Er heeft zich eene Engelsche maatschappij gevormdmet een kapitaal van 12 milioen, om deze stad met steenkolen uit New-Castle te voorzien. Volgens brieven uit New-York is de toestand van M,le Rachel veel verbeterd. Zij zal hare voorstellingen in Amerika staken en naar Europa terugkeeren. De twee vette ossen, welke zijn aangekocht om dit jaar in optogt door de stad geleid te wordenhebben de namen ontvangen van Sebasto- pol en Bomarsund. De maatschappij van den spoorweg naar Versaillesis door de regt- bank veroordeeld tot 150,000 fr. schadeloosstelling aan Mevrouw Geofferoy, die bij het ongeluk, dat op den spoorweg den 9J™ November jl. plaats had, zwaar gekwetst werd, ten gevolge waarvan zij haar geheele leven gebrek kig zal loopen. Even als in Spanje zijn ook in het zuiden des lands door de hevige regensvele rivieren buiten hare oevers getreden. Een onzer dagbladen deelt het volgende merkwaardige feit medeZes gebroeders, Tardy genaamd, hebben thans den ouderdom van 88, 86, 84, 82, 80 en 78 jaren bereikt; zoodat zij te zamen 498 jaren tellen. Bij gelegenheid van hel nemen van artillerie-proeven te Melz, in de vorige week, is eene congrevische vuurpijl gebarsten, waardoor 4 soldaten zijn gedood en verscheidene anderen gekwetst. Uit Algerie is berigt ontvangen, dat er onder sommige stammen der Kabylen eene groote gisting heerscht. Nabij onzen post te Tizioezoe zijn zij gewapend de bergen komen afzakken, en hebben de Zmoels, eene volk stam, die in de vlakten van Sebaoe woont, en die sedert lang onderwor pen was, medegesleept in hnn verzet tegen ons gezag. Door den Gouver neur-Generaal zijn dadelijk troepen naar de bedreigde punten afgezonden, zoodat men gelooft dat de rust spoedig zal hersteld zijn. ITALIË. De Kardinaal Viale Prela, Nuntius te Wcenen, heeft zich bij de sluiting van het concordaat zoo verdienstelijk gemaakt, dat hij de bijzondere aan dacht van den Paus niet alleenmaar ook die van den Keizer van Oosten rijk heeft getrokken. De laatste is zoo met de uitstekende gaven van dien Kerkvoogd ingenomen, dat hij bij mogelijk overlijden van PiusIX, hem stellig als opvolger bij het conclave zal aanbevelen. In afwachting hiervan zoude hij hem gaarne aan het hoofd van de uitvoerende magt zien. De Kardinaal Antonelli niet genegen om voor hem plaats te maken, en te verstandig om hem je dwarsboomenop het oogenblik dat hij eene zoo groote overwinning voor de kerk heeft behaaldheeft aan den Paus voor gesteld hem ter belooning zijner ten toon gespreide verdiensten, met het voornaamste Aartsbisdom, dat van Bologne, te begiftigen, willende hem daardoor van het Vaticaan verwijderen. De Kardinaal Viale Prela voelde den slag hem door den Kardinaal-Secretaris toegebragt en heeft den Paus geantwoord, dal zoo het noodzakelijk was, hij die roeping gehoorzaam zou opvolgen, maar dat hij geloofde voor hel oogenblik nuttiger te Wcenen werkzaam te kunnen zijn. De tijd zal leeren waar de ijverzucht van die twee Kerkvoogden op zal uilloopen. PRUIS EIS. BERLIJN, 29 Januarij. Men wil alhier weten, dat de Keizer van Rusland een eigenhandigen brief aan den Keizer van Oostenrijk heeft geschrevenwaarin duidelijk zijn verlangen naar vrede doorstraalt, tevens te kennen gevende dat hij daarvan de mededeeling aan Keizer Napoleon gaarne zou zien. Hieraan voldaan zijnde, zou ook Keizer Napoleon een antwoord aan den Keizer van Oosten rijk hebben gezonden, dat door den laatsten aan Alexander II was me degedeeld. Op den 28stcn dezer is de groote suikerfabriek van de Heeren de Voos en C°. te Itzehoein Holsleinafgebrand. Uit Slokholm wordt gemelddat de Zweedsche Regering heeft beslo ten al de oorlogschepen in schroefsloomschepen te veranderen. Reeds zijn 2 linieschepen en 4 fregatten naar dit stelsel ingerigt en den 10dcn Maart zullen die nieuw zamengestelde bodems Karlskrona kunnen verlaten. Tegen dien tijd verwacht men tevens de vollooijing van dusdanigen arbeid der 4 oorlogskorvetlcnzoodal in de aanstaande lente 8 of 10 stoomoorlogschepen een fraai eskader zullen vormen. «OSTENRÏ.ÏK. WEENEN, 28 Januarij. Het staatkundig verkeer blijft, hier buitengemeen druk, hetgeen daar uit blijkt, dat in de laatste week dagelijks 4, 5 en somtijds 6 koeriers aankwamen en vertrokken van en naar de onderscheidene Europesche hoofdsteden. In de laatste dagen hebben nog meerder herderlijke brieven van Bis schoppen ter gelegenheid van het Concordaat het licht gezien, liet bisdom van Bohemen, bestaande uit den Kardinaal-Aartsbisschop van Praag en dc Bis schoppen van Königgratz, Leitmeritz en Budvvèis, hebben gezamentlijk eenen herderlijken blief uitgevaardigd, die op zeer waardigen toon gesteld is en zich uitsluitend op het kerkelijke gebied beweegt. De herderlijke brief van den Aartsbisschop van Agram herinnert, dat alle door het Concordaat aan de kerk en de geestelijkheid toegekende regtenbevoegdheden en voorreg- ten overal en altijd op zoodanige wijze moeten worden uitgeoefend, dat men aan de geestelijkheid even min gebrek, aan bescheidenheid en nederig heid kunne verwijten als eenigerhande aanmatiging of cigenmagtigconver standige handeling. Hel zou treurig wezen, wordt daarin gezegd, indien wij, door ecnige verandering in onze handelwijze, de wereldlijke personen bedroefden of hun aanleiding gaven tot bezorgdheid voor mogelijke misbrui ken van de zijde der geestelijkheid, of lot vrees voor hunne regten en wet tig verkregen vrijheden. Het zou te betreuren zijn indien eenig gedeelte der geestelijkheid iets deed, hetwelk onze tot eene andere geloofsbelijdenis beboerende medeburgers verontrusten en zoo doende den vrede en dc goede verslandhouding konde storen, of hetwelk hen nog meer tegen ons in het harnas kon jagen, terwijl zij buitendien reeds genoeg wantrouwen jegens ons aan den dag leggen. Het zou te betreuren zijnindien de geestelijken door een onverstandig gedrag aan de openbare door de wetten en verorde ningen ingestelde overlieden moeijelijkhcden berokkenen en tot klagten over het Concordaat aanleiding geven mogten. Zij zouden daardoor weinig dank baarheid aan Zijne Majesteit betoonenvoor de door hem jegens de kerk aan den dag gelegde goedheid en vroomheid. Wij moeten daarom steeds bedenken dat de door het Concordaat verkregen regten niet om den wille van onze eigen personen verleend zijn maar om den wille van het heilig doel der godsdienst, en ter bevordering van haren bloei. Dat e'éne doel moeten wij steeds iii het oog houden, en alle persoonlijke zienswijze, alle bijzonder voordeel, alle overdrijving vermijden. Deze mededeelingen zijn voldoende om aan te loonendat er bij de hooge geestelijkheid nog al verschil bestaat in de wijze van beschouwing van het Concordaat. Het vroeger aangekondigde muziekfeest, ter nagedachtenis van Mozart, heeft met veel bijval alhier plaats gehad. Ook te Frankfort is deze hulde aan den onsterfelijken meester gebragt. Aldaar bedroeg de opbrengst 4000, waarvan ƒ1200 voor het Mozartsgesticht bestemd zijn. RÜSLAI ïi. De Keizerin heeft van 1 Mei 1855 tot 1 Januarij 1856 aan giftenten behoeve der militairen van het leger, die bij de verdediging van Sebastopol gekwetst werdenontvangen de som van 372,090 zilv. roebels en 2072 balen linnen, zwachtels, pluksel, heelkundige instrumenten, geneesmiddelen enz. Prins GortschakolF heeft, voor het verlaten van de Krim, van het leger afscheid genomen met de volgende dagorde «Bij gelegenheid dat ik mij, ingevolge het verlangen des Keizers, naar eene nieuwe bestemming begeef, neem ik afscheid van u, dappere krijgs makkers. Ik draag aan mijn opvolger een leger over, gehard in den krijg, en dat voor den Keizer en het vaderland steeds tot vreugde is geweest. Uwe moed en uwe opoffering zullen altijd in mijn hart gegrift blijven. Ik dank u voor het vertrouwen dat gij in mij gesteld hebtgedurende de bloedige worsteling van 1855, eene worsteling die altoos gedenkwaardig zal blijven; waarin gij het schiereiland van de Krim hebt verdedigd tegen talrijke vijanden, die over zeldzame en tot nu toe in de oorlogs-geschiedenis onbe kende middelen konden beschikken." Ten gevolge der zachte weèrsgesteldheidheeft er bij voortduring een levendigen handel in de Oostzee-havens plaats, zoodal het gebrek aan ko loniale waren en andere buitcnlandsche voortbrengselen minder drukkend wordt en de toevoer van gereed geld weder toeneemt. TITI5KÏE. De aanneming door Rusland van de Ooslenrijksche voorstellen heeft alhier een diepen indruk gemaakt. Het vuur uit de Noorderforlen van Sebastopol duurde den 15d« Jan. nog voort; echter gelooft men de schorsing der vijandelijkheden op handen. De indruk door den val van Kars te weeg gebragt, is nog niet uitge- wischt. Men heeft onderzocht waarom de toegezonden levensmiddelen hunne bestemming niet hebben bereikt, en ontdekt dat aanzienlijke diefstallen hebben plaats gehad. Een Pacha, in vereeniging met zijn zoon, heeft 30,000 N. gerst gestolen. Voor een Krijgsraad geroepen, is hij plotse ling overleden. Het is waarschijnlijk dat de verschillen tusschen Pcrzië en En geland zullen bijgelegd worden. De Persische Gezant te Konstanlinopel geeft zich veel moeite om het vertrek van den Turkschen Gezant, die met verlof is, naar Teheran te bespoedigen. De Gezanten van Frankrijk en En geland houden ook over die zaak menigvuldige bijeenkomsten. Men is al gemeen van gevoelendat de lleer Murray te ver is gegaan en dat zijn vertrek te overhaast is geweest. O O S T-IK I E. BATAVIA, 10 December 1855. Volgens besluit van den Gouv.-Generaal is de commissie, belast met het vervaardigen van een ontwerp van een wetboek van strafregt voor Ned. Indie, ingesteld hij besluit van 30 Junij 1848, ontbonden; zijnde de Presi dent en de leden dier commissie, Mr. C. Huffman, Mr. P. Brunsveld van Hullen, Mr. Jh>'. D. Junius van Hemert en Mr. A. J. Swart, eervol als zoo danig ontslagen. Op 1 dezer is alhier van üecima teruggekomen 's Lands stoomschip Gedee, Kapitein-Luitenant ter Zee G. Fabius, van daar vertrokken den 15dcn Nov. Aan boord bevonden zich de Luitenant-KolonelAdjudant des Konings, Graaf van Lijnden, en de lslc Luitenant-Ordonnans-Officier des Konings, Baron van liardenberg, met eene zending naar het Hof van Japan belast, welke zending, naar wij vernemen, naar genoegen is uitgevallen. Te Singapore is het berigt aangebragt van het verongelukken van het onder Ncderl. vlag varende schip Menado. Het vaartuig strandde, in den morgen van den 19den October op de South Sands, ten gevolge van zwaren stroom en rukwinden. Het was van Calcutta naar Hongkong bestemd met eene lading opiumrijst en katoen. Slechts 10 kisten opium en eenige scheepsinslrumenten zijn gered en hel wrak werd in den namiddag van den 20stcn verlaten. In het district Sadrijah (Bantam), op 8 palen afstands van liet dis trict Jassinga, afdecling Buitenzorgis eene warme bron bekend geworden, waarvan het water met veel baat in verschillende ziekten gebezigd is en nog voortdurend door de inlandsche bevolking gebruikt wordt. Op 29 Oct. is te Modjokerto (resid. Socrabaya) een brand uitgebarsten die, door den wind zoodanig toenam, dat binnen 2 uren4kampongs grooten- deels eene prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt begroot op ƒ62,000. Onder de verbrande huizen was ook de woning van den pachter der bank van leening, die daarbij een verlies lijdt van ƒ23,000, terwijl bovendien aan beleende goederen is verbrand eene waarde van ƒ20,000.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3