appelen en kaas. Bovendien ontving elk soldaat een halve kan witten en een halve kan rooden wijnalsmede 50 centimes om zich na liet maal vro lijk te maken. Op dien dag zijn ook 44 personenwegens schulden in de gevangenis te Clichy gegijzeld, ontslagen. De aanspraak van den Keizer aan de troepen is in alle gemeenten des lands aangeplakt. ])e artillerie der keizerlijke marine houdt zich tegenwoordig te Brest en Cherbourg onledig met veelvuldige proeven, ten einde de kracht van nieuwe kogels te leeren kennen van een kegelachtigen vorm met stalen punt die, naar gezegd wordt, den hardslcn steen verbrijzelen. De berigten uit Konstantinopcl loopen tot 24 Dcc. In de Krim was het gerucht algemeen dat de Maarschalk Pélïssier het opperbevel over al de verbonden troepen zou bekomenen Sir Edmund Lyons het bevel over de beide vloten. De Russische voorposten hadden den lO11™ een aanval bij Kertch beproefd, waarbij kleine schermutselingen zijn voorgevallen. G5 En- gelsch-Turksche ruiters zijn voor het grootst gedeelte gedood of gevangen genomen. Te Broessa had op nieuw eene aardbeving gewoed. De Generaal de Ia Marmora is met de Caradoc te Marseille aange komen. Generaal Durando heeft hem in de Krim vervangen. Volgens berigten uit de Krim is het aldaar nog verre van rustig te zijn. De Russen onderhouden het vuur van de noordzijde van Sebastopol, en verontrusten onophoudelijk de Fransclie voorpostenwaardoor de Maar schalk Pélissier genoodzaakt is geworden zijne krijgsmagt op onderscheidene punten te versterken. De geheclc vernieling van de dokken van Sebastopol heeft op de Kersdagen plaats gehad. Een Konstanlinopelsch blad noemt het een groot vuurwerk, afgestoken ter eere van de troepen en vooral tot genoegen der Engelschen, die nog meer daarop aandrongen dan de Franschen. Voor de Russen moge het grievend zijnmaar zij zullen liever van Sebastopol een puinhoop zien, dan eene blijvende Fransch-Engelsche bezitting. In de haven van Brest wordt dag en nacht en gedurende Zon- en feestdagen gearbeid, om in het voorjaar gereed te zijn met hel aanzienlijk materieel, benoodigd voor de krijgsoperatiën in de Oostzee en in de Krim. Uit Dijon wordt gemeld dat de Jezuiten aldaar de uitgestrekte ge bouwen bekend onder den naam van Petix-Citeauxvoor 93,000 fr. heb ben gekocht. In de haven van Marseille heerscht eene buitengewone bedrijvigheid. Meer dan 200 schepen liggen in de haven; de plaats ontbreekt om die allen te lossen. De Gemeenteraad van Nanles heeft besloten eene leening aan te gaan van 150,000 fr.ten einde de behoeftige klasse te hulp te komen. W A N J E. MADRID, 27 December. Dezer dagen is het ontwerp van wet openbaar gemaakt, behelzende de voorwaarden waarop de Crediet-inrigting op naam van den Heer Pereira, wordt toegelaten. Die inrigting wordt voor 99 jaren gevestigd en zal haren zetel alhier hebben. Gedurende de ziekte van den Maarschalk O'Donnel, is het beheer van hel departement van oorlog aan den Generaal-Majoor Macrohon opgedragen. De Cortes hebben aan de Regering de door haar gevraagde magtiging verleend tot hel hellen der belastingen over het jaar 1856, overeenkomstig de staatsbegrooting voor dat jaar, die nog niet is vastgesteld. De jongste der gebroeders Tristany is gesneuveld. Men heeft zijn lijk achter heesters gevonden; een schot in de borst had den dood van dien Carlislen-aanvoerder veroorzaakt. ITALIË. ROME, 26 December. Over het algemeen is de Geestelijkheid weinig ingenomen met de laatste benoeming van Kardinalenomdat zij daar te weinig deel in heeften vrees koestert dat de vreemde Kerkvoogden te veel invloed op den Paus zullen uitoefenen. Alhier heeft het gedurende 3 dagen sterk gesneeuwd, ook was de koude zeer vinnig. De sneeuw is aldaar een zoo buitengewoon ver schijnsel, dat wanneer die valt, de scholen, de winkels en de openbare instellingen gesloten wordenen zulks is thans het geval geweest. De Hertog van Calabrië, Kroonprins van Napels, geb. 16 Jan. 1836, is voornemens in het huwelijk te treden met eene zuster van de Keizerin van Oostenrijk, Prinses Helena, oudste dochter van Hertog Max van Beije- ren, geb. 4 April 1834. OOSTENRMK. WEENEN, 30 December. In eene gehouden zitting van den raad van bestuur der crediet-inrigting, is Prins Joseph Schwarzenberg tot Voorzitter gekozen en de Heer Eynruth belast met de uitsluitende keus en aanstelling der aan te nemen beambten. Ten gevolge van de vermindering des legers, worden thans de granen die te Krakau, Lemberg en Ohnutz waren opgeslagen, in het openbaar verkocht. Het Duitsche Bondsleger bestaat thans uit 527,501 man en wel uit 153,295 Oostenrijkers, 170,509 Pruissen, 47,866 Beijerschen, 48,303 Ba- densclien, Wurtembergers en Hessen; 41,308 Saksers, Keur-Hessen, Nas- sauersLuxemburgers, Limburgers, enz. Behalve die troepen, heeft men nog als met-strijdvaardige troepen, 1711 Officieren van Gezondheid en 18,078 trein-soldatenterwijl liet artillerie-park 250 stukken geschut telt. Het muziekfeest op den geboortedag van Mozart zal op Zondag den 27sten Januarij plaats hebben. Op hetzelve zullen alleen stukken van dien grooten rneesler ten gehoore worden gebragt. Den volgenden dag zal eene herhaling plaats hebben. De Kolonel van Mantcull'el is den 31stol Dec. le Dresden aangekomen, en is onmiddelijk hij den Koning toegelaten, om zijne zending te volbren gen. Hij zal spoedig weder naar Berlijn terugkeeren. RHSLAN B. Vorst Mentschikoff, vroeger Hevelhebber in de Krim, zou, volgens tele grafisch berigt, door den Keizer tot Bevelhebber van Kroonstadt benoemd zijn. Ook zou de Keizer aan den Minister der domeinen, Perowslu, last gegeven hebben om een nieuw corps scherpschutters uit boeren van de kroondomeinen te vormen. De betrekking van Voorzitter der Akademie van weienschappen is op gedragen aan de Graaf Bladow, Chef van de tweede sectie der Keizerlijke geheime kanselarij. Men zegt dat de Keizer er ernstig op bedacht is, om de godsdienstige opgewondenheid der bevolking, welke zulk eene buitengewone hoogte heeft bereikt, eenigzins te matigen. De Grootvorst Constantijn deelde voor zijne reis naar het zuiden des rijks in deze meening niet, maar is thans tot te genovergestelde gedachten gekomen. TURKÏE. Prins Callimaki is tot Gezant bij het Oostenrijksehe Hof benoemd. Hij is de eerste Christen die in de Staatsdienst van Turkye met het volle karak ter van diplomatiek vertegenwoordiger bekleed wordt. De nieuwe Oostenrijksehe Gezant heeft zijne geloofsbrieven ingeleverd. 22 Poolsch-IIongaarsche Officieren uit Kars zijn le Konstantinopel aan gekomen. Zij verhalen, dat de ellende in die stad in November zoo groot was gewordendat men geen voedsel meer had voor de Russische krijgsge vangenen die men de vrijheid had moeten hergevenwaardoor de Russische bevelhebber te juister met den deerniswaardigen toestand bekend werd. De Grieken te Konstantinopel zijn ten toppunt van vreugde, daar zij door bemiddeling van den Franschen Gezant vergunning hebben verkregen, om even als de Roomseh Katholiekenklokken op hunne kerken te hebben. De troepen van Omer-Pacha zijn bij de Siva gelegerd en zijn in de onmogelijkheid om voorwaarts te trekken, uithoofde dat de omtrek in eene zee is herschapen door het buiten hare oevers treden der rivieven. De Onderkoning van Egypte, vreezende dat de graanoogst in de be hoefte des lands niet zou voorzien, had onlangs den uitvoer van granen, te beginnen met het einde van Januarijverboden. Deze termijn van 3 maan den was den handel gelaten, ten einde in de aangegane verbindtenissen geene stoornis te brengen. Sedert echter heeft de Regering zich overtuigd, dat hare vrees ongegrond wasen thans is het uitvoer-verbod opgeheven. De Commissie voor de doorgraving van de landengte van Suez is teAlexan- drië teruggekeerd. De zaak had veel kansnaar men zegtom wèl te slagen. ©OST-I N9IE. BATAVIA, 10 November. De Gouverneur-Generaal is den 26s,cn October 11. van zijne reis naar de Moluksche eilanden alhier teruggekeerd. Door den Gouverneur-Generaal zijn onderscheidene benoemingen ge daan, o. a.lot Advocaat en Procureur bij den Raad van Justitie le Soe- rabaija, Mr. A. Mangelaar Meertens; lot Resident van Japara, Jhr. Mr. D. C. A. van Hogendorp, laatst Resident van Banjoemaas, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Alsmede tot eersten Onderwijzer bij de gouvernemenls derde lagere school te Samarang, den Onderwijzer bij de gouvernements lagere school le Serang (Bantam) A. G. van Velthuyzen. Op 30 October is overleden de Heer S. Bennet, Hoofd-Ingenieur van het stoomwezen in Ncd. Indië. De Regering verliest in hem een kundig en ijverig ambtenaar. In den namiddag van Zondag 21 Oct. viel alhier, na eene bijna zes maanden geduurd hebbende droogtede eerste verfrisschende en verkwikkende regen. De bui duurde, vergezeld van onweder, ongeveer een uur en was vrij zwaar. Den 27sten Sept. is de Gouverneur van Celebes en onderhoorigheden lot het doen van eene inspectiereis naar de Zuider-districlen en de afdeeling Bocloecomba en Bonthain vertrokken. Den 10dcn October heeft de stoomboot Koningin der Nederlanden Kapt. Deighlon, deze reede verlaten, zich begevende naar Singapore, lot het overbrengen en afhalen der landmaalpakelten. Het getal brievennaar Europa verzondenbedroeg 7984 stuks. Den 218len October is alhier teruggekomen voornoemd stoomschip met de jongste overlandberigtenloo- pende uit Nederland tot 10, uit Malta tot 15 en uit Suez lot 22 September. Den 20slcn October is brand ontstaan aan boord van het Ned. koop vaardijschip Egmond en HoorneKapt. Glasener, ter reede van Batavia. Den 21slcn Oct. 'smorgens ten 7 ure, woedde de brand neg voort. In weerwil van de hulp van drie oorlogsbodems en een paar koopvaardijsche pen was het blusschen niet mogelijk. Het gelukte evenwel een groot ge deelte van de goedereninstrumententuigage en inventaris behouden op 's Lands schip Koreas over te brengenhetwelk niet weinig te danken was aan de voorbeeldige inspanning en stipte orde, met welke de bemanningen der oorlogsvaartuigen alles tol hulp cn redding aanwendden. Het wrak brandde nog in den morgen van den 22sten. De onvermoeide ijver van de Luits. ter Zee J. C. Oudraat en D. Schuurmanheeft alle ongeregeldheden voorkomen. Het goed overleg en den ijver van den Luit. ter Zee 2dc kl. A. Grave van Limburg Stirum, met het bevel over de korvet Koreas tijdelijk belast, verdienen den grooisten lof. De hulp, ver leend door de gedurende den brand ter reede liggende schepen IndiaAnna en Sioaluwis mede van zeer veel nut geweest. Den 21stcn September heeft men le Padang, op Sumatra's Westkust, weder vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3