COURANT. RINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 19 Januarij. lieden is de Cls,c verjaardag van H. M. de Koningin-Bloeder op de ge bruikelijke wijze herdacht. liet getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopcn week is geweest als volgt 13 Januarij 377 \olwassenen, 193 kinderen, te zanten 570. 14 15 16 17 113 19 442 458 472 485 491 477 214 211 229 235 243 242 050. 609. 701. 720. 734. 719. Gisteren avond omstreeks half tien ure is te Katwijk door de bom schuit, bevaren door den Stuurman Jacob van der Bent, aangebragt de be manning van het op ruim een half uur afstand, noordwaarts van Noordwijk, gestrande Engelsche Barkschip Cornelia., Gezagvoerder J. H. Bell. Het was geladen met rijstkwam laatst van Falmouth en was bestemd naar Amsterdam, liet is aan de ntenschlievende bereidvaardigheid van genoemde Yisschers-Stuurman te danken dat een getal van 10 menschen in het leven zijn behouden die anders een prooi der golven zouden zijn geworden. liij de plaats gehad hebbende herstemming voor hoofd ingelanden van den Haarlemmermeer-polder zijn benoemdde Uli. 51'. J. P. Amersfoordt met 135 stemmen; VV. de Geus met 133; G. A. v. Ilouweniugen met 175; Blr. 31. S. F. de Bloraaz Irnans met 123, en Th. Previnaire met 135 stemmen. Z. BI. heeft aan BR. P. F. Hubrecht c. s.te lloLterdambewilliging verleend lot oprigling eener Maatschappij voor Waseh-, Bad- en Zwemin- riglingen te Rotterdam. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 23 schepen, als: voor Amsterdam 12, voor Rotterdam 8 en voor Dordrecht, Middelburg en Schie dam elk 1. Uit hel overzigt van de opbrengst van 's lands middelen (hoofdsom en opeenten), over het jaar 1855, in vergelijking met de opbrengst in 1854, blijkt, dat in 1855 is ontvangen voor ƒ59,233.073.34}, en in 1854, voor ƒ58,223.184.01, dus ia 1855 meer 1,009,888.73J. Naar men verneemt, zou aan 's lands fregat Prins Alexander der Nederlanden, thans in de West-Indienbevel zijn gegeven om onmiddellijk herwaarts terug te keerenhel zou in den loop dezer maand in Texel bin nenkomeneu bestemd zijn om den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal naar Neèrlands Indië over te brengen. Daar het op 5 Febr. aanst. 25 jaren is geleden dat J. C. J. van Speyk den heldendood stierf, zoo hebben de Zee-Officieren en Oud-Zec-Offieieren die destijds op de vloot dienden het voornemen opgevat op dien dag eene bijeenkomst te houden, ten einde die herinnering op eene waardige wijze te vieren. In onze vorige vermeldden wij het ongeluk van een visschers knecht van Blokzijl, die om iets voor zijne vrouw en zeven kinderen te verdienen, zich op het ijs in de Zuiderzee had gewaagd om spiering le vissehen, doch op een schots was afgedreven en waarschijnlijk verongelukt. Het Ilandehbl. meldt dat hij gelukkig den volgenden dag door een schipper die in de verte iets meende te zien, met een verrekijker is ontdekt, welke schipper toen met vier man een boot in zee bragt en wien bet gelukt is den man te red den. Ilij had 36 uren door koude en angst in den akeligsten toestand doorgebragt, docli is na aan de Kuinre verpleegd te zijn, behouden bij zijn gezin aangekomen. Door den Heer II. Verdonk, van Zaandam, is aan den Raad der stad Amsterdam een plan aangeboden, tot het bouwen van eene ijzeren brug van liet Tolhuis over het IJ tot Amsterdam. Deze ijzeren brug zou zoodanig gebouwd worden, dat de scheepvaart ten allen tijde kon plaats hebben en ook de overgang voor rijtuigen en vrachtwagens zoowel als passagiers altijd zoude kunnen geschieden. Uit Groningen wordt gemeld dat in die provincie de mazelen zeer sterk onder de kinderen heerschen. Te Smilde, Rouveen enz. is die ziekte zoo erg, dat de talrijke scholen, die bij gewone tijden meer dan 200 kin deren bevallen, thans nagenoeg geheel zonder kinderen zijn; terwijl op enkele plaatsen de scholen reeds eenigen tijd zijn gesloten geweest. In de zitting van de Arr.-Regtb. te Winschoten van Woensdag 11., werd door twee voormalige dienstmaagden van wijlen Blej. Jantjen Oomkes, eene regtsvordering ingesteld, die, zoo al niet zonder wedergade, voorzeker onder de meest zeldzame kan worden gerangschikt. Het gold namelijk eencn cisch tot uitlevering van 1337 stuks builen koers gestelde drieguldens, 4161 stuks dito guldens, 6 stuks dito Zceuwsche rijksdaalders, 1 dito zoogenaam- den Hollandsehen rijksdaalder, 1 ouden daalder, en eindelijk, 1 zoogenaam- deu goudguldenvoorwerpendie de eischeressen boven de haar door de erven der overledene bereids uitgeleverde goederenvermccnen le kunnen eischen, op grond dal zij die allen gezamentlijk bij eene en dezelfde akte van de erflaleresse zouden hebben aangekocht; ten welken einde dan ook dc tijdelijke bewaarder dier oude munten mede door haar was geroepen. De verdere loop van dit geding wordt met belangstelling le gemoet gezien. Te Maastricht is in eene branderij de distilleerketel gesprongen, met dat ongelukkig gevolg, dat ée'n der werklieden zware brandwonden heeft bekomen, zoodal men voor het behoud van zijn leven vreest. Hel inwen dige der branderij heeft ook aanmerkelijke schade geleden. Omtrent de vredes-vooruitzigten kan nog niets nader gezegd worden. De aanneming van de Ooslcnrijkschc voorstellen door Rusland is eene zaak waarvan ieder hel hooge belang gevoelt. Ook zijn op de meeste Euro- peschc beurzen de prijzen der schuldbrieven dientengevolge gerezen. Het is waar, de vrede, is nog niet geteekendmaar men is dien nog nooit zoo digi genaderd, en de zwarigheden, die men nog kan ontmoeten zullen wel niet van dien aard zijn, dat zij de voortduring van den oorlog ten gevolge heb ben. Waarschijnlijk zal vooreerst een wapenstilstand worden gesloten, die door het bonden van een Congreshetzij te Parijs of te Wecneu zal ge volgd worden, eu al de Mogendheden die daaraan zullen deelnemen, zijn, Engeland misschien alleen uitgezonderdmet een wezcntlijk verlangen naar den vrede bezield. Van Ruslands zijde had men deze aanzienlijke toena dering niet durven verwachten. Die Regering heeft in deze omstandigheid aan geheel Europa het voorbeeld van gematigdheid gegeven. Tcylers Godgeleerd Genootschap berigt, dat liet ontvangen heeft: 1. Eene Nederduitsche Verhandeling in antwoord op de uilgcschrevene prijsvraag over de opgravingen te Ninivch enz., in zooverre deze strekken kunnen ter bevestiging van den inhoud des O. V.zij is geteekend met het motlO: Ato rijv yijv èxelvtiv èxfiijxiv 0 Aaaoip sTjai ■aóXi' >x;yd/,v,. Teve- triq Kei$. 1 (EAAiivioTf.) 2. Eene Nederduitsche Verhandeling in antwoord op de herhaalde prijs vraag over de inspiratie der boeken des N. V.met het mottoOöJev ooJevo? (pfovri^a S Tsu tzAy/js; Aéytiv jMeAijtyvai. J iistiniis Martyr in Dialogo cum Tryphoue 7 129. C.) 's GRAVENUAGE, 19 Januarij. Boor Z. BI. zijn benoemd lot Burgemeesters: te Rijnsburg J. C. Bleyboom; le Oud- eu Nieuw Herkingen A. de Vlieger, en le Ameidc en Tienhoven BI. A. Sloot. Volgens de Echo zal de uitreiking der medailles van de Parijsehe we- reidtentoostclling nog in den loop dezer maand plaats hebben en door de tegenwoordigheid van Z. BI. den Koning worden vereerd. Volgens eene opgaaf van het Ministerie van Financiën, zijn in het jaar 1855 met de post verzonden 10,092,227 ongefrankeerde 1,029,706 gefr. le zamen 11,721,993 binnenlandsche brieven; 2,494.124 ongefr. en 577,458 gefr.te zamen 3.071.582 buitenlandsche brieven; in 't geheel 14,793,575 brieven, dat is 009,852 meer dan in 1854. Bij het Dep. van Binnen!. Zaken is ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen ƒ31,04, afgestaan door de beman ning van 's Lands stoomschip Curacao, in West-Indien. Bij den Min. van Finantieu is onder het postmerk Rotterdam ontvan gen 6.44, ter voldoening van te weinig betaald patentregt. Bij de lleeren Enlhoven Comp. alhier, zal eene ijzeren brug wor den vervaardigd voor de stad Dordrecht, welke brug door dc firma is aangenomen voor eene som van 11,990. Ook wordt aan die fabriek een schoorsteen vervaardigd, die den rook verteert. Blogt die proefneming sla gen, dan zou dat waarschijnlijk allezins tot bevrediging strekken der bewo ners van de nabijheid van fabriekendie zich meermalen beklagen over den invloed van den rook op hunne huizen en landerijen. ÜlilTENLANDSCHE BERIGTEN S S ï'j Cft" E s. BRUSSEL, 18 Jannarij. De Gemeenteraad alhier is voornemens de plaatselijke accijnsen af te schaffen en in plaats daarvan eene belasting op deuren en vensters te heffen. De accijns op levensmiddelen zal geheel komen te vervallen, en alleen die op bier, bcestenvoederbrandstoffen en bouwmaterialen blijven beslaan. De accijns op het gedistilleerd zal door eene verbruiks-belastingdoor den verkooper te betalen, worden vervangen. Zaturdag 11. hebben de studenten van de Gentsche ïïoogeschool aan den Hoogleeraar Brasseur eene serenade gebragt, die door het aanzienlijkste, gedeelte der bevolking werd bijgewoond. Voor de woning van den Hoog- De Prijs der Courant is f 12 in het de afzonderlijke 1Vomniers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1