LEYDSCHE COURANT. iV. 18. MAANDAG 11 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENL AIVI)SfiHE BERIGTEN. LEYDEN, 0 Februarij. Gisteren droeg de Hooggel. Heer Mr. S. Vissering de waardigheid van Rector-Magnilicus onzer Hoogeschoolgedurende het afgeloopen Academie jaar door hem bekleed, over aan den Uooggel. lieer J. H. Scholten, met het houden eener pleglige redevoeringde conditione Patriae et moribus Batavorum saeculo XVIIin Guilielmi Templii Libro nObservationum" notatis-, d. i. over de gesteldheid der Nederlanden en de zeden der Neder landers in de XVIIde eeuw, volgens Sir William Temple's «Observations upon the United Provinces of tbc Netherlands." Daarna vermelde Zijn Hooggel. de lotgevallen der Hoogeschool en bragt o. a. eene warme hulde aan de nagedachtenis, van den in het afgeloopen jaar zoo vroeg ontslapen hoogverdienslclijken Hoogleeraar A. Niermeyer. Aan den avond van dien dag hebben de gebruikelijke Serenades bij on derscheidene llooglceraren plaats gehadna afloop waarvan de ITII. Studenten zich aan eenen gcmeenschappelijken disch in de Schouwburgzaal hebben vereenigd. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding der stadsver- lichting door Gaz aan den Helder, voor den tijd van 25 jaren, was de minste inschrijver de Heer D. A. Sehretlen alhier, voor de som van ƒ150,000. Aan F. II. Heemskerk, gewezen Custos bij het Kabinet van Natuur kundige werktuigen aan de Hoogeschool alhier, is verleend een pensioen van ƒ163 'sjaars. Het getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 3 Februarij 363 volwassenen174 kinderente zamen 537. 4 397 190 587. 5 406 196 602. 6 401 188 589. 7 398 190 588. 8 390 185 575. 9 372 178 550. Door den Minister van Oorlog zijnde vcreisehle bevelen gegeven om de miliciens, bchoorende tot de ligling der Nat. Militie van het jaar 1851, het paspoort uit te reiken. Door den Intendant in de lstc Militaire Administrative Directie zal op den 6dcn Maart te 's Gravenhage aanbesteed worden de levering van 1000 Wollen Dekens voor de Hospitaaldienst. In Januarij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 67,374 personen en is ontvangen ƒ73,099.191; op den Rijnspoorweg vervoerd 44,998 personen en ontvangen ƒ77,301.131. Volgens de X. C. heeft de Kapt.-Luit. ter Zee Fabius, die eenige dagen geleden te 's Hage is aangekomen, hel tractaat met den Keizer van Japan gesloten, medegebragl, hetwelk eerlang zal openbaar gemaakt worden. De inhoud van gemeld tractaat zou de stoutste verwachtingen die men van de zending had gekoesterd, verre overtreffen. De Minister van Koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragldal met den lstcn September dezes jaars 3 jongelingen zullen wor den bestemd om, volgens de daaromtrent vastgestelde reglementenonder het oppertoezigt van den lieer G. J. Mulder, Hoogleeraar te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers, en wel 2 voor de dienst in Oost- lndië, en 1 voor die in West-Indië. De afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige We tenschappen van de Koninklijke Academie van Wetenschappenzal eene ge wone vergadering houden te Amsterdam, op Maandag den 11Jcn dezer. Eerstdaags zal het schip Jan van Gaten, te Rotterdam zeilvaardig wezen, om naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken, ten deele tot overvoer van passagiersgehuwden en ongehuwdendieuitgelokt door de berigten van daar, een nieuw vaderland en een ruimer bestaan gaan zoe ken. Men rekent het getal van hen, die in het afgeloopen'jaar, hetzij naar de Kaap-Kolonie of naar de onafhankelijke boeren zijn vertrokken, op ongeveer 100 zielen, en schijnt het daarvoor te moeten houden, dat het getal vertrekkende personen in het loopende jaar grooter zal wezen. Daarbij komen nog de jongelingen en jonge dochtersuit te zenden door de Com missie, aan wier hoofd Ds. Heldring staat. De Arr.-Regtbank te Assen heeft den Heer Mr. J. A. W. Gratama redacteur en uitgever der Provinciale Drenthsche en Asser Courant, ter zake van laster gepleegd tegen den Heer J. F. Zijlker, lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal, veroordeeld tot eene eenzame opsluiting van drie dagen, eene geldboete van ƒ100 en in de kosten. Op den spoorweg tusschen Maastricht en Aken heeft dezer dagen een treurig ongeval plaats gehad. De conducteur Entenvader van verscheidene kinderenhad zich nabij het station te Meerssen eenige oogenblikken opge houden, en wilde nog zijne plaats innemen, toen reeds de trein in bewe ging was. Eene misstap deed hem vallen en de trein van 40 wagens verbrijzelde hem de beide beenen. Zijn toestand is hopeloos. Bij het Ministerie van Marine is met de laatste overland-maalberigt ingekomen van eenen wel gelukten logt tegen de zeeroovers, door de stoom schepen Suriname en Admiraal ran Kinsbergen, onder bevel van de Lui tenants ter zee der lstc kl. W. A. de Gelder en J. Osti. Uit de Staats-C. die dit berigt mededeelt, ontleenen wij het volgende: Eerst werden eenige schuilplaatsen der zeeroovers op hel eiland Tanna Djampea bezocht; 14 rooverspraauwen en verscheidene kampongs vernield, en aldaar, alsmede op het eiland Tambiloeang, 18 gevangen genomen. Het stoomschip Celebes vertrok den 14dcn Aug. 11. van Soerabaija naar Timor Koepang en beeft aldaar met hulp van de schoonerbrik Lansier, onder be vel van den Luit. ter zee der lste kl. W. P. J. L. Stort, de hulptroepen, sterk 1560 man, van het eiland Rotli naar Koepang overgevoerd, welke troepen bestemd waren om den Fellor van Takaip te tuchtigen. Van daar stevenden beide schepen op den 20slm Sept. 11. naar Larenloekaen voorls naar het eiland Flores. Kort daarop beriglte eene handelspraauwdat er te Mansambie 11 handelspraauwen lagen, welke slaags waren geweest met de zeeroovers, waarbij 10 opvarenden het leven hadden verloren. Hierop werd onmiddellijk naar Lolla Kotla gestoomd, en het mogl op den lsten Oct. 11. der gezamenlijke landingsdivisie, onder het bevel van den Luit. ter zee C. Star Nauta, gelukken die roovers in de Laboean Badjakbaai eenen gevoeligen slag toe te brengendoor het verbranden van 16 hunner praatt- wen52 huizen en vele goederen. Drie hunner nieuw gebouwde kampongs werden in de asch gelegd, en de roovers trokken, na eenigen tijd, ver scholen achter de bosschcn, de onzen hevig uit geweren en lilla's te heb ben beschotenals naar gewoonte het gebergte in. Twee der onzen wer den bij deze gelegenheid gekwetst. Ter verdere vervolging werd de steven gewend naar Poltater bekoming van loodsen. Na een bezoek bij den radja te hebben gebraglwerd de baai van Rioem onverwachts aangedaan bekend als vele schuilplaatsen voor de zeeroovers op te leveren; door de stoomschepen ArdjoenoEtna en Hekla werden daar vroeger vele praau- wen en kampongs vernield, ook ditmaal 23 groote en kleine praauwen; de roovers evenwel hadden de vlugt genomen naar de bergen. Nadat bet stoomschip Admiraal van Kinsbergen, Luit. ter zee der lste kl. J. Osti, zich aan de Celebes had aangeslotenwerden nog verschillende baaijen op de noordkust van Flores aangedaan en na vergeefs getracht te hebben goede loodsen te bekomenwerd den 26stcn Oct. stoutweg de steven gewend naar de Straat Molo, waar nog nimmer cenig schip, voor zooverre bekend, was doorgevaren. De Bevelhebber der flotille volbragt dit op eene meesterlijke wijze. Men vond echter geene roovers. Straat Molo en de bezochte baaijen werden in kaart gebragten vervolgensnadat de steenkolen-voorraad dit dringend noodzakelijk maakte, de terugreize door Straat Sappie naar Ma cassar aangenomen, alwaar de flotille den 25sten Oct. ter reede ankerde, om spoedig weêr zee te kiezen. Op deze kruistogten zijn 54 rooverspraau wen vernield; de roovers naar het binnenland van de noordkust van Flores gevlugt, zijn daardoor vooreerst magteloos, de bevolking onze krachtdadige bescherming ondervindende, zal meer en meer geneigd worden om deze ou- menschen te verdrijvenen wanneer voortgegaan kan worden om eenige stoomschepen voor deze dienst te blijven bezigen, zal de zeeroof belangrijk gefnuikt wordenen zoo doende het oud vertrouwen der bevolking dier eilanden in de Nederlandsche magt herleven, en de Zeeofficieren belangrijke bijdragen voor de kennis van de schier onbekende eilanden en vaarwaters kunnen leverenwaardoor zij zich zoo dikwerf onderscheidenals de ge legenheid daartoe slechts wordt aangeboden. 's GRAVENHAGE, 9 Februarij. Door Z. M. is de Heer J. F. van den Broek, te Parijs, benoemd tot Consul-Generaal der Nederlanden in Frankrijk. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is nog ten behoeve van de noodlij denden door den watersnood, door tusschenkomst van den Heer Boucher alhier, ontvangen ƒ12.481, zijnde de opbrengst eener in de kerk te Saint- Sauvant gedane collecte. De Heer Pahud, nieuw benoemd Gouv.-Gen. van Nederlandsch-Indië is voor eenige dagen naar Parijs vertrokken. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg der zitting van Donderdag 7 Februarij. In deze zitting is het voorstel van den Heer v. Hoëvell, tot het houden eener enquête omtrent de aanbesteding der O. I. duitenplaatjes, in 'tbreede behandeld. De HII. Blaupot ten Cale, Sloet tot Oldlniis, v. Bosse en Zuy- len v. Nyevclt, hebben het voorstel ondersteund; de Heer v. Goltstcin heeft het als ongrondwettig en doelloos bestreden. De Minister van Justitie heeft

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1