LEYDSCHE COURANT De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. YRIJDAG 4 JANUARIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bi] «leze Cour. wordt uitgegeven ïïyi. A. van het vorig M". BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Januarij. Bij den Burgemeester is namens Z. K. H. den Prins van Oranje ontvan gen de som van ƒ100, ten behoeve van het Werkhuis. In de maand December des vorigen jaars zijn binnen deze stad over leden 96 personen, als: 10 mannen, 14 vrouwen, 34 zoons en 32 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 106 kinderen, als: 53 zoons en 53 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrok ken 11 huwelijken. De Amsi. Cour. deelt volgens een berigt uit 's Hage mede, dat dezer dagen een gewijzigd wets ontwerp op het lager onderwijs aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangeboden. liet bouwen van het stoomgemaal aan den IJssel is aangenomen dooi den Heer van Doorn te Haarlem, voor ƒ93,872, en het bouwen van de bruggenbenevens het uitdiepen der gracht door den lieer Kampscheur te 's Herlogenboschvoor ƒ16,600. Naar men verneemt zal er met hel aan slaande voorjaar onmiddellijk een aanvang worden gemaakt met de werk zaamheden. Volgens de Vtr. Cour. zal het stoomschip de Phoenix met hel voor jaar in dienst worden gesteld met bestemming naar O. Indiöwerwaarts ook de Sindoro zal gaanterwijl het stoomschip Merapi waarschijnlijk voor binnenlandsche dienst zal bestemd worden. Het fregat de RuyterKommandanl-Kapitein ter zee Slavenisse de Brauwen de brik de Zeehond, Kapitein ter zee van Vreeland, zijn den 30sien j)ec. 11. van het Nicuwediep te Spezzia, eene Sardinische haven, aangekomen. Kapitein Bnykes, gezagvoerder van het schip Raphael, op 30 Dec. van Curacao te Texel binnengeloopenheeft berigt dal hij op de hoogte der Wester-Eilanden een geweldig en aanhoudend onweder heeft doorgestaan. Dc bliksem was tusschen hem en den kajuitsjongen op het dek gevallen, en sloeg beiden ter neder. De jongen was van achteren geheel verzengd en als het ware, gedurende verscheidene dagen geheel verlamd, zoodat hij niet an ders kon dan liggencr was echter hoop op herstel. Dat stormweder had tot in het Kanaal aangehouden. Te Alkmaar zijn in de vorige week 14 koloniale militairen van het Nieuwe Diep aangekomenwaaronder een doodc. Volgens verklaring van den geleidenden Officier, is de ongelukkige zich zoodanig aan het gebruik van sterken drank te builen gegaandat hij te Schoorldamomstreeks 2 ure van hier, den geest gaf. Uit de gemeente Chaarn (Noordbrab.) wordt ook nog gemeld dat zeker gepensioneerd commies zichuit hooide van ontevredenheid over zijn pen sioen in 2 dagen door aanhoudende beschonkenheid van het leven heeft beroofd, men beweert dat hij in 2 dagen ƒ37 aan jenever had verkwist, tot dat hij eindelijk in zijne dronkenschap stikte. De Leden van 'tbestuur der aalmoezenierskamcr te Utrecht, hebben allen bedankt, ten gevolge van de door den Raad dier stad aangenomen vermindering van het maximum der armenbedeeling, welke vermindering met 1 April zal in werking treden. Door Ds. O. G. Heldring, te Hemmenis een stuk bouwland van ruim 4 morgen aangekocht met het. weldadige doel om daar een gesticht op te rigten voor verwaarloosde kinderen. Gezegd land is gelegen onder Indoornik, op een korten afstand van het Asyl Steenbeek, te Zetten. Ook te Leeuwarden is bij gelegenheid van het Kersfeestin de Groote kerk een zangfeest gehoudendoor een koor van ruim 100 zangers en zan geressen, Ds. Thoden van Yelzen wisselde met eene toepasselijke rede de zangstukken af, zoodat het op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. De opbrengst, ten voordeele der diakonie, heeft 509.40 bedragen. Te Groningen is in den vroegen morgen van 31 Dec. de Sint Jansboog in het loopendc diep gestort. De oorzaak van dit ongeluk wordt toege schreven aan het met veel kracht onder de bogen binnen deze stad door werken van groote scheepshollenwaardoor men vermoedt, dat de boog- fondamenlen te veel hebben geleden. In twee gemeenten van Noordbrabant hebben zware branden plaats gehad. Te Deurne is eene landbouwerswoning met schuur en inboedel ge heel door het vuur vernield. Dc bewoner en eigenaar heeft zich met zijn gezin ter naauwernood kunnen bergen. Het onroerende goed was tegen brandschade gewaarborgd. Ook te Boxmeer heeft een felle brand gewoed. Ontstaan in de schuur van een landbouwer, is niet alleen dat pand, maar ook de belendende woning geheel vernield, en ook cenig vee omgekomen. Niets was daarvan tegen brandschade verzekerd. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. heeft er te Besooyen (Noordbra bant) een zware brand gewoedwaardoor 6 kapitale huizen zijn vernield. De brand heeft van middernacht tot aan den morgenstond geduurd. De schade wordt op ƒ20,000 begroot. 's GRAVENHAGE3 Januarij. Z. M. heeft van den Keizer aller Russen ontvangen de groote gouden medaille, geslagen ter nagedachtenis van wijlen Keizer Nicolaas. Z. M. heeft de Ridderorde van den Ned. Leeuw verleend aan den Heer Novosiltzoff, tot dus verre Secretaris van het Russische gezantschap alhier. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Griffier bij den Hoogcn Raad der Nederlanden, Jhr. Mr. N. de Gijselaar Ez, thans Substituut-Griffier bij dat coliegie. Z. M. heeft benoemd bij het lste regement infanterie, tot Kapitein van de 3de klasse den lsten Luitenant C. F. C. Scheurer, van het 2de regement; bij het 4jc reg. infanterie, tot lsten Luit. den 2,len Luit. C. L. D. Muschart; en bij het corps ingenieursmineurs en sapeurslot ls,cn Luit. den 2dcn Luit. J. Kalff; van het corps. Bij besluit van 31 Dcc. 1855, heeft Z. II. met 1° dezer eervol ontslag verleend aan de Burgemeesters: 11. Bel, van Arkel c. a.A. S. Smits, van Ammerslol; U. W. Croes, van Ooltgecsplaat; C. Goekoop Dzn, van Oud dorp c. a.; Mr. G. A. Salomon Huygens, van Valkenburg en RijnsburgBIr. J. II. Verboom Baron van Reede van Oudlshoorn, van Koudekerk; J. A. van der Goes, van de Lier; L. C. C. Kolff van Oosterwijk, van Middelharnis. Voorts benoemd ter vervulling der vacaturendoor aftreding in Zuidholland op den lslen dezer tot. Burgemeesters: van Kedichem c. a., II. Bel; van Nieuw - Beijerland enz.Mr. J. F. de Mey Mecima van Oud-BeijerlandA. Vogelsang; van BodegravenJ. van Dam Jz.van Broek c. a.Mr. A. A. van Bergen IJzen- doorn; van Giezen Nieuwkerk enz., J. D. vanSlijpe; van Groot-Ammers enz., J. A. van der Slok; van Heerjansdam enz.J. van 't Ilolf; van Hekelingen c. a. P. Kwak; van Hekendorp enz.P. M. Montynvan LeerdamII. T. Koppen van O. en N. MathencsseBI. den Heldvan MijnsheerenlandD. van Dricl Dz. van Oversehie, J. Wynaendts; van Rhoon, A. M. H. Schepman; van Sliedrecht, J. A. van Hatlem; van Sluipwijk, 1). Braat; van Slompwijk, J. G. E. Velthuy- sen; van Oude Tonge, S. E. Anemaet; van Voorhout, Mr. E. van Olden van Wateringen, P.M. Hoek; van IJsselmonde, J. J. Speelman; van Zegwaart, 11. A. de Vijver; van Zevenhuizen, P. Keyzer Pz.van Zwartewaal, C. Kwak; van LckkerkerkA.S.Smits; van AmmerstolP.J.Smits; van den Bommel, II. W. Croes; van OollgensplaalBlr. D. van Weel Az.van Goedereede c. a. Goekoop Dz.; van Ouddorp c. a.1'. B. van Kerkwijk; van Katwijk c. a.M'. G. A. Salomon Huygens; van Valkenburg, J. Muller; van Oudshoorn, Mr. J.U. Verboom Baron van Reede van Oudlshoorn van KoudekerkG. Spoors Eland van Naaldwijk, J. A. van der Goes; van de Lier, J. J. Delruël; van Stad aan 't Haringvliet, L. C. C. Kolff van Oosterwijk; van Middelharnis, D. van Weel Azn.van Arkel c. a., J. A. D. van der Poel; van Nieuwe Tonge, P. N. J. Lette Anemaetvan Oud-AlblasBIr. J. van Lakerveld Bisdomvan AbbenbroekMr. J. L. M. C. Lamaison van Heenvliet; van Hoogvliet, VV. C. A. Vaupel Kleyn; van Hillegersberg, A. F. L. Bichon van IJselmonde; van Leksmond, J. G. Roosenburg Jr.van Papendrecht, P. Wapperom Jz.van Rijswijk, Jhr. Mp. J. II. Caan van Neck. Op den Ist™ dezer heeft Z. M. des morgens de geiukwenschingen van zijn militair huis ontvangen. Daarna hebben de Koning en de Koningin gehoor verleend aan dc leden van het Koninklijk gezin en de personen lot de hofhouding behoorende. Des namiddags werd ten hove een gala-diner gehouden. Maandag avond hebben de Koning benevens Prinses Frederik en hare dochter de godsdienstoefening in de Waalsehe kerk, onder het gehoor van Ds. Boucher, bijgewoond; de Koningin in de Groote kerk, onder het ge hoor van Ds. Huydccopcr. Op Nieuwjaarsmorgen zijn de Koning en de Ko ningin in dc Waalsehe kerk, onder het gehoor van 13s. Boucher, legen- I woordig geweest; Prins en Prinses Frederik en hunne dochter in de Kloos ter kerkonder het gehoor van Ds. Ruitenschild. II. BI. de Koningin heeft voor de loterij der verceniging van Yineen- tius de Paulo alhier, een paar prachtige Japansche porceleinen vazen ten geschenke gegeven. Gedurende het afgeloopen jaar is de Koninklijke bibliotheek alhier door 2400 personen bezochtom aldaar verschillende boeken te raadplegen en letterkundige nasporingen te doenhet getal boekwerken aan daartoe ge- regligde personen ter leen verstrekt, bedraagt 1506. Alhier zijn zeven Officieren der Pruissische ruiterij aangekomen, be hoorende tot hel regement waarover door den Koning van Pruissen het be-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1