Ministers tan Oorlog en van Binnenl. Zaken, met de verklaring dat, «naar liaar oordeel, de wet ten opzigle van A. W. de llooy verkeerd is toegepast, en met verzoek van mededeeling der te nemen maatregelen van herstel;" is ten slotte, na breedvoerige behandeling, met 27 tegen 21 stemmen aan genomen de volgende motie van den lieer van RappardDe Kamerge hoord hel Verslag der Commissieverklaart zich niet te vereenigen met het. voorstel in het verslag bevat, doch in aanmerking nemende dat er verschil van gevoelen beslaat over de toepassing eener wettelijke bepalingen het wenschelijk is dat deze zaak in nadere overweging worde genomen, ook ten einde bij de te verwachten wet op de nationale militie alle twijfel worde weggenomen, besluit dit verslag te verzenden aan de Ministers van Oorlog en van Binnenl. Zaken." Verder is besloten dat op aanst. Donderdag zullen aanvangen de beraad slagingen over: 1°. het voorstel van den Heer Rochussen tot het instellen eener enquête omtrent het misbruik van sterken drank, 2°. acht wets-ont- werpen lot naturalisatie; en 3'. het wets ontwerp tot nadere vaststelling van het eindcijfer van het Vde lloofdst. der begrooling voor 1855 BinnZaken). Als gcvolmagtigden van Sardinië bij de vredcs-onderhandelingenzul- I len, volgens officiële opgave, optreden Graaf Cavour, Voorzitter van den Sardinischen Ministerraad, en Markies de Villamarina, Gezant van Koning Victor Emanuel alhier. De Heer d'Azeglio heeft om redenen van gezond heid moeten bedanken voor de hem opgedragen betrekking. De gevolmagligden voor het vredes-congres zullen in het laatst dezer week alhier aankomen. De Turksche afgevaardigde wordt den 18den stellig verwacht, zoodat de onderhandelingen op den 20st™ een aanvang zullen kunnen nemen. Waarschijnlijk zullen zij niet lang duren, daar de Keizer gaarne den uitslag bij dc opening der Wetgevende Kamers op 3 Maart zou mededeelenen zich bepalen bij eenvoudige onderhandelingen over het slui ten van een vredcs-tractaat met Rusland, zoodat de meening van hen die een congres over al de Europesche aangelegenheden verwachtten ongegrond is. De Ass. Nat. zegt dat Rusland een wapenstilstand van 4 maanden verlangt. Het Journ. des Déb. deelt het volgende mede, omtrent den inhoud der depêche, waarin Graaf Nessclrode het Weener Kabinet van de toetre ding tot de gedane voorstellen kennis geeft. Zij is, naar ons verzekerd wordt, zeer gematigd en vredelievend, en draagt zoo zeer den stempel der opregtheid, dat niemand langer den goeden wil van de Russische Regering in twijfel trekt. Evenwel drukt de rijkskanselier op het gewigt der door Rusland aangenomen voorwaarden, en geeft te kennen dat meer door den Keizer niet zou kunnen worden bewilligd; dat het bij art. 5 van het Oos- lenrijksche voorstel voorbehouden regt om aan dc hoofdvoorwaarden nadere bedingen toe te voegen niet moet worden gebruikt om afstand van grond gebied, elders dan in Bessarabië, van Rusland te vorderen, dat evenmin vergoeding der oorlogskosten moet gevorderd worden. Te Berlijn heeft alle twijfel aan de opregtheid van het Russische kabinet opgehouden; en men houdt het aldaar voor zeker, dat Keizer Alexander thans, nu hij met liet aannemen van het ultimatum den moeijelijksten stap gedaan heeft, op den ingeslagen weg zal voortgaan. Men schrijft van daar, zegt genoemd blad, dat Keizer Alexander door de gebeurtenissen des oorlogs opmerkzaam ge worden is op talrijke gebreken in de inrigling van zijn rijk, die veel kracht- verlies en aanmerkelijke gevaren medebrengen; en met het oog hierop oor deelt de Keizer dat de oorlog, wanneer hij tijdig beëindigd wordt, meer nut dan nadeel aan zijn rijk gedaan zal hebbenniettegenstaande de ram pen van twee veldlogtcn. Men begint nu ook met blijdschap den blik te vestigen op de hervormingen van maalschappelijkcnstaatkundigen en gods- dienstigen aard, die de Keizerlijke regering in den zin heeft, en welke voor Rusland eene onschatbare vrucht van den oorlog zullen zijn. Hoewel de vrede nog niet gesloten is, koestert Keizer Alexander plannen van groo- ten omvang: hij zou de lijfeigenschap opheffen en alzoo de in zijne onder danen geschonden waardigheid des menschen herstellen willen hel alge meen bestuur des lands grondig hervormen; een uitgestrekt spoorwegnet aan zijn rijk schenken; de groote stroomen van Rusland door kanalen onderling verhindende vruchtbare wildernissen met landverhuizers be volken en met name de scharen arbeidzame lieden derwaarts lokken die thans jaar op jaar Duitschland verlaten om over den Oceaan een beter vaderland te zoeken; en zijne onderdanen van eene andere dan de heer- schende godsdienst, door wegneming hunner gegronde grieven meer aan Rusland verknocht maken. Maar de Keizer weetdat voor zulk eene taak tijd en geduld, vaste wil, maar ook gematigdheid en bovenal vrede vcr- eischt worden. Daarom maakt men staat op het welslagen der vredes onderhandelingen. Bij besluit des Ministers van Landbouw, Koophandel en Openbare Werken is bepaald, dat er van 23 Mei tol 27 Junij 1856, en van 22 Mei tot 6 Junij 1857, in deze hoofdstad eene lentoonstelliug van vee en voort brengselen van landbouw zal plaats hebbenzoo voor inzenders uit Frankrijk als van buiten 's lands. Er zullen bijzondere belooningen worden toegewe zen voor elk der klassen, zoo binnen- als buiten 'slands, voor het vee van Engelsch, Friesch, Zwilsersch ras, enz. De Fransche Regering zal de kosten van vervoer zoo van het vee, als van de voortbrengselen, dragen, zoodra een en ander op Fransch grondgebied is. Om lot de tentoonstelling te worden toegelaten, moet, 0 weken vóór de opening der tentoonstelling, aan den Minister eene verklaring worden ingezondeninhoudende den naam en de woonplaats van den inzender, de klasse waartoe de voorwerpen be lmoren, hunne benaming, hun gebruik en den prijs van fabrikaadje. Al die inlichtingen moeten voor de tentoonstelling van 1856, uiterlijk vóór den 9<icn April aanst. worden toegezonden. De inschrijvingen voor het leger in het Oosten bedragen thans 956,613 fr. De Minister van Oorlog heeft in het museum Dusommerard doen plaat sen het kruis van Sl. Wladimir, dat in de Krim op de ltussen veroverd en door den Maarschalk Pélissier overgezonden is. Door dc Carmèl zijn berigten uit Konstantinopel aangebragt lot 31 Jan. In de Krim hielden de Russen zich stilmaar de forten ten noorden van Sehastopol zetleden hun vuur voort en verdubbelden het zelfs. Het uit Rusland ontvangen bevel tot staking der vijandelijkhedenschijnt dus al leen te doelen op het geval dat de wapenstilstand zal zijn gesloten. De beraadslagingen over de gelijkstelling der Christenen in Turkye is geëindigd met een gastmaal, dat door den Pruissischen Gezant niet is bijgewoond. De conferentien over dc Donau-vorstendommen zullen hervat wordenzoodra Lord Stratford dc Redcliffe zijne instruction zal hebben ontvangen. Ook zullen de laatste conferentien over het regt van eigendom der Europeanen worden gehouden. Turkije geeft het beginsel toedoch wil eene volkomene gelijkstelling van Christenen en Muzelmannen, zoowel in zake van belastin gen en conscriptien als voor de wel in het algemeen. Ismail-Pacha is naar Trebizonde vertrokken om zich bij het leger in Ana- tolie te voegen. De onlusten onder de ongeregelde troepen zijn gedempt. De spoorwegmaatschappij van Orleans laat thans een Keizerlijken trein vervaardigen, uit 5 of 6 prachtige rijtuigen beslaande, welke door middel van sierlijke gaanderijen gemeenschap met elkander zullen hebben. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ISELCIE. De dienst der poslerij tusschen België en Nederland laat thans veel te wenschen over. De brieven van Amsterdam en Rotterdam komen 24 uren na de afzending hier aan. Omgekeerd vindt hetzelfde plaats. Aan de beurs te Antwerpen ligt een adres ter teekening om aan de Regering te verzoe ken maatregelen te nemen die hierin voorzien. ENGELAND. LONDEN, 10 Februarij. Op eene in het Lagerhuis door den lieer Cobden gedane interpellatie nopens de Amcrikaansche aangelegenheden, heeft Lord Palmerslon de ver klaring afgelegd, dat de Regering niets wat met de waardigheid van het land overeenkomt, onbeproefd zal laten, om een oorlog, met de rampen daaraan voor beide landen verbondente voorkomen. De Minister zeide, onder luide toejuiching van al de ledendat twee volken door zulke naauwe banden en gemeen belang verbondenniet in oorlog zouden komen zonder gewigtige en onvermijdelijke oorzaken; dat eene zoodanige oorzaak, volgens hem thans niet bestonddat een oorlog voor beide landen verder felijk zoude zijn, en dat zoo men van beide zijden opregt naar de beslech ting van de geschillen verlangde, men een uilslag zou verkrijgen, de eer der beide volken waardig." Sir J. Walmsley zal den 19dcn dezer aan het Lagerhuis voorstellen de museums en het glazen paleis des Zondags voor het publiek open te stel len; in geval de motie verworpen wordt, zal de Heer Scullcy het voorstel doen dien dag de clubs in het Westend te sluiten. De instelling der nieuwe Ridderorde van het Victoria-kruis wordt als een staatszet van Lord Palmcrston beschouwdom zich de gunst der volks klassen te verzekerendoor een onderschcidingsteekcn in te voeren waarop de geringste burger even veel regt zal hebben als de Hertogen en Pairs uit de aanzienlijkste geslachten, voor welke de orden van Bath, den Distel en den Kousenband uitsluitend weggelegd zijn. Bij de mededeelingdat de Haarlcmsche Courant hare tweede eeuw feest gevierd heeft, voegt de Londensche Publisher's Circular de opmer king, dat de beroemde Macauley de eerste jaargangen dier Courant voor zijne geschiedenis van Engeland onderzocht heeft. In dc gevangenis van Queen's Bench is onlangs een zekere Heer Du Pré overleden, die 44 jaren geleden daar voor schuld was opgesloten geworden. In het arsenaal te Woolwich zijn thans 9000 personen aan het werk. De groote stoom zaagmolen van den Heer Woodball in Peckham is nagenoeg tot den grond toe afgebrand, waardoor een grool aantal werk lieden van arbeid is versloken. In den laatsten tijd hebben zware stormen in hel Kanaal gewoed. Daardoor zijn bij Shields 10 schepen op strand geworpenen een groot aan tal beschadigd. Ook nabij Liverpool zijn 5 schepen verongelukt. De gele den schade berekent men op 15,000 a 20,000 Dc stad Glasgow heeft ook veel geleden; gehcele daken waren van de huizen afgerukt en de straten met puin bedekt. FRANKRIJK. PARIJS 10 Februarij. De Divisie-Generaal Despeaux is tot Grootkruis van het Legioen van Eer benoemd. Die Generaal is thans 95 jaren oudheeft 80 jaren dienst en be zit reeds 62 jaren lang zijn tegenwoordigen rang. Hij heeft zeven veldtog- ten gemaakt, in een waarvan hij het regter oog heeft verloren. -Krachtige pogingen worden aangewend om den Paus te doen hesluiten naar Frankrijk te komen. De Keizer verlangt dit vurig. Aan Pius IX zijn de schitterendste toezeggingen gedaan om hem te bewegengeen acht te slaan op den tegenstand dien het plan zijner reis bij de meerderheid der Kardinalen ontmoet. Napoleon III, die zijne plannen vooraf rijpelijk over weegt, heeft reeds alles in gereedheid voor het geval dat Pius IX mogt be sluiten te komen. Men verzekert dat tijdens de vredes-onderhandelingen alhier, eene wa penschouw zal plaats hebben over 100,000 man. De Keizer zou hierdoor willen doen zien, welke hulpmiddelen hem nog voor den oorlog overblijven., behalve de aanzienlijke strijdkrachten die zich reeds in het Oosten bevinden. De Keizer maakt tegenwoordig veel werkom zich bij het leger be mind te maken; er gaat geen dag om waarop hij niet Officieren aan zijne tafel noodigt. Elke avond is een der schouwburgen door militairen gevuld. Het Wetgevend Ligchaam en den Senaat zijn tegen 3 Maart bijeen geroepen. De Generaal Bosquet is lot Senator benoemd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2