kalm, zoo volgzaam, in zijne zittingen met gesloten deuren gedaan heeft, om die openbare vermaning te verdienen? niemand kan het beantwoorden. Op de beurs heeft dit stuk ongunstigen indruk gemaakt, ieder wilde zijne effecten verkoopen. Die groote daling moet ook aan den maandstaat dei- bank worden toegeschreven. De aanhoudende merkbare vermindering van contanten baart angst. De bank schijnt te vreezen dat zij hare billetten een gedwongen koers zal moeten gevenen laat voor dit geval billetten van 100 fr. in zeer groote hoeveelheid vervaardigen. De Neue Preuss. Zeit. deelt de volgende opmerkingen mede, met be trekking tot Frankrijks fmanciëlen toestand: Sedert den aanvang van den oorlog in het Oosten heeft Frankrijk drie leeningen gesloten. De eerste is ten volle gestort; maar van de tweede en derde bestaan nog aanzienlijke achterstallen. 1°. Van de leening van 500 millioen moet nog 30 pCt.dus 150 mill, gestort worden; 2». van de leening van 750 millioen nog 60 pCt., te zamen dus 600 millioen, in 1856 te vinden; 3°. de groote industriële maatschappijen zijn gehouden aan den Staat voorschotten te doendie op 120 millioen kunnen worden geschat; 4°. er bestaat een graan-tekort van 10 millioen mudden, tegen 40 fr. het mud, vcrlegenwoordigcnde dus 400 millioen. Het totale cijfer is derhalve 1120 millioen. Deze ronde som zal het land moeten verschaffen om oude rekeningen af te slmten; zij zal zelfs niet genoeg zijn, want reeds wordt er te veel uitgegeven. Een nieuwe leening is dus onvermijdelijk. V er der berekent dit blad dat Frankrijk in 1856, 440 millioen kan opleveren en 1537 millioen behoeft, en meent dat die van elders ook niet zullen te bekomen zijn; want ook daar zijn leenin gen geslotennamelijk Engeland 650 mill.Oostenrijk 1300 mill.Rusland 200 mill., Turkye 100 mill., dus 2250 millioen, zonder nog de Sardinische, Portugesche en Spaansche leeningen in rekening te nemen. De congregatie der zusteren van den H. Joseph, zal hier een klooster van hare orde opriglen en het noviciaat van Bailleul (depart, de l'Oise) der waarts verleggen. Eenige dagen geleden, heeft er op het Noor der kerkhof een treurig voorval plaats gehad. Sedert eenigen tijd hadden op dit kerkhof gedurig diefstallen plaats, waarvan men, in weerwil van strenge maatregelen, de daders niet kon ontdekken. Die diefstallen werden al stouter en stouter zoodat men de wachters, die reeds vroeger van karabijnen voorzien waren, last gaf, om op ieder die zich des avonds na de sluiting op het kerkhof vertoondeen hun aanroepen geen gehoor verleendete vuren. De Heer Vaulabelle, opzigter van het kerkhof, zich van de slipsle uitvoering dezer bevelen willende overtuigenen zien of ieder op zijn post wasging des avonds ten 6 ure de ronde doenhij kwam aan dat gedeelte van het kerk hof waar eene lage muur slaat, waarbij men reeds dikwijls sporen van overklimming had ontdekt en die daarom het aanhoudend punt van toezigt der wachters was; hetzij dal zijne aandacht werd afgetrokken, of dat hij het door den wind niet hoordehij gaf op het driemaal herhaald geroep van den wachter geen antwoord, en ontving het schot in het hart. De wach ter, eenige klaagtoonen hoorende, waarschuwde zijne makkers dat de dief was gevangen, en begaf zich met dezen naar de plaats waar hij was geval len. Maar hoe groot was hunne verwondering toen zij aldaar den opzigter zeiven vonden uitgestrekt liggen. Alle mogelijke hulp werd nog toegebragt om hem te redden maar te vergeefs. De wachter, die als een braaf man bekend staat, is echter voorloopig in verzekering genomen. SPAS JE. MADRID, 12 Januarij. De Ministeriële krisis, die reeds lang geleden dreigde uit te barsten, heeft haar toppunt bereikt. Generaal O'Donnell is door de Koningin be last met de vorming van een nieuw Kabinet. De Regering heeft de Carlistische gevangenen in Calalonië vergiffenis geschonken, omdat de rust in die provincie hersteld is. Te Alcoy in Valencia, heeft een oproer plaats gehad en te Barcelona is een geheim socialistisch genootschap ontdekt, dat reeds geheel geregeld was en welks leden, als het oogenblik gekomen zou zijn, elkander aan eene bijzondere kleeding konden herkennen. [TASAB. De Sardinische Kamer van Vertegenwoordigers zal beraadslagen over het wels-onlwerp betreffende de leening van 30 millioenmet het doel om het tekort van 6 millioen van de begrooling des vorigen jaars en dat van 24 millioen, veroorzaakt door de buitengewone uitgaven van oorlog, te dekken. Het rapport der Commissie keurt de aanvrage der Regering goed. Men verwacht dat de leening door Engeland genomen zal worden. Uit Napels wordt gemelddat in den vnurspuwenden berg Vesuvius sedert eenigen tijd een vreemd geluid wordt waargenomen, en daar ook eenige verandering van vorm aan den top is opgemerkt, meenen sommigen dat eene inzakking aan dien berg te wachten is. PRUIS SEBL BERLIJN14 Januarij. De zendeling Krause, die zich tegenwoordig te dezer stede ophoudt, heeft verscheidene merkwaardigheden uit Tahiti rnedegebragto. a. een in de Tahitisehe taal aldaar gedrukt exemplaar van de Heilige Schrift. De Heer Krause heeft dit exemplaar aan den Koning doen aanbiedendie het welwillend heeft aangenomen. De oeconomische bakkerij alhier levert dagelijks 15,000 brooden lot verminderden prijs. Volgens berigt uit Kopenhagen zijn aldaar twee Engelsche oorlogs schepen aangekomenwelke naar de Oostzee terugkcerenom er weder te gaan kruisen. De reden hiervan is dat vele schepen de onzijdige havens verlaten, om zoo mogelijk de Russische havens te hereiken. Daaronder bevond zich een Amerikaansehe clipper, vermoedelijk met oorlogsbehoeften bevracht, die vier maanden te Kopenhagen gelegen en de eerste gelegenheid waargenomen had om te ontsnappen en de Oostzee in te varen. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Januarij. De Regering heeft bij alle hooge ambtenaren inlichting gevraagd no pens den indruk door hel concordaat op de bevolking te weeg gebragl. Dat onderzoek heeft verrassende mededeelingen uitgelokt. Hier en daar heeft de menigte nog geenszins een juist begrip van den geest van die over eenkomst met Rome, en in Hongarye en Bohemen, waar de Protestantsche geest luide spreekt en de historische herinneringen van den strijd voor ge loofsvrijheid nog zoo levendig zijn, gaf zij aanleiding tot menig hard woord. Overigens ontbreekt het hier en daar ook niet aan aanmatigingen der R. K. geestelijken, die door het concordaat geenszins worden gewettigd. Zoo verkondigde een der pastoors, dat er nn geen gebieder meer op aarde was dan de Paus en dat de pastoor, als de van God aangestelde geestelijke her der, alleen het regt had, om over de handelingen van de hem toevertrouwde schapen, te waken en te oordeelen. Daarom was de gemeente verpligt, zijnen raad, zoowel in wereldlijke als kerkelijke zaken, te vragen. In Carinthie is een ernstig geschil gerezen tusschen een pastoor en den plaat- selijken regter, daar eerstgenoemde beweerde dat de tienden zouden her steld worden. De aanmatiging van de Italiaansche Bisschoppen om eene censuur op alle drukwerken in te voerenzalnaar men verneemtdoor de Regering niet erkend worden. Wel wordt toegestemd dat het concordaat de geeste lijkheid regt geeft om door vermaning en raad tusschen beide te treden maar niet om reeds vooruit eene zoodanige censuur in te stellen, die de grenzen van de kerkelijke magt verre zou overschrijden. Men verheugt zich zeer over deze beschikking. In afwachting van nadere instructiën uit de Russische hoofdstad, maakt Vorst Gorlschakoff, de vertegenwoordiger van Rusland alhiertoe bereidselen om den 18den dezer af te reizen. RUSLAN 19. Men zegt dat de Grootvorst Konstantijn zeer ontevreden is over de voor stellen door Oostenrijk gedaan, die hij als beleedigend aanmerkt voor eene Mogendheidvan den eersten rang, die nog geenszins als geheel overwonnen kan worden beschouwd. »Wat zijn dat", zou hij uitgeroepen hebben, »voor dreigende voorwaarden, die ons, zij het ook slechts tijdelijk, zouden kun nen dwingen in onze eigene zee niet meer dan de Turk te zijnLaat men komen en Nicolaïeff beschouwen dat is geheel iets anders dan Sebastopol." Zoowel de Grootvorst als de Keizer zelf, zijn van gevoelen dat deze in eene tienmaal sterkere vesting dan Sebastopol herschapene stad, alle aan vallen zal weten te wederstaanen de kostbare voorraadmiddelenwelke in de arsenalen, op de werven en in de werkplaatsen opgestapeld zijn, te beschermen. Te Kroonstadt worden groote oorlogs-loebereidselen gemaakt tegen het voorjaar. Het getal der lcanonneerbooten bedraagt thans 225, waarvan 40 met stoomvermogen. Drie stoomschepen van 84 stukken, die reeds sedert jaren op stapel stonden, zijn geheel afgewerkt. Drie stoomkorvetten zijn mede bijna gereed. De Grootvorst Constantijn wijdt hieraan, alsmede aan de volmaking der artillerie al zijne zorgen. De geschutgieterij te Peters burg werkt mede dag en nacht. De Kolonel Pichelsteindie over het be legeringspark te Sebastopol bevel voerdeheeft eene nieuwe aanstelling als Generaal Majoor te Kroonstadt ontvangen. TURKYE. De Regering wijdt thans al hare zorgen aan het leger in Azië, hare Europesche belangen aan de Westersche Mogendheden overlatende. Het onderzoek van de Commissie belast met de nasporing omtrent de doorgraving van de landengte van Suez, is afgeloopen. De regelregte door graving van Suez naar Pelusa beschouwt zij alleen als mogelijk. Het inrig- len eener haven in de Golf van Pelusa levert geene buitengewone moeije- lijkheden op. De doorgraving over AIcxandrië is geheel verworpen. De kosten zullen de som van 200 millioen francsreeds in het rapport dei- Ingenieurs en van den Onder-Koning, de ticeren Linant Bey en Mougcl Bey, opgegeven, niet overschrijden. Het voorloopig rapport is door den Hollandschen Ingenieur den Ridder Conrad aan den Onder-Koning ter hand gesteld. Heden keert de Commissie naar Europa terug. Den 25stc™ Dec. kwam te Alexandrië eene der stoomboolen aanvoor rekening des Onder-Konings, aan de fabriek der lleeren Paul van Vlissin- gen en Dudok van Heel, te Amsterdam besteld. De Pacha begaf zich in persoon aan boord, vergezeld van den Nederl. Consul-Generaal den Heer S. W. Ruyssenaers, om dit voorwerp van Ned. nijverheid in oogenschouw te nemen. De Onder-Koning heeft zijne tevredenheid te kennen gegeven. Onnoodig zal het zijn te doen opmerken, dat door dit vaartuig de Nederl. nijverheid met die van Engeland en Frankrijk, wedijvert." (Utr. C.) Telegrafisch Berigt6 uur 30 minuten. Bij het afdrukken dezer, ontvangen wij van onzen Correspon dent te 's Hage het volgende berigt Berigten uit Petersburg en Londen verzekeren, dat Rusland de Oostenrijksehe vredesvoorstellen heeft aangenomen. STAS9S BKR!«;TKS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 23 der Verordening op de verdeeling der gemeente in Wijken en Ge buurten en op het bestunr van deze, vastgesteld den 14dc" Mei 1853. Doen te welen, dat benoemd is tot Raad der Gebuurte N°. 15, of N°. 2 van Wijk V, de Heer AR1E POTUIT, en zulks ter vervulling van deze door verhuizing openge vallen betrekking. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 16 Januarij 1856. De Secietaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3