LEYDSCHE COURANT. a 1836. WOENSDAG 13 FEBRUARIJ. iV. 19. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. f 12 in liet jaar De Prijs der Courant de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Februarij. De «vallende ster" op Zondag den 3Jcn dezer 's avonds, op verscheidene plaatsen, zoo binnen als buiten 's lands, opgemerkt; is ook bier in de nabij heid der stad door iemand gezien, die ons het navolgende daaromtrent mededeelt. De lucht was helder en de slerren flikkerden met buitengewonen glans. Plotseling vertoonde zich in het ZZO. omtrent ^Groole Hond een lichtbol, schijnbaar zoo groot als Sirius, met een blaauwachlig wit licht. Hij school regtlijnig van bet oosten naar het westeneene lichtstreep nalatende. Toen de lichte kern in de nabijheid van «Haas was gekomen, scheen bet als werd zij plotseling in hare vlugt gestuit, en er ontstond eene duidelijk zigtbare ontploffing als van een vuurpijl, eri de blaauwachtig wille kleur van het lichtpunt veranderde in vuurrood. Het verschijnsel kon door den opmerker wegens eene groep van boomen niet verder gevolgd worden, liet was niet langer dan 3 tot 4 seconden zigtbaar, en had omstreeks 8 uur 14 minuten plaats. Een daarmede gepaard gaand geluid is niet gehoord. Dezer dagen ziet het licht eene tweede wederlegging van Dr. J. C. Zaalberg's feestrede, ter gedachtenis der Kerkhervorming, door J. C. H. Mure', It. K. Priester en Professor aan het seminarie llagevcld. Naar men zegt heeft Dr. J. C. Zaalberg, van deze verschijning onderrigt, met de be antwoording van Pater Frentrop's leerrede gewacht, om thans beide te gelijker tijd in open brieven te behandelen. Men verneemt dat door de Friesche sloomboot-reederij te llarlingen ter vervanging van het stoomschip Friso de voor een paar jaren nieuw ge bouwde stoomboot l'iero in dc vaart tusscheu Lemmer en Amsterdam zal worden gebragt, en levens, dat zij zich tot den Minister van liinnenl. Za ken heeft gewendom met die stoomboot voortaan dagelijks lusschcn beide plaatsen heen en terug te mogen varen. De (iron. Cour. zegt, dat Z. Exc. de Minister van Oorlog niet van gevoelen isdat Groningen als vesting kan worden opgehevenomdat het algemeen belang vordertdat Groningenmet de linie van Helpmanen de vesting Delfzijl, voor 's rijks verdediging behouden blijve. Wanneer Gronin gen als vesting opgeheven werd, zou er, naar het oordeel van den Minister, genoegzaam aan geene verdediging van hel oostelijk gedeelte des rijks meer gedacht kunnen worden. Z. M. beeft dan ook op het adres ter dezer zake van dc Stalen der provincie Groningen, tot zijn leedwezen, afwijzend moe ten beschikken. Vervolg der beschrijving van de Hollandsche Vrijstaten, in Africa, getrokken uit de mededeelingcn van Dr. Peterman. Zie ons voorlaatst nommer. De Oranjerivier Vrijstaat, ten westen van Natal, verbindt de Kaap-Kolonie met de Transvaalsche Republiek, wordt ten Z. door de Oranje-, ten W. en N. door de Vaalrivier en ten O. door het slechts op enkele plaatsen toegankelijke Drakenbcrg- of Qualhlambagebergte begrensd en is ongeveer 100 uren lang en op de grootste breedte nagenoeg zoo breed. In 1830 noemde Sir Harris het nog een woeste wildernisalleen door woeste zwer vende Kafferhorden bezocht; sedert begonnen zich daar boeren neer te zet ten, werd het den 3dc" Feb. 1848 in het Britsche rijk ingelijfd, doch later vrij gegeven, en thans door een volksraad onder een vrij verkozen Voor zitter Landdrosten en Heemraden geregeerd. De bevolking wordt op 15,000 zielen geschat, waarvan 2/3 van Europeschen oorsprong. Het is door vele rivieren doorsnedenen bevat op onafzienbare grasvlakten een menigte Antelopen en dergelijke, alsook Rhinocerossen en Olifanten en ook Leeuwen. De uitvoer van Paarden en slaglvee naar de Kaap, is hier de hoofdbron van bestaanook neemt de schapenfokkerij zeer toedie uit muntende Merino-wol oplevert. De zomer is er niet zoo heet als aan de Kaap en de winter droog met sterken vorst, zoo deze al cenigzins schaadt aan de fijnheid der wol, zij wordt er des te langer door. Het bergachtige oostelijke deel is zeer ge schikt tot den landbouw, men wint er de beste tarwe. Ten opzigte der delfstoffen is het land nog weinig bekend. Men heeft echter reeds kolen, ijzer en andere ertsen gevondenen goudkorrels die meerdere vondst voorspellen. De groole wegen zijn overal uitmuntend beter dan aan de Kaap. De Vrijstaat is verdeeld in de districten Caledon of Smilhfield, Bloemfon tein, Winburg en Harry Smith of Vaalrivier. De stad Smilhfield neemt zeer in bloei toe, zij bezit een rnime Holland sche kerk en vele winkelswaar men allerlei Engelsehe handelsartikelen kan bekomen. Ruim 30 uren verder ligt de stad Bloemfonteinwaar vijf jaren geleden naauwlijks eene woning stond en nu al meer dan 200 meest goed gebouwde huizen, eene Hollandsche kerk die 2000 heeft gekost, eene Bisschoppe lijke, eene Wesleysehe en een Roomsch-Katholieke. Zij bevat ook reeds een schouwburgeen societeils-gebouwen bezit een dagblad. 20 uren N. O. van Bloemfontein, ligt de stad Winburg met 60 huizen en eene kerk, en een 25 uren ten N. O. aan den voet van het Drakenberg- gebergteHarry Smith of Vrededorp. Sedert 3 jaren staan daar reeds 40 huizen. Overal zijn Predikanten en Onderwijzers aangestelden het is te verwachten dat onder den tegenwoordigen scherpzinnigen Voorzitter J. F. Hoffmannde Vrijstaat overvloedig tot uitbreiding van beschaving en Chris tendom in Zuid-Africa zal bijdragen. In de nabuurschap leven nog vreed zaam een paar kleine half wilde stammenvan gemengde Europesche en Lnlandsche afkomst. De Transvaalsche Republiek is door het Quatblambagebergle afgeschei den van de kolonie Natal en verschillende Kafferstammen, en de Vaalrivier vormt de grens lusschen den Oranjerivier Vrijstaat. De Transvaalsche Re- publick is de grootste, zij bevat 3780 Duilsche mijlen, terwijl (volgens latere melingen dan die in ons nommer van den 8stcn dezer opgegeven) Na- tal slechts 1145, en de Oranje Vrijstaat 2310 Duitsche mijlen groot zijn. De grond is voortreffelijk en beslaat uit verschillende kleiaarde en zand en kan door het van de bergen afstroomend water gemakkelijk wor den bevochtigd. Behalve ecnige naakte granietrotsen, heerscht er ook een welige groeikracht; bosschen en weiden wisselen elkander af. Van uur tot uur ontmoet men gróote kudden van hoornvee, schapen en geiten, door zwarte herders geweid en hier en daar eenvoudige boerenwoningen en Kaf- ferhulten met afgesloten boomgaarden en akkersdie de blanken met hulp van eenige inboorlingen bearbeiden, en voorls voor de deuren een aartsva derlijk volkje omgeven door pluimgedierte en door zwarte bedienden. Het klimaat is bij de hoogé ligging des lands (5 tot 7000 voet boven de zee) als in bet zuiden van Europa. Er is geen bepaalde regentijd, het regent er niet zoo veel als in Nederland, maar de buijen zijn zwaarder en dc vele oude lieden getuigen voor de gezondheid der luchtstreek. Alle Europesche en keerkringsgewassen gedijen hier. HCt gras is dikwerf 6 en 7 voet lang. De tarwe brengt viermaal zoo veel op als in Nederland, de woudboomen bereiken eene aanzienlijke hoogte en zoowel ool'tboomeu als wijngaarden tieren er welig. De schaduwzijde van de zoo gelukkige ligging des lands is de groote af stand van de kust. De naaste haven is de Delagoa-baaimaar de weg derwaarts loopt deels door een ongezonde streek, vol menschen en dieren pijnigende insekten. AVilde dieren hoort men 's nachts wel in de verte brullen, doch zij ko men niet in de nabijheid der woningen. In bet noordoosten zijn de tal rijke insekten een groole plaag. Eene soort van vliegen dooden soms run deren en paarden, witte mieren ondermijnen de woningen die men door teerkalkenz. verzuimde te beveiligen en maden en kevers verslinden de tuinvruchten. (Verv. en Slot hierna.) 's GRAVENIIAGE12 Februarij. De Heer A. A. van de Kasteele, Directeur van het Kon. Kabinet van Zeldzaamhedenis benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft tot Militie-Commissaris in de prov. Zuidholland benoemd den gepensioneerden Luit.-Kolonel J. E. Muller. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. G. Nilant Bannier, als President van de Arr.-Regtbank te Deventer. Uit Soestdijk wordt gemeld, dat H. M. de Koningin-Moeder, gelijk vroeger, ook dezen winter aanzienlijke uitdeelingen door de commissie van weldadigheid aldaar, beeft laten doen, waardoor een getal van 200 perso nen en 150 kinderen zijn beweldadigd. Bovendien wordt er ook nog het onderwijs en de geneeskundige hulp door haar sedert dien tijd bekostigd. II. M. wordt in Mei terug verwacht, maar daar, naar men zegt, de krooning van den Keizer van Rusland in April of Mei zal plaats hebben, kon die lerugreize nog wel eenige dagen worden uitgesteld. Door de gezamentlijke reeders te Scheveningcn zal een adres aan de Tweede Kamer worden gezonden, om te verzoeken hare goedkeuring aan bet aanhangige ontwerpzoo als het is liggendeniet te gevenmaar het visschen met de netten gedurende het gansche jaar vrij te laten, geljjk zulks door Fransche, Belgische en Engelsehe visschers geschiedt. Tweede Kamer der Staten.'Generaal. Vervolg der zitting van Zaturdag 9 Februarij. In die zitting waarin de beraadslagingen plaats hadden over de conclusie van het rapport der Commissie op de nadere van Regerinswege ingezonden inlichtingen op het adres van A. de Rooy te 's Gravenhage, wegens de inlij ving van zijnen zoon bij de nationale militie, welke conclusie strekte om de Kamer te doen besluiten het rapport der Commissie te verzenden aan dc

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1