LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 1 FEBRUARIJ. i iri'4 ?X De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs tier Courant is f 12 in het de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 15ïJ <Ier.e Courant ïvclioort ÏSiijblncl IV0. 2. BINNENLANDSCHK BKRfffTEN. LEYDEN, 31 Januarij. De Koninklijke Academie van Wetenschappen te Berlijn, heeft aan den lieer C. J. Temminck, Directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, de bijzondere onderscheiding bewezen van hem tot Eerelid te benoemen. Op 1 Januarij jl. was het getal Candidalen voor de heilige dienst der llerv. kerk 111, van welke 8 door de Waalsche Commissie toegelaten zijn. Op 1 Julij was het getal kandidaten 93. zoodat het aantal in het laatste halfjaar met 18 vermeerderd is. In het laatste halfjaar zijn er 15 Candi- daten lol Predikant bevestigd, van welke 1 bij de Waalsche gemeente te Dordrecht cn 1 voor de dienst in Oost-I ndië. Daarenboven zijn cr in dien lijd nog 12 Candidaten tot Predikant beroepen, van welke de bevestiging moet volgen. Volgens de Utr. C. zal er spoedig cene belangrijke verbetering in liet lot der Paardenartsen bij het leger plaats hebben, zoowel door het instellen van meer hongere rangen, als door vermeerdering van tractement; in het laatste zegt men zullen ook de Officieren van Gezondheid deelen. Men verneemt, dal G. W. Linck, uil Naarden, in hooger beroep is gekomen van het vonnis der Arr -Regtb. te Amsterdamwaarbij hij op aanklagtc van Jhr. M. Salvador, veroordeeld is ter zake van hel plaatsen eener advertentie in het Algemeen llandelsb'ad. liet Mozartfeest, ter gedachtenis van den 100,,cn verjaardag van den grooten meester der toonkunst, Mozart, is op 28 dezer in het Park te Amsterdam door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, endoor de Liedertafels Eutonia, Euterpe en Amste's Mannenkoor, op eene waardige wijze gevierd. Van den Helder wordt gemeld. De visscherij gaat bier thans voorbeel dig goed; de Maassehc sloepen komen hier binnen met buitengewone lasten. In de afgeloopen week waren er die 700 kabeljaauwen, behalve de schel- visch en andere soort, hadden gevangen; gisteren zijn er hier weder 5 binnengeloopen met een gemiddelde vangst van 400 a 500 levendige kabel jaauwen, behalve de lengviseh, heilbotten en schelviseh. Er wordt 2.25 a 2 50 voor de levendige kabeljaauwen bedongen; het is dus onnoodig le zeggen dat de visscliers goede rekening maken. De opening van den Rijnspoorweg van Arnhem tol Emmerik is op 18 Februarij bepaald. Een grool aantal schippersdie het Zwolschc Diep bevarenheefL een request aan dc Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediendten einde het voorstel van den Heer Mr. P. van der Veen aan le nemen, strekkende om een onderzoek nopens de zaken van hel Zwolschen Diep te doen houden. De Zw. Cour. deelt mededat gedurende dezen winter een groot aantal menschen in de nabijheid van Luiten zijn brood heeft gevonden in het delven van keislcenen, die daar in groole menigte voorhanden zijn. Deze zijn groolendeels bestemd voor den grindweg van Coevorden naar Dalen. Onder de zoekers waren er, die daarin een goed bestaan vonden, terwijl zij anders aan armoede waren prijs gegeven. Men kon per dag soms van GO cis lot/1.verdienen. Dezer dagen had, naar men verzekert, te Tilburg een tweegevecht plaats tusschen een burger en een Officier van het garnizoen. In de ma nége der dragonders moet de strijd zijn gevoerd, met ongelukkig gevolg voor beide partijen, daar zij beide, hoewel niet gevaarlijk, gekwetst zijn. Men verneemt dat de zaak reeds aan de Justitie bekend is cn dat er een onder zoek naar het gebeurde wordt ingesteld. Tol aanvulling van ons Verslag van de uitreiking der eereblijken aan de bekroonden op de wereldtentoonstelling le Parijs (zie ons vorig nommer), laten wij hier de redevoering, door den Minister van Binnenl. Zaken bij die gelegenheid uitgesprokenvolgen Mijse Heeren! Voor de tweede maal ia een tijdvak van 5 jaren werd aan dc beschaafde volken der aarde de oproeping gedaan om het voortreffelijkste, wal bij hen op het gebied der nijverheid en schoone kunslen wordt voortgebragtin eene Europesehe wereldstad bijeen te brengen. Schier allen gaven aan die oproeping gehoor, cn terwijl elders de oorlogs vlam woedde, verrees in Frankrijks hoofdstad een tempel aan de kunsten cn nijverheid gewijd, als een zinnebeeld van dc zegeningen des vredes en als een heerlijk teeken van hetgeen 's menschen geest vermag te bevatten en zijne hand te wrochten. Ook Nederland aarzelde niet deel te nemen aan den edelen wedstrijd, die tusschen de volken werd gevoerd, en de voortbrengselen van zijne nijverheid en kunst aan de beoordeeling der beschaafde wereld te onderwerpen. De Nederlandsche afdeelingen hebben op de wereldtentoonstelling eene eervolle plaats bekleed. De verzameling der voorwerpen van nijverheid moge in uiterlijk vertoon bij die van andere natiën hebben achtergestaan, het nader onderzoek heeft hare waarde doen uitkomen, en op nieuw bevestigd hetgeen ten opzigte van Nederland en de Nederlanders meermalen is getuigd, dat zij meer zijn dan schijnen. Dat bewijzen de eereteekenen bij de tentoonstelling der nijverheid aan Nederlanders toegekend. Van 349 inzenders hebben 2 gouden eere medailles, 18 medailles der lstc klasse, 40 medailles der 2dc klasse en 58 eene eervolle vermelding behaald. Ook de Nederlandsche kunstenaars hebben waardiglijk de eer der llol- landsche school opgehouden. De schoone kunsten hebben dit boven de nij verheid voor, dat de waarde van hare voortbrengselen door ieder met een geoefend oog en een warm hart kan worden beoordeeld. Geen naauwgezet onderzoek, geen uitspraak eener jury, wordt vereischt om over hare meer dere of mindere voortreffelijkheid le beslissen. Zij bevelen zich zeiven aan. Drie gouden medailles van de 2de klasse en 6 eervolle vermeldingen wer den aan Nederlandsche kunstenaars toegekendterwijl daarenboven de ver diensten van een onzer meest uitstekende schilders door Frankrijks Keizer met het Ridderkruis van het Legioen van Eer werd beloond. Met regt mogen wij ons verheffen op het erlangen van twee gouden eere- medailles, cene onderscheiding, waarop allen het oog hadden gevestigd en die slechts aan weinigen is verleend. Het was een gelukkig denkbeeld van het bestuur der Nederl. Handelmaat schappij door het inzenden eener verzameling van voortbrengselen onzer Oost-Indische bezittingen, van de nijverheid dier streken en van de rijke vruchten door haar verkregen, een schitterend blijk te geven. De toekenning van hel eere-metaal bewijst hoe hoog het werd gewaardeerd. Wij verheugen ons dal door het toekennen eener gouden medaille aan de stad Amsterdam, het belang is erkend van een tak van nijverheid, die sedert eenwen met niet minder trouw dan uitstekend talent door duizende inwo ners der hoofdstad wordt uitgeoefend. Aan hunne nijverheid hadden de schitterende edelgesteenten, die le midden van zoo veel schoons het oog lot zich trokkenbun glans en luister te dankencn te regt hebben de beoor deelaars begrepen dat de kunst die ze te voorschijn riep, eene buitengewone onderscheiding verdiende. Zoo trad Nederland eervol uit den strijd. Mijne Heeren bekroonden, hier aanwezig, ik heb er als Nederlandsch Minister prijs op gesteld u in het bijzijn der aanzienlijke mannen, hier ver gaderd, en van de voorstanders van nijverheid cn schoone kunsten die u omringende door u behaalde eereblijken te overhandigen. De roem door u behaald is niet uitsluitend de uwe. Hij is door u voor Nederland verworven. Het is uit naam der Nederlandsche natie en van haren Koning, dat ik u geluk wensch met de onderscheiding die u te beurt viel. Met regt moogt gij troisch zijn op eene overwinningwaar zoo velen met u om de zege hebben gekampt. De erkenning uwer verdiensten voor het oog der be schaafde wereld sehenke u eene regtmatige zelfvoldoening en zij het loon der zorgen door u aan de ontwikkeling van nijverheid en kunst gewijd. Uit naam der Nederlandsche natie cn van haren Koning zeg ik u dank dat gij op dc wereldtentoonstelling hare eer waardiglijk hebt gehandhaafd, en den naam der beroemde Hollandsche school en der Nederlandsche nijver heid luisterrijk hebt opgehouden. Ontveinzen wij het ons echter niet, Mijne Heeren, er blijft op het gebied der schoone kunsten en nijverheid nog veel le doen over. Bij het voorwaarts streven der eeuwbij de schier dagelijksehe vorderingendie in elk vak van menschelijke kennis overal worden waargenomeneischen de pligt en het belang van elke natie, die niet op den achtergrond wil geraken, dat zij rusteloos en onafgebroken op den weg van ontwikkeling voortga. Heilzaam en nuttig was daarom de gelegenheiddie geopend werd om te bcoordeelen de plaats, welke in den grooten wedstrijd der volken door Ne derland werd vervuld. Laat ons, Mijne Heeren, waarderen het goede dat bij ons wordt gevon den maar laat ons het oog niet sluiten voor hetgeen ons ontbreekt. Laat ons, met behoud van hel eene, onophoudelijk en met al de kracht van geest die het kenmerk der Nederlanders is, trachten het andere te bereiken, dan zal ons Vaderland, dat in zoo vele opzïgtcn is gezegend, meer en meer toenemen in ontwikkeling en bloei cn ook op het gebied van kunst cn nij verheid voor geen volk der aarde behoeven achter te staan. Dc vredesberigten zijn voor hel oogenblik, zooals ligt te begrijpen is, van weinig belang. Aller oogen zijn thans gevestigd op de aanspraak waar mede de Koningin van Engehnd het Parlement zal openen, en die, naar men verwacht, eenen vredelievenden geest zal ademen. De Times dringt, vergetende zijne vroegere uitsprakenaan op cene spoedige behandeling der

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1