De inrigliug van het dok te Marseille is aan den lieer Talabot afge staan. De werken zullen voor rekening van de verecnigde spoorweg-maat schappijen worden uitgevoerd. De kosten worden op 16 millioen begroot. Vóór de kom der dokken moet de spoorweg-maatschappij van Lyon ook nog eene haven voor de Marine doen aanleggen, waarvan de kosten op 5 mill. fr. zullen te staan komen. De Kapitein van het stoomfregat Asmodée heeft aan den Minister van Marine, ter verantwoording zijner terugkomst uit zee, geschreven: dat hij niet verre van Cadix een Hollandsch schip in een zoo ontredderden staat had ontmoet, dat hij zich verpligt rekende, het op verlangen van den Kapitein, naar genoemde haven te brengen. De naam van het schip wordt niet opgegeven. Met de uit Konstanlinopel aangebragte beriglen heeft men verno men, dat de aanneming der Oostenrijksche voorstellen in de Krim was bekend geworden, maar bijna geen geloof vond. De Maarschalk Pélissier had zelfs nog berigt ontvangen, dat de Russen voornemens waren een aan val in de vlakte van Baïdar te doen, en had daartegen de noodige maatre gelen genomen. Te Kamicsch waren op 21 Jan. verscheidene magazijnen verbrand. De koude en de sneeuw maken de gemeenschap der troepen aan de Tschernaïa met de afdeeling in het dal van Baïdar, zeer moeijelijk. 9 Officieren werden den 21stcn Jan. met bevroren voeten in de hospitalen gebragt, zonder hoop op herstel. De grootste plaag echter waren nu de veldmuizen. Millioenen dezer kleine dierendie men in het vorige jaar vol strekt niet heeft opgemerkt, vernielen kleederen, spijzen enz. Latere beriglen vermelden dat er bevel lot staking van alle vijandelijkhe den is uitgevaardigd. Brieven in Engeland ontvangen, bevestigen geenszins de gansche vernie ling der dokken van Sebastopol, die vroeger was vermeld, maar zeggen integendeel dat een dier werken nog overig is. Er hadden zich moeijelijk- heden opgedaan, die de vernieling hadden vertraagd, nu zal er waarschijn lijk geen verder gevolg aan worden gegeven. §PAKJE. MADRID, 2 Februarij. De Minister van Financiën is voornemens het wets-ontwerp op de in- voerregten in te trekken. Ter vervanging daarvan gelooft men, dat een ontwerp bij de Cortes zal worden ingediend tot het heffen van eene belas ting op de geestrijke dranken. De stad Segovia heeft der Regering aangeboden, voor hare rekening een' spoorweg van die stad naar Madrid te leggen. In de noordelijke provinciën is eene militaire zamenzwering ontdekt, welke de invoering der republiek ten doel had. Deze zamenzwering had haren zetel te Viltoria. Men heeft bij tijds maatregelen kunnen nemen om die in de geboorte te stuiten. Het officiële blad wil echter aan die gebeurtenis het karakter van eene zamenzwering niet toekennen, maar ziet daar slechts eene uitbarsting van de algemeene ontevredenheid over de duurte der levensmiddelen. Te Grenada is in den nacht tusschen 23 en 24 Jan. een van de muren der Alhainbra ingestort. Het bestuur heeft onmiddellijk de verdere over blijfselen van dit oude paleis der Moorsche Koningen laten onderzoeken, als wanneer bevonden werd dat een der torens van dit gebouw, mede op het punt was in te storten. ITALIË. Men zegt dat de Paus, bij monde van den Kardinaal de Villecourt, Bis schop van La Rochelle, is uitgenoodigd om het verwacht wordende kind van Keizer Napoleon te komen doopenmaar dat het Ministerie zich daar tegen ernstig verzet, als willende het den Paus huiten aanraking met vreemden invloed houden; ook zoude de gezondheidstoestand van den Paus die reis niet gedoogen. De eer om als doopgetuigen op te treden zal voor de Protestantsche Koningin van Engeland en den onder den banvloek lig- genden Koning van Sardinië bewaard blijven. De Keizer van Rusland heeft bij een eigenhandigen brief, den Paus be rigt gegeven van de instelling van 4 Roomsch-Kalh. Bisdommen in Polen, en van zijn voornemen om nog 6 andere Bisdommen daar te lande te ves tigen. Hierdoor wordt aan een van de vurigste wenschen van den Paus voldaan, op de vervulling waarvan hij reeds in 1846 bij Keizer Nicolaas, toen die Keizer Rome bezocht, heeft aangedrongen. De inhoud van den brief is voor het overige nog geheimmaar naar men zegtzou daarin de medewerking van den Paus tot herstel van den vrede verzocht worden. De carnevals-vermakelijkheden zijn niet druk bezochteen moord ge pleegd op een Officier van de gendarmerie heeft de gemoederen met schrik vervulden verwekte de vrees dat de maskerades aanleiding zouden geven tot wanordelijkheden. Te Rome heeft zich eene maatschappij gevormd voor den aanleg van een spoorweg van die stad naar Bologne en Ancona; de Ingenieur Escara is met de leiding belast. Het plan tot den aanleg van een paarden-spoorweg over den berg Cenis isvolgens berigt uit Genuagoedgekeurd en zal eerlang lot uitvoe ring komen. In Sardinië is men niet zeer te vreden met de rol die men aan dat rijk bjj de aanstaande vredesonderhandelingen heeft toegedacht, die, naar men zegt, slechts van ondergeschikt belang zal wezen. De dagbladen ko men hiertegen op, geven daarvan de schuld aan Oostenrijk en zeggen dat Sardinië, door zijne deelneming aan den oorlóg, grootere regtcn heeft dan de genoemde mogendheid, die slechts het verdrag van 2 December heeft onderteekend. De aangekondigde Sardinische leening zal, al wordt de vrede geslo ten doorgang hebbenomdat die Regering verbindtcnissen heeft op zich genomen, waarvan de vrede haar niet kan ontslaan. PKUISSEtf. BERLIJN, 5 Februarij. Op den 2de» dezer gaven de leerlingen van de hoogste klasse van het gymnasium van het grijze klooster alhier voor een zeer talrijk gehoor eene voorstelling van het treurspel Ajax van Sophocles in de Grieksche taal. In de Zwitsersche Kantons Bern en Zurich heeft men hevige aard- schuddingen waargenomen. Te Leipzig is door de policie gevangen genomen zekeren GriekSimo- nides, genaamd, die in gezelschap van Prof. Lepsius derwaarts was geko men. Hij had voor een door hem zeer bedriegelijk vervaardigd palimpsest, bevattende drie boeken van een zoogenaamden Ouranios over de oudste ge schiedenis van Egypte, tot welks aankoop de Koning van Pruissen, op voorstel der Berlijnsehe akademie, besloten had, reeds eene som van 2000 thalers door tusschenkomst van Prof. Dundorf ontvangen. De Berlijnsehe akademie had eene commissie van deskundigen tot onderzoek van het be doelde handschrift benoemd, die na een zorgvuldig onderzoek het bewuste handschrift in alle opziglen onecht had bevonden. Te Fulda is het programma verschenen van het aanstaande 1000-jarige herinneringsfeest ter eere van Rhabanus Maurus, den grondlegger van het Duilsche schoolwezen. Te Trier is in het licht verschenen een werk, getiteld Willem II, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg, biographische schets, naar de beste bronnen bearbeid, door Karl Fachinger. Het dagblad van Elseneur (Denemarken), deelt in de Deensche, Hoog- duitsche, Hollandsehe, Engelsche en Fransche talen een verzoekschrift van ongeveer 2400 scheepsgezagvoerders van alle volken aan den Koning mede, waarin eene vergrooting der haven van genoemde stad verlangd wordt. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Februarij. De Keizer heeft een ontwerp goedgekeurd, om de normaalscholen voor lager onderwijs in llongarye te hervormen. Men zal 11 scholen voor on derwijzers en eene voor onderwijzeressen oprigten, welke het getal van dusdanige scholen in het Koningrijk zullen voltallig maken. Gedurende de afwezigheid van Graaf Buoldie ter bijwoning van de vredesonderhandelingen naar Parijs vertrekt, zal het Departement van Bui- tenl. Zaken aan Baron Werner worden opgedragen. De geschillen tusschen de Regering en de geestelijkheid, over de nit- voering van het concordaat, worden meer en meer ernstiger. De Ita- liaansche bisschoppen blijven op de uiloefening der censuur aandringen. De Hoogleeraar Knerr heeft een leerboek over de geologie geschreven hetwelk in tegenspraak staat met het Bijbelsch verhaal van de Schepping. Dit boek was op al de gymnasiën als leerboek ingevoerd. De Aartsbisschop Rauscher heeft, zich grondende op het concordaat, het gebruik van dit leerboek verboden. De onlangs te Darmstadt in Hessen opgerigte Bank, onder den naam van Zuid-Duiische Bank," heeft een kapitaal van 20 millioen flor. en de bevoegdheid het tot 40 millioen op te voeren. Voorts is haar het regt toe gekend tot uitgifte van banknoten, ten bedrage van het dubbel van het maatschappelijk kapitaal, mits met behoud van een waarborgfonds ten be drage van een derde van het nominale bedrag der uitgegeven banknoten. De landverhuizing zal in dit jaar, naar het zich laat aanzien, in Zuid-Duitschland op groote schaal plaats hebben. RUSLAND. De Grootvorst Constantijndie altijd zeer voor den oorlog was gestemd heeft zich, naar men verneemt, met de jongste besluiten des Keizers ver- eenigd. Hoewel hij overtuigd was dat de ondernemingen der Wesler- sche Mogendheden in de Oostzee tot niets zouden leiden, geloofde hij toch dat het beter was de wenschen van geheel Europa te gemoet te komen, door te trachten een ecrvollen vrede te sluiten. Al de Officieren der Marinewelke aan de verdediging van Sebastopol hebben deelgenomen, hebben een jaar tractement als gratificatie ontvangen. Met den vroeger ingestelden Sebastopols-gedenkpenning zijn ook vrouwen versierd, die moed en volharding hebben aan den dag gelegd bij het ver zorgen der gewonden en zieken. Er zal ook een gedenkpenning voor het Transkaukasische leger worden geslagen. Men wil weten dat de Keizer zich in April naar Warschau zal bege ven, om aldaar gekroond te worden. Men hoopt dat de vrede dan mag gesloten zijn. Men verzekert dat Graaf Orlofï en Baron van Brunow de reis naar Parijs reeds hebben ondernomen. De Noordsche Bijeen blad dat steeds voor de voortzetting van den oorlog heeft geijverd, slaat thans mede een tegenovergestelden toon aan. Het verheugt zich over de vooruitzigten op vrede; want met het herstel daarvan zal de volksbedrijvigheid, inzonderheid het fabriekwezen, eene nieuwe vlugt nemen, en alzoo Rusland van het handelsverkeer met buiten landers onafhankelijk maken. Verder zegt het, dat er in Rusland reeds aanzienlijke bestellingen van Russische productente leveren hij het herstel des vredes, uit andere landen van Europa ontvangen zijn, dat hierdoor de prijs dier producten gerezen en hunne onmisbaarheid voor Europa op nieuw gebleken is. In 1854 heeft de uitvoer over de Europesche en Aziatische grenzen 65,337,681 zilv. roebels en de invoer 70,358,608 z. r. bedragen. Men heeft omstreeks 11,999,496 roebels gemunt goud en zilver ingevoerd en 6,401,350 roebels uitgevoerd. Te Ilelsingfors in Finland is men voornemens den 700-jarigen gedenk dag der invoering van het Christendom in Finland plegtig te vieren. In 1156 heeft Koning Eric IX van Zweden, nadat hij Finland overwonnen had, er het Christendom laten verkondigen. Van dien lijd begint de ei genlijke geschiedenis van Finland, want van al het vroeger voorgevallene beslaan slechts duistere overleveringen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3