der Kon. familie. Mejufvr. Cliarry, eerste zangeres aan de Fransehe opera, de beroemde pianist Alfred Jael en de eerste fluitist Botgorscliek voerden verscheidene stukken uit. De solo stukken voor den zang en de fluit wer den, op de piano, begeleid door den Heer Nicolaïleeraar aan de Kon. muziekschool alhier. H. M. de Koningin-Moeder heeft dezer dagenaan de Nederd.-Her- vormde gemeente te Baarn, eene bijdrage verleend van ƒ500, lot verbete ring der pastorij aldaar. Namens den Minister van Finanlien, is door den Rijks-Advocaat al hier, een verzoek ingediend bij den Hoogen Raad, strekkende tot verwij zing van den Heer P. L. de Lom de Berg, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, naar de openbare teregtzitting van den Hoogen Raad, ten einde aldaar te worden tcregigesleld wegens drie overtredingen der wet op het personeel, te weten: aangifte der huurwaarde zijner woning op ƒ100, met 3 haardsteden en 18 deuren en vensters, terwijl bij schatting, de huur waarde is bevonden te bedragen ƒ170, het getal der haardsteden 7 en dat der deuren en vensters 22. Nadat dit reglsgeding door een' Raadsheer Commissaris, Jhr. Mr. Geradts, gcregtelijk was geïnstrueerdheeft de Ilooge Raad dezer dagen de zaak verwezen naar de openbare teregtzitting. Men wil welen dat de Regering hare bewilliging heeft toegezegd voor het beroep van een elfden Predikant bij de Hcrv. gemeente alhier, onder dien verstande, dat van 's Rijkswege slechts de helft van het traclement voer dien leeraar zal worden verleend. Dezer dagen is door de vereenigde Hoofdcommissie, ter bevordering van de belangen der Nederlandsche nijverheid op de algemccne tentoonstel ling te Parijs, ter uitreiking aan de belanghebbenden toegezonden eene lijst der Nederlandsche inzenders en werklieden, door de internationale jury be kroond of eervol vermeld. AMSTERDAM, 18 Januarij. De Kon. Alcademie van Wetenschappen, afdeeling taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappenhield eergisteren alhier in het Wapen van Amsterdam, hare gewone maandelijksche vergadering. Tegenwoordig 26 leden, te welen: de 1111. J. Bake, 11. J. Koenen, J. AckcrsdyckJ. van llall, J. de Bosch Kemper, N. C. Kist, S. KarstenJ. Bosscha, J. de Wal, J. Hoffman, C. G. Cobct, W. Moll, W. J. A. Jonckbloet, A. Rutgers, J. van Lennep, W. G. Brill, It. A. P. Dozy, T. Roorda, L. Ph.C.van den Bergh, R. C. Bakhuyzen van den Brink, G. H. M. Delprat, C. Leemans, L. J. F. Janssen, C. J. van Assen, M. de Vries, F. W. J. Juynboll; van de wis- en natuurkundige afdeeling de Hll. W. Yrolik en W. C. II. Staring. De algemeene Secretaris, de Heer W. Yrolik, deed mededeeling van den inhoud eener missive van den Minister van Binnenl. Zaken van 8 Dcc. 1855, waarin deze kennis geeft, dat bij de Regering een aanzoek is ingekomen van den Fransehen Gezant, strekkende om een overzigt te ontvangen van de geleerde genootschappen, hare werken enz. in Nederland, ten behoeve der statistiek in Frankrijkwelke missive in handen is gesteld van het algemeen bestuur. De Heer Vrolik las het door hem in de Fransehe taal gestelde concept-adres, waarin de bestaande vereenigingen en genootschappen, de oorsprong liarer slichting, werkkring, getal leden, werken enz. worden vermeld. Na eene beraadslaging over het al dan niet opnemen van enkele genootschappen in het voormelde adres, wordt de algemeene strekking van het rapport goedgekeurd. De Heer Cobet heeft voorgesteld de aan de orde gestelde voordragl van den Voorzitter, met betrekking lot de zaak van het staatsexamen te doen voorafgaan aan de aangekondigde mededeelingen der Heeren van den Bergh cn Holtius. De Voorzitter heeft verklaard nog niet volkomen gereed te zijn met de voordragt van het besproken onderwerp, weshalve hij aan de ver gadering verzocht zijne aangekondigde voordragt uit te stellen tot de vol gende vergadering. De Heer Cobet heeft daarop zijn voorstel ingetrokken, doch tevens verzocht een voorstel te doen in de volgende vergadering, na de rede van den Voorzitter. Dienovereenkomstig is besloten. De Heer Bakhuyzen van den Brink heeft namens de commissie, in wier handen is gesteld de historische bijdrage van den Heer Koenen, de apologie van Prins Willem van Oranje, daarover rapport uitgebragt. De commissie adviseerde dat de bijdrage in de verslagen en mededeelingen zal worden op genomen doch de beraadslagingen daarover in eene volgende vergadering aan de orde te stellen. Dienovereenkomstig is besloten. De Heer Leemans heeft namens de daartoe benoemde commissie rapport uitgebragt omtrent de mededeeling van den lleer Rutgers, over de tabulae Eugubinae. De commissie adviseerde lot opname der mededeeling in de verslagen en mededeelingen. Be Heer van den Bergh hield eene voordragt ter bestrijding der stellingen van een in bet. vorig jaar te Stutlgardt in het licht verschenen werk van A. Holtzman: die Kelten und Germanen, Eine historische Untersuchung. Wegens het vergevorderde uur zijn de overige aan de orde gestelde pun ten tot de volgende vergadering uitgesteld. De vergadering is daarna gesloten. AmstCour.) met brillanten omzet heeft geschonken, als een blijk van hare hoogschat ting van de dienstendoor deze edele vrouw in de hospitalen van de Krim bewezen. Zij is thans gemagligd dit versiersel te dragen bij wijze van Ridderorde. Het juweel is door de kroonjuweiiers Garrard, naar eene tee- kening van Prins Albert vervaardigd. Het heeft den vorm van een Sint Joriskruisin robijnrood emailop een wit veldhetwelk Engeland voor stelt, en is omringd door een zwarten band, als zinnebeeld van den pligt der liefdadigheidwaarop in gouden letteren staatZalig zijn de barm- liartigen." Al de schepen naar de Oostzee bestemd, moeten 1 Maart zeilree zijn. De Times deelt een berigt mede van zijnen Parijsehen correspondent volgens hetwelk er eene overeenkomst zou bestaan tot aanvulling van het tractaat van December, in geval van eene diplomatieke scheuring tusschen Oostenrijk en Rusland. Indien de voorstellen verworpen wordenzullen de drie Mogendheden beraadslagen over de middelen, om Rusland te dwingen, waartoe de medewerking van de overige Staten zal ingeroepen worden. Pruissen wordt van die onderhandelingen uitgeslotenten minste indien deze Mogendheid niet mede zijne betrekkingen met Rusland afbreekt. Nopens de middelen, om Pruissen te noodzaken, is nog niets bepaald. Er zon ook eene vijfde voorwaarde zijn onderteekend: inhoudende, dat Bomarsund niet herbouwd mag worden. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen was op 31 Dec.hoewel de Voorzitter nog niet was gekozende boodschap in het Congres voorge lezen, waaruit bleek dat de geschillen met Engeland nog niet waren ver effend. De Regering der Vereenigde Staten en het Amerikaansche volk zijn overtuigd, dat Engeland hoegenaamd geen regl heeft op Centraal Amerika, met uitzondering van Belize, en daarom kan men zich zedelijk overtuigd houdendat Engeland nimmer dit geschil door het zwaard zal pogen op te lossen. De Amerikaansche regering is niet te Kopenhagen vertegenwoordigd bij de conferentie over den Sondtol, die aldaar gehouden wordt. Zij is echter bereid aan Denemarken eene schadeloosstelling te verleenen voor de onkosten, die dat rijk tot het onderhoud van de bevaarbaarheid van den Sond, moet doen. De moeijelijkheden met Frankrijk, Spanje en Grieken land zijn geschikt, of zijn op het punt van geschikt te worden. De groote Piano-fabriek van Hopkinson en C°. is een prooi der vlam men geworden. Alles was echter verzekerd. De Times verhaalt dat de zoon van den buitengewonen Afgezant van den Shaeh van Persiëdie onlangs te Moskou plotseling is overledendoor kolendamp is gestikt, door onvoorzigtigheid van eenen bediende. De Afgezant den dood van zijn kind willende wrekenhad den knecht veroordeeld om met stokken te worden doodgeslagen. De Russische policie was tusschen beide getreden om dit te verhinderen. Daarop heeft de Afgezant een kist laten maken, met drie luchtgaten en hem daarin gesloten, om hem op die wijze naar Persië te zenden ten einde zijn vonnis te ondergaan. FRANKRIJH. PARIJS, 15 Januarij. De aangekondigde wapenschouwing over de teruggekeerde troepen uit de Krim heeft heden plaats gehadwaarbij o. a. de Hertog van Cambridge tegenwoordig was. Bij het defileren hadden de troepen de Engelsche kruis- medaille reeds op de borst gehecht. Zij draagt aan de eene zijde de beeld- tenis van Koningin Victoria en aan de keerzijde een krijgsman, gekroond door de Overwinning, met het onderschrift Crimaea. Allerhande geruchten zijn hier in omloop omtrent gewigtige maatre gelen eerstdaags door den Keizer te nemen, en die zouden bestaan in: Afschaffing der Salische wel, eene instelling van de vijfde eeuw, waarbij o. a. de uitsluiting der vrouwelijke linie van den troon, werd bepaald; besluit waarbij ingeval van overlijden des Keizers aan de Keizerin een jaargeld van een millioen en het Elyse'e als woning wordt toegewezen; benoeming der Keizerin tot Regentes tot aan de meerderjarigheid van den toekomstigen Troonopvolger; instelling van een raad van regentschap. De Minister van Buitenl. Zaken heeft aan de Fransehe agenten in Duitschland eene circulaire gerigt, waarin hij zegt, dat Frankrijk en En geland volkomen eenstemmig zijn omtrent de voorwaardenwaarop de vrede kan gesloten worden, en dat de Baron von Seebach met geene af zonderlijke zending van wege den Keizer naar het Peterburgsehe Ilof is belast. Niet alleen de Hoogleeraar Nisard, maar ook de Heer S'. Marc-Girar- din, heeft het ongenoegen der studenten moeten ondervinden, die hem bij eene voordragt over de Apocryphe Evangeliën hebben uitgefloten. De poiicie is echter daarbij niet te pas gekomen. «Mijne Heeren," zeide de Iloog- leeraar, «ik begrijp, dat men de Apocryphen en niet mij uitfluit;" er ont stond een algemeen gelachen de Hoogleeraar kon zonder verdere stoornis zijne les vervolgen. Het is thans gebleken, dal de beambte bij de bank van Frankrijk, die nu dezer dagen eene som van 172,000 fr. heeft ontvreemd, zich reeds vroeger, in de maand November 11., eene som van 10,000 fr. had toegeei- gend; de verdenking was toen op een anderen beambte bij de bank geval len wien men zijn ontslag had gegeventhans nu de ware dief ontdekt is, heeft men den onschuldige in zijne betrekking hersteld. De Amst. C. deelt uit eene particuliere correspondentie mede dat men alhier nieuwe financiële rampen verwacht, öe Directeurs der Parijsche dokken zijn gevat. Er bevindt zich onder hen een Duchêsnevroeger te Brussel Advocaat, die zich later te Londen nederzette, waar hij den toen gebannen Lodcwijk Napoleon een dienst bewees door hem een 50-tal francs te leencn. Na den coup d'élat kwam hij naar Parijs, herinnerde zijne dienst aan den Keizer, welke hem tot Administrateur der dokken be noemde met een jaarwedde van 12,000 fr. Het stuk in den Moniteur over den Senaat wordt door eenige leden aan den Voorzitter Troplong toegeschreven. Op de verklaring van hun mis noegen, zou deze hebben geantwoord: «Vreest niet, mijne Heeren! de Kei zer heeft u enkel eens de waarheid willen doen kennenmaar hij zal u uwe 30,000 fr. niet ontnemen." Men beweert, dat verscheidene der misnoegden, waaronder Drouyn de FHuys, hun ontslag zouden ingediend hebben. De correspondent van le Nord vraagt: Wat toch die arme Senaat, zoo RfiTKNLANDSCHE ÜERil.TKA. B K Ij ai fe. Kolonel Smylbe, het hoofd der Engelsche Commissie tot het doen ver vaardigen van wapenen te Luikheeft reeds 8000 fr. uitgedeeld aan de werk lieden der vier fabrieken die deze levering hebben aangenomen, voor den ijver in hun werk beloond. EjVCJEIJAMIÏ. LONDEN, 15 Januarij. Men weet dat de Koningin aan Miss Nightingale een juweel versiersel

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2