vrijstelling hebbendedeze alsdan aan den Heer Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en "Wethouders voornoemd Letden, 12 Februarij 1856. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Van den 11= tot en met den 29 Februarij 185G. BEVALLEN: S. de la Rie, geb. Eduard Z. M. Ju, geb. Favier, 1). M. van Geelen, geb. van Schooten, Z. C. P. Tegelaar, geb. van der KolkD. M. J. Boermageb. TennissenZ. M. Piketgeb. Vroom D. levenl. SI. La- man, geb. Overduin, Z. levenl. G. van der Blij geb.'t Lam, Z. C. Sasse, geb. van den HeuvelD. M. C. Schuurman geb. SchuurmanZ. G. E. van Poelgeest, geb. Plu, D. S. van der Pompe, geb. Vermond, D. J. van der MarkD. J. P. van Wijk, geb. van DrielD. N. Warmenhovengeb. van de MlieenZ. C. M. PalernotteD. J. Wiekhartgeb. van den Brand Gal- jaard, Z. S. Schoutengeb. de Wit1). R. Bromel, Z. C. Slikkelorum geb. Delfos, D. J. Slikkelorumgeb. Paats, Z. A. Piket, geb. Essers, I). A. van den Boschgeb. Broersma Z. W. Slikkelmangeb. van VelsenZ. W. F. Vorst, geb. Vendeloo, Z. J. van Latesteyn geb. Koet, Z. J. Mul der geb. BrakelZ. J. van der Pluymgeb. SchoutenD. C. Schenk D. levenl. - H. Diepenbachgeb. ChrisliaanseD. GEHUWDP. SpoelstraJm. en J. GeensWede. J. F. KoeneJm. en M. Kok. Jd. OVERLEDENJ. Versteeg, 62 j. G. van Putten geb. de Wringer, 29 j. M. Alberse, D., 6 m. C. M. de Bruin; D., 18 d. F. Wynstroom, 72 j. A. G. II. Schuurman Z.2 d. Kaatje Visser, 69 j. H. Klein geb. Massing 68 j. J. Mieloo, 67 j. J. C. Pillekers, geb. Goore 50 j, G. KettenisZ 1 j. en 5 m. Jac. Josepha Hofman24 j. J. LasschuytD. ,6 a. E. Hol- terman geb. Smit, 80j. P. Huibers, 69j.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3