LEYDSCHE T RIJD AG, 28 DECEMBER. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt Bij deze Courant behoort Bijblad W>. 38. ltl\i\Ei\LAi\DSCIIE BËRlGTEi\.I ILEYDEN, 27 December. Aanst. Maandag zal den ingezetenen weder eene bijdrage worden gevraagd. I Nu komen HH. Regenten van 't R. K. Wees- en Oudeliedcnbuis. Wij zijn I ook weer verzoekt om onze lezers op de Advertentie deswegens opmerkzaam I te maken en zijn er toe bereid. We weten 'l wel, er is zeer veel dat de twee groote Afdeelingen der Cbris- I tenheid onderscheidt; maar de hongerige maag, bet verkleumde ligchaatri I van den armen R. Katholieken of den Protcstantschen wees of oude van I dagen, wie weet er onderscheid in? De R. K. kerk op liet Singel te Amsterdam heeft tot opschrift: Piunc I manent fidesspes. charitas, 1 Cor. 13 vs. 13. Jammer dat de Kerk zich I nog aan dat Latijn houdt, 't zou anders menigeen in 't voorbijgaan kunnen I slichten als hij las: »Nu blijven geloof, hoop en liefde." Er was geen I plaats om er meer bij te zetten, doch de bijbellezer weet dat er nog volgt: I »Doeh de meeste van deze is de liefde." Zijn er nu die zeggende R. Katholieken moeten zoo veel voor hunne I kerk doen, dat voor hunne armen hijkans niet overschiet, zij geven zeer I weinig in de collecten van andere gezindten. Wij kunnen niet onderzoeken I wat hier van waar is, en zeker zou 'l onbillijk zijn, dit onbepaald in 't alge- I ineen aan te nemen; maar we lezen nog in het aangehaalde hoofdstuk. »De I liefde is niet afgunstig, zij zoekt zich zelve niet. Zij bedekt alle dingen, I zij gelooft alle dingen, zij hoopt alle dingen, zij verdraagt alle dingen." itloge I de opbrengst der collecte van zulk eencn geest der Christelijke liefde getuigen! I LI. Zaturdag avond is alhier aangekomen en heeft hij den Zeer Eerw. I Heer QuantDeken van deze stadzijn intrek genomen de Hoog Eerw. Heer Ignatius Anlonius Samhiri, Patriarch van Antiochic. Deze hooggeplaatste geestelijke, die, om het uitgestane leed voor de godsdienst, de achting van iedereen in ruime mate verdient, heeft in verschillende kerken dezer stad de II. Dienst volgens den Syrischen ritus verrigt en komt onze gewesten bezoe- I ken, ten einde voor de vervolgde Kerk van Svrie liefdegiften in te zamelen. Zondag 11. zijn vijf karren met paarden hespannen, aan het veer te I Ilardinxveldover de rivier de Merwede gereden, naar Rotterdam bestemd. De vergunning aan de Ileeren C. S. Sixma Baron van Heemstra c. s. te Leeuwarden verleend, tot aanleg van eenen spoorweg van Harlingen tot de I Ilanoversche grenzen met eene lijn van Leeuwarden tot Groningen, is ver- j vallen doordien de waarborg van een millioen gulden niet is gesteld. E!r zal over de vervallen vergunning niet worden beschikt, voor en aleer hun alsnog een termijn tot het storten van die som zal zijn gesteld. Een ingezeten van Gorredijk (Friesland) begaf zich Vrijdag II. met zijne dochter en zijn zoontje op schaatsen naar Oldehoorn. Halfweg geko men zijnde, snelt het jongentje over een wak, maar zijne zuster heeft het ongeluk er door te zinken. De vader, haar Ier hulpe willende komen, glijdt insgelijk in het water, ten gevolge waarvan heiden in de diepte verdwe nen. Nadat het meisje levenloos was opgehaaldis hel eerst den volgenden -dag gelukt het lijk van den vader te vinden. De Heer G. Reinders is door het Dorncinhestuur voor de Regtbank te Appingadam gedagvaard wegens het, zoo men beweert, onregtmati» en on wettig bezit van ruim 82 bunders kwelderland. Met, belangstelling ziet men de uitspraak deswege te gemoet. De Heeren Mees en Oudeman zullen in deze .zaak voor den gedaagde en de Heeren van Loon en Modderman voor het Do- meinbestuur optreden. - Uit Vlissingen wordt het volgende gemeldDen 20sten dezer zagen de Belgische loodsen een noodsein van de Fransche logger LouiseKapitein ■Gouthard, van Antwerpen naar Morlaix, welke den vorigen nacht met zwaren storm, over beide zijne ankers weggeslagen en tot op 20 voet van de bran ding der gevaarlijke bank, genaamd den Elleboog, was gedreven. Op hevel van den Loods-Chef werd oogenblikkelijk een sloep tot redding afgezonden. Aan boord gekomen scheen alle menschelijke hulp onmogelijk, het schip was als geheel met ijs overdekt en belette allen arbeid; in dezen gevaarlijken toe stand, en daar de sloep het ter zijde aan het schip niet langer kon uithou den, besloot de Kapitein voor het minst zijne bemanning te redden; hij zelf wilde zijn schip niet verlaten, en met den bodem liever vergaan! De sloep, in groot gevaar verkeerende, verliet met de manschap, uitgezonderd den Ka pitein, het schip, en bragl de geredde manschappen behouden alhier aan wal. In den avond besloot de Heer C'. Bonning, Onder-Inspecteur van liet Belgische loodswezen alhier, alles te beproeven om den braven reeds bejaarden Kapitein, die zich zeiven aan den dood gewijd had, te redden. De loodsen E. Stocher, T. Arnoults, schipper Alensenaer en zes man., ondernamen het waagstuk met levensgevaar; de branding was ontzettend; de vreeselijke koude verlamde hunne hewegingefi evenwel waren zij gelukkig genoeg het schip op zij te komen en aan boord te springen; dóór stond de moedige maar krachtelooze Kapitein rnet de beide handen bevroren en geheel verstijfd! Na bijna boven- menschelijke krachtsinspanning, gelukte het die brave manschappen het schip onder zeil te krijgen, en ondanks de lievige storm en hooge zee omstreeks middernacht, behouden in de haven van Vlissingen te brengen, waar de Ka pitein Gouthart dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, en, bene vens zijne manschappen, liefderijk verzorgd werd. •s GRAVENIIAGE, 27 December. Tot Kantonregter te Dordrecht is benoemd Mr. J. G. Kist,, thans Kanton- regter te Gouda; en tol Regter in de Arr.-Regthank-te Amersfoort Jlip. Mr. P. J. Bosch van Drakeslein, Advocaat te Amsterdam. Bij Kou. besluit is de Kapitein ter zee F. X. R. 't Hooft, 'sKonings Adjudant in buitengewone dienst, bevorderd tot Schout-bij-Nacht. Voorts zijn benoemd: tot Kapiteins ter zee, de Kapitein-Luitenants ter zee: .J. Span jaard, H. Wipff, Jhr. H. J. L. T. de Vaynes van BrakellH. J. van Alal- deghem; tot Kapitein-Luitenants ter zee, de Luitenants ter zee; de lslc klasse:: A. A. M. de Geep, J. A. K. van Hasselt, S. Faher Iluys, H. lluygens, C. V. Zwaanshals; tot Luitenants ter zee der lstc klasse, de Luitenants ter zee der 2Jc klasse, Jhr. II. Quarles van Ufford, W. K. van Gennep, J. C. II. van de Velde, F. J. Abresch, A. A. A. Gayrnans, II. F. R. Andreae, II. P. vari Bu- neval Fauietot Luitenants ter zee der 2Jc klasse, de Adelborsten der lste klasse: C. J. E. Brulel de Ia Rivière, IV. L. A. Gericke, C. H. Bogaert, J. Sandt van Nooten II. D. Guyol, AA'. SleiTens, N. Mac. Leod, J. D. Ruys, C. F. T. van Woelderen, G. C. Kooyker, K. O. van der Veen, A. J. Co- synJhr. R. Tindal, G. J. Coster, F. \V. V'oswinkel Dorselen, F. I.ulevn, Jhr. A. F. Meijer; tot Officieren-Machinistmet den rang van Luitenant ter zee der 2<Ie klasse, de Machinisten der lste klasse, in het vaste corps: J. II. Jullien en A. Flaes; terwijl aan den Inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagtG. F. Popis toegekend de rang van Kapitein ter zee. Door Z. M. is aan C. AA', van Ommerenop verzoek eervol ontslag ver leend als Burgemeester van Ncderhemert, en aan Mr. J. 'l'hooft, mede op verzoek, als Burgemeester van Zalt-Bommel. De St. C. bevat onderscheidene Kon. besluiten, houdende naturalisatie van de volgende personen: Jean Frederic Heckler, landeigenaar, geboren te Maintz (Hessen), wonende te Indramaijoe (eiland Java); Rafail Maria Pereira, koopman, geboren te Macao (China), wonende te Soerabaija (eiland Java); Carapiet Andreas, koopman, geboren te Ispahan in Perzie, wonende te Sa- niarang (eiland Java); Cosinus von BornerriannAgent der Javasche Bank, geboren te Bjergbyegaard (Denemarken), wonende te Samarang (eiland Java) en Petrus Nicolaas Martherus, zonder beroep, geboren te Ispahan (Perzie), wonende te Samarang (eiland Java); Edwin Lewis, Scheepsgczagvoerder, ge- horen te Londen (Koningrijk Groot-Britannie), wonende te Batavia (eiland Java); AVilhelm Ihnc, Architect der lsle klasse bij de genie, geboren te Nie- derbeyinghausen, gemeente Hulsenbusch (Koningrijk Pruissen), wonende te Soerabaija (eiland Java); Gerhard Hendrik Uhleribeck, Luit.-Kolonel van de genie hij het Ned.-Indisch leger, waarnemend chef van den waterstaat en 's lands civile werken in Ned.-Indie, geboren te Columbo (eiland Ceylon)., wonende te Batavia (eiland Java). II. AI. de Koningin, benevens HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en hunne dochter, Prinses Alaria, hebben op den eersten Kersdag, de gods dienstoefening in de Groote kerk bijgewoond, onder het gehoor van Ds. Rui tenschild, en Z. D. II. den Hertog van Saxen AA'eimar en zijne dochter, de Hertogin Anna, hebben de godsdienstoefening in de Evang. Lutli. kerk bijge woond onder het gehoor van Ds. Aleppen. II. AI. de Koningin heeft, hij gelegenheid van het Kersfeest, aan de hoogere en mindere officianten, behoorende tot hare hofhouding, fraaije ge schenken vereerd. Ter gelegenheid van hel Kersfeest was er in de vertrekken van Prinses

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1