LEYDSCHE COURANT.-, MAANDAG, 31 DECEMBER. BIME\LA\DSCHE BERIGTEN. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is /li in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN-, 29 December. Bij Kon. besluit is benoemd tot Griffier van bet Kantongeregt te 's Gra vendeel Mr. H. W. Fangman., Advocaat albier. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 23 December 319 volwassenen, 1G1 kinderen, te zamen 480. 24 413 205 618. 25 412 204 616. 26 412 204 616. 27 423 211 634. 28 420 203 623. 29 409 200 609. Yoor de verkiezing van 12 Hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeer- polder zijn opgekomen 100 stemgeregtigdenwelke hebben uitgebragt 281 stemmen. Uit de Memorie van Toelichting, gevoegd bij bet wets ontwerp tot wijzi ging der kieswet, blijkt dat de toorgenomene vermeerdering der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (reeds vroeger door ons vernield) zal plaats hebben, vooreerst door afvaardiging van 6 in plaats van 5 leden door Amsterdam. Die gemeente heeft, boven de bevolking vcreischt voor bet kie zen van 5 leden, nog een getal van 25,304 zielen over, welke niet kunnen worden veronachtzaamd, en alzoo door toevoeging van andere gemeenten tot zoodanig cijfer bebooren te worden gebragt, dat er in liet vervolg 6 leden kunnen worden gekozen. Door bet vormen van Amsterdam tol een district, hetwelk 6 leden der Tweede Kamer benoemt, is de gelegenheid ontstaan om de gemeenten Nieuwer Amstel, Ouder Amstel en Uithoorn, thans bij het dis trict Leyden ingedeeld, met de hoofdstad te vereenigen, waarmede zij in da- gelijksche aanraking staan, liet tweede nieuwe lid zal in de provincie Fries land worden benoemd, waar bij de toeneming der bevolking in dat gedeelte des Rijks het getal der te kiezen leden in de ongunstigste rede tot het zie lental staal, liet district, waarin het derde nieuwe lid verkozen moet wor den is Gorinchcm hetwelk door bijvoeging van eenige gemeenten van Zuid- holland, Noordholland en Gelderland lot een dubbel district zal worden gevormd. Volgens de Geneesk. Cour. is de wet op de uitoefening der gcnces- cn artsenijhereidkunde bijna gereed om bij de Tweede Kamer te worden ingediend. De brieven worden, zoo als inen weet, bij de verzending over de post naar de zwaarte berekend: beneden de 15 wigtjes is 1 port, van 15 tot 50 2, van 50 tot 100 3, van 100 tot 250 4, van 250 tot 500 5, enz., opklim mende met 250 wigtjes, één port meer. De Nederlandsche muntspeciën geven een gemakkelijk middel aan de hand om het gewigl van de brieven te bepa len. Een rijksdaalder weegt 25 wigtjes, een gulden 10, een halve gulden 5 wigtjes. Men kan dus zeer gemakkelijk met behulp van een paar kleine schaaltjes, zelf de zwaarte, en dien ten gevolge het verschuldigde porto van •een brief berekenen. Te Delft heeft de colleetc voor de llerv. gemeente opgebragt ƒ1368.61 .zijnde ƒ326.99 meer dan in het vorige jaar. Ook zal aldaar met 1 Januarij een werkhuis worden opengesteld ter wering der bedelarij, waartoe de kosten Avorden gedekt door vrijwillige inschrijvingen en de stad de localen en de ■verlichting verstrekt. Volgens de Amst. Cour. zou er plan bestaan om het corps mariniers ■met eene compagnie te vermeerderen, die te Rotterdam in bezetting zou komen. Teylers Godgeleerd Genootschap heeft de volgende belangrijke prijs vraag uitgeschreven, om vóór of op den lslen Jan. 1857 beantwoord te worden: «Welke waren de gronden, waarop inen de grammatisch-historische inter pretatie der II. Schrift als de eenige ware heeft voorgesteld; en tegenover welke afdwalingen heeft men haar als zoodanig aanbevolen en tot heerschappij gebragt «In hoeverre is het waar, dat alleen en op zich zelf de hulpmiddelen der Philologic niet voldoende zijn tot volkomen verstand van den zin der II. Schrift, en wat wordt, behalve volledige kennis van taal en geschiedenis, in den uit- legger des bijbels nog meer veieischt, om de bedoeling der li. Schrijvers te vei slaan en voor anderen te verklaren? «Mogen wij datgene, wat in onze dagen als de vrucht van theologische, of pneumatische., of geloovige -exegese wordt aangeboden, beschouwen als blijken van vooruitgang in de wetenschap der bijbelsche Hermeneutiek en als bijdragen tot beter inzigt in den diepen zin der II. Schrift? Zoo ja, aan welke regelen dient die exegese gebonden te worden, zal zij niet ontaarden in willekeurige allegorische en typologische schriftverklaring? Zoo neen, op welke gronden moet zij bestreden worden?" De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vraag is een gouden eerepenning, op den stempel des Gcnootschaps geslagen, ter inner lijke waarde van ƒ400. 0p eersten Kersdag, heeft in den Anna-PatJlow na-Polder de eerste gods dienstige bijeenkomst plaats gehad, in 'het thans, wat het uiterlijke aan gaat, nagenoeg voltooide kerkgebouw voor de Hervormden aldaar. Door Ds. Bcgemann., Predikant te Noord-Zijpe., werd voor cenc talrijke en belangstel lende schare van bewoners dezer nieuwe landstieek, met gepaste en hartelijke woorden, op Üezc voor haar zoo belangrijke gebeurtenis gewezen, en met dankbaarheid herdacht aan hen, die door onhekrompene gaven imedewcrktcn tot de stichting van eene afzonderlijke gemeente aldaar, welke men spoedig geheel geregeld hoopt Ie zien. Men verhaalt als eene aardige bijzonderheid dat een Russisch koopvaar dijschip, op ecnigen afstand de violen der verbondene Mogendheden bij haar vertrek uit de Oostzee tot bij Texel heeft gevolgd, en kort na het vertrek van zijn gevaarlijke reismakkers, behouden aldaar is binnen geloopen. Ter vervulling van bet Rectoraat bij het gymnasium te Leeuwarden, is eene voordragt aan den Gemeenteraad ingezondenbestaande uitDr. D. C. Pleyte, Rector te Zalt-BommelDr. C. A. Engelbregts, Rector te Docsborgh Dr. Ch. J. I.ussanet de la Sablonière, Rector te Ilarlingen. Te Groningen heeft op tweeden Kersdag weder een godsdienstig muziek feest plaats gehad, uitgevoerd door een koor van Ileeren en Dames en afge wisseld door toespraken van Ds. Moltzer. De opbiengst, die aanzienlijk was., strekte ten voordeele van het gesticht voor pleegzusters en verwaarloosde meisjes. Z. M. heeft vergunning verleend voor het indijken der schorren in het Sloe aan den Zuid-Bevelandschen wal, in de strekking van den hoek van den Noord-Kraaijert lot aan den Zuid-Kraaijert polder. De Redacteur van de Asser Courantberigt twee malen bij den Regter-Commissaris te zijn geweest, om zich te verantwoorden over de be schuldiging van laster, den Heer Zijlker aangedaan. Hij heeft zich echter heroepen op een door hem later in zijn blad opgenomen berigt waarin hij herriep, 'l geen vroeger door hem van den Heer Zijlker was gemeld en daar door aangetoond, dal er geene bedoeling bestond om genoemden Heer te bc- leedigcn. De Heer Zijlker had echter verzuimd van die plaats gehad héb bende herroeping kennis Ie geven. Uit Overijssel gaat eene afkeurende stem op over de weinige eenstem migheid die er in onderscheidene gemeenten heerscht, ten opzigte van de gemeente-belasting. Als voorbeeld wordt opgegeven dat in vele gemeenten de wijn met ƒ6.op de 100 kan is bezwaard, maar dat de Gemeenteraad van Meppel hierin zwarigheid vindt, zoodat die plaats gevaar loopt iu dit op- zigt hel brandpunt der sluikerij te worden. Uil Arnemuiden (Zeeland) wordt gemeld dat de 6 visschersschuiten met 30 visschers uit die plaats, behouden waren teruggekomen. Door de plot seling ingevallen vorst verhinderd binnen te komen, hadden zij gedurende 8 dagen op zee rondgezwalkt. De ellende, die deze lieden hebben uitgestaan is onbeschrijfelijk; door de stortzeeën en ijsschollen heen en weder geslingerd, waren zij aan de felle koude en honger ten prooi, daar zij reeds 2 dagen vol slagen gebrek hadden aan levensbehoeften, en bij sommigen handen en voeten geheel bevroren waren. Ook van Vollenhoven (Overijssel) was de gcheele visscliersv'loot in zee toen de felle vorst inviel, zoodat de mecstcn in de haven van Schokland zijn moeten binnenloopenwaar zij uithoofde van den behoeftigen toestand der be volking geene ondersteuning konden erlangen. De meeste visschers zijn echter over het ijs huiswaarts gekeerd, doch in een uitgebongerden staat. Ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate zal er verloting worden gehouden van handwerken, boeken, platen, schilderijen enz., onder bescherming en aanbeveling van Z. D. II. den Hertog B. van Saksen Weimar, Z. Exc. den Minister van Slaat J. J. Bochusscn, Z. Exc. den Minister van Staat J. C. Baud, den Oud-Resident op Java J. W. II. Smissacrt en E. ,P. de Monchv, President van de Ned. Handel-Maatschappij.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1