tie.Calligraphic aan het Stedelijk Gymnasium alhier, en onderteekend door de Heeren Jh1'. BIr. II. A. van Thye Hannes, regerend Proost, den Staats raad Mr. A. J. Borret, Commissaris des Konings in dit gewest als toeziend Proost, Johan de Bergh, Griffier en G. van Lanschot, Rentmeester, uit makende het bestuur van de broederschapop perkamentkan met het meeste regt onder de voorname kunststukken worden opgenomen het munt uit in zuivere sehoone lettersgeïllustreerd in oud golhischengothischen en renaissance stijl, zoo mede door opregt fraai en zuiver Fransch schrift, terwijl het wapen van de broederschap in kleuren en goud, door den Heer Ritschie daarop gebragt, het bewijs geven, dat hij in ziju schoon vak in alles meester is. Hbl BUITENLANDSCUE BERIGTEN. zakenopdat het land van de groote kosten der oorlogsloebereidselen moge ontheven worden. Voor het overige bepalen zich de redeneringen alleen over de toelating van Pruissen lot het vredes-congres. Er wordt verzekert dat die toelating door Frankrijk is goedgekeurd, maar door Engeland wordt tegengewerkt. De Constitutioneldie men als een half officieel orgaan kan beschouwen, bevat een artikel getiteld: Het congres te Parijs, waarin hij die vergadering beschouwt als een tegenhanger van het Weener-Congres in 1815 en zegt dat hel genoegzaam zeker is dat Pruissen aan de onderhan delingen niet zal deelnemen. Het tegenovergestelde gevoelen blijft echter den boventoon behouden, want Pruissen zou, gelijk genoemd blad zelf zegt, door niet-deelneming genoegzaam afstand doen van zijnen rang als groote mogenheid. 'sGRAVENIIAGE, 31 Januarij. Z. M. heeft den Ileer Mr. W. J. C. van Hasselt, lid en fungerend Secre taris van de Hoofdcommissie bij de Parijsche tentoonstelling, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan den lsle» Luitenant, oppervuurwerker bij de Marine, H. La Fors, vergund het aannemen en dragen van de Ridderorde van St. Stanislas der 3dc klasse, hem door den Keizer van Rusland geschonken. H. M. de Koningin heeft eene aanzienlijke gift in geld geschonken aan de commissie tot werkverschaffing aan behoefiigen in het duin. Eergisteren heeft er bij den Minister van Buitenl. Zaken, den Heer van Halleen groot diner plaats gehaddat door al de leden van het Corps Diplomatique werd bijgewoond. Des avonds hebben Prins en Prinses Fre- derik der Nederlanden een luisterrijk bal gegevendat vereerd werd met de hooge tegenwoordigheid van den Koning en de Koninginen de overige in deze residentie aanwezige leden der Kon. familie; onder de aanzienlijke genoodigden merkte men ook op de leden van het Corps Diplomatiquede hooge burgerlijke em militaire autoriteiten, zoowel uit deze stad als van elders. Morgen zal er, bij gelegenheid van de verjaardag van II. K. II. Prinses Frederik, een groot diner en gala ten hove plaats hebben. II. K. n. Prinses Marianne heeft dezer dagen brandstoffen en levens middelen aan behoefiigen alhier doen uitreiken. Een groot aantal der bekroonden op de nijverheids tentoonstelling te Parijs, heeft zich eergisteren op eigen kosten vereenigd tot een diner in de Oude Doelenen had daartoe nog verschillende nitnoodigingen gedaan zoodat, behalve de deelnemers, ook waren aangezeten de Minister van Bin- nenl. Zaken, de Minister van Oorlog, de President der Yereeniging tot be vordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, de Burgemees ters der hoofdstad en der residentie, de President der Nederl. Handelmaat schappij enz.enz. In het geheel namen ruim 80 personen aan dien maaltijd deel. Na afloop van het diner, zijn velen der bekroonden of ge noodigden nog in de sociëteitendie ter hunner eere opengesteld waren o. a.in die der Vereeniging, bijeengekomen, waar men op regt vriend schappelijke en genoegelijke wijze dezen feestdag besloot. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden (Kamer van Strafzaken), van Zaturdag, heeft de Advocaat-Generaal Deketh zijne con clusie genomen in de zaak van de Heeren Jhr. M. Salvador en S. Fongers, requiranten tegen een arrest van het Hof in Noordhollandwaarbij zijter zake van laster, zijn veroordeeld tot verschillende straffen. De Advocaat- Generaal heeft al de voorgestelde middelen onaannemelijk en ongegrond ge oordeeld, en mitsdien geconcludeerd tot verwerping der ingestelde voor ziening met veroordeeling der requiranten in de kosten in cassatie geval len. De uitspraak is bepaald op 26 Februarij a. s. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal op 5 Februarij aansl. hare werkzaamheden hervatten. Men heeft hier berigt ontvangen van het afsterven van den uitsteken den toonkunstenaar, den Heer J. P. Faubel, in leven Hoofdonderwijzer aan de Kon. mnziekschool en solo-clarinettist van wijlen Z. M. Willem II. Zoo men weet, had die verdienstelijke kunstenaar eene kunstreis ondernomen naar de Neêrl. West-Indische bezittingen, en had hij zich aldaar, tot veler genoegen, reeds doen hooren. Hij is te Paramaribo overleden. Zijne we duwe en kinderen, alhier woonachtig, verliezen in hem een grooteu steun. ROTTERDAM, 30 Januaaij. Burgemeester en Wethouders zijn ter voldoening van hel raadsbesluit des wege, op nieuw overgegaan tot den verkoop van een gedeelte der aan de gemeente toebehoorende inschrijvingen 2j pCt. Werk. Schuld, groot 50,000. Van het achttal inschrijvers, dat deel nam aan de inschrijving, was de Heer Schaay, met den prijs van 03.8lj de hoogste inschrijver, en werd hem dientengevolge het kapitaal gegund. Maandag 11. is bij het station van den Rijnspoorweg eene onbekende jufvrouw op het geheim gemak bevallen. Toen men dit ontdekte waren beide, moeder en kind, reeds overleden, zoodat spoedig aangebragte hulp niet heeft mogen balen. De naam der moeder is voor alsnog niet bekend. De beide lijken zijn naar de loods voor drenkelingen overgebragt. 's HERTOGENBOSCH29 Januarij. Z. M. onze Koning, sedert 1831 broeder van de IHustre Lieve Vrouwe Broederschap, alhier ten jare 1318 door Joncker Gerard van Uden, een afstammeling der voormalige Heeren van Herpen en Uden, opgerigt, is door die broederschap tot. eersten of Swacnbroeder verkoren welke benoeming Koning Willem III welwillend beeft aangenomen. Eerwaardig door zijne strekking van vroegere ecuwen, behalve in het godsdienstige, ook in het ondersteunen van behoefiigen en het bevorderen van kunsten en weten schappen, vooral der dicht-, toon- en schilderkunst, telde zij onder ztjne voormalige broederen van de vroegste tijden af vele Vorsten, Graven en aanzienlijke personen. Zij kan dus als een der oudste en aanzienlijkste broederschappen in Nederland worden aangemerkt. Het diploma voor Z. M. als Swaenbroedervervaardigd door den Heer J. P. Ritschie, Leeraar in 11 li 1. I sS. Bij de op 24 Jan. plaats gehad hebbende orkaandie van een zwaar onweder vergezeld was, is te Sclayn (prov. Namen), de bliksem geslagen in het kantoor van den opzigter der mijnwerken aldaar, waarin zich op dat oogenblik mede vier werklieden bevonden. Twee der laatsten zijn ge troffen, waarvan een doodelijk; de overigen zijn met de schrik vrijgekomen. Een onzer laudgenoolendie aanzienlijke fabrieken te Birmingham in Engeland bezit, heeft eene aanmerkelijke verbetering in de vervaardiging van stalen pennen gebragt. Hij heeft aan pennen van zuiver staal verga derbakjes voor inkt gevoegd, die den schrijver het opnemen daarvan uit haalt; alsmede pennenhouders waarin een stalen veer, die de pen regelt en haar stijf of slap naar verkiezing maakt. EUfeELiAlSÖ. LONDEN, 29 Januarij. Men spreekt van ministeriële veranderingenSir Grey zou zijn ontslag nemen als Minister van Binnenl. Zaken en door Sir Cockburn worden opgevolgd. Men zegt dat het Huis der Gemeentenna de aanneming van het adres van antwoord, voor 14 dagen zal uiteengaan. Lord Dalhousie, voormaals Gouverneur van Indië, wordt alhier ver wacht. Men verzekert dat Lord Palmerston hem zal voordragen om tot Ridder van den Kouseband te worden benoemd, in de plaats van den over leden Hertog van Somerset. De geschillen tusschen Engeland en de Vereenigdc Staten blijven han gende. De Amerikanen schijnen besloten te hebben voldoening te eischen wegens de wervingen voor het vreemden-legioen en des noods hunnen Ge zant te Londen terug te roepen. De Regering heeft met het Parijsche huis Collet el Cie. de verbindtenis weer voor 6 maanden vernieuwd, om per maand li millioen portion ge droogde en ingelegde groenten voor het leger en de vloot te leveren. Uit Napels wordt aan de Daily News geschreven, dat zich aldaar zekere Heer Clegg uit Manchester bevindt, met het doel om de belangstelling der aldaar wonende vreemde kapitalisten op te wekken ten gunste van de katoen- cultuur door middel van vrije arbeiders. Langs dezen weg alleenkan de slavernij met vrucht worden bestreden. De hoeveelheid katoen door Enge land jaarlijks benoodigd, zoude aan de cultuur reeds een uitgebreid veld openen. Ook in Egypte worden lot hetzelfde doel pogingen aangewend. Te Spilhead liggen thansbehalve 18 kanoneer- en verscheiden bom bardeerbooten21 oorlogschepen, voerende te zamen 1073 stukken geschut, die voor eenen nieuwen logt worden gereed gemaakt. Het stoomschip Great Britain vertrekt eerstdaags met 1100 soldaten van Liverpool naar Malta. Het Belgische stoomschip la Belgique moet, volgens berigt uit Sout hampton, in een bijna reddeloozen toestand verkeeren. Men verwondert zich dat het zee heeft kunnen bouwen. Er is een onderzoek ingesteld om trent de zamenstelling en men heeft bevonden dat de platen ijzer met lood waren gesoldeerdzoodat het water er aau alle kanten indrong. De toe stand der passagiers is treurig. Zij dwalen over het dek zonder te weten wat te doen. Volgens berigt van de Kaap de Goede Hoop van 7 December, had het den 15dcn November te Blik Pan, in de nabijheid van Hope Town, buiten gewoon hevig geregend en gehageldwaardoor omstreeks 2300 schapen en geiten gedood werden. Ook in andere streken moeten geweldige donder- stormen gewoed hebbenwaarbijbehalve veel veeook menschen omgeko men zijn. Op 6 Januarij heeft het te New-York geweldig gesneeuwd. Het ver keer der rijtuigen was gedurende den geheelen dag gestremd. De paarden zakten tot aan de borst in de sneeuw. In vele woningen had men gebrek aan levensmiddelen en in druk bezochte straten, waar men doorgangen had gebaand, geleken die volkomen op gegraven grachten. Uit Zuid-Amerika wordt van 30 Nov. gemeld, dat de inwoners van Valparaiso door eene goudkoorts zijn bevangen. Bij honderden verlaten zij de stad om in de nieuw ontdekte goudmijnen, die slechts op 15 mijlen af- stands liggen, te gaan werken. De matrozen verlaten mede de schepen om hun geluk in het goudgraven te beproeven. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Januarij. De Sultan heeft een schrijven aan den Keizer gerigt, om hem zijnen dank te beluigen voor hel toegezonden Grootkruis van het Legioen van Eer. Derwich-Pacha, die de Porte bij den grooten Krijgsraad zoude verte genwoordigen is thans aangekomen, liet stormachtige weder in de Middel- landsche zee is oorzaak, dat hij voor dat doel te Iaat komt. De opening der Wetgevende Kamers, zal op 25 Febr. plaats hebben. De fabriek van lucifers te la Viletle is een prooi der vlammen gewor den. Men kon dien brand tot in het midden der stad zien. Van wege de zwavel en de phosphorus aldaar aanwezig had hij een dreigend aanzien.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2