LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 2 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Het Publiek ontvangt liier de Leydsche Courant in een nieuw gewaad gestoken. Grootere letter, waarbij echter door meerdere breedte de regels zoo veel bevatten als te vorenen meerdere lengte, waardoor de Courant meer lectuur bevat, zullen, ver trouwen wij, onzen lezers eene welkomen Nieuwjaars verrassing z'j"- I!fliNENLAND8CHE BKiUGTEN LEÏDEN, 1 Jauiiarij. Door Z. M. is benoemd tot Hoogheemraad van Rijnland de Heer A. Har- tcvell, Jz. De Gemeenteraad heeft gisteren eene vergadering gehouden, waartoe 20 leden waren opgekomen. De Voorzitter heelt daarin mededeeling gedaan van eenige ingekomen adressen en van de Koninklijke goedkeuring van het plaatselijk belastingstelseluitgenomen den hoofdelijken omslag, zijnde de i tijd lot het noodige onderzoek te kort geweest. Vervolgens is in behande ling gebragl de verordening op het openen der poorten, die mei algémeene stemmen is aangenomen. Het uitvoerige verslag zal nader worden mede gedeeld. De collecte ten behoeve der R. K. Armen en Weezen, gisteren alhier gehouden heeft opgehragt 743. Gisteren avond had een grnllersknecht, door het schrikken van het paard, het ongeluk met wagen en paard in de Mare te geraken. Door spoe dig aangebragte hulp is het echter gelukt alles behouden uit het water te halen. l)e man bevindt zich thans zeer wel. Het Ned. Zendelinggenootschap heeft in 1855 aan giften en legaten ontvangen 27,333.38. Een gerucht wil, dat van wege den Oostenrijksehen Gezant te 'sïlage, eene vervolging zal worden ingesteld tegen het Goudsch Kromjkske, we gens een daarin voor eenige dagen voorkomend artikel, dat lasterlijk zou zijn voor den Keizer van Oostenrijk. Te Amsterdam is de Heer 3. A. Tuya, beroemd tenorzanger, overleden. De Ilaarlemsche Courant bevat een berigt van hare uilgevers, dat met 1 Januarij 1856 die Courant onafgebroken meer dan twee eeuwen het licht heeft gezien. Het eerste nommer is van 8 Januarij 1656 en werd door Abr. Casteleyn uitgegeven, onder den titel van WeeckeUjke Courante van Europa. Reeds in 1662 lieelte zij Ilaerlem.se Couranten in 1662, van wege nadruk elders, Opregte llaarl. Courant-, sedert welken tijd zij uit genomen twee jaren der Fransche overheerschingonafgebroken is versche nen. Daarom behouden de uitgevers die benaming, waaronder hunne Cou rant bijna twee eeuwen met eere in 'tlicht verscheen, en zoo wij hun toe- wenschen, zal blijven verschijnen, zoo lang de naam van Enschedé te Haar lem in wezen zal. blijven. Op den 8slcn Januarij zullen de uilgevers aan hunne lezers in zijn geheel mededeeleneen afdruk van den rondgaanden brief van bovengenoemden Casteleyn, die in hun bezit is, alsmede den in houd van het eersle nommer hun door welwillende bezitters afgestaan, en nu zoo veel mogelijk met dezelfde oude lettersoorten gedrukt. Wij kunnen hier nog bijvoegen dat, volgens de Navorscher van Maart 1855, er op de verltooping der boekerij van den Heer J. Koning te Haar lem, weinige jaren geleden, een Leydsche Courant geweest is van 1633. De Navorscher en wij met hem vragen waar die beland is. Volgens deze opgave zou dan de Leidsehe Courant de eere hebben van eene oudere en denkelijk wel de oudste zuster der Haarlemsche te zijn; zooveel is zeker, dat er ter Academische Boekerij van die Courant een exemplaar voorhanden is van 18 Junij 1698, uitgegeven bij Jac. Huysduynen op den Rijn. Zoo iemand van eerstgenoemd exemplaar dier Courant van 1633 cenig narigt zou kunnen geven, zouden zij daarmede den tegenwoordigen uitgever een aangename dienst bewijzen. De verkiezing van 12 hoofd ingelanden van den nieuwen Haarlemmer meer-polder, heeft den navolgenden uitslag opgeleverd. Gekozen de ileeren: J. L. van der Burch met 220, J. v. d. Breggen 220, Jhr. Mr. H. Iloeufft van Velsen 200, J. M. Hoek 198, S. de Clercq 160, A. II. van Tienhoven 155 en .T. Lauser 153 stemmen. Herstemd zal moeten worden voor de ont brekende vijf plaatsen voor hoofd ingeland lusschen de Ileeren: C. A. van HouweningenMr. J. P. Amersfoordt, P. Previnaire, W. E. Ileshitysen, W. de Geus, Mr. J. P. A. van Wickevoort Croramdin, Mr. M. J. F. de Moraaz Imans, A. A. Quanjer, A. A. Visser en B. Buys. De Procureur-Generaal hij het Prov. Gereglshof in Noordbrabant heeft zich in cassatie voorzien tegen de arresten van dit Hof, in zaken van den Eerw. Heer van Moorsel, R. K. Priester te Eindhoven, en den Eerw. Heer van Bierstraten, te Oudenbosch, beiden ontslagen van regis vervolging, we gens het houden van godsdienstoefeningen in kerkelijk gewaadbui teil ge- bonwen of besloLen plaatsen. Uit Fort Bath wordt ons nog omtrent het op Vrijdag den 21stcn dezer gestrande Spaansche brikschip Allessandriomedegedeeld dat hij het verlaten van het schip eene barkas met negen man der equipage in het ijs, ter hoogte van de Vinkenesis blijven steken. Geene andere hulp aanwezig zijnde, heeft zich de in onze vorige mededeeling genoemde Luitenant ter zee 2de klasse G. F. Servalius met zijnen Loods Rijnberg en de equipage der alhier gestationeerde kanonneerboot op dat punt begeven, om de in ge vaarvollen toestand verkeerende barkas te redden. Met dal doel begaf zien de Loods Rijnberg met het einde eener ligle kabel op het opgekruide ijs.1 Na reeds tweemaal door het ijs ie zijn gevallen, geraakte hij ten derde maal lot aan de armen onder water, en zou hij voorzeker door den stroom zijn medegevoerd, zoo hij zich niet inlijds weder op het ijs wist te werken. Toen hem dit gelukt was, wierp hij de kabel aan de zich in verkleumden toestand bevindende Spaansche equipage toe, gelastte hun de riemen op het ijs te leggen en alzoo trachten op het meer vaste ijs te gerakenhetwelk met veel moeite en inspanning, met behulp der equipage van de kanonneer boot, langs de uilgebragle lijn ten volle is gelukt. Meermalen heeft ge noemde Loods zich op die wijze welen te onderscheiden, waarom men volgaarne ook nu van het belauglooze wagen van zijn leven ten dienste zijner medemensehen te gelijk met de onverschrokken en gepast genomen maatregelen door den Luitenant ter zee Servalius, zoo lol redding der equipage als schip en lading, melding maakt. (11. C.) 's GRAVEN 11 AGE1 Januarij. Z. M. heeft benoemd lot Burgemeester der gemeente Vinkeveen en Wa- verveen J. F. Gaspers. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan A. 51. Montyn als Burgemeester van Oudewater, en als zoodanig benoemd R. W. Haent- jens Dekker. Bij Kon. besluit is tot buitengewoon Hoogleeraar in de Regtsgeleerde Faculteit aan de Hoogeschool le Groningen benoemd de Heer 5Ir. P. T. 11. P. L. A van Eoneval Fanre, Referendaris hij het Dep. van Finantien. Bij hel Dep. van Binneul. 'Zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, ontvangen 100, zijnde de opbrengst van een door den Heer A. Tjaden, boekhandelaar le Deventer, uitgegeven werkje. De Minister van Koloniën heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat door hem telken Woensdag, des middags ten 12 ure, te begin nen met morgen, aan het locaal van zijn Dep. gehoor zal worden verleend. De persoon die eenige dagen geleden le Scheveningen was aangehouden, ten zake van den koop der diamanten, is weder op vrije voelen gesteld, als zijnde door de Raadkamer der Reglbauk te Amsterdam geene termen gevonden lot vervolging. Het blad de Constitutioneel heeft opgehouden te bestaan. Eer-ste Htztnet' desa Staten-Generaal Avondzitting van Zaturdag 29 December. In deze zitting is de behandeling der begrooiingswetten voortgezet en geëindigd. De Hoofdstukken IX D (Finantien)X (Oorlog), XI (Koloniën) en XII (Onvoorziene uitgaven) werden aangenomen: het eerste, nadat, daarover het woord was gevoerd door de Heercn Cremers, van Sasse van Ysselt, van Wcssein en den Minister van Finantienmet algemeenc (24) stemmenhet tweede na eene woordenwisseling tusschen den Heer Cremers en den Minis ter van Oorlog met 17 tegen 6 stemmen; liet derde zonder beraadslaging met 22 tegen ééne stem, die van den Heer van Ryekevorsel; hel laatste zonder beraadslaging met algemeenc (23) stemmen. Tegen Hoofdstuk X hebben gestemd de Ileeren van Sasse van Ysselt, van Ryekevorsel, van der Lek de Clercq, van Eysinga, Cremers en van Beeek Yollenhoven. Daarna werd in overweging genomen het wets ontwerp tot vaststelling der middelen tot dekking der uitgaven begrepen in de staalsbegrooting voor 1856, waarover in eenige beschouwingen werd gelreden door den Heer van Beeck Yollenhovenwaarop door den Minister van Finantien geantwoord werd. Het wets ontwerp werd met 19 tegen 4 stemmen aangenomen. Te gen hebben gestemd de Ileeren van Beeck Vollenhoven, van YV'essem, Tonckens en Cost Jordens. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. AMSTERDAM, 31 December. De wis- en natuurkundige afdeeling der Koninklijke Akademie van Weten schappen heeft eergisteren eene gewone vergadering gehouden. Uit Leyden waren tegenwoordig de HU. Halbertsmav. d. Boon 3Ieschde Yriese en Dozy. Van den Minister van Binnenl. Zaken is ontvangen eene missive, ten ge leide van een 25-tal exemplaren der lslc afl. van het werk Bryologia Jaranica.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1