van Ysselt, leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal, en Mr. E. A, Berckmans de Weert, Referendaris met den titel van Secretaris bij het Kabinet des Konings. Aan Mr. II. M. Hoffman, is op verzoek eervol ontslag verleend, als Regter in de Arr. Regtbank te Utreebt. Het gala-bal, in deze week door den Koning en de Koningin gege ven, is zeer luisterrijk geweest. Daarbij waren tegenwoordig de Prins van Oranje, Prins en Prinses Frederik der Nederlandende Hertog van Saksen- Weimar en zijne dochter, de leden van het Corps Diplomatique, alsmede de Officieren van het Pruissïsclie huzaren-regementwaarvan Z. M. Chef is. De dansen duurden tot na middernacht. Prins Frederik heeft mede een groot diner, ter eere van de alhier aanwezige Pruissische Officieren gegeven. Heden middag, heeft er bij den Hoogen Raad der Nederlanden eene plegtige openbare algemeene vergadering plaats gehadtot het installeren van de nieuw benoemde leden in dat hoogste regterlijk eollegie. De orde der Advocaten en de Heeren Procureurs bij dien Raad, waren uitgenoodigd die vergadering bij te wonen. Rij het Dep. van Binnenl. Zaken is door den Minister van Koloniën, ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood, ontvangen ƒ40,895.92' zijnde het bedrag van nadere inzamelingen op Java en de buitenbezittingen. Door den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot Rector van de Latijnsche School te Breda, Dr. P. Oosterbaan, thans Conrector te 's Her- logenbosch. uitgeput, en de prijs van een trekpaard is viermaal hooger dan voor twee jaren. De aankoop van muildieren in Sicilië is zoo goed als mislukt. De behoeften zijn bovendien reeds ongehoord, daar vier legers van voorraad moeten voorzien wordenen alleen de uitgestrektste maatregelen daarin kunnen te hulp komen. Men verzekert dat de geheele hoeveelheid goud, onlangs uit Australië aangebragt, door de Fransche bank is gekocht. De Oostzee-vloot zal dit jaar uil 243 oorlogsbodems bestaanallen door stoomkracht bewogen. De prijzen der levensbehoeften, uitgenomen het brood, zijn alhier bij voortduring dalende. Het bankiersbuis van Palmer en Green, te Lichfield, heeft zijne be talingen gestaakt. Het passief is 220,000 en het actief 150,000 Men is te Liverpool bezig een kanon te gietendat 24 ton zal wegen en eene lengte beeft van 15 voet. Dit stuk zal kogels van 300 ffi op een afstand van 5 mijlen werpen. In 1855 zijn nit Liverpool, de groote landverhuizershaven, 122,480 landverhuizers vertrokkentegen 210,742 in 1854. De verschillen tusschcn de werklieden te Manchester en hunne mees ters zijn nog niet geëindigd. In den nacht van 11. Vrijdag heeft te Manchester eene zware brand plaats gehad, waardoor aan 6 kaloenfabrieken eene schade van 12- a 15,000 is toegebragt. In de laatste anderhalve eeuw heeft Engeland de volgende bezit tingen verworven: Gibraltar in 1704, Opper- en Neder-Canada in 1759. Van 1760—1820, verscheidene W. I. eilanden, van Frankrijk; Trinidad, EsseqneboDemerary, Berbice, de Kaap de Goede Hóóp en Ceylon van Nederland; Helgoland van Denemarken; Malta, Gozo en de Ionische ei landen, allen bij overeenkomst; voorts de volkplantingen in Australië. Hong kong van China en Laboan en Sarawak van Borneo. Daarenboven is het thans meester van het Vasteland van Indië, met uitzondering van Bhootan en Nepaulbevattende eene bevolking van 150 millioen. Op 10 Dec. is van de werf van den Heer Simpson te Greenpoint in de Vercenigde Staten het grootste tot nu toe bekende stoomschip van stapel geloopen. Het meet 5190 ton, en is 335 voet lang, 49 voet hoog en 33 voet diep. Het zal met twee stoommachines worden voorzien, te zamen van 1700 paardenkrachten. Als dit schip geheel voltooid zal zijn berekend men de kosten op 700,000 dollars. Het zal tusschen New-York en Havre of Liverpool in dienst worden gesteld. Volgens een dagblad van Washington heeft een onbekende, uit be wondering voor de dapperheid der verdedigers van Sebastopol, 4000 doll, ten geschenke gegeven om verdeeld te worden onder de weduwen en weezen van de Russische soldaten die als dapperen sneuvelden tegen buiten- landsche aanranding. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika zijn 9000 personen die hun onderhoud verdienen met den handel in ijs, waarbij een kapitaal van 1,200,000 wordt gebezigd. Volgens berigten van de Sandwieh-eilanden begon de uitbarsting van den vuurspuwenden berg op Hawaii een gevaarlijk aanzien te verkrijgen al het omliggende land was met afstroomende gloeijende lava overdektdie veel schade aanriglte. De spoedige aanwas der bevolking van Melbourne in Australië, is een feit dat aller aandacht trekt. 19 jaren geleden huisvestten op die plek nog wild gedierte. De eerste telling die in de gevestigde stad plaats had, gaf 700 inwoners op, en thans is de bevolking 306,000 zielen. In 1837 werd een acre grond voor 70 verkocht, die thans 120,000 waard is. In genoemd jaar waren de openbare inkomsten 3000 thans bedragen die 1.457,700 In berigten van Manilla wordt melding gemaakt van eene verschrik kelijke gebeurtenis, aan boord van het Amerikaansche schip Waverley voor gevallen. Nadat de kapitein gestorven en het schip te Manilla was binnen- geloopen, ontstond er oproer aan boord en werden 450 Chinezen, die met dit schip naar Peru werden overgebragt, naar beneden gedreven, en onder de luiken gesloten. Toen men die weder opende vond men 251 hunner om gekomen. FM AlNKME.STi. PARIJS, 3 Januarij. De Keizerin heeft ter gelegenheid van hel Nieuwjaarsfeest de gewone hof- geschenken niet uitgedeeld, maar de aanzienlijke sommen, die tol dit doel gebezigd werden, aangewend ten behoeve der armen en der gewonde sol daten van de Krim. Sedert de jongste aanspraak des Keizers, beeft de vredespartij veel grond verloren. Deze aanspraak heeft te Londen zulk een genoegen ver wekt, dat Graaf Persigny aan Napoleon III eene de'pèche heeft gezonden, waarin hij meldt, dat Lord Palmerston hem de vreugde van het Kabinet had te kennen gegevenover de woordenwelke de Keizer had gesproken. De Generaal Canrobert, die zich aan het hoofd der troepen had ge steld bij gelegenheid van den intogt der troepen alhierhad zich naar veler oordeel hierdoor te veel aangematigd. De Moniteur heeft daarom opzette lijk vermeld, dat zulks op 's Keizers bevel was geschied. Men zegt dat de Keizer hem dit bevel had gegeven met de woordenGeneraalplaats tl aan het hoofd van dit leger, dat gij voor Frankrijk hebt behouden." Men spreekt alhier druk over den grooten krijgsraad, die eerstdaags zal plaats hebben. Daarin zal het vraagstuk behandeld worden of men den oorlog in de Krim zal voortzetten, of wel dit terrein verlaten. Het Journ. cl. Déb. berigt nog het volgende omtrent de zending van Graaf Esterhazy naar Petersburg. Die gezant zou vóór 4 Januarij antwoord vragen op zijne mededeeling van 27 December, en zoo dit niet werd gege ven, nog een uitstel verleeuen tot 15 Jan. Zoo er dan geen antwoord mogt zijn ingekomenzou de Graaf met geheel het Oostenrijksche gezantschap de hoofdstad verlaten. Maar daar het te voorzien is dat de Russische regering de mededeeling niet geheel onbeantwoord zal latenzoude het niet onmoge lijk zijn dal de Graaf nog nieuwe instructiën moest vragen. In de spaarkas alhier is gedurende het jaar 1855 aan stortingen 1.200,000 fr. meer ontvangen dan aan uitkeeringen is betaald. Het bedrag der stortingen was 800,000 fr.dat der uitkeeringen 3,500,000 fr. ineer dan in 1854; het getal nieuwe livretten overtrof met 2078 dat van genoemd jaar. Op 19 Dec. heeft er langs de kusten van de Krim een zware storm gewoed. Een Oostenrijksch schip met 100 ossen en 200 lammeren aan boordis des nachts in de baai van Sebastopol vervallenen van het fort Constantijn door de Russen beschoten. Nadat bet door den Kapitein en de manschap was verlaten is het op de Zuidkust van de baai gestrand, waar het verder door bet Russisch vuur is vernield, zonder dat er iels van de lading te iedden was. Een Engelsch schip is mede op de kust geworpen en de manschap die, hoewel hun toestand niet hopeloos was, het schip in een sloep hadden verlaten, zijn verdronken. Ook een Amerikaanscli schip, met hooi geladenis gestrand. Mile Rachel was den 15den Dec. te Charleston en zou den 19den naar Havana vertrekken. Hare gezondheid was genoegzaam hersteld. SPANJE. MADRID, 30 December. In dit jaar zal het tientallig stelsel in ons rijk worden ingevoerd. Sommige personen schrijven de ziekte van den Maarschalk O'Donnell toe aan het gevolg eener vergiftiging. De Minister van Finantien in Portugal heeft eene leening van 1,500,000 fr. te Parijs tot stand gebragt. SAKEINIE. De nieuwjaars-geschenken, door het publiek bij inschrijving voor ons leger in de Krim te zaarn gebragt, zijn reeds op reis naar hunne bestemming. Zij bestaan uit 500,000 stuks inlandsche sigaren, eene aanzienlijke hoeveel heid wijn, 6 kisten beste chocolade, GO flesscheu fijne likeuren (Tschernaïa elixer) en wat niet het minste is, 8187 katoenen hemden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. Het nieuw te Antwerpen gebouwde stoomschip la Belgiquenaar New- York bestemd, is te Southampton binnengeloopenen zal aldaar wegens groote gebreken der ketelsdie herstelling vordereneenige dagen blijven. Te Gent is eenige dagen geleden een kind geboren, dat de voorarmen mist, zijnde de handen aan de ellebogen verbonden; overigens geniet het eene goede gezondheid. Onlangs beeft te Nodelkcrke, in Ooslvlaanderen, een konijnendief, zich zelvcn een niet onaardigen trek gespeeld. In een stal geslopen, heeft hij drie dezer dieren gestolen, maar daarbij zijne beurs met 60 fr. verloren, zoodat iedere konijn hem op 20 fr. komt te staan. ENGELAND. LONDEN, 3 Januarij. Op Nieuwjaarsdag heeft van wege de Koningin de gewone uitdeeling van levensmiddelen en kleedingstukken aan 600 behoefligen te Windsor plaats gehad. De voornaamste bladen beklagen zich met groote bitterheid, over de weifelende houding van Pruissenen verwijten die Mogendheid hare be dekte medewerking met Rusland, en de Morning-Post verklaart o. a. dat zoo Rusland de gestelde vredesvoorwaarden verwerpt, de verbondene Mo gendheden daarvan gebruik zullen kunnen makenom Pruissen streng te tuchtigen, daar Berlijn gemakkelijker is in te nemen dan Moscou. Er waren door particulieren te Berlijn, pogingen gedaan lot verzame ling van nuttige boeken voor de Duitschers in Engelsche dienst; doch de Pruissische Regering heeft zulks verboden. De Times de organisatie des legers behandelendezegt dat er in de Krim behoefte is aan 19,000 paarden en muilezels en even zoo vele man schappen. Daarbij komen 10,000 paarden voor de artillerie en ruiterij en 10,000 paarden voor het Tui'ksch contingent. Deze 40,000 dieren te voe den, levert eene groote zwarigheid op, maar nog grooter zwarigheid is in de aanschaffing daarvan gelegen. De Turksche provinciën zijn zoo goed als

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2