I.EYDSCHE SCHOUWBURG. Rusland rust zich niet minder tot den krijg loe en heL blijkt uit de ver sterking van sommige punten der kusten, dat het ingelicht is omtrent de zwakste plaatsen. Men heeft getracht ecne der openbare fonteinen in de stad Vannes te vergiftigendoor er koperznur in te werpenmen heeft zulks echter spoedig ontdekt. 13e dader van dit schandelijk feit is onbekend. In het jaar 1840, tijdens de verdceling van het geld voor de noodlij denden door de overstrooming van de Rhone ingekomenstond een grond eigenaar te Serin, zijne schadeloosstelling van 1000 fr. aan een zijner huur ders af, die alles verloren hebbende, daardoor in staat was zijne zaken op nieuw te beginnen, llij dreef handel in hout en is thans eigenaar van ver scheidene schepen op de Saöne. Thans vernomen hebbende dat zijn voor malige weldoener in behoeftige omstandigheden verkeert, is hij hem op zijn beurt te hulp gekomen, door hem 3000 fr. te schenken, die hem in staat stellen zijne dagen in rust te eindigen; ook heeft hij zich met de zorg voor het toekomstig lot zijner dochter belast. Een slagter te Pont-de-Beauvoisin heeft als nienwejaars geschenk, aan zijn zoon, die bij hel leger in de Krim dient, een vette os gezonden, we gende 2500 ponden. ITALIË. De Stedehouder van SiciliëVorst Castelcicala heeft een beroep op de algemeene liefdadigheid gedaan om het lijden te veizachten van lien die in de stad en provincie Messina door de jongste stormen en wolkbreuken ver liezen hebben geleden. De geleden schade wordt op 5 millioeu dukaten begroot. PÏL5TISSE1V. Men zegt dat de Regering van de Vereenigde Staten aan Denemarken lot schadeloosstelling voor den Sondlol in eens 40,000 doll, heeft aangeboden. De Heer Stiernek!, Minister van Bnitenl. Zaken in Zweden, heeft eene circulaire gerigt aan de vertegenwoordigers van Zweden in het buitenland waarin hij hun een afschrift mededeeld van het met Frankrijk en Engeland gesloten verdrag, opdat zij hiervan kennis zouden geven aan die regeringen, waarbij zij aangesteld zijn. Dit stuk is nog al bitter tegen Rusland gesteld en getuigt van wantrouwen jegens die mogendheid, maar verklaart levens dat Zweden onzijdig zal blijven; zoolang Rusland zelf geenc vijandelijke bedoelingen zal doen blijken. Daarentegen wordt uit Hamburg gemeld, dat de Deensche regering mede een schrijven aan hare Gezanten in het buitenland heeft gerigt, strekkende om de verklaring van strikte onzijdigheid in den tegenwoordigen oorlog te vernieuwen, en om zich te vrijwaren van mede-aansprakelijkheid voor het door Zweden met de Westcrsclie mogendheden gesloten verbond. De Sontol-conferenticn zijn te Kopenhagen geopend. De eerste zit ting heeft echter niets belangrijks opgeleverd. OOSTEARIJK. WEENEN, 8 Januarij. Men zegt dat alhier reeds eene telegrafische depêche van Graaf Ester- liazy is ontvangenwier inhoud weinig bevredigend is. De Graaf zou mel dendat zijne zending reeds nu, ofschoon Rusland nog niet bepaaldelijk geantwoord heeft, als mislukt te beschouwen is. Het voorstel betreffende de onzijdigheidsverklaring, zoude Rusland ontwijkend beantwoorden, maai de vordering tol afstand van een gedeelte van Bessarabie, stellig weigeren, als onbestaanbaar met zijne stelling als Europescbe mogendheid. Dienten gevolge zouden aan Graaf Esterhazy nieuwe inslruclieii zijn toegezonden. Omtrent liet antwoord van Rusland op de bekende voorstellen onzer Regering loopen de geruchten zeer uiteen. De Engelsche Moming-Post zegt dat dit antwoord door Prins Gorlsehakoff aan Graaf Buol is overhan digd, en dat de gedane voorstellen daarin verworpen en nieuwe openingen gedaan worden. Meer waarschijnlijk is echter het berigl dat het Russische antwoord niet aan Graaf Esterhazy zelvcn is medegedeeld, maar door Graaf van Slackelbcrg herwaarts is overgebragt. De Indép. II el ge verzekert dat zij door bijzondere berigten gemagtigd is te zeggen, dat het antwoord in een heuschen en gematigden toon is gesteld. RE8LAAI?. Rij het Ministerie van Binnen], Zaken hebben belangrijke veranderin gen plaats gehad; o. a. is de Heer Levchinc die de afdceling Landbouw bestuurde, aan den Minister toegevoegd. Tc Petersburg heeft de zending van Graaf Esterhazy een diepen in druk gemaakt. De oorlogspartij en die van den vrede, leveren elkander een' hevigen strijd, en trachtten hunnen invloed in den Rijksraad te laten bovendrijven. De lieer van Nesselrode scheen tot eene minnelijke schikking over te hellen; de Staatsraad Seniavinede meest invloedrijke man aan het Ministerie van Buiten!. Zaken na den Minister, was voor den oorlog. Het geen de kracht der oorlogspartij uitmaakt is, dal de aanzienlijkste namen van den ouden Adel lot die partij behoorenterwijl de meerderheid van den Adel der zoogenaamde Duilsche provinciën den vrede is toegedaan. De oorlogspartij wordt bovendien ondersteund door de voortdurende mede werking der Geestelijkheid. Te Moscou heeft de oorlogzuchtige meening onverdeeld de bovenhand, ook in de provinciën. Te Petersburg is de vrede lievende meening bovendrijvende bij de hoogcre kringendoch zij heeft de minderheid bij de menigte. Deze verdeeldheid bestaat tot in den boezem der Keizerlijke familie: de Keizerin-moeder verlangt het einde van den oorlog en laat geene gelegenheid voorbijgaan om den vrede aan te hevelen de regerende Keizerin zou eerder tot den oorlog overhellen; de Keizer heeft zich niet verklaard: men vermoedt, dat hij aarzelt, tegenover de ontzet tende verantwoordelijkheid van de beslissing, welke men van hem verwacht. Hoezeer iulusschen hel handelsverkeer en daarmede de welvaartdooi den tegenwoordigen oorlog in Rusland ondermijnd wordtblijkt onder anderen uit de omstandigheid, dat nu ook de stoombootmaatschappij op den Dnieper ontbonden is, zijnde dit reeds de vijfde onderneming van dien aardwelke te gronde is gegaan. Een groot aantal der verdedigers van Sebastopol hebben verzocht, dat voor het aandeel dat hun toekomt, van de giften voor de dappere bezet ting dier vesting bijeenverzameld, mogt strekken tot vrijkooping hunner familien van de dienstbaarheid. Dit is onmiddellijk geschied en hunne na men als zoodanig, door de dagbladen bekend gemaakt. TTU ISRÏE. De Sultan zal rijke geschenken aan den Keizer der Franschen zenden, namelijk een sabel met diamanten omzet en twee zadels, schitterende van edelgesteente. Eene prachtige paarlensnoer is voor de Keizerin bestemd. De civile lijst van den Sultan, die maandelijks 822,500 bedroeg, is thans gebragt op ƒ1,250,000. Deze verhooging is noodig door de duurte van al de levensmiddelen en uithoofde van de verpligling van den Sultan om uit zijne fondsen bijna 8 millioeu gulden te betalen de schulden uit makende der Sultanes. Adilé, echtgenoole van Mehemet-AIi-Pachaheeft I alleen voor bijna 2 millioeu, en Fatima, echtgenoot van Ali-Ghalib-Pacha li voor ruim 1 millioeu schulden gemaakt. I Men heeft eenige nadere bijzonderheden aangaande de inname van Kars I ontvangen. De bezetting heeft vóór de overgave verschrikkelijk geleden. |j Lang voor dien tijd ontving de dienstdoende soldaat half rantsoen en dage lijks werden de porliën kleiner. De laatste uitdecling geschiedde den 23stcn Dec., en deze was zoo weinig, dat, had zij zesmaal meer bedragen, het niet genoeg was om den honger te stillen. Een derde deel der soldaten en inwoners lag half bewusteloos ter neder, en wachtte, zwijgend en gelaten, den dood. Toen den 28stc" een voorraad levensmiddelen der Russen in de stad gebragt werd, waren deze verwonderd, dat de wagen niet door de bevolking werd bestormd. Slechts enkelen kwamen, en toen de Russen naar de reden daarvan vroegenontvingen zij tot antwoorddat de overigen te zwak waren. 13e Russen besloten daarop, huis aan huis met levensmid delen rond te gaan. Bij velen echter kwam deze hulp te Iaat, de onge- lukkigen konden niet meer eten en stierven naast de levensmiddelenwaar naar zij zoo zeer hadden verlangd. De Engelsche Generaal Williams had den nacht vóór de overgave, zijne paarden laten slagten, om de zieken, ruim 6000 in getalnog eenig voedsel te verschaffen. Generaal MurawicfF heeft, na de in bezitneming van Kars, een' Staf-Officier naar het Perzische hof gezonden, om den Schach de inname der Turksche vesting te berigten. R K It K IX 8 K «I WS. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen uitgebragt door de Kerkeraden van de llerv. gemeenten te Hcrkingenop G. van LeeuwenCand.te Zwaag, op A. G. van Anrooy, Pred. te Brielseh Nieuwland; te Overlang- broek, op J. Rebel, Cand., alsmede van de Doopsgezinde gemeente te Hui- zingh, op II. Cremer, Proponent. ROTTERDAM, 10 Januarij. De Kerkeraad der llerv. gemeente heeft uit het vroeger vermelde 6-tal, het navolgende 3-tal gemaakt: Ds. T. Poort man, te Zwolle; J. J. van den Broek, te Oegslgeest en W. J. Sluiter, te Dordrecht. Met dankzegging ontvangen voor de te bouwen kerk in den Haarlemmer meerpolder van P. 2.50; en voor de noodlijdenden op Schokland, gecol lecteerd in de Rem. Kerk 2.50. 11 Januarij 1856. J. TICHLER. ARVERTEIVTIEN. KONINKLIJKE HOLLANDSC11E TOONEELISTEN, onder Directie van BREEBÉ «Si VAE®IS. LEYDSCHEJPAARBANK. !c. SERIE. De Deelhebbers in deze Serie worden verwittigd .- 1°, Dat de Bijschrijving en Ifitbetaling der Intressen over het Boekjaar 1855, zal plaats hebben op Woensdag den 30slcn Januarij 1856, van des voormiddags 10 lot des namiddags 1 ure. 2°. Dat die Intressen, even gelijk het vorige jaar heeft plaats gehad, des verlangd, in de 2dc Serie kunnen worden ingeschreven, maar niet aan het Kapitaal in de Oude Bank kunnen worden toegevoegd. 3°. Dal de alzoo in de 2dc Serie ingeschreven gelden zullen worden gere kend ingebragt te zijn op den lslcn Januarij 1856, en dus van dien lijd af renten zullen opleverenvolgens hel bepaalde in de wellen. 4°. Worden die Deelhebbers, welke reeds in het bezit zijn van Boekjes in de 2(,{! Serieuilgenoodigd die mede te brengen ten einde de afgifte van een dubbel Boekje in deze Serie te voorkomen. 2« SERIE. Van deze Serie zal de Bijschrijving en Uitbetaling der Renten plaats heb ben op Woensdag 6, 13, 20 en 27 Februarij 1856, van des voormiddags 10 lot des namiddags 1 ure. Voor het Bestuur der Spaarbank, A. LIBRECHT LEZWYN, Penningmeester. Bij den Ondergeteekende is van morgen avond verkrijgbaar, versch ontvangen Ititzlngei- SSScr, van 'tVat, alsmede verseh ont vangen Emmerlhaler Zwitsersche Raas. C. F. MULLER. Leyden, 12 Januarij 1856. Beijersch Bierhuis» MAANDAG, 14 JANUARIJ 1856. (N°. 6 van 't Abonnement.) JVSoeder en Keoa, Tooneelspcl in twee Afdeelingen en vijf Bedrijven, door Ciiarlotie Biücu-PrEH'FERmet vrije gebruikmaking van den Roman de Buren, van Freoerika Bresier, vertaald volgens het Handschrift van de Schrijfster. Daarna: de B'ngeltomdVolks-Tooneelspel met Zang, in een Bedrijf, naar het Fransch door J. Zytsema. In vele jaren niet vertoond. Aanvang ten xes ure.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3