Maria, dochter van Prins en Prinses Frederik, een kers-boom geplaatst, versierd met geschenkenwelke aan een groot aantal meisjesbehoorende tot den burgerstanddie daartoe waren uitgenoodigd, werden uitgereikt. H.K.K. Prinses Frederik onderhield zich met die kleinen allerminzaamst; er werden haar ook eenige vcrverschingen aangeboden. Z. K. H. de Prins van Oranje zal de Kers-vacantie in de residentie doorbrengen. Aan de Heeren J. Fockens, J. F. Fontein en L. Ilannema te Ilarlingen, uitmakende liet bestuur van de Friesche en Overijsselsche stoomboolreederij is een uitstel van zes maanden bewilligd, tot het in werking brengen der schroefsloombootdienst van Harlingen naar Zwolle. De Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verleenen. Bij het Ministerie van Koloniën zijn onderscheidene giften ingekomen ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternale; zoodat het totaal der giften thans bedraagt ƒ1,032.72. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken is, ten behoeve van do noodlij denden door den jongsten watersnood, ontvangen een wissel groot ƒ2,000, van wege de loge de Ster in het Oosten, te Batavia. De collecte tot instandhouding van de armen-inrigling alhier, om werk aan behoeftigen te verschaffen, heeft de aanzienlijke som opgebragt van ƒ2,741.57}. Op den 20stcn dezer heeft voor het Prov. Geregtshof van Zuidholland in hooger beroep gediend de zaak van het Openb. Ministerie tegen D. B. Adrian r wegens een door hem uitgegeven geschrift. De Adv.-Generaal Gefkcn heeft gerequireerd tot vernietiging van het vonnis der reglbank te Rotterdam en van de schuldigverklaring van den beklaagde, voor zooveel betreft de aan- klagte van laster tegen den Minister en den Secretaris-Generaal van Justitie, doch met bevestiging der vrijspraak, voor zoover betreft den laster, die jegens den Minister van Buitenl. Zaken zou zijn begaan en tot veroordee ling van den beklaagde tot eene gevangenisstraf van 1 lot 6 maandengeld boete en ontzetting der burgerregten. De beklaagde heeft zelf zijne verde diging voorgedragen, in eene zeer uitvoerige rede, voornamelijk ten betooge, dat door hem geen laster was gepleegd. Heden heeft bet Hof uitspraak gedaanhet vonnis van de Reglbank van Rotterdam bevestigd en den beklaagde vrijgesproken. In den nacht van Zondag op Maandag heeft er te Scheveningen eene belangrijke aanhouding plaats gehadwaarvan de hoofdbijzonderheden op het volgende nederkomenZeker jong handelaar in edelgesteenten had bij onder scheidene juweliershuizen aankoopen gedaan van partijen diamanttot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 10,000 k 12,000 gulden. De levering aan en de ontvangst door deri kooper had plaats gehad en de betaling was, gelijk in dien handel gebruikelijk schijnt, drie dagen na de levering bepaald. De omstandigheid echter, dat bij onderscheidene juweliers gelijktijdig aankoo pen waren geschied, moet bij eenigen hunner argwaan hebben verwekt; zij vervoegden zich ten huize van den kooper, deze was aldaar, althans op dat oogenblik, niet. Toen nu verder bleek, dat hij ook later daar niet meer gekomen was, begrepen de verkoopers dat het raadzaam en tijdig was de noodige maatregelen te nemen. Er werd aangifte gedaan bij de politie te Amsterdam, terwijl sommige der belanghebbenden zeiven naar België en Frankrijk vertrokkenom ook aldaar hunne maatregelen te nemen. Het is evenwel der Haagsche politie gelukt den persoon dien men zocht te vinden. De Heer Waldeck stelde des avonds te 'sHage, de Heer Behr, te Schevenin gen in den nachtpogingen tot opsporing in het werk. In den nacht van Zondag verkreeg de Commissaris van politie Behr de zekerheid, dat er zich een Hollandsch passagier op de ter reede liggende Ilullsche stoomboot (eene lading gest uit Schiedam wachtende) bevond. Men begaf zich dan ook, niet zonder gevaar, aan boord van de stoomboot, die op bet punt stond te vertrekken en alleen door eene toevallige omstandigheid daarin eenige ver traging bad ondervonden. De verkoopers aarzelden aanvankelijk den kooper te herkennen, daar deze zich had vermomd door zijne knevels af te scheren en eenen bril op te zetten. Na de herkenning besloot hij met de verkoopers, door de politie bijgestaan, naar Scheveningen terug te keeren alwaar hij, verhoord zijnde, voorgewend heeft de edelgesteenten te hebben verloren, hetgeen hij te 's Hage voor den uit Amsterdam overgekomen Commissaris van politie, heeft volgehouden, De in zijne vlugt gestoorde koopman is Maandag avond per laatste trein, naar Amsterdam vertrokken. Behalve de gemelde vermomming, had hij, naar men verzekert, geen andere papieren bij zich dan kwitantiën, gesteld op een anderen naam dan den zijnen, een naam, waarvan hij zich aan boord van de stoomboot ook schijnt te hebben bediend. Men wil wetendat de edelgesteenten in handen der politie zijn gekomen. 1Eerste Kamer fier Staten-tieneraat. Zitting van Maandag 24 December. In deze zitting (reeds in ons vorig noinmer met een enkel woord vermeld) zijn behandeld en aangenomenhet wets-ontwerp strekkende tot aanmoedi ging van den invoer van granen en andere levensmiddelendat verklarende het algemeen nut van den aanleg van een weg van Uden naar Overlangcl (Noordbrabant), en dat tot vaststelling der begrooting voor de Landsdrukkerij voor 185G. Over het wets-ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der begrooting voor 1855 (Subsidie ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid) voerden de Heeren van Ryckevorsel, van Beeck Vollenhoven, van Nispen van Pannerden en de Minister van Binnenl. Zaken bet woordwaarna het met 22 stemmen tegen één, die van den Heer van Ryckevorsel, werd aangenomen. De Commissien van Rapporteurs voor de wets-ontwerpentot bekrachtiging van provinciale belastingen, en tot aanvulling der wet van 1822 omtrent het binnenlandsch gedistilleerd, hebben daaromtrent hare verslagen uitgebragt. De behandeling dier voorstellen zal plaats hebben op Donderdag aanstaande. Zitting van Donderdag 27 December. In deze zitting is met eenparige stemmen aangenomen de wels-ontwerpen omtrent de provinciale belastingen en nopens het binnenl. gedistilleerd. Morgen behandeling der begrootingswetten. I! UI TEA' LA 1) SC 11E llË It IGTE N BELGIË. BRUSSEL, 26 December. Het regerir.gsblad beeft thans de prijsuitloving medegedeeld, waarbij, in aanmerking nemende dat er veel graan of meel aan de volksvoeding wordt onttrokken, eene belooning van 10,000 fr. wordt uitgeloofd voor de aanwij zing van niet voor menschen-voedsel dienende stoffen, welke door de fabrieken in plaats van meel zouden kunnen gebruikt worden. De uitvinder moet zijne ontdekking ten dienste van het algemeen afstaan. Buitenlanders zoowel als Belgen kunnen mededingen. De antwoorden worden vóór 1 Junij 1856, in het Fransch of Vlaarriseh, aan het Ministerie van Binnenl. Zaken verwacht. In de vorige week is te Leupegem een grijsaard van koude omgekomen. Eenige dagen geleden is door een landbouwer te Ooslvleterenbij het graven van eene gracht, op 1} voet diepte, eene kruik gevonden met een looden deksel gesloten, waarin eene groote menigte goudstukken, ter waarde van ineer dan 20,000 fr. Uit Antwerpen schrijft men, dat aldaar uit een huisgezin 4 kinderen naar het gasthuis zijn vervoerd, die bevroren waren en geen teekenen van leven meer gaven. Het vijfde, een meisje van 19 jaren, was echter tot zich zei ven gekomen. ENfiELANO, LONDEN, 25 December. De leden der Jury die de bankiers StrahanPaul en Bates hebben veroordeeld, hebben een verzoekschrift bij de Koningin ingediend, ten gunste van laatstgemelde. Het blijkt namelijk, dat deze naliet zijn eigen persoon te verdedigenom op zijne medegenooten geen zwaardere beschuldiging te laden. Men gelooft algemeendal de Koningin hem een gedeelte van zijn straftijd zal kwijt schelden. - De laatste berigten uit ons leger in de Krim, luiden zeer ongunstig. Het weder is ondragelijk, daar wind en regen niet ophouden, zoodat zelfs de spoorweg onbruikbaar is. Men kan niet genoeg verheugd zijn over de inne ming van Sebastopoldaar de dienst in de loopgraven thans onmogelijk ware geweest. Verleden Vrijdag zijn de prijs verklaarde Russische schepen Fides van 340 ton en Sampo groot 120 ton verkocht voor 1000 en voor 690 Jenny Linddie zich op onderscheidene plaatsen zal laten hooren ontvangt van den Heer Mitchelaan wien zij zich voor den geheelen duur van haar verblijf hier te lande heeft verbonden500 per avond. De schouwburg te Sunderland is afgebrand. FRANKRIJK. PARIJS25 December. Op bevel en op kosten des Keizers zijn er ten behoeve der behoeftig* klasse openbare gaarkeukens ingerigt, waar men voor een halve stuiver een voedzaam geregt, uit soep en vleeschof uit groenten en rijst bestaande, kan verkrijgen. Van onderscheidene zijden wordt verzekert dat eerstdaags ook alhier eene groote bijeenkomst van krijgsbevelhebbers, onder voorzitting des Keizers, zal plaats hebben. Volgens Engelsche berigten wordt de bevalling der Keizerin tusschen 15 en 25 Maart te gemoet gezien. Van regeringswege is 15,000 fr. vermeerdering toegestaan voor de on kosten van de Proteslantsche eerediensttot bezoldiging van nieuw te be noemen leeraars. De kooplieden die gewoon zijn tegen het Nieuwejaar hunne goederen op de Boulevards uit te stallen, hebben van de policie bevel ontvangen om hiermede niet te beginnen dan na 29 December, om den intogt van de troepen niet te hinderen. Dit besluit heeft veel ontevredenheid onder hen verwekt, daar zij hierdoor de beste dagen verliezen. Zij zullen ten dien opzigte een adres aan den Keizer inleveren en schadeloosstelling verzoeken. Volgens besluit van den Minister van Oorlog moeten de miliciens van de ligting van 1855, die vrijstelling van de dienst verlangen 2,800 fr. stor ten. De Constitutionnel merkt hierbij aan dat een huisvader, die in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zelf eenen plaatsvervanger voor zijnen zoon koopen wilde, meer dan die som zou moeten besteden, en dan nog niet van alle zorg en risico ontheven zou zijn. Reeds hebben zich in dit j aar 19,000 vrijwilligers aangeboden, om als plaatsvervangers geplaatst te worden. De Regering kan daarvan naauwelijks twee derde gedeelte plaatsen. Volgens de begrooting zal het leger op 340,000 man worden gebragt, waarvoor 339 millioen is aangevraagd. De onkosten der marine zullen 124 millioen bedragen. De buitenlandschc Commissarissen bij de tentoonstelling hebben aan Prins Napoleon, voorzitter der commissie, een bewijs hunner erkentelijkheid gegevendoor de aanbieding van een op perkament geschreven en in een prachtband besloten adreshoudende erkenning van zijne bemoeijingen voor den goeden uitslag der tentoonstelling. De Regtbank heeft een wisselaar alhier, Clouet genaamd, wegensi woe ker veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 50,000 fr. boete. De sommen door hem geleend bedroegen meer dan een millioen, waarvan de renten 40, 50 of 70 pCt. en somtijds over de 100 pCt. bedroegen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2