De lieer Botla(le Fransche Consul te Jeruzalemheeft aan den Plan tentuin alhier 2 volwassen exemplaren gezonden van cene diersoortwelke het midden houdt tussehen den wilden ezel en het paard. Het verbod op den invoer van Russische dagbladen is op het punt van opgeheven te worden. Dit besluit, uitgelokt door den goeden geest die de Russische regering schijnt te bezielen, zou een nieuw onderpand voor het sluiten van den vrede zijn. De daling op de onderscheidene graanmarkten blijft steeds aanhouden. De eerste versche groente uit Algerië is reeds alhier aangebragt. Op den 6dcn dezer kwam te Havre van New-York aan, het prachtige Amerikaanschc schip Orient, met eene lading beslaande uit 1031 vaatjes meel en 23,000 mud graan. Dit is het grootste zeilschip dat ooit Havre bezochtwant het heeft eene tonnemaat van 4560 tonnen. Te Mühlhansen is de drukkerij op linnen stoffen van de HU. Paraf-l Javal afgebrand. De schade bedraagt 300,000 fr. De Moniteur deelt een berigt mede uit Dschiddah, betrekkelijk den opstand die eenigen tijd geleden in een gedeelte van Arabib, en wel in het landschaplledschaz uitgebroken is, ten gevolge van de maatregelen der Turk- sche overheden tegen den slavenhandel. Uit dat berigt blijkt, dat de Turk- schc troepen zonder moeite in de oproerige landstreek doorgedrongen en weder meester van Mecca geworden zijn. SPASJE. MADRID, 8 Februarij. De Regering heeft bevel gegeven om in de Baskisebe provinciën over te gaan lot den verkoop der nationale goederen. De lieer BruiL is als Minister van Financiën vervangen door den Heer Francesco Santa-Cruz. De nieuwe Minister zal, naar men zegt, de belasting wet op de voorwerpen van verbruik van zijn voorganger niet overnemen De vlottende schuld zal hij in cene vrijwillige geconsolideerde veranderen. Uil Perpignan en Barcelona schrijft men dat de Carlislen zich gereed maken om in het voorjaar weder in hel veld te verschijnen. Cabrera zou de ziel van deze nieuwe onderneming zijn. De andere hoofden zijn door de laatste gebeurtenissen ontmoedigd. De builenlandsche clubs zijn mede zeer werkzaam. Men kan stellig aannemen dat deze pogingen niet beter zullen slagen dan de vorigen, en slechts zullen strekken om de algemeene ellende le vergroolen. ITALIË. In Sardinië blijft men zeer ontevreden over den loop der zaken. De vrede is voor de bedoelingen van sommigen in dat Rijk eene ongewenschte zaak, omdat men gelooft, dat nu hel eenige gevolg van de deelneming aan den oorlog zijn zal, dat de schulden met eenige millioenen zijn vermeerderd en eenige familiën in rouw gedompeld, terwijl de invloed naar builen hoe genaamd niet is toegenomen. Generaal de la Marmora is te Turyn aangekomen. rnnssEiv. BERLIJN, 10 Februarij. De Kamer van Afgevaardigden heeft met eene groote meerderheid het voorstel van Graaf Schwerin verworpenwaarbij die vrijzinnige afgevaar digde een onderzoek verlangde omtrent de onwettige inmenging van de Regering, bij de laatste verkiezingen. Het vroeger vermelde eigenhandig schrijven van den Keizer van Rus land aan den Paus, betrekkelijk de vervulling der openstaande R. K. Bis schopszetels in Polenen de oprigling van nieuwe bisdommen in dat land wordt in brieven uit Petersburg, dezer dagen alhier ontvangen, voor ver zonnen verklaard. Nabij Lausanne in Zwitserland heeft men onlangs het geraamte van een rhinoceros der voorwereld gevonden. Dit dier schijnt in die streken zeer gewoon geweest te zijn. De Jezuiten breiden zich in Noord-Duilschland steeds meer uit. Zoo zullen zij le Bonn het voormalige Kapucijner klooster aankoopen; ten einde aldaar hun verblijf te vestigen. De speelbank te Baden-Baden is voor 185G en 1857voor de som van 127.400 fl. verpacht geworden. Het gchcele bedrag dier soiti zal gebezigd worden tot verfraaijing dier badplaats. De haven van Mannheim is met schepen opgevuld, die alle granen inladenwelke aldaar in ontzaggelijke, hoeveelheden opgehoopt zijn. In de afgeloopen maand werden aldaar ten minste 90,000 centenaren graan ingeladen en Rijn afwaarts vervoerd. De Dcensche Regering heeft thans bij dc conferentie die ter regeling van den Sondtol wordt gehouden, voorgesteld, dien tol te kapitaliseren, voor een bedrag van 36 millioen Rdls. Dc Russische gcvolmagligde heeft hierin toegestemd, maar de overigen moeten daaromtrent nadere instruetiën hunner Regeringen vragen. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 Fébruarij. Op 24 April, den verjaardag van 's Keizers huwelijksvoltrekking, zal de eerste steen worden gelegd van de kerk, die uit vrijwillige giften wordt gebouwd, ter herinnering aan den moordaanslag op den persoon des Keizers gepleegd. De gezamenllijke Bisschoppen zijn door de Regering uitgenoodigd om zich nog in deze maand tot het houden van eene Synode alhier te vereenigen. Een onzer dagbladen deelt eenige zinsneden uit den onlangs uitge- vaardigden herderlijken brief van den Bisschop Van Bergamo mede. Daarin wordt onder anderen de vrijheid der drukpers voor een werk des duivels verklaard; dc censuur wordt een bewijs van de wijsheid der voorvaderen genoemd; de vrijheid der drukpers een ongeluk voor het land, cene giftige plant, enz. Dc Indép. Beige meldt van hier het volgende In Stiermarken heeft zekere Abt Jarisch, Katholiek Priester en School opziener, een Almanak uitgegeven met een titelvignet, verloonende een Protestant met een Bijbel, een Jood met een pak of beurs, dit wist zijn beriglgever niet zeker, een Muselman en een Afgodendienaar met het devies-: deze hebben een godsdienst maar geen geloof. Deze uitgave, Waarvan de inhoud den titel waardig washeeft een billijke verontwaardiging bij Pro testanten en Joden opgewekt, en hoewel dit ellendig schotschrift terstond is verboden, hebben de Proteslanlsche Kerkcraad en dc Opperrabbijn hunne klaglen ingediend. Het gcregtelijk onderzoek is reeds aangevangen. Overigens vinden de aanmatigingen der Lombardysche bisschoppen navol ging noch bijval, en heeft dc Minister van Eeredlenst de hoóge geestelijk heid en den Gouverneurs der Provinciën brieven gezonden ter voorkoming daarvan. Men gaat voort de grenzen aan de Zijde van Rusland te ontwapenen, RDILAIVD. De Keizer heeft de Generaals Totlebcn en Wassikiloff benoemd tot Rid ders der Wladimir-Ordede uitstekendste militaire onderscheiding in Rusland. De Keizer heeft bevolen, dat wegens het overlijden van Prins Paske- witsch de garde en het leger gedurende 9 dagen, en de regementen die zijnen naam voeren voor 6 weken rouw zullen dragendaarenboven zaf men in het geheele Koningrijk Polen gedurende 9 dagen rouw aannemen en zullen alle openbare plaatsen van vermaak voor dien tijd gesloten zijn. Prins Gortschakoff, vroeger Bevelhebber Van het zuider-leger is bij Keizerlijk bevelschrift benoemd tot Bevelhebber van het midden-leger cn tevens tot Stedehouder van het Koningrijk Polen. Ter eere van Vorst Gortschakoff heeft een groot gastmaal plaats ge had, waardoor de adel een blijk van hulde aan dien Opperbevelhebber wilde geven. De Grootvorst Michael was daarbij tegenwoordig. Graaf Orloff, aan wiens bezadigde handelwijze ten jare 1340 men het dank weet, dat toenmaals cene botsing tussehen Rusland cn de Westersche Mogendheden voorgekomen is, en die nu naar Parijs gaat om deel aan dc vredes-conferenliën te nemen, zou zich dus hebben uitgelaten: Menzikoff heeft veel geëischt, maar weinig verworven; ik zal weinig gaan eischen, Om veel le verkrijgen." TURKTE. Het gerucht heeft zich te Konstantinopel verspreid, dat Lord Redcliffe, in een bijzonder gehoor, den Sultan had uitgenoodigd het bal, dat hij op 31 Jan. zou geven, met zijne tegenwoordigheid te vereeren en dat zulks door hem was aangenomenzoodat de Turken lot hunne ergernis zullen moeten zien dat het hoofd der geloovigenop het feest van een ongeloovige verschijnt. Eene zaak tot hiertoe zonder voorbeeld. In de Engelsche kerk te Jeruzalem zag men op den laatslen Drieko ningendag den Turksehen Pacha Kiamil, door zijne Turksche en Fransche Secretarissen vergezeld, statig binnentreden, zijne plaats in de bank nemen en de godsdienstoefening ten einde toe bijwonen. Treffend was het den aanzienlijken muzelman, met het gebedenboek der Engelsche Kerk in zijne eigene taal in de handhet Te Deum en de leerrede in de aloude Vredestad te zien aanhooren. Vroeger had hijhij eene officiële gelegenheiddie kerk reeds eenmaal bezocht, maar nu kwam hij geheel uit eigene beweging. STADS BERIETET. Loting xoor de Jk"ationale dlilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende de alphahetische naamlijst van al de personen, die aan de ligting der Nationale Mi litie, van dezen jare 1856, deel moeien nemen; doen te weten, dat voornoemde naamlijst voor elk der daarbij belanghebbenden ter visie zal liggen, in een der ver trekken van bet Raadbnis, van Donderdag den 14dea Februarij aanstaande, tot Zalurdag den 23sten daaraanvolgende, 's morgens van 10 tot des namiddags ten 9 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zaT plaats hebben op- de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Maandag den 25stcn Februarij 1856. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B. C, D, E, F, G, II, I, J en K. En op Dingsdag den 26sten Februarij 1856. Des morgens ten 10 ure, voor dc ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y cn Z. Ieder opgeschrevene zal bij een billet worden opgeroepen, om tot de loling ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitge drukt; terwijl door ben, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig billet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dag der loling, ter Secretarie kan worden afgehaald; zullende de lotelingen het regt hebben om bij de oprolling van de loting-nommers op den 25sten Febrnarij 1856, 's morgens ten 10 ure, zich te komen overtuigen dat al dc nommers, welke daartoe worden vcrcischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag cn het uur, in het oproepings-billet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, deze alsdan aan den Heer Militie-Commissaris op le geven. En zal deze door aanplakking cn plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Te y-den, 12 Februarij 1856. VAN LIMBURG STIRUM. De Secietaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3