land geen sluit in blanco zal hebben geteekend, om er de Mogendheden al de eischen bij te doen opnemen, die zij mogten goedvinden. Men heeft zich daarbij bepaaldelijk op drie punten verstaan. Het niet weer opbouwen van Bomarsund; eene vestiging van Ilandels-Consuls in de havens aan de Zwarte zee; eene juiste afbakening van de Russische grenzen in Aziëwelke voorwaarden ter bereiking van eene gunstige uit komst der onderhandelingen noodig zijn. Re gemagtigden te Weeuen zullen dus wel die akte teekenen en dan zal men een grootenja beslissenden stap op den weg tot den vrede zijn ge vorderd, waarvan de eerste vrucht eene onmiddelijke afkondiging van al- gemeencn wapenstilstand zal wezenen dan eerst zal de stad worden bepaald waar de verdere onderhandelingen zullen worden gevoerd, waartoe volgens diplomatiek gebruik, Weenen niet zal genoemd worden, omdat er de voor- loopige onderhandelingen zijn gehouden. Parijs schijnt zeer in aanmerking te komen. Voorts blijkt hetdat de gunstige voorteekenen met iederen dag toenemen. Reeds loopt het gerucht dat Keizer Alexander den Vorst Gorlschakoff orde heeft gezonden om de vijandelijkheden op te schorten, en dat Keizer Napo leon dergelijk bevel aan den Maarschalk Pélissier heeft doen toekomen. Zoo deze geruchten op waarheid gegrond zijn, mogen die bevelen, daar de voortzetting van den strijd met den winter toch grootendeels van zelfs on- uitvocrlijk was, als zoodanig minder beteekenen, zij strekken toch tot be wijs dat beide partijen ernstig den vrede wenschen. De Times en zijne vol gers blazen nog steeds woede en bedreigingen willen van geen wapenstil stand wetennoch Pruissen eenig deel in de onderhandelingen toestaan. De Times wil den grooten genius van den oorlogLord Palmerstonals onderhandelaar op het aanstaande congres zenden. Dat deze Staatsman het in een lot vrede gezind Ministerie niet zou kunnen uithoudenis na tuurlijk maar wie zal hem een geschikt Afgezant achten voor een vredes congres. Onder die staatkundige dobbcringen heeft men zich voorldnrend in eene aanzienlijke daling der graanprijzen, zoowel op de binnen- als builenland- sche markten te verheugen. De groole voorraad, die op hoop van klim mende prijzen, van de markten was teruggehouden, wordt thans, en dik wijls te vergeefstot aanzienlijke verlaging aangeboden. Als de gunstige vooruilziglen op vrede zich mogen verwezentlijkenkan men verwachten, dat de prijzen lol haren vroegeren sland zullen worden tcruggebragtdat misschien wel aanleiding kan geven tol eene gevoelige les voor hendie van de omstandigheden een misbruik hebben willen maken. 'sGRAVENRAGE, 24 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot Ridder van de orde van den Nederl. Leeuw, de Heer C. J. Vaillant Fz.Geneesheer te Maassluis en lid der Provinciale Staten van Zuidholland. Z. M. heeft aan den Generaal-Majoor L. H. W. Baron van Aylva Rengers, en aan den Luitenant-Kolonel H. V. E. Klapp, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van den Rooden Adelaarhun door den Koning van Pruissen geschonken. liet bal, Dingsdag avond door Z. Exc. de Baron d'Andre'Fransch Gezant bij het Ned. Hof, gegeven, was buitengewoon prachtig; de salons waren rijk met bloemen en planten versierd, hetgeen met de aangebragte spiegels en tal van lichten een luisterrijk gezigt opleverde. Het bal werd met de hooge tegenwoordigheid vereerd van 1111. MM. den Koning en de Koningin en de verdere leden der Koninklijke familie, met uitzondering al leen van H. K. H. Prinses Frederilc, welke had gemeend, zich daarvan te mogen verschoonen, vermits het de verjaardag was van het overlijden van haar cenigen zoon. Z. M. de Koning droeg het uniform van Generaal der infanterie en het Grootkruis van het Legioen van Eer. Men rekent, dat daartoe 250 a 300 personen zijn genoodigd geworden. Tot lid van den Raad van Bestuur der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam is benoemd de Heer N. Pienemankunst schilder aldaar. Men verneemt dal het den Keizer van Rusland behaagd heeft, de schilderij aan te nemen, hem aangeboden door den Heer A, J. Offermans, alhier, voorstellende een landschap, waarin een Hollandsch legerkamp enz., ten voordeele der Russische soldaten, die in de Levant het gezigt verloren hebben of gekwetst zijn, even als zijne schilderij, op de wereldtentoonstel ling te Parijs door Prins Napoleon, tot hetzelfde doel aangenomen is. De schilderij is reeds bij de Russische legatie alhier in ontvangst genomen. De Ministers van Koloniën en van Oorlog, hebben ter kennis van be langhebbenden gebragt, dat er in dit jaar gelegenheid zal bestaan lol plaat sing van een 30-tal jongelieden als Kadet voor hel wapen der artillerie in Oost-Indië bij de Koninklijke Academie voor de Zee- en Landmagt, en wel geheel voor rekening van de koloniale geldmiddelen; zullende men zich echter bij borgtogt moeten verbinden de verstrekte sommen terug te geven, ingeval de jongelieden hunne bestemming niet volgen. In de maand Junij zal tusschen de adspiranten naar die betrekking een vergelijkend examen plaats hebben, waarvan nader aankondiging zal geschieden. De conclusie van het O. M. bij den floogen Raad in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers, die gisteren zou plaats hebben, is uitge steld tot aansl. Zaturdag den 26stcn dezer, 's morgens ten 11 ure. Burgemeester en Wethouders van Zicrikzce, zijn door den Gemeen teraad gemagtigd in overleg te treden met de Heeren L. J. Enthoven en C°. alhier, omtrent de oprigting eener gaz-fabriek. BU1TBNLANDSC1IE BER1GTEN. BEL6IË. BRUSSEL, 23 Januarij. Omtrent de zaak van den Hoogleeraar Brasseur, meldt nog de Indép. Beige, dat de Heer Dumortier bij zijne heftige redevoering in de Kamer legen den Hoogleeraar, die daar niet tegenwoordig zijnde, zich niet kon verdedigen, van bijna alle kanten der vergadering, door teekenen van af keuring in de rede werd gevallen. De Minister Dedecker verklaardedat wanneer het gebleken ware dat de Hoogleeraar in de daad de Godheid van Christus had ontkend, hij niet zou geaarzeld hebben om hem af te zetten datwat het behandelen betrof van den invloed van het Pausdom in de middeleeuwen en de staatkundige rol der Hervorming in later tijd, hij die punten als Minister en niet als zoon der kerk of particulier had te beoordeelen. Al mogt een of ander hem per soonlijk eenigermale hebben kunnen hinderenkon hij als bewaarder van hel burgerlijk gezag, niet willen, dat de studie van zulke belangrijke his torische feiten, van het onderwijs zouden worden uitgesloten. Men moest niet door bekrompen onverdraagzaamheid groote en vruchtbare onderzoekin gen uitsluitendie het leven van het hooger onderwijs zijn. De Emancipation deelt mededat te Londen het gerucht liep van Pal- merston's aftreding en wel ten gevolge van de voorwaarden die hijbehalve het Oostenrijksche voorstelaan Rusland wilde opleggen. Hoewel het niet onmogelijk is dat de tegenwoordige omstandigheden eene verandering in hel Engelsche Kabinet zullen te weeg brengen, behoeft deze tijding nog bevestiging, daar de Times, die vroeger Lord Palmerston niet genegen was, hem thans nog hemelhoog verheft en zoo er van zijne aftre ding sprake was spoedig van toon zou veranderen. Onlangs verliet een 19-jarig jongeling de kweekschool te Luik, om zich naar Frankrijk te begeven, en dienst bij het vreemden-legioen te nemen. Onderweg ontmoette hij een persoonaan wien hijeen gesprek aanknoo- pende, het oogmerk zijner reis verhaalde. De vreemdeling verklaarde hem, zelf bij het vreemden-legioen te behooren, naar Belgie te zijn gekomen om soldaten aan te wervenen dat hij hem dus als zoodanig aannamhem daarbij aanzienlijke bevordering voorspiegelende. Zij reisden verder te za nten en namen te Rijssel in een herberg hun intrek. Aldaar wist de ver meende werver middel te vinden om, bij eene korte afwezigheid van den jongelingzich met diens geld en gouden horologie uit de voeten te maken. Bit Doornik wordt gemeld dat meer dan 300 landbouwers, meest Walen, zich gereed maken om naar Amerika te vertrekken. Er zijn per sonen onder van 80 jaren, en over 't algemeen zijn zij niet onbemiddeld. Dit besluit is door hen genomenten gevolge van de gunstige berigten van eenige hunner vroegere landgenootenuit die streken ontvangen. Door de Maatschappij tot ontginning der mijnen te Trien Kaisin is eene nieuwe steenkolenmijn geopend, waaraan den naam van Sebastopol is gegeven. De eerste kolen zijn aan een koopman van Charleroi afgeleverd die ze met zijn schip Generaal Pélissier, gevoerd door Kapitein Bosquet, naar Frankrijk zal voeren. EN6ELAND. LONDEN, 22 Januarij. Naar men verneemt zal de Koningin het Parlement in persoon openen. Lord Palmerston heeft aan de leden die als voorstanders van de Regering bekend staanden volgenden brief gezondenIk heb de eer u kennis te gevendat de opening van het Parlement op Donderdag 31 dezer bepaald zijndeonmiddellijk na die opening hoogst belangrijke staatszaken in be handeling zullen komen. Ik ben dus zoo vrij mijne hoop te uitendat gij reeds bij den aanvang der zitting in het Lagerhuis zult verschijnen. De Mom.-Post deelt een berigt uit Parijs mede, volgens hetwelk de bondgenooten zich thans bezig houden met het ontwerpen der grondslagen, die aan het Congres zullen onderworpen worden. Engeland zal met voor- zigligheid en standvastigheid handelen. De bondgenooten hebben vast be sloten hunne eischen te doen gelden, zonder eenige uitvlugt toe te laten. Wanneer Rusland zijne openingen bekend zal gemaakt hebben, zal onmid dellijk een wapenstilstand worden gesloten. De Times noemt Frankfort als de geschikste plaats voor de vredes onderhandelingen. De Majoor Stuart is tot Engelsch Commissaris bij het leger in Azië benoemd, ter vervanging van den Generaal Williams, die te Kars krijgsge vangen is gemaakt. Op den 2,kn Jan. heeft men in tegenwoordigheid van den Opperbevel hebber en vele Officieren het centrale dok van Sebastopol doen springen waartoe 2630 kruid zijn gebezigd. Te Abcrdare in het graafschap Glamorgan is een jongeling van 20 ja ren, in eene smederij waarin hij werkzaam was, in aanraking gekomen met de raderen van het werktuigdat diende om het ijzer uit te trekken. Hoewel men het werktuig spoedig deed ophouden, was hij reeds 20 malen omgewenteld en geheel verbrijzeld. Eene Katholieke vcreeniging heeft voor 65,000 het kasteel van Seacleff nabij Berwick gekocht, om er een nonnenklooster te vestigen. Onlangs is men tot de uitvoering van den uitersten wil van een der rijkste en liefdadigste onzer landgenooten overgegaan, namelijk van die van den Ileer Dixon te Stanstead-Parknabij Emsworth Hampshire die een vermogen van een millioen heeft nagelalen. llij is tweemalen ge huwd geweest, doch is kinderloos gestorven. Aan zijne weduwe en zusters is 603,000 vermaakt. Aan zijne bedienden ieder 50 rente en aan hem die het langst in zijne dienst is geweest daarenboven eene gift van 600 Aan zijne vrienden had hij reeds vroeger, om de betaling van het successie- regt te vermijden, 89,490 uitgedeeld. Bij zijn leven heeft hij in het ge hucht Stanstead eene kerk met pastorij en eene school gesticht, benevens een gebouw, tot toevlugtsoord voor oude mingegoede kooplieden, waarin ieder persoon jaarlijks 40 ontvangt en 1 per maand voor levensonder houdook zijn de noodigc gelden toegewezen voor brandstoffen en bezol diging van een Geneesheer en Predikant. Boven het gesticht leest men «Dankbaar aan God heeft C. Dixon, koopman le Londen, dit gesticht op- gerigt voor minder bevoorregten dan hij."

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2