de landzijde bepaald door bet hooge Draken of Guathcamba gebergte, en strekt zich van 28° 30' tot 31° breedte uit. De kust is 70 uren gaans lang en landwaarts loopt bet gebied ongelijk van 30 tot 80 uren gaans westwaarts, vooraan heuvelachtig, verder op berg- en rotsachtig, door gras, vlakten of digte wouden afgewisseld. De Baai van Natal is de eenige goede haven. Verscheiden rivieren Ioopen er met groote snelheid langs hooge oevers. Men vindt er goede ijzerertskalksteen cn velerleije steensoorten en minerale wateren. Aan de kust is de grond zandig, hooger op meest vruchtbare kleigrond. De zomer begint hier in Septemberde winter in Maart, 's Zomers valt er dagelijks regen; 'swinters bijna nooit. Het luchtsgestel verandert naar de hoogte der streek. Te Port Natal is de zomerwarmte 76°, de koude 36° Fahrenheit. Men vindt hier de meeste Europeesche veld-, tuin- en boomvruchten, en ecne menigte uit de heete luchtstreek, als koffijtabak, thee, suiker en katoen. De veeteelt is de hoofdzaak, in 1853 telde men 120,000 stuks hoornvee, 15,800 schapen en 43,600 geiten, men bouwt echter ook korenaardappelen en boonen. Er is overvloed van gevogelte en visch. De bevolking bestaat nog voor de helft uit afstammelingen van Holland- sche volkplanters, verder Engelsehen en Kaffers. De volkplanting staat onder eenen Vice-Gouverneur en bevat tot nu toe twee sleden, de hoofdstad Pieter-Maritzburg en d'Urban. De eerste ter eere der eerste boeren-aanvoerders in 1837, Pieter Relief en Gerrit Maritz, ligt in cene vlakte 17 uren van de Nalal-baai, aan den grooten weg van d'Urban naar den Oranje Vrijstaat, en bevat ongeveer 500 huizen, en 1425 blanken en 802 inboorlingen. Er is hier eene Hollandsche Hervormde kerk. d'Urban is een heuvelachtig oord, een half uur van de baai, bevat 430 hui zen met 1135 blanken, meest Engelschcn, en 340 inlanders. Onder de ver dere plaatsen is Weehendus genoemdvan wege de slagting in het boerenleger door het verraderlijk Kaffer-Opperhoofd Dingaanin 1838 bij een overval gepleegd, in een vruchtbaar oord en door Nederlandsche volk planters bewoond. In een volg. nommer zullen wij eene korte aardrijks kundige beschrijving der beide Hollandsche Vrijstaten mededcelen. 's GRAVENUAGE7 Februarij. Bij Kon. besluit is de gegageerde soldaat van het leger in Oost-Indie J. Bormannbenoemd tot Ridder der 4de klasse van de Militaire Willems orde, ter zake zijner verrigtingen bij de affaire te Kamangter Westkust van Sumatra, in Julij 1833. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeesters: te Zall-Bommel Mr. P. C. Bijlcveld, onder toekenning van eervol ontslag als Burgemeester der ge meente Beusichem, cn te Bcusichem W. F. Kuyk, onder toekenning van eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Hoevelaken. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot President der Arrondissements- Regtbank te Almelo Mr. J. Kalff Jr.thans Regter-Plaatsvervanger in de Arrond.-Regtbank te Zwolle; tot Substituut-Griffier bij den Iloogen Raad der Nederlanden Jhr. Mr. C. A. J. Beelaerts van Blokland, thans Substi tuut-Griflier bij het Provinciaal Gereglshof in Zuidhollandtot Subsliluut- GrifHer bij het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland, Mr. C. Vosmaer, thans Griffier bij het Kantongercgt te Oud-Beijerlanden tot Substituut- Griffier bij de Arrond.-Regtbank te 's Gravenhage, Mr. J. C. Rasch, thans Griffier bij het Kanlongeregt te Vlaardingen. Tot Notaris te Gorinchem is benoemd Mr. S. C. van Appeltere, Ad vocaat en Candidaat-Notaris aldaar. Alhier is teruggekeerd de Kap.-Luit. ter zee Fabius, komende van Japan, die 'sKonings Adjudant, den Graaf van Lynden, en den Ordonnans- Officier Baron Hardenbroek derwaarts heeft begeleidmet de geschenken van Z. M. den Koning aan den Keizer van Japan. Volgens de Utr. C. is door den Minister van Oorlog bepaald, dat er alhier eene blijvende schietschool, ten behoeve van helleger zal worden opgerigt, waarbij dan van wege de corpsen, afwisselend Officieren, Onder- Officieren en manschappen zullen worden gedetacheerd, Tot Commandant aan gezegde school is benoemd de Majoor Wagner, van het 3,lc regement infanterie, Naar men verneemt zal de afdeeling der Hollandsche maatschappij van Landbouw voor deze stad en omstreken op Vrijdag en Zaturdag den 258tcn en' 26slcn April aanst. eene tentoonstelling van bloem-bouquetten houden. Tweede Kamer der Staten,-Generaal. Zitting van Donderdag 7 Februarij. De geloofsbrieven van de Heeren Vegelin van Claerbergen en Meelissen zijn in orde bevonden. De Heeren zullen na eedsaflegging zitting nemen. Is ingekomen: 1°. een ontwerp van wet tot goedkeuring van eene met Oostenrijk gcslolcne overeenkomst van handel en scheepvaart; 2°. eene mis sive van den Minister van Binnenl. Zakenten geleide van het verslag van den staat van het hooger-, middelbaar- en lager onderwijs. In handen eener commissie, bestaande uit de IIH.Thorbecke, Groen van Prinsterer, Gode- froiBosscha en Storm3°. cene misssive van den Minister van Finan ciën ten geleide van het verslag van den staat der geldmiddelen over het dienstjaar 18531854. In handen eener commissiebestaande uit de Heeren: van Bosse, van Zuylen van Nyevelt, van Reede van Oudtshoorn, Beens en de Kempcnaer. Aan de orde is het voorstel van den Heer van Hoiivelltol het houden eener enquête omtrent de O. I. duitenplaatjes. De Heeren Blaupot ten Cate en Sloet lot Oldhuis voeren het woord. De vergadering duurt voort. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. E1V4ÏEL, ATSJ». LONDEN, 6 Februarij. Bij besluit van de Koningin is cene nieuwe Ridderorde voor de land- en zeemagt ingesteld. Zij heet de Orde van Verdienstenheeft geen hooge- ren en lageren rangmaar een en hetzelfde ridderteeken voor al hare leden en zal terstond aan degenen die zich in den oorlog tegen Rusland onder scheiden hebbenverleend worden. De Zweedsche Kamerheer Bjornstierna wordt eerstdaags hier ver wacht, om aan Prins Albert, namens zijnen Koning, de Serafijnen-Orde te overhandigen. In het Hoogerhuis heeft Lord Grey aangekondigd, dat hij het Minis terie interpelleren zou ten aanzien van het door Lord Stratford de Redcliffe gedurende den oorlog in het Oosten gehouden gedrag. Ook hebben de Lords Ellenborough en Derby kennis gegeven, dat zij zullen voorstellen, dat alle stukken betreffende Kars van Regeringswege aan het Huis zullen worden medegedeeld. In het Huis der Gemeenten heeft Kolonel Dnnne gisteren avond Lord Palmerslon geïnterpelleerd over den wapenstilstand. Lord Palmerston heeft verklaard, dat er geen wapenstilstand zou gesloten worden, vóór dat de preliminairen van den vrede geteekend waren. Hij heeft geweigerdverdere inlichtingen te geven vóór dien tijd, maar tevens op verzoek van den Heer Cobdenbeloofd de briefwisseling met Amerika over te leggen. Kardinaal Wiseman heeft in zijn mandaat voor de vastengebeden voor de vredesonderhandelaren en tot het verkrijgen van den vrede bevolen. De inkomsten des rijks hebben in 1855 bedragen 63} millioen en de uitgaven 84} millioen zoodat dit een tekort aanwijst van 21 millioen De Kamer van Koophandel te Manchester heeft, op voorstel van den Heer Bright, besloten: te verklaren dat zij de geschillen van Groot-Brit- tannië met de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika betreurt, en hetBritsche bewind nadrukkelijk aanbeveelt onverwijld in een verzoenenden geest te handelenten einde de twee landen voor de rampen des oorlogs te behoeden. - Het sloomfregat Euryalesvan 51 stukken, moet met spoed worden gereed gemaakt om naar de Oostzee te vertrekken, ten einde te onderzoe ken in hoeverre het ijs is opgeruimd. Op 29 Jan. is eene Engelsche oorlogsstoomboot, van Huil naar de Oostzee bestemd, in de nabijheid van Thisted in Denemarken gestrand, waarbij, volgens gerucht, van de 150 personen die zich aan boord bevon den, 16 zouden zijn omgekomen. Zondag 11. heeft alhier eene afschuwelijke misdaad plaats gehad. Een timmerman heeft zijne vrouw en 3 kinderen den hals afgesneden. Na het volvoeren van het feit, heeft hij zich zeiven bij de justitie aangegeven, zeggende door minnenijd tot die misdaad vervoerd te zijn. Te New-Caslle is men voornemens een collegie voor de natuurkundige wetenschappen op te rigten waarvan de kosten op 30,000 begroot worden. De Hertog van Northumberland heeft eene bijdrage van 5,000 beloofd, zoodra voor 15,000 geteekend is; bereiken deze onderteekeningen de som van 30,000 dan heeft hij zich verbonden er 10,000 bij te voegen. Eene gelijke verbiiultenis heeft de Ingenieur Stephenson aangegaan. Het gebouw der bibliotheek van New-Castle is nog met 12,000 schuld bezwaard en Stephenson heeft beloofd voor zijn aandeel 6,000 te zullen gevenzoodra de andere helft door inschrijving zal zijn gevonden. De Gouverneur-Generaal van Britsch Indie heeft aan de vijf gouver nementenalsmede aan de Commissarissen van onafhankelijke provinciën, voorgeschreven, hem jaarlijks een uitvoerig verslag van hun beheer en van den toestand hunner gewesten te zendenzullende deze rapporten terstond in Indie openbaar gemaakt en herwaarts worden overgezonden. Uit New-York verneemt men een aantal ongelukken, die bij den on langs vermelden sneeuwstorm hebben plaats gehad. De koude was buiten gewoon fel. Onder de behoeftigen zijn verscheidene menscheu omgekomen door gebrek aan vuur en kleeding. Een loodsboot, die 10 man aan boord had, kwam binnen met slechts 3 in leven; een had zijn graf in de golven gevonden6 aan boord gebleven bezweken voor de felle vorstde 3 overi gen hadden zich in ecne jol gezet en werden gered, zijnde hunne ooren bevroren. De sneeuw was zoo hoog gevallen en opgekruid, dat in de naauwe straten alle vervoer met sleden zelfs ondoenlijk was; de Wallstreet verkeerde gedurende 5 dagen in dien toestandiets dat ten minste gedu rende de laatste 40 jaren niet gebeurd is. De meeste spoorwegen waren on toegankelijken onze veerbooten waren uren onderweg om zich van de eene naar de andere zijde der rivier door te werkan. Thans is het sterk aan het dooijen. FRANKRIJK. PARIJS5 Februarij. De verkiezingen voor het Wetgevend Ligchaam beginnen reeds de aan dacht te wekken. Een twintigtal der leden zal niet op de lijst der rege- rings-candidatcn voorkomen. Men wil weten, dat de Kamers eerst in het begin of tegen de helft van Maart zouden geopend worden. Men hoopt, dat alsdan het vredes-tractaat zal gesloten zijn, en dat de Keizer dit dan officieel in zijne openingsrede zou kunnen aankondigen. De Gemeenteraad dezer stad heeft op nieuw eene som van 4 millioen francs bestemd tot de voltooijing van het Paleis van Justitie, welks bouw dan 24 millioen zal hebben gekost. Op de plaats Napoleon III van het Louvre is een fraai standbeeld ge plaatst van den Kardinaal de Richelieu. De zittingen van het vredes-congres zullen waarschijnlijk in het ge bouw van het Ministerie van Buitenl. Zaken worden gehouden. Voor de Russische Afgevaardigden worden in het oude gezantschaps-hötelFaubourg S'. Honorévertrekken in gereedheid gebragt. Voor Lord Clarendon wordt het fraaije hotel Cooper in de Champs-Elyse'es ingerigt. De laatste zal een talrijk gevolg medebrengen, o. a. de Heer Hammond, Onder-Secretaris van Staat, en zijne bijzondere Secretarissen Ponsonby en Villiers-Lester, alsmede een snelschrijver. De Graaf van Chambord heeft aan alle Legitimisten en Orleanisten een schrijven gerigt, waarbij hij verklaart, dat de vereeniging van de beide takken der Bourbons lot stand is gekomen; tevens verzoekende dat alle Konings- gezinden in Frankrijk dit voorbeeld volgen, en hunne oude velen vergeten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2