ve aan onzen Koning is opgedragen. Zij zijn lot liet bal, dat heden avond ten hove zal plaats hebben, uitgenoodigd. Heden middag zal de baron d'André, gevolmagtigd Minister van Z. M. den Keizer der Franscheneen groot diner aan het Corps Diplomati que geven. Den 13d™ dezer zal de Russische Gezant alhierbij gelegenheid van het Russische Nieuwejaar, een groot diner geven. Z. Exc. de Heer Meijer, heeft gisteren zijne werkzaamheden aan liet Departement van Koloniën aanvaard. Door de commissie lot werkverschaffing voor het ontginnen van gron den in de Wassenaarsche duinen, zijn nu reeds ruim een 150-tal personen aan het werk gesteld. AMSTERDAM, 2 Januarij. Maandag avond had alhier de verloting van de Vereeniging tot bevorde ring van beeldende kunsten plaats, in de kunslzaal der maatschappij Arli et Amicitiae. Uit eene mededecling van het bestuur bleek, dat liet getal der geplaatste aandeelen in het geheel bedroeg204Gwaarvoor werden aangekocht 26 schilderijen, 12 teekeningen, 25 gravuren naar de schil derij van J. Israels, door C. E. Taurel en 12 cahiers met etswerken van Ch. Rochussen. te betoonen voor eene godsdienst, wier dienaren de Staat grondwettig ver- pligt is te bezoldigen. Hierop antwoordde de Minister van Binnenl. Zaken hoofdzakelijkdat de Regering nog verslag wachtte. Dat zij niet mag gedoogen dat de bloei en het bestaan cener inrigting van hooger onderwijs, onder hare voogdijschap, in gevaar gehragt worde door de keringen van een of ander barer lloog- leeraren, dat zij de inspraak van haar geweien tot rigtsnocr zal nemen voor haar gedrag betrekkelijk dit voorval. De Heer Brasseur heeft in de dagbladen op die klagten geantwoord. Hij erkent dat hij het Oosienrijksehe concordaat behandeld heeft, maar houdt vol, dat dit tot het onderwerp zijner voorlezing behoorde. Hij erkent ge zegd te hebben: 1°. dat bet Pausdom der middeleeuwen door verder en verder gaande aanmatigingen het wereldlijk gezag verzwolgen en het subjective in den mcnsch vernietigd heeft; 2°. dat de gehcele historie der middeleeuwen zich laat zamenvalten in een enkel feit, te weten dat het theocratisch despotismus zich in de plaats des Staats dringt en met geweld het subjectief beginsel verbant; 3°. dat de kerkhervorming der zestiende eeuw het sein is geweest voor de afwerping van het juk hetwelk aan 's mensehen geest in de middel eeuwen door de Kerk was opgelegddat die hervorming voor de middel eeuwen hetzelfde was als de invoering des Christendoms voor de oude we reld, te weten eene herstelling van het subjectief beginsel door huldiging der vrijheid van onderzoek." Deze drie punten verklaart hijaan zijne leerlingen sedert drie jaren in te prentengebruik makende van de vrijheiddie zijns oordeels lot den aard en het wezen van het hooger onderwijs behoort; maar dat hij de godheid van Christus geloochend zou hebben, is, zegt de Hooglecraar, eene valsche, logenachtige en verachtelijke aantijgingwaartegen hij na den afloop van bel door de llooge Regering ingestelde onderzoek, reglsmiddelen wil aan wenden. De Indép. Beige meldt dat eene vereeniging van Studenten te Gend, uitmakende het Taelminnend Studenten Genootschapeen almanak in de Vlaamsche taal hebben uitgegeven, die onder liet publiek met veel welwil lendheid is ontvangen; 22 stukken in proza en poëzy getuigen van de let terkundige werkzaamheid der schrijvers, allen kweekelingen der Hoogc- school, welke stukken meestal in een milden geest zijn opgesteld en blijken van vooruitgang dragen. De Duilsche landverhuizing over Antwerpen is in het vorig jaar aan merkelijk verminderd. Van 25,843 die zich in 1854 hebben ingescheept, is het getal in 1855 gedaald tot 7434. Men schrijft deze vermindering toe aan de maatregelen die te New-York ten opzigte van de landverhuizing zijn genomen. Te Antwerpen heeft wederom een zware mist gelieerscht, zoodat de stoombooten meest allen te laat zijn aangekomen. Onlangs werd op den spoorweg van Oslende eene som van 3000 fr. vermist. Men had vermoeden opgevat jegens een der ambtenarendie se dert de ontdekking niet meer op het bureau was verschenen. Men heeft hem thans te Duinkerken achterhaald, en de ontvreemde som nog groolen- decls bij hem gevonden. EINCJKL AttD. LONDEN, 1 Januarij. Dc Koningin heeft twee schoone merriën uit hare stallen aan den Ko ning van Sardinië ten geschenke gezonden. Volgens de Times is aan Rusland een uitstel van 3 weken toege staan om op de door Graaf Esterhazy overgcbragle vredesvoorwaarden een besluit te nemen, welk uitstel van den dag af zou dagteekenen op welken die buitengewone Gezant hel doel zijner zending zou hebben mede gedeeld hetwelkvolgens vroeger berigtden 27st™ dezer gebeurd is. De afstand van een gedeelte van Bessarabië, welke een der gestelde voorwaar den uitmaakt, bevat het grondgebied tnsschen de vesting Cholym ten noor den het Tautmeer ten zuiden en de Pruth ten westen. Men verwacht weinig van de pogingen die dezer dagen tot herstel van den vrede worden aangewend, daar die waarschijnlijk op de oorlogzuchtige stemming onzer bewindslieden zullen schripbreuk lijden. Lord Palmerston en de Aristocratie, gerugsteund door de nationale trots, verlangen een derden vcldtogt, om de smelten nit te wisschen die op het Engelsche leger kleven en om de klagten over de gebrekkige inrigting van de militaire dienst hier te lande te smoren. Maar sommige lieden vragen te regt, of het Europcesch belang opgeofferd mag worden aan de zucht om het militaire monopolie in stand te hondenen om de Engelsche soldaten die 2 jaren noodig hadden om hun garnisoens-huid af te leggen geschikt voor den oorlog te maken. De effectenbenrs is in eene flaauwe stemming en de prijs der staats schuldbrieven dalende, daar de schaarschheid van geld alhier steeds zorg blijft baren. Handelsberigten uit Petersburg van 18 December, melden dat de banken aldaar de betalingen in specie niet geheel gestaakt, maar beperkt hebben. De Morning Adv. deelt mede, dat de Kanselier der schatkist voor de oorlogvoering en andere doeleinden tot 5 April, 20 tot 25 millioen zal aanvragen; de Ministers moeten het nog niet eens zijn over de wijze om die som te verstrekken. Sir Ch. Wood beval eene verhooging der belasting op de inkomsten tot 10 pCt. aandus 2 shillings van elk ponddit voorstel zal echter weinig bijval vinden. Volgens de openbaar gemaakte staten hadden dc inkomsten over het afgeloopen jaar eene vermeerdering van bijna 9 millioen ondergaan. De Times geeft met een weinig hoogmoed den staat op van den handel in 1854, om aan te tooncn dat de oorlog daarop geen invloed heeft uitge oefend. Die uilkomsten zijn ook belangrijk. De waarde van den uitvoer die in 1853 123 millioen J bedroeg is in 1854 tot 124,388,000 geklommen. In vergelijking met vroegere jaren kan men eene vermeerdering van 24 pCt. in vier jaren aannemen. Men verzekert reeds stellig dat de Westersche Mogenheden de onzij- digverklaring van de Zwarte zee, zoo als die in de Russische verklaring van 22 Dec. is voorgesteld, van de hand hebben gewezen, zoodat nu al leen de Oostenrijksche voorstellen nog eenige hoop op bemiddeling geven. In een onzer bladen wordt het krijgsplan van Rusland navolgender- wijze opgegeven: versterking van Petersburg, Moskou, Kiew, Warschau en Nicolaïeff; zamentrekking van groole legers, en het aan hun lot over laten van alle plaatsen van den tweeden rang; zoo zouden zelfs Libau, Riga en Odessa van bezetting worden ontbloot. De Heer Dixonwijnhandelaar in Stanstcod-park bij Emsworthdie tweemaal huwde, doch zonder kinderen stierf, laat aan zijne weduwe, be halve 3000 inkomenaan vaste goederen 400,000 naen aan zijne zus ters ieder 200,000 aan alle bedienden 50 'sjaars en 500 legaat, indien zij lang in zijne dienst waren. Elke arbeider op zijne landgoederen ontvangt 5 Een paar maanden geleden verdeelde hij 85,490 onder zijne vrienden, en bouwde gedurende zijn leven een kerk, school en armenhuis, benevens een gesticht voor verarmde kooplieden enz.met de vereischle be giftigingen. Niet alle de landverhuizers uit Noord-Amerika in Ierland onlangs teruggekeerd, zijn door de nood daartoe gedrongen. Velen hunner hebben een klein fortuin naar hun vaderland overgebragt, zoodat de landverhuizing voor dit land nog goede vruchten zal opleveren. Vau September tot December, zijn uit de Vereenigde Staten naar Frankrijk verscheept ongeveer 150.000 vaten meel en ruim 160,000 mud korenin 1854 bedroeg die verzending slechts 31 vaten en ruim 7,000 mud koren. Naar Engeland ruim 250,000 vaten meel en ongeveer 380,000 mud korenin 1854 was dit slechts ruim 700 vaten meel en ruim 5,000 mud koren. Den 12den December sprak men veel van Fransche Agenten, die langs de Mississippial 350,000 mud hadden opgekocht. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Januarij. Bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag hebben vele bevorderingen en benoemingen bij het Legioen van Eer plaats gehado. a. is de Graaf de NieuwcrkcrkeDirecteur der Musea, tot Kommandeur benoemd. De Keizer heeft eene som van 350,000 fr. uit de schatkist ter beschik king des Ministers van Landbouw, Handel en Openbare Werken gesteld, voor nasporingen betrekkelijk de hoeveelheid in de Donau-Vorstendommen beschikbare granen en fourragc, en voor werken tot verbetering der ge meenschap te land tusschen die gewesten en de Zwarte zee. Men wil welen dat het Crédit Mobilicr 70 millioen aan de Regering zal leenen. Graaf Walewski, Minister van Buitenl. Zaken, heeft van den Koning van Zweden de Serafijnen-Orde ontvangen. Na afloop van den intogt der troepen uit de Krim zijn de soldaten onthaald op maaltijden, bestaande uit soep, rundvleesch, lamsvleeschaard- BUITENLANDSEl!E iSËRlGTKN. BS E? Sj 43 K 85. BRUSSEL, 2 Januarij. De strijd tusschen de staatspartijen is hier weder ontbrand door een voorval aan de Iloogeschool te Gent. De Heer Brasseur, Hoogleeraar in het natuurregt en de staathuishoudkunde aldaar, had zich meermalen over godsdienstige aangelegenheden uitgelaten op eene wijze diehoewel bij de overgroote meerderheid van zijne toehoorders bijval vindendeaan enkelen van hen anti-Katholiek en zelfs onchristelijk scheenhet gevolg hiervan was een beklag van eenige huisvaders, hetwelk beantwoord werd door eene luidruchtige demonstralie der studenten ten gunste van den Hoogleeraar. Deze zaak is ook in de jongste zitting van den Senaat ter sprake gehragt. Een Senaatslid van de behoudende partij, de Heer d'Anethan, heeft daarbij zeer gematigd het woord gevoerd en o. a. gezegd dal: óf de Staat moet het onderwijs geheel aan de particuliere personen en vercenigingen overlaten; óf een onderwijs doen gevenhetwelk voor bijkans allen geschikt is. De Hoogleeraar blijft in zijn geweten vrij maar als Hoogleeraar heeft hij eene roeping te vervullenom in zijne voorlezingen en werkenontzag

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2