LEYDSCHE COURANT VRIJDAG 18 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zat ur dag Avond. o- r r.'"/ 'Y ''r -W;V' 3* De Prijs der Courant is f 2 in het jt de afzonderlijke Nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. B1NNENLANDSCHE RKRIGTEN. LEYDEN, 17 Jaiiuarij. Tot burgerlijke leden van den Militieraad voor de Iigting van de nationale militie dezes jaars, alhier zitting houdende, zijn door Z. M. benoemd: Mr. II. C. J. Hoog, lid der Staten, en Mr. P. G. Hnbrecht, Burgemeester van Leyderdorp; tot hunne plaatsvervangers, .3. Droogleever Fortuyn, lid- der Staten, en G. van Leeuwen, lid van den Piaad der stad Gouda. Met 1 Mei zal hel 2de balaillon grenadiers, onder bevel van den Majoor Stass, alhier in bezetting, naar 's Hage vertrekken en vervangen worden i door het 4de bal. jagers, onder bevel van den Luit.-Kol. Verschoor. Ook j zal van hier de lsle comp. van het reg. rijdende artillerie, onder bevel van den Kapitein d' Hamecourtderwaarts vertrekkenter aflossing van de batterij j veld-artilleriedie naar Utrecht zal terugkeeren. De Kerkelijke, Courant heeft in het afgeloopen jaar voor de synodale wednwen-beurs opgebragt de som van ƒ2,159.50. Bij de te Rotterdam plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zijn van 2912 kiezers slechts 960 opgekomen. Op de werf van den scheepsbouwmeester Mak, te Ridderkerk, heeft bet volgende ongeluk plaats gehad: De vrouw van een der werklieden, ongerust over het lang uitblijven van haren man, daar het reeds laat in den avond was, besloot hem te gaan opzoeken. Daar hij niet van zijn werk geweest was, vreesde men voor een ongeluk. Na lang zoekens vond men hem in het ruim van hel schip dat op stapel slaat, liggende in zijn j bloed. De ongelukkige was van boven neergevallen, en had daar reeds j omstreeks vier uur gelegen. Alhoewel hij nog teekenen van leven gaf, is zijn toestand hoogst gevaarlijk. Het kortstondig ijsvermaak heeft weder verscheidene mensehen het leven gekost. Te Grootc Lindt vermaakten zich eenige kinderen op het zwakke ijs; een jongetje valt al spelende met eene slede er door; twee zijner zusjes trachten hem te reddendoch deelden in hetzelfde lot. De vader schiet toe, doch ook zijne poging mislukt, zoodat eindelijk vader en drie kinderen in groot levensgevaar verkeeren, terwijl nog drie andere toe geschoten personen mede op het punt zijn te verdrinken. Ook de vrouw komttegen alle waarschuwing, over,[het brooze ijs, en zinkt er door. Met behulp van ladders, touwen en een klein schuitje, zijn de vader en zijn zoontje en de verdere personen met levensgevaar gereddoch de moeder en hare twee kinderen zijn niet meer. In de gemeente Slolkwijk begaven zich drie kinderen en een aankomend jongeling op het ijs Slechts weinige oogenbükken hadden deze zich met schaatsenrijden vermaakt, of het ijs brak en allen stortten in het water. Door angslgeschrei gewekt, snelden onder meer anderen ook de zich ter kerk bevindenden ter hulp. Na alle aangewende pogingen mogt men er in slagen slechts twee te redden; twee jeugdige kinderen, broertje en zusje, zijn na veel inspanning levenloos uit de diepte opgehaald. Te Oosterwijk (N.-Brabant) vermaakte zich een gezelschap van 3 jongens en 3 meisjes op eenigen afstand der gemeente met schaatsenrijdenhun vermaak was echter van korten duur, daar eensklaps het nog broze ijs onder hen brak en allen in de diepte verdwenen. Na veel krachtsinspan ning gelukte het 5 hunner van een wissen dood te redden, doch de 6dc, een meisje van omstreeks 20 jarenwas spoorloos verdwenen en werd later levenloos opgehaald. Uil Stecnwijk wordt gemeld: dat een schippersknecht van het beurtveer tusschen Blokzijl en Amsterdam, op schaatsen eerstgenoemde haven had verlatenalleen met oogmerk om door de spieringvangst nog iets te ver dienen; waarschijnlijk heeft hij zich met den aflandigen Oost.-Noord-Ooslen wind te ver op zee begeven, en het ijs losgeraakt zijnde, is hij op eene ijsschots de zee in gedreven, terwijl alle pogingen om hem te vinden, zon der vrucht zijn geblevenen hij naar alle gcdaehlen in de golven zijn graf heeft gevonden. De verongelukte laat eene vrouw met 7 'kinderen na, waarvan 3 nog zeer jong. De Leeuwarder Cour. deelt de volgende opgave mede van eenige in 1855 onder de in- en uitvoer te Ilarlingen vermelde waren of goederen, waaruit blijkt dat de handel dezer stad sedert weinige jaren zeer in bloei is toegenomen, terwijl er veel aanleiding bestaat om te verwachten dat de handel aldaar zich nog steeds zal blijven uitbreiden. 50,164 ton hout (onge zaagd), 25,850 p. staalijzer, 62,015 nul. steenkolen, 112,187 p soda-asch, 1528 p. rijst, 20 1. tarwe, 222} I. rogge, 2471 ton teer, 1,923,746 p. ruw zout, 609,890 p. katoen (ongesponnen)223 1. lijnzaad, 481,993 p. roet, smeer, talk en reuzel, 92,250 p. hennep (ongeh.), 58,055 p. krenten, 12,135 p. rozijnen en 11,647 st. linnen zakken, enz. Onder de uitgevoerde goederen komen o. a. voor: 460,900 st. gebakken steen, 1,907,300 st. dakpannen, 473,500 p. beenderen, 10,010,915 p. boter, 1.522,690 p. eichorei-worlelen1267} 1. tarwe, 4088 1. haver, 61 1. boonen, 129.000 p. oud ijzer, 1,810,839 p. Kanier kaas, 7010 p. Edammer kaas, 22,665 p. Goudasche kaas, 131,410 p. zoetem. kaas, 265} vat. olie, 16.496 st. stieren, ossen en koeijen, 4807 st. kalveren, 27.927 st. schapen en lam meren, 10,062 st. varkens, 58 st. paarden, 1,324,603 p. ruw vlas, 5800 p. gezouten vleesch, 16,128 p. gezouten spek en 8690 gl. wild. Het aantal binnengekomen schepen in 1855 bedroeg 551en dat der ver trokken schepen 581. Ten opzigte der uitzigten op vredeheeft de Morning-Postdie zegt zijne berigten uit een zeer echte bron te hebben ontvangeneen en ander medegedeeld, waaruit de Indép. Beige besluit, dat Rusland thans alles toegeeft, wat de andere Mogendheden voor de veiligheid van westelijk Europa hebben noodig geacht: namelijk dat Rusland zou afzien van het beschermheerschap over de Turksche Vorstendommen; de vrije Donauvaart en de onzijdigheid der Zwarte zee, de laatste onder aannemelijke wijzigin genzou gedoogen. Alleen de afstand van een gedeelte van het onmiddelijk aan Turkye grenzend Bessarabiëkan Rusland niet toegeven, zoo als die is voorgesteld, maar verlangt, volgens berigt uit Weenen van den 12den dezer, dat de grensscheiding tusschen die provincie en Moldavië door een Europeeseh Congres zal worden geregeld. De Indép. vraagt nuwat de strijdende magten nog van den vrede terug houdt, of Regeringen, wier wijsheid en goede bedoelingen men niet in twijfel kan trekken, den geesel des oorlogs over Europa kunnen doen voort duren voor verschil van meeningen van zoo gering belangen waarbij eigenllijk alleen Oostenrijk belang kan hebben ter bevestiging zijner opper- magt over de Turksche Vorstendommen. Verder verwerpt Rusland het vijfde punt, waarbij de Mogendheden zich voorbehouden om nadere voor waarden bij de reeds bepaalde te voegen. Hoe kan een Slaat als Rusland zulk een onbepaald bijvoegsel toegeven? men dient toch te weten hoe ver de tegenpartij gaan zou. en is hel, zooals men verhaalt, alleen om de niet weder opbouwing van Bomarsund in de Oostzee te doen zou dan het al of niet bestaan dier vesting, een oorlog moeten doen voortduren, die voor het cvenwigt van Europa is ondernomen Blijft echter vooral Engeland onhandelbaar, dan blijft ook de vrees voor de voortduring van den krijg bestaan, en Europa zal nog weder een jaar van eenen oorlog moeten doorworstelenwaarvan de jammeren niet te voor zien zijn; doch die uit den aard der zaak met de voortduring zullen toe nemen, tot dal ten laatste uitputting, bij gebrek aan soldalen en geld, in weerwil der hardnekkigste voorvechters, er een einde aan zal maken. En zoover schijnt het meer en meer te zullen komen. De Engelsche dag bladen verklaren den oorlog natuurlijkwenschelijk in alle opzigtenook al hielden de billijke oorzaken tot hare voortzetting op te bestaan. Menschen- levens, opofferingen van vermogen, komen niet in aanmerking. Hun krijgs- alarm is vreeselijker dan van wilden, naarmate de verantwoordelijkheid oneindig verschilt. Nog blijft er hoop bestaan dat Vorst Gortschakoff Weenen, noch Vorst Esterhazy, Petersburg den 18d™ nog niet zullen hebben verlaten, en dus de oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland nog niet zal ontstoken zijn. Ook spreekt de Times van eene geheime overeenkomst der verbondene Mogend heden met Oostenrijkomtrent nieuwe middelen om Rusland lot aanneming der voorwaarden te noodzaken. (Zie onder Engeland.) 's GRAVENHAGE, 17 Januarij. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. E. J. P. van MeeuwenCommissaris des Ro llings in het Hertogdom Limburg, en aan Jhr. Mr. F. B. H. Michiels van Kessenich, Griffier der Stalen van Limburg, vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar, hun door den Koning van Pruissen geschonken. Ook heeft Z. M. aan de Heeren IJ. D. C. Suermondt te Utrecht, en W. D. A. M. Baron van Brienen te 's Gravenhagevergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsleckenen van Officier der Orde van het Legioen van Eer; alsmede aan de Heeren E. II. von Baumhauer, Hoog leeraar, J. Wittering, Secretaris der Acad, van Beeldende Kunsten en N. PienemanKunstschilderallen te Amsterdamtot het aannemen der Ridderorde van het Legioen van Eer. De beroemde schilder Gallait heeft voor II. M. de Koningin eene schil derij vervaardigd, welke ongemeen wordt geroemd. Dit stuk, hetwelk Johanna de waanzinnige bij het lijk van haren echtgenoot Filips den Schoone (Graaf van Holland, overl. in 1506, oud 28 jaren) voorstelt, wordt binnen kort alhier verwacht. Bij Prins en Prinses Frcderik der Nederlanden beeft eergisteren avond eene groole soiree musieale plaats gehad, welke werd vereerd met de te genwoordigheid van den Koning, de Koningin en de alhier aanwezige leden

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1